powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 39-1992, 26 października 1992
39-1992 Computerworld nr 39-1992
Informacje

Ciekłokrystaliczne ekrany tranzystorowe

Obecnie, najnowsze i najdroższe są ekrany komputerowe zbudowane na bazie tranzystorów cienkowarstwowych TFT (Thin-Film Transistors), (o technice ich działania pisaliśmy w CW nr 28). Produkuje je Display Technologies Inc. z Himedżi w Japonii. Czytaj więcej »

Laboratorium komputerowe dla niepełnosprawnych

Stosunek do osób niepełnosprawnych jest jednym z głównych kryteriów określających poziom cywilizowania danego kraju. Dziś, gdy mamy coraz mniej środków na cele społeczne, Polsce grozi dalsze zwiększenie dystansu w tej dziedzinie wobec krajów rozwiniętych. Tym niezbędniejsze staje się wspieranie takich działań, jak utworzenie w Warszawie Laboratorium Komputerowego dla Osób... Czytaj więcej »

Smutne sympozjum

Konferencje naukowe organizuje się na całym świecie. Najczęściej po to, aby rozwiązać jakieś problemy lub się do tych rozwiązań trochę zbliżyć. W celu wymiany ofert, organizuje się tzw. targi. Okazało się, że może również istnieć forma pośrednia: sympozjum, czyli targi intelektualne. Brain drain? - mogliby pomyśleć złośliwi. Czytaj więcej »

Jedyny w Polsce

Mało kto wie, że założony przed 20 laty przy Uniwersytecie Jagiellońskim Międzyuczelniany Instytut Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej jest jedynym tego rodzaju ośrodkiem w kraju. Czytaj więcej »

MkS_Vir 3.50

Program MkS_Vir autorstwa Marka Sella z warszawskiego Apeximu, rozwija się od 1988 r. i to nieźle. Czytaj więcej »

Klasyfikacja zawodowa informatyków

Od przeszło ćwierć wieku informatycy należą do najszybciej rozrastającej się grupy zawodowej, charakteryzującej się ponadto szczególnie wysokim stopniem migracji po krajach i kontynentach. Mimo to, zawód ten należy do najmniej skodyfikowanych ze wszystkich profesji. Czytaj więcej »

Kolorowe plotery

Rysujący ploter wygląda jak robot wymachujący swą matrycą kolorowych pisaków. Poza rysowaniem potrafią pisać tekst i wykonywać rysunki grafiki prezentacyjnej. Liczba kolorów otrzymanego rysunku przeważnie sprowadza się do liczby dysponowanych pisaków. Plotery kolorowe mają ich w większości przypadków po osiem. Czytaj więcej »

Jaka prezentacja - taka punktacja

Firma Prosystem International przedstawiła w dniach 14-15 października br. swoją ofertę systemów fotoskładu, przeznaczoną dla małych zespołów redakcyjnych, pracowni i studio graficznych. Kompleksowa oferta obejmuje rozwiązanie problemów wynikających z akwizycji obrazów graficznych za pomocą skanerów i specjalnych kart frame grabberów do wprowadzania obrazów ze źródeł wizyjnych... Czytaj więcej »

Raid do niezawodności

Matryce dyskowe, skonstruowane w technologii RAID stanowią jeden z przebojów ostatnich dwóch lat na rynku nośników pamięci masowej. Czytaj więcej »

Sailrack

Firmy Silicon Graphics oraz Trimble Nawigation opracowały system śledzenia i wizualizacji danych o jachtach uczestniczących w tegorocznych regatach America's Cup, który został wykorzystany w relacjach telewizyjnych. Czytaj więcej »

Jen rośnie w siłę

Na tle silnych wrześniowych zawirowań, na zachodnio- europejskich rynkach walutowych, prawie niezauważony przeszedł wzrost notowań jena. Tymczasem, od sierpnia do końca września, wartość waluty japońskiej wzrosła o 5% wobec amerykańskiego dolara i o 6% wobec niemieckiej marki. Na początku października kurs jena w stosunku do USD kształtował się na poziomie ok. 118:1 (w 1982 r. za... Czytaj więcej »

W poszukiwaniu standardu

Z satysfakcją przedstawiamy dziś wyniki analizy programów finansowo-księgowych, dokonanej przez współpracującą z Computerworld firmę - Softutor. Satysfakcja tym większa, że poprzednia analiza (ComputerWorld nr 30), dotycząca programów dla hurtowni spotkała się z żywą i - co ważniejsze - pozytywną reakcją. Czytaj więcej »

UPS - każdemu według potrzeb

Komputerowi może przeszkadzać w pracy wiele czynników: wyładowania atmosferyczne, maszyny elektryczne a nawet przejeżdżający w pobliżu samochód. Czytaj więcej »

Produkty firm Lotus i Wordperfect dla Unix-a

Elektroniczne arkusze kalkulacyjne oraz edytory tekstowe stanowią chyba tę grupę, która jest najliczniej reprezentowana w ofertach producentów oprogramowania. W ostatnich latach ujawniła się przewaga produktu firmy WordPerfect Corporation w klasie edytorów tekstowych, a Lotus Corporation w klasie arkuszy kalkulacyjnych. Oczywiście, trudno mówić o zdecydowanej przewadze, bowiem istnieje... Czytaj więcej »

MS Windows - Jeszcze trochę polskich liter

Jedną z przeszkód, które musi pokonać każdy użytkownik komputera w naszym kraju, jest nadal kwestia rodzimych znaków diakrytycznych. W MS DOS 5.0 jest wprawdzie polska strona kodowa, lecz kto dziś używa klawiatury zgodnej z PN ileś tam i jak wygląda np. Norton Commander po jej instalacji? Czytaj więcej »

PC leniwie tanieją

Po wakacyjnym 20% spadku cen PC na rynku krajowym, komputery są towarem coraz bardziej anonimowym. Wiele firm nie podaje danych producentów sprzętu lub ważniejszych elementów, a nawet, co było do tej pory w ogólnym zwyczaju, wytwórcy dysku twardego. Czytaj więcej »

Kolorowe drukarki

Drukarka kolorowa jest w świecie PC-tów nadal rzadkością, a jej dobre wykorzystanie - jeszcze rzadsze. Lepiej radzą sobie z nią ci użytkownicy komputerów, którzy na co dzień mają do czynienia z grafiką i DTP. Czytaj więcej »

Nerwowe oczekiwanie

Kwestia zawieszenia ceł na mikrokomputery i ich elementy składowe jest nadal przedmiotem dyskusji na szczeblu resortów, władnych przygotować taki projekt, a także na forum komisji sejmowych. Oficjalnie jednak nikt nie chce potwierdzić jego istnienia. Rzecz powinna się ostatecznie wyjaśnić jeszcze w październiku lub na początku listopada br. Czytaj więcej »

Czcionki i spacje

List napisany na komputerze i wydrukowany na drukarce Hewlett-Packard wygląda tak czysto, jakby go złożył zecer. Tylko jedna cecha zdradza wydruki z komputera: jeśli popatrzymy na stronę od dołu, z niewielkiej wysokości, widać, że wszystkie litery ułożone są w sztywnych kolumnach. Bez względu na to, czy litera jest ''chuda'', czy "gruba" zabiera ona tyle samo miejsca. W każdym razie... Czytaj więcej »

Jak przerobić komputer na samochód, czyli HP Dashboard for Windows.

Jest regułą, że powstanie jakiegoś popularnego środowiska programistycznego zachęca firmy softwarowe do produkcji tzw. ''nakładek na system'', które mają coś tam ułatwić, umożliwić lub polepszyć. Nie zdziwi zatem chyba nikogo fakt, iż podobne zjawisko daje się zaobserwować w przypadku MS Windows, pomimo niejako ''fabrycznego'' wyposażenia tego systemu w specjalnie opracowane... Czytaj więcej »

Digital Video Interactive (DVI)

Digital Video Interactive (DVI) to forma prezentacji multimedialnej, której początki związane są z ośrodkiem badawczym Davida Sarnoffa w Princeton (New Jersey). Pracę nad tym projektem przejęła potem firma General Electric, a obecnie kontynuuje ją firma Intel. Czytaj więcej »

Synergia Fujitsu i ICL

Wyniki finansowe za 1991 r., które w biznesie komputerowym wysunęły grupę Fujitsu na pierwsze miejsce w Japonii oraz (wraz z brytyjskim partnerem - ICL) na drugie miejsce w świecie (patrz CW nr 37/67) skłoniły magazyn Datamation do przeprowadzenia wywiadu z prezesem Fujitsu, Tadashi Sekizawą. Czytaj więcej »

Compaq szturmuje rynki

Korporacja Compaq, która wraz z IBM rozpoczęła najnowszą fazę wojen cenowych w świecie komputerów (patrz CW nr36/66) prowadzi natarcie na wielu frontach. Centrala korporacji w Houston ogłosiła ostatnio, że podjęła kroki w kierunku uaktywnienia sieci sprzedaży swych produktów. W tym celu Compaq zawarła kontrakty z kolejnymi sieciami detalicznej sprzedaży komputerów w USA, m.in. z... Czytaj więcej »

IBM przyspiesza pierestrojkę

IBM zwiększa tempo swej restrukturyzacji i 29 września ogłosił, że w br. podwoi liczbę zwolnień pracowniczych. Zamiast planowanych 20 tys., tegoroczna redukcja obejmie 40 tys. pracowników spośród 344 tys. osób znajdujących się obecnie na liście płac największej firmy komputerowej świata. Jednym z kierunków dokonywanej ''pierestrojki'' jest wyodrębnianie z jej superorganizmu... Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Łapówka za komputer

Projektanci przedsięwzięć informatycznych podkreślają, że dobrze by było, aby dobierana konfiguracja nie była przypadkowa. Użytkownik powinien wiedzieć, czego chce i żądać właściwej obsługi. Jego system musi być ponadto modularny, najlepiej uniezależniony od dostawcy-monopolisty. Trzeba umieć też przewidzieć na wiele lat przyszłe wdrożenia, zgodne z planowanym i realizowanym... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Novell dla HP 3000

W sierpniu br. ogłoszono rozszerzenie platformy sprzętowej systemu sieciowego Novell NetWare 3.01 o komputery HP serii 3000. Czytaj więcej »

Nareszcie nowy Fortran

HP ma dobrą wiadomość dla programistów Fortranu, którzy w przeciwieństwie do zwolenników C i Pascala od dawna nie mieli nowych wersji tego języka, do dziś szeroko stosowanego do obliczeń numerycznych. Czytaj więcej »

Interpreter PostScriptu przechodzi z drukarki do komputera

W laserowych drukarkach PostScriptowych przetwarzaniem pliku tekstowego na mapę bitową (proces ten nosi nazwę rasteryzacji), zajmuje się procesor drukarki. Czytaj więcej »

Solaris 2.0 i PostScript

W wyniku porozumienia między firmą Sun Microsystems Inc., a firmą Adobe, nowy system operacyjny Solaris 2.0 firmy Sun będzie zawierał oryginalny interpreter PostScriptu oraz DisplayScript (język opisu strony przystosowany specjalnie do wyświetlania na ekranie, używany obecnie np. w komputerach NEXT). Czytaj więcej »

UNIreVELacje

Zawiązana w grudniu 1991 r. przez Unix System Laboratories (USL) i Novell spółka joint venture Univel po dziewięciu miesiącach zaczyna przynosić pierwsze owoce współpracy dwóch ongiś rywali. Czytaj więcej »

Wieloprocesorowy OS/2

Na wystawie Unix Expo w Nowym Jorku IBM zaprezentował swe najnowsze osiągnięcie w technologii wieloprocesorowych systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

IBM za Unixem

Na Unix Expo w Nowym Jorku IBM zapowiedział położenie większego nacisku na Unix także w odniesieniu do komputerów typu PC oraz w systemach przetwarzania zbioru transakcji. Czytaj więcej »

Komputer dla wyrwizęba

Śląskie Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Usługowe ''KSK'' z Katowic proponuje dentystom oprogramowanie do prowadzenia ewidencji pacjentów gabinetu stomatologicznego. Czytaj więcej »

ELWRO dla Francji

Wrocławskie ELWRO kończy opracowywać dla francuskiego kontrahenta (SIDEREM), wielodostępny system księgowo- rozrachunkowy PROFIT-K-UNIX. Czytaj więcej »

Banki na DOS-ie

Bogatą listą referencyjną banków spółdzielczych (Bytom, Chrzanów, Cieszyn, Gliwice, Goleszów, Jaworzno, Jastrzębie, Łazy, Olkusz, Orzesze, Rybnik, Tworóg, Tychy, Ustroń, Wodzisław Śl.) może się poszczycić dr inż. Zbigniew Główka prowadzący w Bielsku-Białej firmę Systemy Komputerowe. Czytaj więcej »

KNR-y skomputeryzowane

Każdy, kto choćby przelotnie zetknął się z kosztorysowaniem, wie, że najtrudniejszym etapem tej pracy jest zmieszczenie się w ramach zakreślonych przez pokutujące po poprzednich epokach tzw. Katalogi Nakładów Rzeczowych (KNR). Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

PA-RISC 7100 już pracuje

Nowy mikroprocesor Hewlett-Packarda typu PA-RISC, PA7100, doczekał się pierwszego zastosowania w maszynie HP3000 serii 987. Czytaj więcej »

ELONEX PC z Intelem 486 DX2 66 MHz

Brytyjska firma ELONEX wprowadziła na rynek modele PC 466B i PC 466M, wyposażone w procesor Intel 80486DX2-66 MHz. Czytaj więcej »

Intel i486DX2-66 zawiera RISC

Najszybszy obecnie mikroprocesor Intel i486DX2 66 MHz wykonany jest w technologii podwajania szybkości (Speed- Doubler). Czytaj więcej »

Nowa karta graficzna

Już od jesieni można nabyć nową kartę typu Super VGA o nazwie VIEWRX, produkcji Kingston Technology. Czytaj więcej »

Asystent sekretarki

Komputer komunikacyjny austriackiej firmy TOPCALL ułatwia korzystanie z publicznej sieci teleksowej i telefaksowej (CW nr 27). Przy jego pomocy można połączyć większość urządzeń biurowych w spójną sieć. Współpracuje z teleksem, telefaxem, teletekstem, komputerowymi systemami przetwarzania danych, prywatnymi centralami abonenckimi (PABX), komputerami osobistymi, terminalami,... Czytaj więcej »

Kontroler dysków stałych z kompresją danych

Coraz większe rozmiary plików współczesnych programów, zwłaszcza dla środowiska Windows powodują, że istnieje potrzeba upakowywania plików dyskowych i rozpakowywania na bieżąco. Do tej pory stosowano głównie programy upakowujące (Stacker, SysStore). Ich szybkość jednak nie była imponująca, a współczynnik upakowania także niezbyt duży. Czytaj więcej »

Nowe drukarki

Skonstruowaną w firmie Epson drukarkę laserową typu EPL-4000 można podłączyć do trzech komputerów osobistych jednocześnie przez złącza szeregowe i równoległe oraz dodatkowo wbudowany AppleTalk, Coax lub Twinax. Po wyposażeniu drukarki w kartę Ethernet lub Token-Ring może ona pracować w sieci. Cena wynosi 2398 DM. Czytaj więcej »

Ultimedia do multimediów

IBM rozszerzył ostatnio serię Ultimedia komputerów PS/2 o cztery nowe modele. Czytaj więcej »

Sony lansuje nową stację CD-ROM

Dotychczas znane stacje dysków optycznych były ściśle związane z komputerami - były urządzeniami peryferyjnymi zainstalowanymi wewnątrz komputera lub stojącymi obok. Firma Sony Corp. zdecydowała się wejść na rynek z samodzielnym systemem CD-ROM o nazwie Multimedia CD ROM Player. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard dla przemysłu

Firma Hewlett-Packard wprowadza na rynek serię stacji roboczych w wykonaniu do zastosowania w warunkach przemysłowych. Czytaj więcej »

Sieciowa drukarka DEC-a

Nowa, bardzo wydajna (32 ppm - str./min) drukarka laserowa fimy DEC jest przeznaczona do pracy w sieci. Czytaj więcej »

Nowe wcielenie Enigmy

Automatyczny Szyfrator Danych, produkcji firmy HardLock z Warszawy, to rodzaj wspomaganego softwarowo klucza sprzętowego indywidualnego użytku, który podłączony do portu szeregowego (COM) szyfruje dane, czyniąc je nieczytelnymi dla osób niepowołanych. Czytaj więcej »

Ostrożnie z wtykaniem!

Do redakcji dotarły ostatnio sygnały o zwiększonej awaryjności apple'owskich PowerBook'ów. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

HP na Węgrzech

Wśród ostatnich decyzji Hewlett-Packarda warto wymienić wykup całości udziałów w dwu spółkach joint venture, założonych w ub.r. na terenie Węgier wraz z państwową firmą Controll Rt. Czytaj więcej »

Budżet zwiększony o 1.2 mld USD

Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza w 1993 r. zwiększyć wydatki na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania o 1.2 mld USD (z 1.8 mld USD do 3.0 mld USD). Czytaj więcej »

Protest w sprawie Desktop IV PC

Po ogłoszeniu przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, że przetarg na dostarczenie komputerów klasy Desktop IV PC wygrał Zenith Data Systems, CompuAdd Corp. złożyła protest przeciwko tej decyzji. Czytaj więcej »

Lista przebojów Super Channel i MTV

Przedstawiamy kolejną listę przebojów kącika komputerowego telegazety kanałów satelitarnych Super Channel i MTV. Czytaj więcej »

Sieci komputerowe w Krakowie

IEEE oraz Międzynarodowa Federacja Przetwarzania Informacji (IFIP) sponsorują wspólnie Krakowskie Warsztaty Zarządzania Sieciami Komputerowymi. Czytaj więcej »

UNISYS liczy na 15 mln USD

Szef polskich joint ventures UNISYS-a, Georges Cmela, uważa, że uda mu się w tym roku sprzedać na naszym rynku sprzęt za ok. 15 mln USD. Czytaj więcej »

Komputery dla ekologii

Systemom komputerowym użytecznym dla ekologii poświęcona była w ostatnich dniach września ogólnopolska konferencja naukowa w Politechnice Łódzkiej. Czytaj więcej »

VTLS dla Jagiellonki

Być może jeszcze w tym roku Biblioteka Jagiellońska otrzyma program komputerowy do gromadzenia i opracowywania zbiorów bibliotecznych. Czytaj więcej »

Centrum OS/2 w Radomiu

Radomska firma TEKOM jest chyba pierwszym w Polsce ośrodkiem, który od paru lat specjalizuje się w wytwarzaniu oprogramowania dla środowiska OS/2. Czytaj więcej »

Dataproducts LZR-1555 już w sprzedaży

Po wielkim sukcesie rynkowym drukarki laserowej Dataproducts LZR-1560, o formacie A3, która podbiła krajowy rynek DTP (używają ich m.in. studia DTP Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej), warszawski Softex oferuje model LZR-1555, adresowany głównie do zastosowań w systemach CAD/CAM. Czytaj więcej »

''Bankier'' już w 55 polskich bankach

System ''Bankier'' z Computer Systems for Business International LTD (CSBI), laureat I nagrody dla najlepszego oprogramowania na SOFTARG '91, pracuje już w 55 polskich bankach. Czytaj więcej »

Drukarki i CBS idą jak woda

Wśród produktów Hewlett-Packarda ostatnio najlepiej sprzedają się drukarki laserowe i atramentowe oraz stacje robocze Apollo. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Odpowiadamy Czytelnikom

Otrzymaliśmy interesujący list, który zmuszeni byliśmy jednak skrócić ze względu na brak miejsca. Przytaczamy zasadnicze zarzuty i propozycje z tego listu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...