powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 34-1992, 21 września 1992
34-1992 Computerworld nr 34-1992
Cennik

Komputery tanieją

Ceny komputerów 286 są od dłuższego czasu ustabilizowane, zaś ceny 386 i 486 wyraźnie maleją. Czytaj więcej »

Oprogramowanie po polsku

Kontynuując zeszłotygodniowy cennik oprogramowania, przedstawiamy dziś znane zagraniczne programy, które doczekały się pełnej polonizacji tzn. zarówno komunikaty jak i dokumentacja zostały opracowane w języku polskim. Czytaj więcej »

INFOMAN'92

Więcej prezentacji niż konfrontacji

Targom InfoMan towarzyszyły szczególne oczekiwania, o których szerzej pisaliśmy w nr. 32 CW. Intencją organizatorów było bez wątpienia nadanie imprezie nowego wymiaru. W przyszłości Gdańsk stać się ma bowiem terenem konfrontacji potrzeb wielkich użytkowników (administracja państwowa, służby publiczne, banki) z poważnymi dostawcami. Czytaj więcej »

Informacje

Kolorowy cennik

Dzisiejszy cennik, jak na piękną, złotą jesień przystało poświęcony jest kolorom. Podaliśmy w nim ceny i podstawowe parametry użytkowe kolorowych drukarek i skanerów. Niektóre z tych urządzeń są sprzedawane przez firmy polskie. W takim przypadku cena umieszczona w zestawieniu odpowiada cenie określonej przez taką firmę. Pozostałe ceny należy traktować jako orientacyjne. Czytaj więcej »

Dokąd potoczą się twarde dyski?

Dwa lata temu firma amerykańska Micropolis o mały włos nie stała się jedną z wielu ofiar gwałtownej ekspansji producentów japońskich (Hitachi, Fujitsu, Seagate) na światowy rynek twardych dysków. Wszystko jednak wskazuje na to, że kryzys firma ma już za sobą, a zimny prysznic wyszedł jej na dobre. Micropolis zdecydowanie zmierza dziś na pozycję światowego lidera w produkcji... Czytaj więcej »

Ubranka na miarę

Kolejnym gościem naszego kącika jest warszawski MacroSoft. Firma działa nieprzerwanie od 1987 r., legitymuje się 1 mln USD rocznych obrotów, 55 osobami personelu i przeszło setką dystrybutorów. Dotychczas 1400 systemów jej autorstwa zostało wdrożonych u przeszło tysiąca klientów. Czytaj więcej »

Polonizacja programów i komputerów

Przystosowanie programów i komputerów do języka polskiego (obecnie na określenie tej operacji modny jest termin ''lokalizacja'') nie jest pracą łatwą ani małą. Ocena tego procesu wymaga także rozważenia wielu aspektów polonizacji, odmiennych dla różnych programów. Czytaj więcej »

Upadek Wanga?

Firma Wang Laboratories powstała w 1951 r. w Massachusetts, założona przez młodego emigranta z Szanghaju, a jednocześnie absolwenta fizyki w Harvard University. Czytaj więcej »

Czy koniec recesji?

Upadek Wanga dowiódł po raz kolejny, iż nie wszystkie komputerowe firmy zachodnie, agresywnie penetrujące rynek środkowej i wschodniej Europy, mają dostateczne zaplecze finansowe, aby penetrację tę traktować w kategoriach długofalowej i - co tu ukrywać - kosztownej inwestycji. Tym bardziej warto prześledzić oceny owej kondycji. Są one zresztą łatwiej dostępne, niż w przypadku... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

AutoCAD w oknach

Autodesk, Inc. wprowadził na rynek pakiet AutCAD Release 11 Extension for Windows. Czytaj więcej »

Jak Apple z Microsoftem

Szef Microsoftu Bill Gates i prezes Apple John Sculley ogłosili, że obie firmy podjęły wspólne, długofalowe działania mające na celu umożliwienie użytkownikom oprogramowania Microsoftu gładkie przejście do komputerów Macintosh. Plan ten obejmuje również następną generację komputerów Apple - PowerPC. Czytaj więcej »

Pacioli 2000 2.0

Znany i na naszym rynku z wersji całkowicie spolonizowanej pakiet Pacioli 2000, służący do zorganizowania finansów w małej i średniej firmie, doczekał się nowej wersji. Czytaj więcej »

Udawanie Macintosha

Hewlett-Packard Co. zawarł w sierpniu br. porozumienie z firmą Xcelerated Systems Inc. (XSI) o dostosowaniu przez nią jej systemu Liken w taki sposób, aby emulowały Macintosha na stacjach roboczych HP Apollo 9000 Series 700. Czytaj więcej »

Znowu rysujący Aldus

Firma Aldus opracowała nowy program graficzny o nazwie IntelliDraw, w wersjach dla PC i dla Macintoshy. Czytaj więcej »

Po ABAQUS-a do Poznania

Poznańska spółka BudSoft - Przedsiębiorstwo Innowacyjno- Wdrożeniowe, została wyłącznym przedstawicielem w Polsce amerykańskiej firmy Hibbitt, Karlsson & Sorensen, Inc. której ABAQUS uważany jest za najbardziej na świecie zaawansowany program do wspomagania projektowania. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Wirtualność w AutoCAD

Autodesk Inc. zawarł porozumienie z Division Inc., dostawcą systemów VR (virtual reality), w celu zastosowania tych systemów w aplikacjach projektowych i konstrukcyjnych. Czytaj więcej »

Klucz do PC

Firma Intelligent Security Systems oferuje system FIRMLOC zabezpieczający dostęp do komputera typu PC. Czytaj więcej »

Pamięć dla VAX-a i RS/6000

Dataram, producent pamięci operacyjnej, wyprodukował karty pamięci DR650 o pojemności 32, 64 i 128 MB, które umożliwiają użytkownikom komputerów VAX 6000 rozbudowę systemu do 512 MB, a nawet 1 GB w przypadku modelu 600, co jest granicą możliwości adresowania systemu VMS 6.0. Czytaj więcej »

Nowy ploter HP

Hewlett-Packard skierował na rynek ulepszoną wersję monobarwnego plotera atramentowego Design Jet 600, o formacie A0 i A1. Czytaj więcej »

Lotus produkuje sprzęt sieciowy

Firma Lotus Development rozpoczęła sprzedaż sieciowego routera do swojej poczty elektronicznej cc:Mail pn. Multisession Gateway, przystosowanego zwłaszcza do laptopów i notebooków. Czytaj więcej »

Pinakiel z odkurzaczem

Pinakiel to ozdobna wieżyczka w architekturze gotyckiej oraz przetłumaczenie nazwy stacji dysków Pinnacle PMO-650 przeznaczonej do magneto-optycznych dysków o wielokrotnym zapisie. Czytaj więcej »

Intel wrzuca trzeci bieg 486-ce

Intel wprowadził w sierpniu br. na rynek mikroprocesor 486DX2/66 MHz. Jest to kolejny w tym roku chip z serii procesorów umożliwiających prosty upgrade komputerów 486. Na początku br. Intel zaoferował procesor typu 486 DX2/50 MHz, a następnie całą serię procesorów typu OverDrive. Czytaj więcej »

Napisy na wideo

Na sierpniowej wystawie MacWorld Exposition w Bostonie zapowiedziano ukazanie się we wrześniu br. nowego produktu firmy Aldus Corp. Czytaj więcej »

Coraz mądrzejsze UPS-y

Grupa 9 producentów UPS (urządzeń zabezpieczających komputery przed zmianami lub zanikiem zasilania) opracowała wstępnie standard MIB (Management Information Base) umożliwiający szersze ich zastosowanie w instalacjach sieciowych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Kto wygrywa wojnę cenową?

Pismo giełdy nowojorskiej Dow Jones News Service przynosi informację, że akcje Della zyskały ostatnio 4.5% wartości, zaś akcje Compaqa aż 12%. Czytaj więcej »

Compaq w Europie Wschodniej

Obroty Compaqa w Europie Wschodniej zwiększyły się w I półroczu br. w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o l66%, dostawy towarów wzrosły natomiast do 251%. Czytaj więcej »

Posucha dla programistów

Jak wynika z danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (US Bureau of Labor Statistics), liczba zatrudnionych w USA programistów zmniejszyła się w ub.r. aż o 48 tys. Czytaj więcej »

Recycling w EWG

Komisja EWG przygotowuje program powtórnego wykorzystania odpadów przemysłowych (w tym i zużytego sprzętu) oraz handlowych (opakowania) czyli recyclingu. Czytaj więcej »

Oszczędność papieru

Od 35 lat Marynarka Wojenna USA (US Navy) zużywała rocznie ok. 55 t papieru w swoich biurach personalnych dla samych tylko pracowników cywilnych. Czytaj więcej »

Norsk Data: tym razem zysk

Norweska kompania komputerowa Norsk Data, która w 90 i 91 r. znalazła się pod kreską, uzyskała w pierwszej połowie br. umiarkowany zysk. Czytaj więcej »

Kontrakty Komisji EWG z ICL

ICL uzyskała kilka prestiżowych kontraktów Komisji EWG na prowadzenie prac badawczych, których wyniki mają umocnić pozycję europejskiego przemysłu informatycznego wobec konkurencji amerykańskiej i japońskiej. Czytaj więcej »

APEXIM dystrybutorem Longshine'a

Na początku września br. warszawski APEXIM podpisał umowę z tajwańską firmą Longshine o wyłącznej dystrybucji na Polskę i autoryzowanym serwisie jej produktów. Czytaj więcej »

Nowe pismo komputerowe

W Szczecinie ukazał się nowy miesięcznik komputerowy STFan, dedykowany użytkownikom Atari. Czytaj więcej »

W Polsce czyli w Europie

Dell Computer Poland ogłosił, że wprowadza identyczne zasady sprzedaży, jak w USA i Europie Zachodniej. Czytaj więcej »

Ogłoszenia przez modemy

Cztery dzienniki ''Echo Krakowa'', ''Express Wieczorny'', ''Gazeta Poznańska'' i ''Trybuna Śląska'' uczestniczą w zasilaniu bazy danych o ogłoszeniach. Czytaj więcej »

BBS w Qumaku

Znana krakowska firma Qumak International uruchomiła swój biuletyn elektroniczny (BBS - Bulletin Board System) dzięki któremu poprzez modemy właściciele komputerów i telefonów będą mogli otrzymywać wiele megabajtów oprogramowania shareware, a także informacje o aktualnej działalności firmy Qumak. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Polskie skalowalne litery do Windows

Firma Unicorn Poland udostępniła nam do testowania dwa programy pozwalające na instalowanie polskich skalowalnych liter w środowisku Windows. Program UniWin (wersja 1.1) obsługuje alfabet na ekranie i na drukarkach mozaikowych. Zastosowano tzw. wschodnioeuropejski standard liter, określony przez firmę Microsoft. Znaki skalowalne typu TrueType w tym standardzie mają być dostępne na... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...