powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 30-2004, 16 sierpnia 2004
30-2004 Computerworld nr 30-2004
Wiadomości

Elektroniczny standard

Rozmowa z Konradem Korobowiczem, prezesem zarządu Inteligo Financial Services SA, spółki należącej do PKO BP. Czytaj więcej »

Szczepionki już nie wystarczą

Lista ostatnich zakupów dokonanych przez Symantec dobitnie świadczy o tym, że firma przestała być jedynie dostawcą oprogramowania antywirusowego. Przejmuje firmy niekojarzone z zabezpieczeniami sieci. Czytaj więcej »

Strzał w bramkę

Internetowa bramka SMS Idei, mimo że jest bezpłatna, umożliwia operatorowi zwiększanie przychodów. Czytaj więcej »

Urlop i szkolenie, czyli ''dwa w jednym''

Nawet czterokrotnie niższe ceny szkoleń specjalistycznych sprawiają, że ofertą polskich ośrodków edukacyjnych interesują się informatycy z Europy, a nawet z USA. Czytaj więcej »

Sposób na konkurencję

Wzmaga się wyścig o lukratywne kontrakty publiczne. W głowach biznesmenów i polityków roi się od pomysłów, jak zaprowadzić sprawiedliwość na tym rynku. Czytaj więcej »

W czepku urodzony

Prezesowi Ster-Projektu udało się wyjść z opresji i obronić się przed dymisją. W przyszłości raczej nie obejdzie się bez korekty strategii spółki. Czytaj więcej »

Technologie

Katalog pełen problemów

Średnie i duże firmy, które przymierzają się obecnie do wdrożenia jednolitych systemów katalogowych, stają przed problemem większym niż im się wydaje. Czytaj więcej »

Klucz do katalogów

Rozmowa z Tomaszem Gorgoniem, niezależnym konsultantem, właścicielem firmy ITcon z Gliwic. Czytaj więcej »

Platforma bez kompleksów

Tegoroczna konferencja LinuxWorld pokazała, że Linux uzyskał legitymację, by zająć miejsce w pierwszym rzędzie rozwiązań przeznaczonych dla największych odbiorców. Czytaj więcej »

Świat jako usługa

Po fazie tworzenia aplikacji na podstawie komponentów nadchodzi era systemów będących zbiorem usług. Upowszechnienie metodologii związanych z Service Oriented Architecture (SOA) ma zaowocować obniżeniem kosztów i większą elastycznością w rozwoju systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Powiedz JES

Od 2005 r. pakiet Java Enterprise System (JES) będzie dostępny nie tylko na Solaris i Linuxa, ale również na HP-UX oraz Windows. Czytaj więcej »

Ruchome plany

Microsoft przesunął premierę Service Pack 1 dla Windows Server 2003 i wersji 64-bitowej systemu na I połowę 2005 r. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przemyśleć i zrozumieć jakość

Wiedza o skuteczności i efektywności realizacji projektów informatycznych znalazła się w niebezpiecznym stadium. Ten szczególny etap poznania natury zjawiska można opisać jako zrozumienie kolejności i ''mechaniki'' zdarzeń, podczas gdy właściwe przyczyny sukcesu i porażki projektów informatycznych mają dużo poważniejszą i głębszą naturę. Czytaj więcej »

Partnerstwo społeczno-biznesowe

Firmy informatyczne wspierają przedsiębiorstwa i administrację publiczną w staraniach o fundusze europejskie. Jak najlepsze ich wykorzystanie leży we wspólnym interesie wszystkich stron. Czytaj więcej »

Optymizm i nadzieja

Przedstawiciele polskich firm informatycznych wierzą, że przeznaczone na inwestycje w technologie informacyjne fundusze strukturalne będą dobrze wykorzystane. Świadczyć o tym ma m.in. duże zainteresowanie możliwością realizacji projektów z tego zakresu zarówno wśród przedsiębiorców, jak i przedstawicieli samorządów lokalnych. Czytaj więcej »

Konteksty

Skuteczny mechanizm

Patentowanie wynalazków (w tym informatycznych) jest korzystne dla gospodarki jako całości, czyli dla konsumentów. Jest też korzystne dla twórczych jednostek. Natomiast z całą pewnością sprawny system patentowy jest niekorzystny dla zwykłych naśladowców, którzy utrzymują się na rynku, korzystając z cudzych pomysłów. Czytaj więcej »

Sieć końcem i początkiem

Wszystko wokół nas, czy to w rzeczywistości społecznej, czy też przyrodniczej, funkcjonuje według reguł sieciowych. Tak można by streścić podstawową tezę nowej książki Edwina Bendyka pt. ''Antymatrix''. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Po wakacjach szkoła

Nowy rok szkolny tuż-tuż, ale na razie trwają jeszcze wakacje, więc trafia nam się szczęśliwie temat, który stanowi pomost łączący szkołę z jedynym nietrafnym pomysłem Juliusza Verne'a (pamiętacie to? - Nauczyciel do dzieci: - ''<i>Wszystkie pomysły z tytułów powieści Juliusza Verne'a doczekały się realizacji</i>''. Na to rezolutny uczeń: - ''<i>A dwa lata... Czytaj więcej »

Ciepło - zimno, czyli sex appeal felietonisty

Tak się jakoś złożyło, że od dawna nie otrzymuję papierowych numerów CW. Dzieje się tak dzięki uprzejmości firmy Poczta Polska Przedsiębiorstwo Państwowe, która potrzebuje około dwóch miesięcy, aby dostarczyć materiały drukowane (niższa taryfa) na drugi brzeg Atlantyku. Czytaj więcej »

Druga impreza

Tak się ostatnio złożyło, że kilka razy odwiedziłem Warszawę - goszcząc a to w zaprzyjaźnionej firmie, a to na konferencji, z której relację czytali zresztą Państwo parę numerów temu. Czytaj więcej »

Wielopecet

Telefony komórkowe coraz częściej służą już nie tylko do komunikacji głosowej, ale pełnią bardzo urozmaiconą rolę. Nie sposób więc nie zauważyć, że nazwa tych urządzeń przestaje odpowiadać oferowanym przez nie funkcjom, ponieważ przekazywanie fonii na odległość jest dziś jednym z wielu aspektów zastosowań tego multimedialnego urządzenia cyfrowego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Sukces niemurowany

Bankowość internetowa robi w Polsce oszałamiającą karierę - Internet staje się najpopularniejszym kanałem dostępu do usług finansowych. Liczbę rachunków, do których klienci mają dostęp przez sieć, szacuje się na 2,6 mln. Prawdopodobnie jednak znajdujemy się u progu rewolucji bankowości mobilnej - w drugim podejściu komórki mogą zagrozić komputerom. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...