powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 36-1992, 5 października 1992
36-1992 Computerworld nr 36-1992
Cennik

Ceny komputerów PC

Po kilkunastoprocentowej obniżce cen komputerów 386 i 486 nastąpiła równowaga cenowa i wygląda na to, że sytuacja się stabilizuje. Porównując ruchy cen komputerów o podobnej konfiguracji na świecie i u nas obserwujemy podobny charakter ich zmian. Czytaj więcej »

Informacje

Najnowsze produkty Borlanda

Jednocześnie w tych samych dniach 14 i 15 września - w Warszawie, Bostonie i Nowym Jorku - Borland International dokonał prezentacji najnowszych wersji swego oprogramowania, w tym po raz pierwszy pełnej wersji pakietu Quattro Pro for Windows. Czytaj więcej »

Cennik POLPAK-u

Na gdańskich targach Infoman'92 Telekomunikacja Polska SA opublikowała cennik usług polskiej sieci pakietowej (X.25) POLPAK. Czytaj więcej »

CeBIT '93 - ostatnia szansa!

Do 10 października Centrum Promocji PIHZ, (00-074 Warszawa, ul. Trębacka 4, pokój 307, tel. 260221, fax 274759 i 274673) przesunęło termin przyjmowania zgłoszeń polskich firm, do udziału w najbliższym CeBIT-ie (o wstępnych warunkach uczestnictwa pisaliśmy w nr. 29/92 CW ). Krajowa Izba Gospodarcza, zarezerwowała wstępnie skromne 150-200 m kw. powierzchni wystawienniczej dla polskich... Czytaj więcej »

Komputery IBM PS/1

Komputery PS/1 zostały opracowane przez IBM z myślą o początkującym użytkowniku z obszarów tzw. małego biznesu. Czytaj więcej »

Europejski łącznik

Wprawdzie zaczął się już na naszym rynku komputerowym proces podziału na firmy zajmujące się dystrybucją, a więc spełniające rolę hurtowników i na firmy dealerskie czyli detalistów mających bezpośrednio do czynienia z odbiorcą, ale nie był on jeszcze w żadnej naszej firmie do końca doprowadzony. Nie chodzi o dystrybutorów jednego bądź kilku produktów określonej firmy, lecz... Czytaj więcej »

GUS-u wróżenie z fusów

Departament Postępu Naukowo-Technicznego Głównego Urzędu Statystycznego od kilku już lat zajmuje się systematycznie badaniem nasycenia naszej gospodarki komputerami. Wielka szkoda jednak, że ogranicza on nadal swe badania do tzw. sektora uspołecznionego, czyli przedsiębiorstw państwowych i instytucji budżetowych, a jeszcze większa, że badania te nie pozwalają na w miarę bieżącą... Czytaj więcej »

"HELP" - znaczy pomoc

Z Piotrem Gomolińskim, właścicielem Komputerowej Oficyny Wydawniczej "HELP" - rozmawia Krystyna Karwicka Czytaj więcej »

Okiem jurora

Selekcja grupy faworytów spośród 64 programów zgłoszonych do konkursu okazała się być zajęciem nadspodziewanie łatwym. Po prostu, bardzo wielu stających w szranki wykazało, mówiąc oględnie, pewien brak samokrytycyzmu. W 1992 roku trudno jest przecież przymknąć oko na takie rzeczy, jak brak polskich liter na ekranie i wydruku czy niechlujnie wydrukowana dokumentacja, np. w trybie... Czytaj więcej »

Cennik specjalnych kart graficznych

Przedstawiamy cennik kart przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań graficznych. Czytaj więcej »

Arkusz obliczeniowy Lotus 1-2-3 UNI

Arkusz obliczeniowy 1-2-3 UNI, to mocno okrojona i uproszczona wersja arkusza 1-2-3, wersja 2.3, uboższa co do rozmiarów i możliwości funkcjonalnych. Nie pozwala na korzystanie z makrodefinicji, na ograniczony zestaw sterowników drukarkowych, nie umożliwia łączenia danych z kilku arkuszy, itp. Czytaj więcej »

Koniec pirackich kopii?

Nagminne pirackie kopiowanie znanych programów, popularne nie tylko w Polsce, zmusza producentów oprogramowania do poszukiwania nowych metod rozpowszechniania produktów. Duże szanse bezpiecznego rozprowadzania programów daje zapisanie ich na dyskietce typu CD-ROM. Czytaj więcej »

Coś więcej niż biuletyn

Tylko w 200 egzemplarzach (a szkoda) ukazał się pierwszy numer biuletynu Stowarzyszenia Polskiego Rynku Oprogramowania - PRO. Czytaj więcej »

Unix wczoraj, NetWare dziś. Unix jutro?

W jednym z podwarszawskich zakładów przemysłowych udało się nam uzyskać ekspertyzę dotyczącą przydatności dwóch największych operacyjnych systemów sieciowych: Unixu (SCO) oraz NetWare (Novell). Czytaj więcej »

Wojny Cenowe

Od kilku miesięcy producenci sprzętu komputerowego prowadzą agresywną politykę obniżania cen. Obserwatorzy twierdzą, że do końca roku nastąpią znaczne zmiany w tym przemyśle. Pewne firmy przestaną istnieć, inne zdobędą nieomal monopolistyczną pozycję. Przy okazji utrwali się nowy standard sprawności obliczeniowej i wyposażenia komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Recenzja programu

Pacioli 2000 po polsku

W komentarzu do cennika oprogramowania dla biznesu, (CW nr 18) zwróciliśmy uwagę na pojawienie się polskiej wersji pakietu finansowo-księgowego Pacioli 2000. Pakiet cieszył się sporą popularnością w prasie fachowej, szczególnie po tym, jak czasopismo PC World nadało mu tytuł najlepszego produktu roku 1991. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

DNI TELEKOMUNIKACJI w Warszawie

Nie ma potrzeby przekonywania kogokolwiek o znaczeniu sprawnej łączności dla funkcjonowania każdej dziedziny życia. Telekomunikacja zaś, to również technika cyfrowa i mikroprocesory wbudowywane praktycznie do każdego urządzenia, począwszy od telefonów poprzez faxy, modemy aż do mniejszych i większych central telefonicznych. "Dni Telekomunikacji", które odbyły się w warszawskim... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

DEC ulepsza Okna

Digital Equipment Corp. opracował pakiet Vivace for Windows, który ułatwia życie użytkownikom Windows 3.0 lub 3.1 pracującym na komputerach typu PC w sieci typu LAN. Czytaj więcej »

Jak zrobić PC z Macintosha?

Firma Insignia Solutions będzie sprzedawała pod koniec br. oprogramowanie emulujące środowisko pracy procesora Intel 286 na komputerze typu Macintosh. Czytaj więcej »

MEDUSA liczy blachy

Firma Prime Computervision przygotowała zintegrowany pakiet CAD/CAM do obróbki blach zawierający dwa nowe moduły: -NEST do kształtowania geometrii części blaszanych; -SMM (Sheet Metal Manufacturing) do obróbki blach. Czytaj więcej »

Kodak na arenie PC

Kodak Eastman przedstawił w sierpniu br. całą gamę programów umożliwiających edytowanie i zarządzanie obrazami przechowywanymi na dyskach optycznych typu CD. Czytaj więcej »

OLE i OLE 2

W nowych produktach firmy Microsoft - poczynając prawdopodobnie od Windows NT, które mają pojawić się na rynku pod koniec roku - pojawi się nowa wersja Object Linking and Embedding (łączenia i upakowania obiektów). Czytaj więcej »

Upgrade cudzych programów

Firma Corel sięgnęła po dość agresywne i, co trzeba przyznać, przekonywujące narzędzie w walce o rynki zbytu. Czytaj więcej »

Fraktalna kompresja danych

Dr Michael Barnsley (były profesor Virginia Technical University) opracował kilka lat temu metodę tworzenia iterowanych obrazów fraktalnych (IFS) przez powtarzanie skalowanych i przesuwanych obiektów na obrazie. Czytaj więcej »

IBM przerabia OS/2

IBM zamierza zmniejszyć dość duże wymagania systemu OS/2 dotyczące miejsca w pamięci operacyjnej. Czytaj więcej »

Microsoft SCHEDULE+2

Program SCHEDULE+2 for Windows służy do organizacji czasu pracy ludzi korzystających z komputerów połączonych w sieć. Czytaj więcej »

Kursy komputerowe w USA

Info World podaje jakie kursy komputerowe są oferowane obecnie w USA. Czytaj więcej »

Pogadać z maszyną

Amerykański koncern AT & T rozpoczął w czerwcu zastępowanie pań telefonistek komputerem, który potrafi przyjąć zamówienie na rozmowę telefoniczną. Czytaj więcej »

Naukowe Słowo

Program Scientific Word for Windows (TCI Software Research Inc.) służy do pisania i drukowania trudnych tekstów matematycznych i jest on graficzną implementacją popularnego programu TeX, opracowanego przez wybitnego matematyka Donalda E. Knutha. W programie korzysta się z LaTeX, który jest uproszczoną wersją programu TeX. Czytaj więcej »

Nowy sposób zarządzania istniejącymi bazami danych

Firma Approach Software Corp. opracowała nowy program zarządzania bazami danych Approach, pracujący w środowisku Windows, który może być użyty do operowania na istniejących bazach DOS-owych. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

DEC produkuje PC

Digital Equipment Corp. po ostatnich niepowodzeniach finansowych wprowadził do sprzedaży sześć nowych typów komputerów osobistych DECpc LP. Czytaj więcej »

Tania seria PC

Zenith Data Systems rozpoczął sprzedaż serii komputerów osobistych Z300/400 skonstruowanych wokół procesora i386 lub i486 w cenie od 1040 USD. Czytaj więcej »

3Com najszybsza

Firma 3Com Corp. wprowadza na rynek nową serię kart Ethernet (tzw. III generacji) Ether Link III 3C509 skonstruowanych wokół specjalnie opracowanego układu scalonego ASIC (Application Specific Integrated Circuit). Czytaj więcej »

Komputer dla multimediów

rma Tandy Corp. jest producentem komputera osobistego o zachęcającej do kupna nazwie Tandy Sensation. Czytaj więcej »

Emulacja w drukarkach laserowych

Typowa konfiguracja sprzętu w sieci sprowadza się do kilku mikrokomputerów podłączonych drukarką. Alternatywne podejście polega na wykorzystaniu drukarki przez kilka PC, bez pośrednictwa sieci. Wymaga to jednak specjalnego typu drukarek. Drukarki laserowe EPSON EPL-8100 i EPL-4300 mają 4 (maksymalnie 6) typów emulacji, pomiędzy którymi mogą następować przełączenia. Czytaj więcej »

Niskonapięciowe Intele

Coraz większe wymagania co do szybkości mikroprocesorów powodują konieczność odejścia od zasilania ich napięciem 5 V i zasilanie układów napięciem 3,3 V. Czytaj więcej »

Głos + fax + dane + LAN = MARATHON

Zgodnie z zapowiedzią ogłoszoną na warszawskich targach KOMPUTER EXPO'92, austriacka DATENTECHNIK GmbH/Austria wzbogaciła swą ofertę handlową o wielofunkcyjny serwer sieciowy MARATHON. Czytaj więcej »

Sieciowe drukarki laserowe Compaq'a

Compaq Computer Corp. wprowadził ostatnio na rynek dwie drukarki laserowe przeznaczone do pracy w sieciach lokalnych (LAN) opartych na warstwie sprzętowej Ethernet, Token-Ring lub LocalTalk. Czytaj więcej »

Tanieją kolorowe notebooki

Dell Computer Corp. obniżył o ponad 250 USD ceny notebooków z kolorowym wyświetlaczem i z tzw. pasywną matrycą. Czytaj więcej »

Wielowowątkowe i wieloprocesorowe okna

Firma Microsoft Corp. w ramach promocji zademonstrowała w końcu sierpnia br. system Windows NT działający na serwerze Symmetry 2000/750 wykonanym w Sequent Computer Systems. Serwer ten wyposażono w 16 procesorów i486/50 MHz. Pokaz taki był możliwy dzięki temu, że w skład Windows NT wchodzi LAN Manager NOS (Network Operating System), który umożliwia wykorzystanie wielu procesorów... Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

RICOH połyka SMO

Japońska korporacja RICOH wykupiła całość akcji francuskiej firmy SMO Bureautique, która ma rozbudowaną sieć sprzedaży sprzętu biurowego. Czytaj więcej »

Toshiba zaczeka przynajmniej do kwietnia

Japońska firma Toshiba przesunęła przynajmniej do kwietnia 1993 r. otwarcie swego centrum administracyjnego w Europie, które pierwotnie miało być uruchomione w czerwcu br. Czytaj więcej »

Przeciw zwolnieniom w Angers

W zakładach Groupe Bull w Angers odbył się niedawno 9-dniowy strajk, w którym uczestniczyła jedna piąta załogi. Czytaj więcej »

Sony, Apple i Motorola

Korporacja Sony rozwija współpracę z Apple Computers i Motorolą w dziedzinie multimediów. Czytaj więcej »

Nowości IBM i MS

Przedstawiciele firm IBM i Microsoft na konferencji zorganizowanej w Bostonie przedstawili plany na przyszłość. Czytaj więcej »

Komu pomaga UNCTAD?

Międzynarodowa Agencja Do Spraw Rynku i Rozwoju (UNCTAD) zajęła się ostatnio wspomaganiem komputerowym rządów krajów nierozwiniętych. Kierownictwo w Genewie i dziesiątki pracowników agencji liczącej 430 osób pracuje nad rozwojem stosownego oprogramowania. Czytaj więcej »

Facom-Hitac już niepotrzebna

Fujitsu i Hitachi rozwiązały utworzoną przed przeszło 20 laty spółkę joint venture, której celem było przeciwdziałanie dominowaniu IBM na japońskim rynku komputerowym. Czytaj więcej »

Angielskie podatki na ICL-ach

Southampton jest już dziesiątym miastem w Anglii, którego Rada Miejska postanowiła zastąpić dotychczasowe systemy informatyczne w swych urzędach podatkowych nowymi rozwiązaniami ICL. Czytaj więcej »

NEC w Brazylii

Korporacja NEC rozpoczyna w Brazylii pod koniec br. produkcję komputerów klasy PC. Czytaj więcej »

Fujitsu, HAL i ICL

Fujitsu, HAL Computer Systems of California i ICL postanowiły połączyć siły, aby wspólnie budować i sprzedawać stacje robocze. Czytaj więcej »

Konsorcjum dla technik multimedialnych

IBM i Apple zaprosiły czołowe japońskie i europejskie firmy elektroniczne do przystąpienia do konsorcjum producentów, które zajmować się będzie tworzeniem międzynarodowych standardów przy rozwijaniu techniki multimediów. Czytaj więcej »

Nihon Unisys - MEGATEK

Nihon Unisys wykupiła za 4 mln USD całość amerykańskiej firmy MEGATEK, która specjalizuje się w systemach graficznych. Czytaj więcej »

Compaq wszędzie w USA

Compaq ogłosił podpisanie umów o sprzedaży swych produktów z największymi sieciami handlowymi USA, w tym m.in. z Circuit City. Czytaj więcej »

Komputery zamiast katalogów

W październiku w katalogu alfabetycznym Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pojawią się komputery, przy pomocy których będzie można zamawiać potrzebne książki. Czytaj więcej »

Urzędnicy na kursach komputerowych

Przeszło 60 pracowników Urzędu Rady Ministrów, 200 z Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, 70 z Komitetu Badań Naukowych - w sumie przeszło 1000 urzędników z administracji centralnej przeszło przez laboratoria komputerowe warszawskiego Instytutu Kształcenia Informatycznego Kadr. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Word for Windows i makroinstrukcje

Podczas pracy z edytorem tekstowym niezwykle przydatną umiejętnością jest używanie makroinstrukcji. Jednakże same makroprogramy nie ułatwiają zbytnio pracy, o ile nie są przypisane do pewnej kombinacji klawiszy. Dopiero wówczas ich uruchamianie jest na tyle szybkie, że satysfakcjonuje użytkownika. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...