powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 37-1992, 12 października 1992
37-1992 Computerworld nr 37-1992
Informacje

186 publikacji IDG w 60 krajach

Centrala International Data Group w Bostonie (Massachussetts) nadesłała najnowsze dane o swej działalności. Czytaj więcej »

Procesowy następca tronu

Procesor P5, nowy produkt firmy Intel, ma ujrzeć światło dzienne podobno jeszcze w tym roku. Po serii procesorów 286, 386 i 486 Intel nie chce go nazwać symbolem 586 ze względu na zasadnicze zmiany w konstrukcji i działaniu. Czytaj więcej »

KONFRONTACJE Informatyczne '92

Tym razem patronowi Targów InfoMan '92, a więc Biuru Informatyki URM nie zabrakło konsekwencji. Podczas targów zapowiedziało ono, iż przyczyni się do zorganizowania cyklicznych spotkań terenowych administratorów oraz przedstawicieli ich służb informatycznych (informatyków wojewódzkich) zarówno z tymi, którzy centralnie prowadzą projekty dużych przedsięwzięć systemowych jak i z... Czytaj więcej »

I FORUM FIRM KOMPUTEROWYCH Europy środkowo-Wschodniej

Od początku obecnej dekady, Europa Środkowa i Wschodnia stanowią przedmiot zainteresowania potężnych firm komputerowych. Czytaj więcej »

Marzenie nie do końca spełnione

Prawie od zawsze marzyłem o tym, żeby mieć komputer Macintosh. Oczywiście, stykałem się z nim z daleka, przy okazji różnych wystaw sprzętu komputerowego, ale było to jak lizanie cukierka przez szybę. No i wreszcie dostałem na dwa tygodnie komputer Macintosh Classic z pamięcią 4 MB i dyskiem stałym 40 MB. Czytaj więcej »

Naiwnych nie sieją

W nr. 35 CW zamieściliśmy krótką informację pt. "Uwaga! Oszustwo" o firmie "PC Market", która nie dostarczyła swoim klientom sprzętu, ani nie zwróciła wpłaconych pieniędzy. Poszkodowani zwołali zebranie na 26 września. Gdy niespodziewanie zjawił się p. Jerzy Słyk, właściciel firmy, okazało się, że sprawa jest banalna i nietypowa zarazem. Ot po prostu barwny, choć dla... Czytaj więcej »

Przed Targami NetWorld '92

Od 13 do 16 paździenika br. odbywają się w Dallas, Texas, Targi NetWorld '92, zdominowane przez sprzęt wykorzystywany w sieciach komputerowych. Przed targami wystawcy nie chcą mówić na temat cen swoich produktów, a często nawet niechętnie godzą się je opisać. Czytaj więcej »

PC WORLD LOTUS

Przeszło 900 tys. nakładu mieć będzie nowy amerykański tygodnik informatyczny, który zacznie ukazywać się od grudnia br. w wyniku połączenia mazynów PC WORLD i LOTUS. Decyzję o tej fuzji ogłosiła bostońska centrala IDG. Czołowa grupa prasy informatycznej uzyska dzięki temu rekordowy - nie tylko w USA - nakład dla tego rodzaju pisma branżowego. Czytaj więcej »

Telefonowanie - wolność bez granic?

Takie chwytliwe hasło, od pewnego czasu pojawiające się na tablicach reklamowych, towarzyszyło wejściu na nasz rynek spółki z o.o. SCHRACK-ERICSSON. Jest ona przedsiębiorstwem całkowicie kontrolowanym przez wiedeńską firmę SCHRACK TELECOM AG. Wcześniej firmy Schrack i Ericsson oferowały na polskim rynku towary niezależnie od siebie. W 1991 r. Ericsson przekazał obsługę polskiego... Czytaj więcej »

Światłowody nad Bałtykiem

Dwie duńskie firmy Telecom Denmark i GN Great Northern Telegraph Company Ltd. oraz Litewska firma telekomunikacyjna Lietuvos Telekomas podpisały porozumienie przewidujące położenie kabla optycznego o wydajności 565 Mbit/sek, który ma połączyć Wilno z Kownem. Czytaj więcej »

Japonia i Australia - 110 czy 220 V?

Po przejrzeniu dzisiejszego zestawienia nie będziemy mieli wątpliwości - nasz notebook czy elektryczna maszynka do golenia nie nadaje się na wyjazd do Japonii, USA czy na Tajwan. Czytaj więcej »

Edycja Polska Ami Pro 2.0 dla Windows

Aplikacje służące do obróbki tekstu są obecnie bodaj najlepiej sprzedającym się gatunkiem programów komputerowych. Nic zatem dziwnego, że znajdują się w ofercie bardzo wielu firm, a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, coraz większym zainteresowaniem użytkowników cieszą się te z nich, których możliwości przekraczają przeciętne. Czytaj więcej »

Calamus ogłasza amnestię

Warszawska firma OSKAR, specjalizująca się w sprzęcie i oprogramowaniu ATARI (m. in. dystrybutor Atari na Polskę) zawarła umowę z niemiecką firmą DMC, wytwórcą popularnego również w Polsce programu wydawniczego CALAMUS. Czytaj więcej »

PC - taniej niż miesiąc temu

Czerwcowo-lipcowy spadek o ok. 20% cen sprzętu komputerowego na rynku amerykańskim, zachwiał równowagę cen na całym świecie. Czytaj więcej »

Czy w USA taniej?

Z poprzednich wydań cennika dowiedzieliśmy się, że obniżka cen komputerów osobistych w USA spowodowała w konsekwencji spadek cen i na naszym rynku. Kilkutygodniowe opóźnienie, z jakim sprzedawcy komputerów w Polsce reagują na światowe ruchy cen, mogło spowodować, że ceny komputerów firm biorących udział w "walce na ceny", jak Compaq czy Dell mogą być w sierpniu i wrześniu... Czytaj więcej »

ChiWriter wiecznie żywy

W latach 80. edytor ChiWriter w wersjach 2.xx, a potem 3.xx, był najpopularniejszym i najczęściej kradzionym oprogramowaniem, pozwalającym w łatwy sposób uzyskiwać polskie znaki diakrytyczne na ekranie i wydruku bez potrzeby jakichkolwiek przeróbek sprzętu drukującego. Jak pamiętamy działo się to m.in. dzięki kartom Hercules, które masowo importowano z Zachodu w momencie, gdy... Czytaj więcej »

CorelDraw 3.0 - więcej i taniej

Bardzo popularny, profesjonalny program graficzny CorelDraw firmy Corel Systems Corp., pracujący w środowisku Windows, doczekał się nowego wydania (patrz CW nr 31). Nowa wersja pakietu graficznego CorelDraw 3.0 składa się z sześciu modułów. Czytaj więcej »

Problemy diakrytyczne

Każdy z użytkowników komputerów w naszym kraju zna problem tzw. "polskich liter". Czytaj więcej »

Informatyka w amerykańskich korporacjach

Przy okazji ogłoszenia przez COMPUTERWORLD USA tegorocznej listy "100 najskuteczniejszych użytkowników systemów informatycznych" w poszczególnych branżach amerykańskiej gospodarki, opublikowano też dane obrazujące wykorzystanie komputerów w czołowych korporacjach. Czytaj więcej »

Grupa Fujitsu (z ICL) Nr 2 na świecie

Zeszłoroczne wyniki firm japońskich, które przed ćwierć wiekiem dopiero stawiały pierwsze kroki w branży informatycznej, świadczą o tym, że Fujitsu wysunęła się na czoło światowych rywali IBM. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Nowy LCDfax

NTT i Sharp wprowadzą wkrótce na rynek nowy fax z ekranem ciekłokrystalicznym (LCD), na którym można prezentować treści analogiczne do tych, jakie mieszczą się na papierze o formacie B4 (250x353 mm). Czytaj więcej »

NEFAX 770 z NEC

Korporacja NEC wchodzi na rynek amerykański z aparatem do laserowej fototelegrafii NEFAX 770, który drukuje przekazy na zwykłym papierze. Czytaj więcej »

NTTD w Chinach

Japoński koncern telekomunikacyjny NTT Data Communication (NTTD) finalizuje rozmowy w sprawie utworzenia w przyszłym roku w Pekinie bądź w Szanghaju filii swych biur softwarowych. Głównym bodżcem dla takiego przedsięwzięcia są niskie koszty robocizny w Chinach. Czytaj więcej »

książki

Elektroniczne książki

Pierwszą książką zeskanowaną i przygotowaną do odczytywania na ekranie komputera, był angielskojęzyczny "Ulisses" Jamesa Joyce'a. Zdarzyło się to 16 czerwca 1989 r. Koneserzy irlandzkiej literatury otrzymali egzotyczny prezent. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

WIN32 razy 10 tysięcy

Firma Microsoft oznajmiła, że w ciągu miesiąca od momentu wejścia na rynek, rozprowadzono już ponad 10 tysięcy egzemplarzy pakietu Win32. Czytaj więcej »

Geo-baza

Vision 2.0 to oferowany przez firmę GeoVision system typu GIS (Geographic Information System), służący do zarządzania mapami, rysunkami, zdjęciami i wykresami oraz danymi o formacie bardziej klasycznym, przechowywanymi zwykle w postaci tabel. Czytaj więcej »

Zagospodarować firmę

Jeden z oddziałów firmy Autodesk Inc. (znanej z autorstwa pakietu AutoCAD), Autodesk Retail Product opracował i sprzedaje za 150 USD program Office Layout. Czytaj więcej »

Carbon Copy for Windows

Carbon Copy for Windows to program pozwalający na przejęcie kontroli jednego komputera nad drugim, połączonym modemem lub lokalnie kablem RS232. Z własnego komputera można uruchamiać programy wykonywane na drugim, a wyniki otrzymywać na ekranie tego pierwszego. Takie połączenie pozwala na uniknięcie problemów stwarzanych przez brak zgodności konfiguracji i oprogramowania pomiędzy... Czytaj więcej »

LOG/iC PICO - nowy kompilator PLD

ISDATA GmbH, producent oprogramowania do projektowania układów programowalnych typu Gate Array i PLD (Programmable Logic Devices - programowalne układy logiczne) o wspólnej nazwie LOG/iC, wprowadził do sprzedaży nowy produkt. Czytaj więcej »

Oprogramowanie w USA

W ślad za spadkiem cen na sprzęt komputerowy maleją także ceny oprogramowania. Czytaj więcej »

Easy Reader rozpoznaje pismo

Firma Mimetics opracowała program Easy Reader do rozpoznawania pisma (ponad 600 słów na min), pracujący w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Zarządzanie sprzętem komputerowym

Firma Apsylog oferuje specjalny program Parc Manager do zarządzania sprzętem komputerowym przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Baza danych zawiera obrazy

Firma Software Publishing Co. (SPC) oferuje wersję 1.3 swojej bazy Superbase 4, pozwalającej na przechowywanie i korzystanie z danych graficznych. Program może korzystać z obrazów zapisanych w formatach TIFF, GIF, PCX, TGA-Targa, IMG i WMF a także z danych przesyłanych telefaksem w formacie TIFF G3. Czytaj więcej »

Monitor Multiscan Sony

Coraz większe rozdzielczości kart graficznych powodują, że typowe do niedawna monitory 14-calowe nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tych kart. Jest to szczególnie widoczne w środowisku Windows. Czytaj więcej »

SUN wschodzi nad Moskwą

Firma SUN Microsystems Inc. zatrudniła 33 Rosjan z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Komputeryzacji Akademii Rosyjskiej w Moskwie na 6-miesięcznym kontrakcie. Uczestniczyć oni będą w opracowaniu technik kompilacji do procesora typu SPARC (Scalable Processor ARChitecture). Jest to drugi tego typu kontrakt SUN. Czytaj więcej »

Pierwsze okna w banku

Firma Ster-Projekt z Warszawy (tel. 43 72 27) zaoferowała na targach InfoMan pakiet WinABank obsługujący pracę banku. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

LaserMaster Winprinter

Firma LaserMaster wprowadziła na rynek drukarkę laserową Winprinter o rozdzielczości 800 punktów na cal, a więc znacznie większej niż w typowych drukarkach laserowych (300 punktów na cal). Czytaj więcej »

Przystawka dźwiękowa Logitechu

Logitech, firma znana z produkcji myszy komputerowych, wprowadziła na rynek przystawkę do cyfrowej obróbki dźwięku dla komputerów klasy PC/AT o nazwie AudioMan. Czytaj więcej »

Spadają ceny HDD

Jak podaje wrześniowy PC World największe ruchy cen dysków twardych dotyczą dysków o pojemności 170 do 230 MB. Czytaj więcej »

Skaner do zdjęć firmy Polaroid

Na początku br. Polaroid zawarł ze swym największym rywalem, firmą Kodak, porozumienie o produkcji sprzętu, umożliwiającego przechowywanie i oglądanie, przy użyciu dysków typu CD-ROM, zdjęć fotograficznych. W efekcie tych ustaleń (chodziło zapewne o podział rynku) firma Polaroid oferuje skaner do zdjęć fotograficznych typu CS-500i za 4500 USD. Czytaj więcej »

Notebook połączony z drukarką

IBM oraz znany producent drukarek Canon, zdecydowali się wspólnie zaangażować w przedsięwzięcie, w wyniku którego ma powstać przenośny komputer połączony z drukarką. Czytaj więcej »

IBM stawia na AS-a? (/400)

We wrześniu IBM oznajmił o kolejnych usprawnieniach swojego komputera średniej wielkości Application System/400, który na świecie osiągnął obecnie liczbę 5 tys. nowych instalacji miesięcznie. Czytaj więcej »

Gorący procesor

Procesory typu 486DX2/66 MHz z wewnętrznym podwajaniem częstotliwości zegara są obecnie najszybszymi, dostępnymi w sprzedaży, procesorami firmy Intel. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Flota z CAD'em

Firma Intergraph, czołowy w USA dostawca systemów CAD/CAM/CAE, wygrała przetarg na wykonanie dla US Navy systemu komputerowego, zawierającego m.in. możliwości grafiki interakcyjnej. Czytaj więcej »

Norwegia - IBM - Stil going strong?

W Norwegii (trochę ponad 4 mln ludności) sprzedano w pierwszym półroczu 1992 ponad 80 tysięcy komputerów, tj. ok. 15% więcej niż w tym samym czasie w 1991 roku. Czytaj więcej »

IDG tworzy GITG

Roczna wartość rynku informatycznego wszystkich instytucji i agend (federalnych, stanowych, lokalnych i międzynarodowych) rządu Stanów Zjednoczonych szacowana jest na 38 mld USD. Czytaj więcej »

Koniec superkomputerów na godziny

Japońska kompania Recruit postanowiła wycofać się z wynajmowania superkomputerów na krótkie okresy czasu. Czytaj więcej »

MAGIC w wojsku

14 września br., w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie odbyło się seminarium izraelskiej firmy Magic, na którym, przed widownią złożoną z ok. 100 oficerów Wojska Polskiego, zaprezentowano system tworzenia aplikacji MAGIC. Czytaj więcej »

Promocja Micrografx

Krakowska firma System 3000, jako autoryzowany dystrybutor, zainicjowała promocyjny cykl szkoleń, które są pierwszym etapem do nadania ich uczestnikom uprawnień autoryzowanego dealera produktów oprogramowania graficznego i prezentacyjnego firmy Micrografx. Czytaj więcej »

Nie-celna komputeryzacja

Polskie urzędy celne do tej pory są tak mało skomputeryzowane, że nie mają ani łączności komputerowej pomiędzy sobą, ani żadnej usługowej - centralnej bazy danych. Czytaj więcej »

Salon QUMAK'u

Firma komputerowa QUMAK otworzyła w centrum Krakowa (pl. Szczepański 2, tel 21 86 83) swój nowy salon komputerowy. Czytaj więcej »

Produkcja "Żywca"

Słynne zakłady piwowarskie w Żywcu komputeryzują swoje linie technologiczne. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Jak DOS wykorzystuje górny obszar pamięci

Widzieliśmy już, że górny obszar pamięci zawiera obszary nie używane. Jednakże, pamięć ta jest wolna w niesąsiadujących z sobą kawałkach. Na początku mieści się obszar zarezerwowany dla karty graficznej monitora, potem jest przerwa, obszar pamięci stałej ROM tejże karty, znowu przerwa, potem pamięć ROM dla dysku stałego itd. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...