powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 31-2004, 30 sierpnia 2004
31-2004 Computerworld nr 31-2004
Wiadomości

ComArch pany!

W pierwszym półroczu przychody spółki wzrosły o ponad 50% w stosunku do połowy 2003 r. Prawie 30% przychodów przypadło na kontrakty zagraniczne. Czytaj więcej »

Skutki uboczne

W obawie przed kłopotami część użytkowników Windows XP nie zdecydowała się jeszcze na instalację zestawu poprawek Service Pack 2. Czytaj więcej »

Kolejne firmy IT w drodze na GPW

''Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 15 września br. nastąpi przydział akcji i zamknięcie oferty publicznej'' - mówił podczas prezentacji prospektu emisyjnego firmy ATM Tadeusz Czichon, wiceprezes zarządu i jeden z głównych akcjonariuszy warszawskiej spółki. Niemalże w tym samym czasie prospekt emisyjny prezentował Comp Rzeszów. Sprzedaż akcji spółki i zamknięcie oferty... Czytaj więcej »

Cutter rozszerza współpracę z Infovide

Amerykańska spółka doradcza, która zrzesza takie ''tuzy'', jak Tom DeMarco, Ed Yourdon, Jim Highsmith, John Zachman czy Tim Liste, będzie ściślej współpracować z Infovide. Do tej pory kooperacja ograniczała się do udziału ekspertów z Cutter Consortium w spotkaniach Akademii Infovide. Wkrótce Infovide zostanie przedstawicielem Cutter w Polsce. Czytaj więcej »

M-banking: kolejna odsłona

Raiffeisen Bank Polska proponuje klientom dostęp do usług za pośrednictwem aplikacji Java w telefonie komórkowym. Czytaj więcej »

Google znalazł swoje szczęście

Udany debiut Google na giełdzie Nasdaq uczynił z założycieli spółki - Larrego Page'a i Sergeya Brina - najmłodszych miliarderów. Każdy z nich ma ponad 4 mld USD w akcjach spółki. Page i Brin uruchomili wyszukiwarkę Google sześć lat temu, świeżo po studiach na Uniwersytecie Stanford. Czytaj więcej »

Winni użytkownicy, nie serwisy

''Serwisy wymiany plików nie ponoszą odpowiedzialności za łamanie prawa przez ich użytkowników'' - orzekł sąd w San Francisco. Wyrok tego samego sądu doprowadził przed trzema laty do zamknięcia serwisu Napster. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Telekomunikacja Polska podpisała ze Ster-Projekt kontrakt o wartości prawie 71 mln zł na budowę w Łodzi drugiego centrum przetwarzania danych... Czytaj więcej »

Wyniki w roku 2004

Ponad 20-proc. wzrost przychodów odnotował w 2004 r. finansowym Microsoft Polska. Sprzedaż licencji i usług w Polsce wyniosła prawie 690 mln zł (186 mln USD). Największy wzrost firma odnotowała w sprzedaży Microsoft SQL Serwer (63%), systemów Microsoft Business Solution (52%) i systemów operacyjnych (29%)... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

TONY ROZWADOWSKI objął tymczasowo funkcję prezesa zarządu Fujitsu Siemens Computers w Polsce, zastępując DARIUSZA DĄBSKIEGO, który zrezygnował ze stanowiska po 6 miesiącach pracy w FSC. Tony Rozwadowski nadal piastuje funkcję dyrektora zarządzającego na region Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którą objął w czerwcu 2004 r. Z Fujitsu Siemens Computers jest związany od... Czytaj więcej »

Polskie forum SuSE

Novell oficjalnie uruchomił Polskie Forum Użytkowników SuSE Linux. Ma ono stanowić miejsce wymiany doświadczeń i źródło pomocy technicznej dotyczącej produktów SuSE, przejętego w ub.r. przez amerykańską firmę. Czytaj więcej »

Technologie

Łowca szpiegów

Dostawcy rozwiązań antywirusowych rozszerzają swoje produkty o narzędzia do wykrywania programów szpiegujących. Czytaj więcej »

Zestaw do cerowania

Łatanie oprogramowania to już nie nisza, lecz jeden z głównych nurtów bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Słodka migracja

HP inwestuje w platformę Integrity, by zwiększyć tempo migracji do Itanium 2. Czytaj więcej »

Visual Studio dla zespołu

Zapowiadana na przyszły rok wersja Visual Studio będzie zawierać rozbudowane narzędzia do pracy grupowej, zarządzania cyklem życia projektu oraz refaktoringu kodu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bezpieczeństwo nade wszystko

We wszystkich organizacjach o takiej wielkości, złożoności i takim znaczeniu społeczno-gospodarczym, jak w przypadku administracji publicznej, bezwzględnie najważniejszym, wręcz krytycznym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Gdzie jest nasza nisza

Amerykański guru ds. eksportu usług IT i obsługi procesów biznesowych radzi polskim firmom znalezienie nisz, dzięki którym mogłyby konkurować o zlecenia składane przez międzynarodowe koncerny. Sugeruje też, że powinniśmy zająć się rozwojem transgranicznej współpracy z Czechami i Węgrami, dzięki którym Europa Środkowa mogłaby prezentować się potencjalnym kontrahentom jako... Czytaj więcej »

5 błędów kupującego

Negocjacje z dostawcami to gra - wie o tym każdy szef działu IT. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta gra zaczyna się znacznie wcześniej i nie kończy się wraz z podpisaniem umowy. Czytaj więcej »

Konteksty

Sieć za Wielkim Murem

Internet w Chinach ma 10 lat i nie mniej niż 100 mln użytkowników. Wciąż jednak nie wiadomo, w którą stronę potoczy się jego dalszy rozwój. Czytaj więcej »

Dobra pamięć i zamiłowanie do gier

Z dr Maciejem Gacą z Zakładu Sinologii w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Rozwój pod stałą kontrolą

Z Józefem Pawłowskim z Zakładu Sinologii Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Technologia wyborów

Komputeryzacja obejmuje kolejne dziedziny - po gospodarce i rozrywce przychodzi czas na świat polityki. Czy systemy wyborcze staną się równie proste, jak zakupy w sklepie internetowym? Czytaj więcej »

Wiedza o informacji

Człowiek nie potrzebuje informacji samej w sobie. Potrzebna jest mu wiedza, ale też nie wiedza w ogóle czy wszelka. Poszukuje wiedzy ze względu na określone sytuacje poznawcze, konkretne potrzeby, wyznaczone cele. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Playboy

No, to trafiło nam się z tymi wakacyjnymi felietonami. Najpierw stary, ale ciągle dobry i aktualny serial brytyjski wprowadził nas w sprawy pretensjonalności i obłudy. Stamtąd zaś - naturalna niemal w takich przypadkach - ścieżka poprowadziła nas w kierunku spraw frywolnych, które tej obłudy są jakby zaprzeczeniem. Czytaj więcej »

CKO

Wiele w ostatnich latach pisze się o zmianie ról poszczególnych osób zarządzających przedsiębiorstwem. W socjalizmie najważniejszy był szef produkcji - każdy towar, który fabryka wyprodukowała był sprzedawany na pniu i nawet szef podstawowej organizacji partyjnej (Czytelnicy, którzy nie rozumieją tego pojęcia, proszeni są o zapytanie starszych kolegów) nie był ważniejszy od... Czytaj więcej »

Dobrodziejstwa współczesności

Aby zadzwonić do domu, musiałem najpierw znaleźć aparat telefoniczny. Ponieważ sprawne budki telefoniczne na ulicach były rzadkością, jedynym wyjściem pozostawało udanie się na pocztę. Czytaj więcej »

Stosunek przerywany

Pamięć ludzka jest wybiórcza: w żaden sposób od dwóch dni nie mogę sobie przypomnieć nazwiska mojej nauczycielki historii z liceum Zamoyskiego. Świetnie jednak pamiętam lekcję w klasie maturalnej, na której zapytała, jakie były stosunki polsko-niemieckie w XX w. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Daleko do Bazylei

Polskie banki nie spieszą się z przygotowaniami do spełnienia wymogów Nowej Umowy Kapitałowej (Basel II). Głosy mówiące o konieczności intensyfikacji działań banki odbierają jako wyraz lobbingu i marketingu firm informatycznych, zainteresowanych wdrażaniem rozwiązań do analizy ryzyka. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...