powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 38-1992, 19 października 1992
38-1992 Computerworld nr 38-1992
Cennik

Pozorny spokój

Sytuacja cenowa na rynku komputerów PC przypomina krajobraz po bitwie. Po ostrej zmianie cen trwa pozorny spokój i stabilizacja. A przecież to nie koniec czekających nas niespodzianek. Ceny sprzętu, szczególnie 386 i 486 bez możliwości wymiany procesora na lepszy mogą wkrótce ruszyć w dół. Czytaj więcej »

Informacje

Słownik BBC

Angielski producent programów radiowych i telewizyjnych - BBC (British Broadcasting Corporation), wydał przed kilkoma miesiącami słownik języka angielskiego: ''BBC English Dictionary''. Hasła słownika opracowano na podstawie liczącej 70 mln słów komputerowej bazy, na którą złożyły się teksty emitowane (BBC Electronic Distribution System) na antenie Serwisu Światowego BBC w... Czytaj więcej »

CorelDRAW! - co nowego?

Gdy w czerwcu 1985 r. nikomu nie znana kanadyjska firma Corel Corporation wchodziła na rynek, nikt nie przypuszczał, że stanie się ona jednym z największych producentów oprogramowania graficznego na świecie. Od tego czasu jej sztandarowy produkt - CorelDRAW! zdobył przeszło 50 różnego rodzaju nagród i wyróżnień po obu stronach oceanu. Dziś mamy przyjemność przedstawić naszym... Czytaj więcej »

CUSTODIAN baz danych

Coraz częściej mamy do czynienia z aferami związanymi z dostępem osób nieupoważnionych do danych przechowywanych w systemach komputerowych. Firma DATENTECHNIK GmbH Austria oferuje w Polsce urządzenie o nazwie CUSTODIAN (Strażnik). Sterowane specjalnym programem zapewnia ono dostęp do komputera głównego (za pomocą modemu z sieci telefonicznej) jedynie osobom upoważnionym. Czytaj więcej »

Program Powszechnego Kapitalizmu - utopia czy realność?

Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach Sejm uchwali ustawę o powszechnej prywatyzacji, w myśl której każdy Polak będzie miał prawo kupić, za ok. 30-40% nominalnej wartości, udziały w 300 państwowych dotąd przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Rynek popularnych drukarek

Przedstawiamy dzisiaj cenniki sprzętu dwóch najczęściej spotykanych w naszym kraju producentów drukarek - są to Epson i Star Micronics. Czytaj więcej »

Paryska konferencja Hewlett-Packard

Trudno rozstrzygnąć: świadomie, czy też podświadomie, ale w pierwszym dniu, zorganizowanego przez Hewlett-Packard spotkania dziennikarzy światowej prasy komputerowej w Paryżu, gospodarze zaprosili ich na 34 piętro L'Arche de la Defence (Łuk Ruchu Oporu). W następnym zaś dniu elita managerów firmy przedstawiła przedstawicielom prasy strategię HP, dotyczącą przede wszystkim swoistego... Czytaj więcej »

Orientacja na obiekty

Wśród ostatnich przedsięwzięć Hewlett-Packarda warto odnotować powołanie projektu poświęconego obiektowo zorientowanym systemom rozproszonym (DOCP - Distributed Object-Computing Program). Czytaj więcej »

IBM a wojna cen PC

W odpowiedzi na politykę cenową Compaqa, Della i innych producentów komputerów osobistych IBM powołał IBM Personal Computer Co. z siedzibą w Raleigh, N.C., USA. Przedsiębiorstwo to, ma się zająć sprzedażą sprzętu PC o zamawianej z góry (built-to-order) konfiguracji i rozprowadzanego poprzez kilkanaście kanałów dystrybucyjnych (tj. w różnych sieciach sklepów i magazynów ze... Czytaj więcej »

Nowa strategia rynkowa InterAmsu

Znana warszawska firma softwarowa InerAms (oprogramowanie dla przedsiębiorstw) zmienia swoją strukturę organizacyjną oraz strategię rynkową. Obecnie, będzie ona stawiać na tzw. "oprogramowanie z półki" i rozbudowę lokalnej sieci dealerskiej, dzięki czemu stanie się możliwa pewna (do 30%) obniżka cen jej pakietów, a także, poprawi się obsługa tych klientów, których siedziby... Czytaj więcej »

Z otwartą przyłbicą

W relacji z Softarg '92 akcentowaliśmy, że targi te były pierwszym symptomem dążenia do normalności na rynku komputerowym. Z przyjemnością odnotowujemy kolejny fakt, potwierdzający tę tezę. Czytaj więcej »

DOS w MAC-u

Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że programy i pliki Macintosha są niedostępne dla posiadaczy maszyn zgodnych z IBM PC i odwrotnie. Ale potrzeba jest matką wynalazków i obecnie programy umożliwiające wzajemny transfer danych, nie należą już do rzadkości. Czytaj więcej »

Cięzarówki informacji

Optyczne nośniki informacji dzielą się obecnie na trzy rodzaje: CD ROM, WORM i REWRITABLE. Czytaj więcej »

Przepisowa przyszłość

Gdy po raz kolejny bezskutecznie chcemy połączyć się z potrzebnym nam numerem telefonu przestajemy wierzyć, że jest to urządzenie ułatwiające porozumienie ludziom. Przyczyna jest z reguły banalna - brak połączenia wynika z przypadkowego zwarcia w kablu telefonicznym. Znakomita większość zakopanych pod ziemią kabli nie jest bowiem odporna na tak pospolite wydarzenia atmosferyczne... Czytaj więcej »

Ogólnoświatowy system rezerwacji lotniczej

Trzy wielkie systemy rezerwacji lotów: Amadeus, Worldspan i Abacus ogłosiły, że zamierzają połączyć swoje urządzenia komputerowe. Czytaj więcej »

Wystawa UNIX EXPO '92

W drugiej połowie września odbyła się w Nowym Jorku wystawa Unix Expo. Prezentowano na niej liczne aplikacje z dziedziny zarządzania. Jest to nowa tendencja, gdyż w Unixie dominowały dotychczas aplikacje techniczne. Czytaj więcej »

Upgrade doskonały

Hewlett-Packard wprowadził na rynek rodzinę komputerów typu Vectra 486U skonstruowanych do zastosowań graficznych, w szczególności CAD lub Windows. Charakteryzują się one dużą elastycznością konstrukcji umożliwiającą upgrade sprzętowy w szerokich granicach. Czytaj więcej »

Nowe targi komputerowe w Kolonii

W dniach 8-11 października br. odbyły się na terenach targowych w Kolonii (Niemcy) po raz pierwszy nowe targi komputerowe pod nazwą Computermesse CSS '92 (CSS = Computer- Shopper-Show). Czytaj więcej »

Pakiet zintegrowany MICROSOFT WORKS FOR Windows

Rozwój oprogramowania doprowadził do znacznej dezorientacji użytkowników, którzy otrzymują wciąż nowe, stale ulepszane programy. Spełnienie elementarnych potrzeb (arkusz obliczeniowy, baza danych, edytor tekstowy) wymaga zakupu kilku pakietów. Czytaj więcej »

Informatyka i polityka

3 listopada: Bush, Clinton czy Perot?

Kampania przed wyborami prezydenckimi w USA, które tradycyjnie odbędą się w pierwszy wtorek listopada, dobiega końca. Czytaj więcej »

Komputerowcy marzą o Clintonie

Kilku szefów wiodących przedsiębiorstw w Dolinie Krzemowej zdecydowało się na poparcie Billa Clintona w nadchodzącyh wyborach prezydenckich. Czytaj więcej »

nowości

Dyskretny GUS

REjestr podmiotów GOspodarki Narodowej został utworzony uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1975 r. (Monitor Polski nr 35 poz. 211). Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Interfejsy baz serwerowych

Gupta Technologies, producent narzędzi do tworzenia aplikacji klienckich w konwencji MS Windows, zapowiedziała produkcję oprogramowania umożliwiającego komunikację z kolejnymi typami serwerowych baz danych. Czytaj więcej »

Tajemnica Cyngusa - freeware

Tym, którzy uważają, że jedynym sposobem zarobienia pieniędzy na oprogramowaniu jest opatentowanie lub zastrzeżenie praw autorskich, polecamy kalifornijską firmę Cyngus Support. Czytaj więcej »

Nieufny Microsoft

Wielu programistów piszących aplikacje do pracy pod kontrolą MS Windows ze zdumieniem dowiedziało się, że dokumentacja Microsoftu na ten temat jest niekompletna. Czytaj więcej »

Lista przebojów

Telegazeta kanału satelitarnego Super Channel publikuje cotygodniową listę przebojów najlepszych 10 gier komputerowych w trzech kategoriach: na komputer typu IBM PC, na wszystkie typy komputerów oraz na konsole do gier. Czytaj więcej »

Katalog CODN

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli rozpoczął wydawanie katalogu oprogramowania zalecanego do używania w szkolnictwie zawodowym. Czytaj więcej »

Nowy polski edytor

Podczas katowickiej wystawy Softarg '92 firma Tomasz Sobczyk s-ka z o.o. zaprezentowała nowy polski edytor pn. Poltekst UNIKUM. Czytaj więcej »

Ostatnia droga przez ECS

Warszawska firma ECS Software opracowała dwa interesujące programy do obsługi biur pogrzebowych. Pierwszy z programów to Hades. Czytaj więcej »

Unigraphics w Świdniku

Duży kontrakt, jak na polskie warunki, zawarł niemiecki oddział amerykańskiej firmy EDS. Czytaj więcej »

Uniwersalny kod poczty elektronicznej

Lotus Development Corp. opracował zestaw do budowania własnego interfejsu poczty elektronicznej. Vendor Independent Messaging (VIM) Developer's Toolkit zawiera własny standard kodowania tekstów. Czytaj więcej »

Nowa szansa dla OS/2

W przemyśle komputerowym coraz popularniejszą formą zdobywania klienta staje się ''bundling'', czyli darmowy bonus. Czytaj więcej »

Konkurent dla QuickTime-a

Najszybszym systemem wideo działającym w komputerach osobistych ze standardową kartą graficzną pozostaje QuickTime 1.5, produkowany przez Apple'a. Czytaj więcej »

Unifikacja w biurach patentowych

Biura patentowe Stanów Zjednoczonych, Europy i Japonii podjęły decyzję o wprowadzeniu jednolitego oprogramowania do przechowywania danych tekstowych i graficznych zapisanych na CD-ROM. Czytaj więcej »

Taksa

Kancelaria Prawnicza LEX z Gdańska, znana dotychczas jako autor komputerowego Skorowidza Aktów Prawnych INFO-LEX opracowała program do obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych TAKSA. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Audio-Windows

Microsoft opracował Windows Sound System-komplet składający się z karty i oprogramowania, które pozwala rozpoznawać, nagrywać i odtwarzać dźwięki. Czytaj więcej »

Wiązki w Associated Press

Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA agencja prasowa Associated Press postanowiła wymienić komputery używane w dziale informacji. Czytaj więcej »

Szerokoekranowa telewizja we Francji

W najbliższym czasie we Francji przez 20 godzin dziennie nadawany będzie program telewizji szerokoekranowej . W zwykłym telewizorze proporcja szerokości ekranu do jego wysokości wynosi 4:3. Czytaj więcej »

Podwójny dysk

Victor Co. of Japan Ltd., znany użytkownikom telewizorów i głośników jako JVC, wyprodukował przeznaczony do notebooków 2,5-calowy twardy dysk z napędem o pełnej wysokości, wynoszącej 3/4 cala i wadze 180 gramów. Czytaj więcej »

Jabłka kontra klony

Firma Apple konkurując z producentami klonów IBM PC wprowadziła na rynek nowe i tanie komputery objęte wspólną nazwą Performa. Czytaj więcej »

Intela procesory wideo

Firma Intel od pewnego czasu zajmuje się opracowaniem procesorów do technik wideo w formie układów scalonych z wpisanymi algorytmami kompresji i dekompresji obrazów. Czytaj więcej »

Nowe PS/2

Pod koniec września br. IBM ujawnił nieco technicznych szczegółów serii nowych komputerów typu PS/2. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Wyniki NCR of AT & T

National Cash Register, przejęty w ub.r. przez AT & T, zmienił nazwę na Networked Computing Resources of AT&T (Dayton, Ohio), przez co udało się zachować logo firmy. Czytaj więcej »

Silicon Valley bez Jabłka

Obniżenie zysków w przesiębiorstwach produkujących komputery osobiste sprawia, iż nawet silne firmy szukają oszczędności. Czytaj więcej »

Kosztowne przestoje

Stratus Computer, Inc. przeprowadziła badanie czasu trwania awarii komputerów w USA. Czytaj więcej »

Cray ponownie wygrał z NEC-iem

Cray Research Inc. z Eagan, (Minnesota), wygrał kontrakt na dostarczenie superkomputera dla NASA. Czytaj więcej »

Wideokonferencje tracą popularność

W ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła wartość akcji dwóch firm produkujących sprzęt do wideokonferencji. PictureTel Corp. i Compression Labs, Inc. (CLI) wspólnie kontrolują około 80% rynku. Czytaj więcej »

Kontrakt za 3/4 mld USD

Zenith Data Systems, amerykańska filia francuskiej firmy elektronicznej Groupe Bull, wygrała przetarg na dostarczenie 300 tys. komputerów osobistych dla U.S. Air Force, Army, Navy i agencji zaopatrzeniowej. Czytaj więcej »

Kiedy tygrys traci mleczne zęby?

Wspólnota Europejska przyznaje krajom rozwijającym się prawo wprowadzania swych wyrobów na rynek ''starego kontynentu'' przy zastosowaniu ulg celnych. Czytaj więcej »

Z Ameryki do Francji

AT & T przenosi biuro zarządzania operacjami zagranicznymi do południowej Francji. Czytaj więcej »

Komputery dla japońskich badań

Japońskie stowarzyszenie Real-World Computing Partnership postanowiło zastosować w pracach badawczo-rozwojowych tzw. ''komputer czwartego wymiaru'' (4-D computer), sprzęt dwóch amerykańskich firm: Intel i Thinking Machines, konstruowany specjalnie z myślą o funkcjonowaniu wielkich sieci. Czytaj więcej »

ATM-y Fujitsu w Kanadzie

Na początku przyszłego roku Fujitsu rozpoczyna sprzedaż swych bankomatów ATM (Automated Teller Machines) w Kanadzie, gdzie będą one składane z produkowanych w Japonii części. Czytaj więcej »

Wojna arkuszy w oknach

Wrześniowy debiut Borlanda z długo oczekiwanym pakietem programu Quattro Pro for Windows (patrz CW nr 36/65) zaostrzył walkę z Lotusem i Microsoftem. Czytaj więcej »

HP - Samsungowi

Hewlett Packard wciąż sprzedaje duże partie komputerów zarówno w USA, jak i poza jego granicami. Czytaj więcej »

Japońskie kadry dla nowego stulecia

MITI (japońskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu Międzynarodowego) przygotowuje nową politykę kształcenia specjalistów od softwaru, która ma być intensywnie wdrażana od 1993 r. Czytaj więcej »

Rok szkolny NEC

Korporacja NEC zwiększa aktywność na rynku szkolnych PC. W tym celu przygotowany został specjalny system ''PC Advisor'' (Doradca PC), który wspomaga nauczycieli w posługiwaniu się komputerami. Czytaj więcej »

Canon sprzedaje PC-ty IBM

IBM Japan i Canon Sales umacniają ustanowione już partnerstwo w sprzedaży PC. Czytaj więcej »

Kontrakt AT & T za 1.8 mld USD

AT & T realizuje obecnie dwie ośmioletnie umowy, które zawarł w 1988 r. z departamentem obrony (DoD - Department of Defence) i departamentem transportu. Wieloletni kontrakt dla ministerstwa obrony (1 mld USD) przewiduje stopniowe dostarczanie 20 tys. sztuk minikomputerów, które na każdym etapie dostaw muszą spełniać wymogi nowoczesności. Czytaj więcej »

Fiskars zabezpiecza HP

Hewlett-Packard podpisał w maju br. umowę o współpracy w Europie ze znanym fińskim producentem zasilaczy UPS - Fiskars Power Systems. Czytaj więcej »

Komputery za guldeny

1 października w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie CICAE - Centrum Informatyki i Komputerowego Wspomagania Prac Inżynierskich. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Jak środowisko Windows wykorzystuje pamięć komputera?

Windows optymalnie wykorzystuje całą dostępną pamięć komputera, pod warunkiem, że wcześniej nie przeznaczyliśmy jej na inne cele, np. instalując dysk wirtualny (RAM-dysk). Czytaj więcej »

Listy

Z listów do cennika

Po serii cenników poświęconych kartom Ethernet p. Magdalena Chabik z firmy Copact nadesłała fax, w którym m.in. czytamy: "Po przejrzeniu 32 numeru ComputerWorld PL, w którym zamieściliście porównania kart sieciowych, chcieliśmy uzupełnić umieszczone tam informacje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...