powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 29-2004, 2 sierpnia 2004
29-2004 Computerworld nr 29-2004
Technologie - produkty

F-Secure dla Citrix MetaFrame

F-Secure wprowadziła na rynek F-Secure Antivirus for Citrix Servers - oprogramowanie antywirusowe, przeznaczone dla serwerów terminali Citrix MetaFrame. Czytaj więcej »

Korporacyjne przełączniki D-Link

D-Link zaprezentował nową serię zarządzalnych przełączników dostępowych warstwy drugiej. Czytaj więcej »

Projektowanie z APC

American Power Conversion oferuje APC Rack Configurator (Konfigurator Szaf Przemysłowych) - program narzędziowy do projektowania pomieszczeń dla komputerów i szafek z przewodami, który pozwala na uproszczenie procesu tworzenia szczegółowych konfiguracji systemów wykorzystujących serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe, zasilacze UPS, urządzenia do dystrybucji zasilania oraz... Czytaj więcej »

Ekonomiczna drukarka Printronix

Printronix przedstawił serię liniowych drukarek P5000ZT o konstrukcji umożliwiającej rozpoczęcie drukowania kolejnych dokumentów dokładnie w miejscu zakończenia poprzednich zadań, co nie jest możliwe w standardowych urządzeniach tego typu. Czytaj więcej »

Terminale FSC z procesorami Crusoe

Fujitsu Siemens Computers oferuje nową serię miniaturowych terminali Futro S z procesorami Transmeta Crusoe TM5800 800 MHz. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Wirus dla Windows CE

Rumuńska firma BitDefender opublikowała informację o ujawnieniu pierwszego, prototypowego wirusa infekującego urządzenia działające pod kontrolą systemu Windows CE (urządzenia kieszonkowe, telefony komórkowe). Czytaj więcej »

Przełączniki WLAN 3Com

W ciągu kilku tygodni 3Com prawdopodobnie wprowadzi do oferty przełączniki WLAN współpracujące z ''okrojonymi'' funkcjonalnie stacjami bazowymi WLAN. Czytaj więcej »

Tańszy 10G Ethernet

Firma Sandbust, zajmująca się projektowaniem procesorów sieciowych, zaprezentowała referencyjną konstrukcję przełącznika warstwy 2 i 3 o nazwie MetroBox, obsługującego do 4 interfejsów 10G Ethernet Czytaj więcej »

SQL Server 2005 dla Opterona

Rozpoczął się proces testów wersji Beta 2 serwera baz danych SQL Server 2005 (Yukon). Czytaj więcej »

Microsoft kupił Lookout

Microsoft kupił Lookout Software - ''dwuosobową'' firmę specjalizującą się w opracowywaniu mechanizmów wyszukiwania informacji zapisanych w plikach na dysku komputera PC - również w skrzynkach i katalogach poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Symantec na fali spamu

Symantec przejął firmę TurnTide. Czytaj więcej »

Veritas przejmuje Invio

Veritas Software kupił firmę Invio Software, która jest producentem oprogramowania do automatyzacji procesów w systemach IT. Czytaj więcej »

Trzecia wersja FileNet P8

FileNet wprowadził na rynek trzecią wersję platformy P8 ECM (<i>Enterprise Content Management</i>). Czytaj więcej »

Linux do edycji

Amerykańska firma Specifix oferuje własną dystrybucję systemu Linux (również o nazwie Specifix), zezwalając klientom na jej modyfikowanie na potrzeby konkretnych zastosowań lub aplikacji. Czytaj więcej »

Optymalizacja pamięci masowych

Documentum (firma zależna od EMC) zaprezentowała Content Storage Services - oprogramowanie typu HSM będące dodatkiem do oferowanego przez Documentum systemu do zarządzania treścią. Czytaj więcej »

Wiadomości

Dane z jednego źródła

Firmy zajmujące się przetwórstwem miedzi w Grupie Impexmetal będą korzystać ze wspólnego systemu wspomagającego zarządzanie. Czytaj więcej »

Gdy zaświeci Syriusz

Z końcem budowy systemu Syriusz urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej będą mogły kupić każdy program, o ile będzie homologowany przez ministra gospodarki i pracy. To rewolucyjna zmiana w podejściu do informatyzacji instytucji rządowych i samorządowych. Czytaj więcej »

Komunikacja bez (większych) przeszkód

Potrzeba było 8 lat, żeby porozumieli się twórcy popularnych komunikatorów internetowych. A i tak nie udało się wszystkiego załatwić. Czytaj więcej »

Nadchodzi demokracja

Z Davidem Gurlem, wiceprezesem Reuters odpowiedzialnym za produkty typu instant messaging, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Carly Fiorina w Polsce

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce - która miała miejsce pod koniec lipca br. - Carly Fiorina, prezes zarządu HP, spotkała się m.in. z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem Rzeczypospolitej. Był on gościem honorowym ogólnoświatowego spotkania z pracownikami HP, które odbyło się w Teatrze Narodowym. Czytaj więcej »

Zdalny kontakt z biurem

Zdaniem Citrix Systems rynek rozwiązań umożliwiających zdalny dostęp do zasobów firmowych sieci ma w najbliższych latach rosnąć w tempie ok. 12% rocznie. Czytaj więcej »

Sun Microsystems na plusie

W 2004 roku finansowym przychody Sun Microsystems Poland wyniosły 51 mln USD (wzrost o 8%). W zakończonym w czerwcu roku sprzedaż usług w ogólnych obrotach firmy wzrosła z 29% do 43%. Czytaj więcej »

Oracle w ARMiR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała z Oracle Polska kontrakt na wdrożenie systemu Oracle E-Business Suite. Jego wartość wynosi 24 mln zł. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Zakończył się proces przeniesienia majątku czeskiego integratora PVT do spółki PVT Prokom... Czytaj więcej »

Pomoc z Help Desk Institute

Po latach starań i inicjatyw kopiujących zachodnie pomysły, do Polski wchodzi Help Desk Institute (HDI) - największa międzynarodowa organizacja non-profit, zrzeszająca ponad 7,5 tys. członków i firm, interesujących się problematyką serwisu i wsparcia IT. Jej partnerem i przedstawicielem w Polsce jest spółka konsultingowa CT Partners Czytaj więcej »

Linux - SCO 1:0

Decyzję o oddaleniu większości zarzutów SCO wobec koncernu DaimlerChrysler podjął sąd stanu Michigan. Czytaj więcej »

Wydruk oddany na zewnątrz

W ciągu dziesięciu lat Xerox Polska zdobył 22 klientów na usługi outsourcingu druku. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych Czytaj więcej »

Technologie

Gotowi do biegu

Microsoft stawia na jak największą zgodność ''mobilnej'' platformy programistycznej z tą dla ''dużego'' desktopu. Czytaj więcej »

Radiolinia w sam raz

Wydajne łącza MAN/WAN można obecnie budować, unikając wysokich kosztów tradycyjnych radiolinii, a jednocześnie bez popadania w drugą skrajność, polegającą na wykorzystaniu sprzętu WLAN. Czytaj więcej »

W jednej sieci

Bezproblemowe przełączanie pomiędzy sieciami komórkowymi a sieciami WLAN jest coraz bliższe urzeczywistnienia. Czytaj więcej »

Śmiałe plany Jboss

JBoss, producent popularnego, otwartego serwera aplikacji Java, uzyskał certyfikat zgodności z J2EE i planuje ekspansję w kierunku rozwiązań integracyjnych. Czytaj więcej »

Solaris dla wszystkich?

Sun Microsystems rozważa stworzenie wersji systemu operacyjnego Solaris przeznaczonych dla procesorów Power i Itanium. Czytaj więcej »

WUS wpadł w poślizg

Microsoft przesuwa premiery kolejnych produktów: Windows Update Services i Network Access Protection na 2005 r. Czytaj więcej »

Konsolidacja w dobrej cenie

Serwery IBM eServer p5 zastępują linię serwerów unixowych eServer pSeries. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jakość przede wszystkim!

Dobrą jakość w organizacji można uzyskać dzięki pełnemu zaangażowaniu wszystkich pracowników. Dbałość o jakość dotyczy wszystkich - od najwyższego kierownictwa do szeregowych pracowników. Czytaj więcej »

Trudny porządek

Choć powszechnie wiadomo, jak ważna jest wysoka jakość danych gromadzonych w bazach, to w praktyce wciąż zbyt mało uwagi poświęca się temu, by w nowych systemach informatycznych od początku wykorzystywać narzędzia wymuszające ową wysoką jakość. Czytaj więcej »

Konteksty

Komputerowi rycerze i giermkowie

Wiem, że informatycy to ludzie pragmatyczni, ale ja ich romantycznie nazwę rycerzami społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu inteligencji

Z profesorem Andrzejem Wróblem, kierownikiem Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Ocena "piractwa"

W dniach 7 i 8 lipca 2004 r. polską prasę i telewizję obiegła informacja przesłana przez Business Software Alliance o stanie piractwa oprogramowania na świecie i w Polsce. Dziennikarze grzecznie przepisali podane w press release informacje i nikt nie pokusił się o zajrzenie do Raportu BSA, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zebrano czyniące ponad 20%, a niekiedy nawet 90% użytkowników... Czytaj więcej »

ISP kontra spam

Polityka antyspamowa dostawców usług internetowych z reguły opiera się na stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń technologicznych. Niemniej przepisy pozwalają na równie efektywne przeciwdziałanie tej internetowej pladze. Czytaj więcej »

Informacje w karbach

Temat metadanych do tej pory nie doczekał się na polskim rynku wydawniczym zbyt wielu wydań. Publikacja Marka Nahotko jest jedną z nielicznych pozycji zawierających obszerny, całościowy przegląd tej problematyki. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Lica prezesów

Dziś, zgodnie z obietnicą sprzed dwóch tygodni, dalszy ciąg opowieści, którą zaczęły panie Węborek i Dulska, i która to opowieść przenosi się nam na wyższy poziom, bo do sfer naprawdę wysokich prezesów. Czytaj więcej »

Dekada kleju

Miałem niedawno okazję spojrzeć na czasopisma komputerowe sprzed bez mała 10 lat. Uderzyło mnie, że pełne są one opisów poszczególnych produktów informatycznych: serwerów, stacji roboczych, systemów operacyjnych, urządzeń sieciowych, urządzeń peryferyjnych, aplikacji itd. Brakuje za to opisu czegoś równie ważnego, co rozwijało się przez ostatnią dekadę niejako w cieniu, a... Czytaj więcej »

Zależy na czym komu zależy

Przybierające na sile dyskusje na temat wyższości jednego systemu operacyjnego nad innym systemem prowadzą w sumie do nikąd. O popularności platformy nie decyduje ''wynegocjowana'' wyższość, ale rynek, a konkretnie użytkownicy, kierujący się w tym względzie własnymi preferencjami, nie zawsze obiektywnej natury. Czytaj więcej »

Pieniądze szczęścia nie dają?

Pamiętam z dzieciństwa pierwszą wizytę w Pekao, nie tym państwowym, ale w tym, który jako jedyny bank na świecie sprzedawał dżinsy. Nigdy żadna czekolada nie smakowała mi tak jak kupiona za dolary. Potem jeszcze wielokrotnie, szczególnie w okresach kryzysów, odwiedzałem sklepy Pewexu, który kontynuował chlubne tradycje ''eksportu wewnętrznego''. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Dzień z życia inwestora

Po latach zastoju wszyscy czekamy na zapowiadane konsolidacje i inwestycje firm zagranicznych, które miałyby rozruszać rynek teleinformatyczny i stworzyć okazję zarobku nawet niewielkim giełdowym graczom. Na razie publiczne spółki IT mają do zaoferowania inwestorom jedynie plotki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...