powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 35-1992, 28 września 1992
35-1992 Computerworld nr 35-1992
Informacje

Filtrować czy nie filtrować?

Percepcji obrazu wyświetlanego na ekranie monitora towarzyszą co najmniej cztery zjawiska, z których ani jedno nie jest korzystne dla zdrowia użytkownika komputera. Czytaj więcej »

Komu CAD/CAM/CAE?

Termin ''oprogramowanie CAD/CAM/CAE'' to worek, do którego wkłada się wiele całkowicie różnych pakietów, służących zarówno do projektowania autostrad, jak i płytek drukowanych. Czytaj więcej »

SEQUOIA mocna jak sekwoja

Czy można wyobrazić sobie system komputerowy, który jest w stanie przetrzymać nawet takie zdarzenia jak strzał z pistoletu w główny procesor komputera? Czytaj więcej »

Komputer w sklepie po polsku

Komputeryzacja handlu to w naszym kraju sprawa nie tyle trudna, co delikatna. Szefowie i personel sklepów podchodzą z dużą rezerwą do wszelkich nowinek technicznych. Najlepszym tego przykładem jest pamiętna "wysoka awaryjność" elektronicznych wag sklepowych. Czytaj więcej »

Softarg bez deszczu i chmur

Softarg '92 przeszedł właśnie do historii. Czytaj więcej »

Uniplex v.7 po polsku

Brytyjska firma Uniplex jest czołowym światowym dostawcą oprogramowania biurowego dla systemów otwartych, który (wg analiz Dataquest) obsługuje 52% światowego rynku zintegrowanych systemów biurowych działających pod Unixem, sprzedając je do ponad 60 krajów. Czytaj więcej »

Ryzykowna opieszałość

Przedłużający się brak ochrony prawnej programów komputerowych w Polsce rzuca cień na stosunki handlowe z USA. Takie wnioski wyciągnąć można z rozmów, przeprowadzonych w dniach 2-3 września w polskim MSZ przez delegację Biura Pełnomocnika USA ds. Handlu (US Trade Representative), której przewodniczyła pani Carmen Sure- Bradie. Biuro to znajduje się w strukturze Urzędu Prezydenta... Czytaj więcej »

Polska metka na jabłku z Sad-u

Ścieżki, którymi toczą się losy polonizacji oprogramowania, przypominają meandry rynkowej reformy polskiej gospodarki. Czytaj więcej »

Spór Borlanda z Lotusem

Jak już informowaliśmy, Sąd Okręgowy w Bostonie orzekł, że menu używane w Quattro Pro jest zasadniczo podobne do menu wykorzystywanego w Lotus 1-2-3. Sędzia Robert Keeton, który prowadził także sprawę Lotusa przeciw Paperback Software International Inc. i Mosaic Software stwierdził, że do ustalenia pozostała tylko sprawa odszkodowania. Borland natychmiast usunął zaskarżony plik i... Czytaj więcej »

Drukarki igłowe - cennik, koszty eksploatacji, rynek

Czy drukarki igłowe nie podzielą losów karty CGA czy dyskietek 360 kB i wypierane przez drukarki laserowe nie znikną za kilka lat ze sceny sprzętu komputerowego? Czytaj więcej »

Wojna cenowa trwa

Polski rynek komputerowy zareagował z kilkutygodniowym opóźnieniem na "wojnę o ceny PC-tów", jaka rozgrywa się od czerwca po wprowadzeniu przez Compaqa ponad 30% obniżki cen i nowej serii komputerów kosztujących mniej niż 1000 USD. Odpowiedzią na ten fakt były kolejne zmniejszenia cen urządzeń Dell'a, AST i innych. W rezultacie ceny PC są w porównaniu z poziomem zeszłorocznym... Czytaj więcej »

Znowu zmiana ceł?

Istnieje szansa, że zostaną obniżone cła importowe na półprodukty i surowce, sprowadzane spoza krajów EWG. Czytaj więcej »

DHI członkiem grupy Computer 2000

Podczas konferencji prasowej 18 września znana warszawska firma Dom Handlowy Nauki (DHI) poinformowała o podpisaniu porozumienia, w wyniku którego stała się ona członkiem grupy Computer 2000. W skład tej grupy wchodzą firmy większości krajów zachodniej Europy. DHI będzie pierwszą z dawnego bloku wschodniego. Czytaj więcej »

Przedstawicielstwo Targów Hanowerskich

Zarząd Międzynarodowych Targów w Hanowerze (Deutsche Messe AG, Hannover) postanowił otworzyć w Polsce nowe, samodzielne przedstawicielstwo w Warszawie. Czytaj więcej »

Bliżej realiów

Przykre wrażenie, jakie wywarło pozostawienie samym sobie informatyków wojewódzkich podczas specjalnego seminarium, na którym chcieli się oni samookreślić, zostało złagodzone następnego dnia. Czytaj więcej »

Szans nie gubta, Guptę kupta

Gupta Technologies to niewielka amerykańska firma, zatrudniająca ok. 150 pracowników. Powstała siedem lat temu w Menlo Park (Kalifornia), założona przez Umanga Guptę. Zajmuje się produkcją oprogramowania dla rozbudowanych systemów baz danych. Jej obroty są stosunkowo niewielkie. W 1991 r. wyniosły zaledwie ok. 30 mln USD. Jednakże dwa fakty przemawiają za przedsiębiorstwem Umanga... Czytaj więcej »

Lepsze Windows?

Firma Hewlett-Packard Polska udostępniła naszej redakcji do testowania pakiet typu ''organizator biurka'' (Desktop Organizer) o nazwie HP NewWave w wersji 4.0. Pakiet przeznaczony jest do współpracy ze środowiskiem Windows w wersji 3.0 i 3.1. Czytaj więcej »

Uwaga! Oszustwo

W 32 nr CW zamieściliśmy w cenniku ofertę firmy PC Market z Warszawy, która oferowała komputery po wyjątkowo niskiej cenie. Czytaj więcej »

Zmiana na stanowisku komendanta

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że koniec króla PC-towskich ekranów, Norton Commandera jest już bliski. Główny jego twórca, Peter Norton, przeszedł, jak się wydaje na stałe, do obozu Macintosha, a korporacja Symantec ogłosiła, iż prace nad nowymi wersjami tej zasłużonej nakładki nie będą kontynuowane. Jej miejsce ma zająć pakiet o znacznie rozbudowanych... Czytaj więcej »

Norton Desktop for Windows 2.0 - co nowego?

Użytkowników MS Windows niewątpliwie zainteresuje informacja, że oto, na naszym rynku pojawiła się kolejna, druga już wersja Norton Desktopu - pakietu, który ponoć ''łatwe czyni jeszcze łatwiejszym''. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Excalibur z Datentechnik

EXCALIBUR to nie tylko legendarny miecz króla Artura. To także modem najnowszej generacji, jaki firma DATENTECHNIK GmbH/Austria wprowadziła na polski rynek. Modem ten jest sterowany mikroprocesorem, pracuje synchronicznie z szybkością 19200 b/s na dzierżawionych liniach czterodrukowych "punkt-punkt". Czytaj więcej »

Europejska sieć światłowodowa

Firmy brytyjska Telecom International, francuska Telecom, hiszpańska Compania Telefonica Nacional de Espana, niemiecka Deutsche Bundespost Telekom i włoska Asst/Stet podpisały porozumienie o wspólnej budowie sieci światłowodowej GEN (Global European Network). Czytaj więcej »

LAN na liniach komutowanych

Do połączenia lokalnych sieci transmisji danych LAN w jedną rozległą sieć dotychczas wykorzystywano najczęściej linie dzierżawione. Czytaj więcej »

SR 1000 z DTS//ZWUT

W marcu br. relacjonowaliśmy (CW nr 13/43) moment narodzin w Warszawie polsko-amerykańskiej joint venture DTS//ZWUT. Czytaj więcej »

Recenzja programu

EWKON - Kwiatek do kożucha?

Powstają i u nas nieskomplikowane i ''mało poważne'' dziełka programistów, które jednak w pewnych przypadkach mogą oddać nieocenione usługi. Zalicza się do nich propozycja S.C Glob- Soft z Sobótki, dotycząca prostego pomocnika dla prowadzących tzw. korespondencję seryjną, a więc np. hurtowni, czy agencji reklamowych. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Sierpniowy ranking programów

Podajemy za PC Magazine sierpniową listę najlepiej sprzedawanych w USA programów dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Ami Pro 3.0

Popularny i u nas w kraju edytor tekstu Ami Pro for Windows (obecnie właśnie wchodzi na nasz rynek Edycja Polska Ami Pro 2.0) został w swej najnowszej wersji 3.0 uzupełniony o kilka interesujących własności. Czytaj więcej »

Novell łączy Macintoshe

Novell, Inc. rozpoczął sprzedaż pakietu NetWare for Macintosh ver. 3.011. Wersja dla 5 użytkowników kosztuje 800 USD, dla 20 - 900 USD, 100 - 2 tys. USD a dla 200 użytkowników 3 tys. USD. Czytaj więcej »

Novell i WordPerfect w biurze

Novell, Inc. i WordPerfect Corp. oświadczyli niedawno, że wspólnie opracowywują sieciowy moduł do pracy w biurze. Czytaj więcej »

Intel zabija wirusy na śmierć

Intel Corp. jest twórcą antywirusowego programu LANProtect 1.5 rozpoznającego i usuwającego 1600 wirusów. Program ten, instalowany na serwerze sieci NetWare 3.xx, umieszcza na każdej stacji roboczej nieduże, 1000 bajtowe programy rezydentne, które w sposób ciągły sprawdzają, czy na stacji pracującej pod kontrolą DOS lub Windows nie pojawiły się wirusy. Czytaj więcej »

Poczta Hewlett-Packard i Microsoft

Microsoft i Hewlett-Packard zamierzają połączyć Microsoft Mail 3.0 i HP Open Mail umożliwiając użytkownikom, korzystającym z tych elektronicznych usług pocztowych, wspólną pracę. Czytaj więcej »

Jak inwestować, to tylko w software

Zdaniem analityków rynku z PC Magazine, pojawienie się nowych platform oprogramowania - Windows, pakiety klient/serwer, komputery typu osobisty asystent i komputery z piórem elektronicznym - tworzy klimat sprzyjający inwestowaniu w rynek softwarowy. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Naprawa przez telefon

Compaq miał opinię firmy, która dostarcza dobry sprzęt, ale nie świadczy usług serwisowych. Czytaj więcej »

Karta graficzna XGA

Amerykańska firma Xtechnology opracowała samodzielną kartę Xgraphics (system graficzny XGA jest wbudowany na karcie głównej komputerów typu IBM PS/2) zgodną ze standardem XGA i VGA. Czytaj więcej »

Adapter do odczytu/zapisu kart PCMCIA

Nowe laptopy coraz częściej wyposażane są w gniazdo pamięciowe zgodne ze standardem PCMCIA 2.0 (skrót: Personal Computer Memory Card International Association); umożliwia to korzystanie z kart pamięci statycznych (SRAM), pamięci ROM jednokrotnie zapisywalnych (OTPROM), zapisywalnych pamięci z szybkim wymazywaniem (Flash EPROM) i pamięci stałych elektrycznie wymazywalnych (EEPROM) w... Czytaj więcej »

Konkurencja dla dysków stałych

Entuzjaści masowych pamięci półprzewodnikowych zawsze uważali, że nadejdzie taki dzień, że pamięci te staną się realną konkurencją dla tanich pamięci dyskowych. Czytaj więcej »

Instalacja koprocesora numerycznego

Instalacja koprocesora przyspiesza od 5-20 razy obliczenia arytmetyczne w tych programach, które potrafią z niego korzystać. Przykładowe programy korzystające z koprocesora to: AutoCAD, dBase III+/IV, Excel, Clipper, Lotus 1-2-3, Mathematica i wiele innych. Czytaj więcej »

Mysz radiowa

Po dwu latach prac konstrukcyjnych firma Logitech skierowała na rynek bezprzewodową mysz MouseMan Cordless, która w przeciwieństwie do dotychczasowych konstrukcji wykorzystujących promieniowanie podczerwone pracuje na falach radiowych o częstotliwości w zakresie 110-140 kHz. Czytaj więcej »

Fotorealizm dla Windows

Firma Radius (znana z produkcji znakomitych kart graficznych dla komputerów Macintosh II) wypuściła kartę graficzną Multiview 24 o rozdzielczości 1024x768 punktów i 24-bitowym kolorem, która spełnia nawet najbardziej wyrafinowane wymagania dotyczące fotograficznej wierności obrazu. Czytaj więcej »

Problemy elektronicznych bibliotek

Uniwersytet w Nowym Jorku (SUNY - State Uniwersity of New York) zamierza utworzyć w ciągu 4 lat bibliotekę, w której dystrybucja książek ma być prowadzona w sposób elektroniczny, przy użyciu sieci typu Internet w systemie SUNY. Czytaj więcej »

LAN z niezawodnością mainframe

Firma Everex Systems zaprezentowała niedawno w Nowym Jorku serwer sieciowy do sieci LAN odporny na awarie (fault tolerant). Czytaj więcej »

Bardzo szybki Token-Ring

IBM testuje w swych laboratoriach sieć typu Token-Ring o szybkości transmisji 32 i 64 Mbit/s (do tej pory 4 i 16 Mbit/s). Czytaj więcej »

Poczta elektroniczna w samolocie

Linia lotnicza USAir ma zamiar serwować na pokładzie swych samolotów usługi w formie możliwości stosowania poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Modemy Codex 326XFast

Firma Motorola Codex wprowadziła w maju br. na rynek serię szybkich modemów o symbolu 326XFAST. Czytaj więcej »

Przełom w technologii zapisu magnetycznego?

Naukowcy z AT&T Bell Laboratories zademonstrowali w sierpniu br. technikę magazynowania danych na dysku, która umożliwia osiągnięcie gęstości informacji rzędu 45 mld bitów na cal kw. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Soft-tronik w Rumunii i CSRF

Po sukcesach Soft-tronika w Polsce i RFN, Novell nadał firmie tytuł dystrybutora na terenach Rumunii i Czecho- Słowacji. Czytaj więcej »

Informatyzacja ceł w EWG

Technika informatyczna znajdzie szerokie zastosowanie w walce służb celnych całej EWG z przemytem narkotyków i innych niepożądanych produktów. Czytaj więcej »

Centralizacja Hughes Aircraft

Hughes Aircraft jest poważnym dostawcą sprzętu dla lotnictwa amerykańskiego. Koniec zimnej wojny poważnie zagroził przyszłości firmy, która gorączkowo szuka teraz nowych zamówień. Czytaj więcej »

Szeroki ekran w domu?

Kiedy powstanie w Europie system telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV), z programem odbieranym na ekranach w kształcie szerokiego ekranu kinowego? Czytaj więcej »

Portugalia podjęła walkę

Portugalia należy do krajów, w których piractwo w dziedzinie programów komputerowych jest szczególnie rozwinięte. Czytaj więcej »

Koniec roku finansowego w USA

Wyniki finansowe ogłaszane w Ameryce latem wskazują jak zwykle, że pewne firmy w przemyśle komputerowym miały dobre rezultaty finansowe, inne poniosły straty. Czytaj więcej »

Koszty piractwa w Europie - 5 mld USD

Szacunkowe koszty piractwa w dziedzinie programów komputerowych w skali Europy wynoszą rocznie ok.5 mld USD. Czytaj więcej »

IBM stawia na PC

Jeszcze w 1990 r. wpływy IBM ze sprzedaży komputerów osobistych stanowiły zaledwie 14% całości obrotów tej korporacji. Czytaj więcej »

Computer 2000 w górę

Niemiecka firma Computer 2000 AG nie uskarża się na recesję. Czytaj więcej »

IBM kontra IG Metall

Jak informuje International Business Week, IBM w NIemczech, która zatrudnia tam 24 500 osób, podejmuje działania na rzecz de-unionizacji, czyli rezygnacji swych pracowników z członkostwa w związku zawodowym IG Metall. Czytaj więcej »

Następne CONVEXY dla Krakowa

Kraków już wkrótce wzbogaci się o dwa następne superkomputery CONVEX C3200. Pierwszy został zainstalowany w czerwcu br. w krakowskim Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Zarządzanie pamięcią w DOS-ie i w Windows

Optymalne wykorzystanie posiadanej pamięci, to nie tylko problem ekonomiczny (po co nam duża pamięć w komputerze, jeśli z niej nie korzystamy), ale także kwestia wolnego lub szybkiego działania tegoż komputera, zarówno w DOS-ie jak i w Windows. Dlatego warto się zastanowić jak optymalnie wykorzystać pamięć komputera. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...