powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 33-1992, 14 września 1992
33-1992 Computerworld nr 33-1992
Cennik

Cennik na koniec lata

Na rynku PC ceny komputerów ruszyły w dół. Czy są to powakacyjne bonifikaty przyciągające wypoczętych nabywców, czy też stałe trendy, zobaczymy wkrótce. Warto bowiem wiedzieć, że na świecie trwa w tej chwili prawdziwa wojna cen PC-tów, powodująca stały ich spadek. Jedynie komputery 286 trzymają się na ustalonym, przypuszczalnie minimalnym poziomie. Tymczasem coraz więcej firm... Czytaj więcej »

Informacje

Czarowny świat Atari

Firma Atari, producent sprzętu komputerowego cieszącego się kultowym uwielbieniem sporej grupy entuzjastów informatyki na całym świecie, od pewnego czasu przysparzała zmartwień swym fanom. Ich powodem była osłabiona w ostatnich latach aktywność techniczna i rynkowa firmy Atari. Wyrażało się to m.in. dość długo trwającym brakiem nowych, spektakularnych opracowań. Czytaj więcej »

Oprogramowanie w języku polskim

W dzisiejszym cenniku przedstawiamy polskie oprogramowanie. Są to zarówno polskojęzyczne wersje znanych na całym świecie pakietów jak i oryginalne produkty naszych programistów. Czytaj więcej »

60 tys. drukarek Epsona w Rosji

Jak informuje nasz moskiewski korespondent, producent najpopularniejszych na rosyjskim rynku drukarek igłowych, Japońska firma SEIKO EPSON CORPORATION, sprzedała w ub.r. w Rosji 60 tys. drukarek o łącznej wartości ok. 30 mln USD i jest wyraźnie niezadowolona z tych wyników. Czytaj więcej »

Światowy rynek baz danych

Bazy danych należą do tych dziedzin produktów i usług informacyjnych, których rola i znaczenie stale wzrasta, a wszystko wskazuje na to, że w przyszłości ta tendencja się utrzyma. Oferta światowego rynku baz danych jest bogata i zróżnicowana. Czytaj więcej »

Zaproszenie do Krakowa

Opóźnienia w stosowaniu technik informatycznych, jakie miały miejsce w części Europy położonej na zachód od Łaby, stwarzają dla firm zachodnich korzystną sytuację zarówno ze względu na chłonność istniejącego tu rynku, jak i - co dla nas groźniejsze - słabsze przygotowanie potencjalnych odbiorców do racjonalnego i efektywnego z nich korzystania. Czytaj więcej »

Oceny i przewidywania Paula Graysona

Podczas swojej wizyty w Warszawie, jeden z założycieli firmy Micrografx, J. Paul Grayson wygłosił kilka tez nt. sprzedaży produktów informatycznych w świecie. Czytaj więcej »

Jajecznica z PC-ta

Jak pozyskać sympatię użytkowników dla swoich programów? Sposobów na to, jak się okazuje jest wiele. Jedni próbują rewolucjonizować rynek opracowując coraz atrakcyjniejsze systemy operacyjne, drudzy, jak np. Symantec odwołują się do słynnych nazwisk, którymi firmują własne produkty. Czytaj więcej »

Macintosh po polsku

Pierwszym na naszym rynku komputerem osobistym z całkowicie spolonizowanym systemem operacyjnym jest Macintosh. Już w marcu br. firma Lomac z Bydgoszczy przygotowała polską wersję Systemu operacyjnego 7.01.4, w który były wyposażane wszystkie komputery Apple. Od tego miesiąca będą one wyposażane w nowszą polską wersję Systemu 7.1. Autorem lokalizacji jest Jarosław Włodarczyk z... Czytaj więcej »

Pierwsze wrażenie

Nisus jest programem tak bardzo rozbudowanym, że nie sposób korzystać ze wszystkich jego możliwości od razu. Nie będę pisać o rzeczach podstawowych, bo oczywiście wszystkie one są w Nisusie, łącznie z - co już nie jest takie powszechne - automatycznym robieniem przypisów, spisu treści, indeksu. Ciekawe jest raczej to, co w nim wykracza poza zwykły edytor tekstu, czyniąc z Nisusa... Czytaj więcej »

Softarg po raz szósty

Softarg sięga swą historią czasów prehistorycznych, bowiem pierwsza impreza o tej nazwie miała miejsce - któż to pamięta? - jesienią 1979 roku. Czytaj więcej »

Międzynarodowa Konferencja w Sopocie

W dniach 22-24 września br. odbędzie się w Sopocie III Międzynarodowa Konferencja poświęcona technologii rozwoju oprogramowania (Information Systems Developers Workbench), w której wezmą udział reprezentanci ośrodków badawczych i firm komputerowych z 15 krajów Europy, Ameryki i Australii. Czytaj więcej »

Recenzja programu Icarus kontra Virus

Na naszym rynku pojawił się kolejny pakiet antywirusowy, o bardzo ciekawych właściwościach. Produkt ten nosi nazwę Virus Utilities, a jego autorem jest firma Icarus Software INC z Bostonu (USA). Czytaj więcej »

książki

Sekrety Windows 3.1

Brian Livingston, autor ''Windows 3.1 Secret'' (Wydawnictwo IDG Books), jest najbardziej znanym w USA popularyzatorem MS Windows, prowadzi stałą rubrykę na ten temat w tygodniku Infoworld. Jego książki są bestsellerami wydawniczymi. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Edukacja informatyczna w polskiej oświacie

W nr. 26 CW w ramach naszej akcji rozpoczęliśmy dyskusję na temat sposobów, a przede wszystkim celów nauczania informatyki w szkołach i wykorzystywania komputerów w dydaktyce. Po wakacyjnej przerwie głos zabierają przedstawiciele firmy VULCAN z Wrocławia, która uczestniczyła m.in.w resortowym programie edukacyjnym oraz opracowała i nadal opracowuje programy przeznaczone dla szkół,... Czytaj więcej »

Programowanie

Programy InterAmsu

Kącik polskiego oprogramowania otwiera dziś swe podwoje dla produktów Warszawskiego InterAmsu. Firma ta działa od 1985 r. i jest jedną z najstarszych na naszym rynku. Zatrudnia ok. 130 osób, osiąga roczne obroty rzędu 300 mld zł, z czego 15 mld przypada na programy własnej produkcji. Oprogramowaniem gospodarczym zajmuje się od początku swojej działalności, a jej ''Systemy'' były... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Windows NT prawie dla każdego

Firma Microsoft rozdała stu firmom zajmującym się produkcją oprogramowania pakiety wczesnych wersji narzędzi do pisania programów pod Windows NT. Czytaj więcej »

X.desktop w DEC-u

Digital Equipment Corporation zakupił od angielskiej firmy IXI Ltd of Cambridge licencję na obiektowo zorientowany, okienkowy system X.desktop. Czytaj więcej »

Coraz więcej TrueType

Prostota użycia skalowalnych fontów typu TrueType w programie Windows 3.1 powoduje, że większość firm zajmujących się opracowaniem fontów przetwarza swoje produkty do postaci TrueType. Czytaj więcej »

Baza danych Microsoftu

Microsoft już w kwietniu br. rozesłał setki kopii pakietu Cirrus do wytypowanych użytkowników w celu wykonania na nich testów beta. Czytaj więcej »

SCO Open Desktop 2.0

W lipcu ukazała się wersja 2.0 SCO Open Desktop (ODT). Jest to system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika przeznaczony do pracy na stacji roboczej lub serwerze w sieci lokalnej i wykorzystujący możliwości wieloużytkowe i wielozadaniowe Unixa oraz zapewniający dostęp do aplikacji systemu DOS. Czytaj więcej »

Baza polskiego oprogramowania

Poznańska firma EUROSTART uruchomiła bazę opisów polskiego oprogramowania, którą można przeglądać w Wielodostępnym Systemie Baz Danych KOLIBER; można się z nim łączyć przez modem (tel. 0-61 408-31). Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowy komputer na procesorze AMD

Brytyjski producent komputerów osobistych Elonex skonstruował model PC333 oparty na procesorze 80386SX/33 MHz produkcji AMD. Czytaj więcej »

Coraz więcej notebooków

Notebooki obrodziły w tym sezonie nad wyraz obficie, a prawie każda konstrukcja bije, w opinii swego producenta, jakiś kolejny rekord. Czytaj więcej »

Nowa stacja robocza HP

Hewlett-Packard wzbogacił rodzinę swych stacji roboczych HP700/RX RISC o tani model 19Ga, pracujący pod kontrolą X Window. Czytaj więcej »

Eko-drukarka

Epson reklamuje swe nowe drukarki strumieniowe SQ-870 i SQ- 1170 jako przyjazne dla środowiska naturalnego. Czytaj więcej »

Cienki ekran

Firma Casio Computer wytwarza ciekłokrystaliczny czarno- biały ekran, 4-krotnie cieńszy i 10-krotnie lżejszy niż tradycyjny. Czytaj więcej »

Moda na minidyski

Coraz więcej producentów tradycyjnych pamięci podejmuje wytwarzanie zminiaturyzowanych twardych dysków. Czytaj więcej »

Od minus 30 do plus 60 C

Wegener Communication zbudowała 400-cyfrowych odbiorników satelitarnych i demultiplexerów dla sieci bezprzewodowej transmisji danych "Electronic Mail Broadcast to A Roaming Computer"(Embarc) firmy Motorola. Czytaj więcej »

Fotoprowadnica zamiast bębna

Epson wprowadził udoskonalenie do swoich drukarek. Czytaj więcej »

Nowy skaner Epsona

Epson eferuje obecnie skaner stołowy oznaczony symbolem GT- 8000 o rozdzielczości do 800 dpi i dużej prędkości czytania. Czytaj więcej »

XGA do AutoCAD'a

Firma SGS Thompson zakupiła licencję IBM na produkcję karty graficznej standardu XGA i będzie ją wytwarzać w wersji przystosowanej do oprogramowania AutoCAD. Czytaj więcej »

Bardzo szybki ArcNet

Firma DataDatapoint Corp. oferuje nowe elementy sieci ArcNet, które przyśpieszają transmisję danych z dotychczasowych 2.5 Mb/s do 20 Mb/s. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Akcja lustracyjna Seikoshy

Znany w Polsce producent drukarek, firma Seikosha, przystąpiła w lipcu br., wraz z Soft-tronikiem, wyłącznym dystrybutorem tej firmy we Wschodniej Europie, do szeroko zakrojonej akcji autoryzacji wszystkich wschodnioeuropejskich partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Bill Gates Mistrzem Techniki i Gospodarności

Szef Microsoftu Bill Gates otrzymał z rąk prezydenta Busha Narodowy Medal Technologiczny (National Medal of Technology). Czytaj więcej »

HP komputeryzuje niemiecką pocztę...

Telekom (jednostka telekomunikacyjna Deutsche Bundespost) podpisał wieloletnią umowę z Hewlett-Packardem o wartości 200 mln DM na dostawy ok. 1000 stacji roboczych opartych na PA-RISC (własny mikroprocesor HP) a także stosownej liczby drukarek laserowych i atramentowych oraz ploterów. Czytaj więcej »

W jedności siła

Austriacka firma Bacher Electronics GmbH i szwajcarski koncern Elbatex, działające na rynku elektronicznym, zespoliły wysiłki, by wspólnie występować jako holding na rynkach Austrii i krajów Europy Wschodniej. Czytaj więcej »

Intratny kontrakt

Po rocznych sporach nabrał mocy prawnej kontrakt wartości 1,4 mld USD między ministerstwem finansów USA i AT&T/Pyramid Technology, zakwestionowany przez IBM, który dopatrzył się w nim nieprawidłowości. Czytaj więcej »

DEC udziałowcem Olivetti

Drugi co do wielkości amerykański potentat elektroniczny, Digital Equipment Corporation (DEC), stanie się w ciągu trzech lat właścicielem 10% akcji włoskiej firmy Olivetti. Czytaj więcej »

Porozumienie Compaqa z CNR

Compaq i CNR (Conner Peripherals Inc) zawarły w ostatnich dniach lipca porozumienie w sprawie sprzedaży akcji Compaqa. Czytaj więcej »

Japończycy oszczędzają

Wielkie japońskie koncerny elektroniczne - Sony, NEC, Fujitsu i Matsushita - które do końca lat osiemdziesiątych przeznaczały do 12% swych obrotów na badania i rozwój (R&D), wyraźnie przyhamowały wydatki na ten cel w związku ze znacznym spadkiem dochodów. Czytaj więcej »

Philips w Meksyku

Philips zakończył w stolicy Meksyku instalację pierwszych w Ameryce Południowej linii przekazywania danych o szybkości transmisji 2,3 GB na sek. Czytaj więcej »

Spór Microsoft Z-Nix

Microsoft oskarża firmę Z-nix, znanego amerykańskiego producenta myszy, że sprzedała co najmniej dziesięć, jeśli nie sto tysięcy, pojedynczych pakietów programu Windows 3.1, chociaż zgodnie z umową, miała prawo sprzedawać ten program tylko razem z wytwarzaną przez siebie myszą serii Super Mouse II. Czytaj więcej »

Bonair promuje BANKMASTER

Polskie przedstawicielstwo amerykańskiej firmy komputerowej Bonair zawarło umowę na promowanie i opiekę nad pakietem oprogramowania BANKMASTER, firmy ACT Kindle. Czytaj więcej »

Publicdata S.A. skomputeryzuje Warszawę

Zarządy dzielnic Warszawy oraz władz miasta ustaliły, że powołają spółkę akcyjną Publicdata, z udziałem kapitału samorządowego i ewentualnie rządowego, która zajmie się opracowaniem kompleksowego systemu informatycznego obsługującego dzielnice - gminy i stolicę. Czytaj więcej »

Po DTP do System 3000

Krakowski System 3000, dystrybutor m.in. sprzętu Hewlett Packarda, jako czwarta polska firma uzyskała w lipcu br. status dystrybutora Micrografx'a, znanego amerykańskiego producenta programów DTP, pracujących w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Oracle mieszka w Warszawie

Jedna z największych firm softwarowych świata, producent systemów do zarządzania relacyjnymi bazami danych ORACLE otworzył swe biuro w Warszawie przy ul. Łuckiej 7/9, kod 00- 842, tel. 6586886, fax 658 6700, komertel 9121670. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Programy, które nie powinny być uruchamiane z okienka DOS w Windows

Programy napisane do uruchamiania z DOS-u nie zawsze działają poprawnie, gdy uruchamia się je z Windows z okienka DOS-owego, nawet pełnoekranowego. Zresztą i te, które działają poprawnie, powinny - dla osiągnięcia pełnej efektywności działania - być uruchamiane za pomocą specjalnego pliku o nazwie Program Information File (PIF). W jednym z następnych odcinków opiszemy jak... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...