powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 32-1992, 7 września 1992
32-1992 Computerworld nr 32-1992
bazy

Optymalizacja podziału ról klient/serwer

W artykule ''Oprogramowanie klient/serwer'' (ComputerWorld nr 27) opisano usprawnienie obsługi bazy danych poprzez zastosowanie przetwarzania typu klient/serwer. Przypomnijmy tylko, że chodzi o rozdzielenie funkcji spełnianych przez program aplikacyjny pomiędzy maszynę zwaną serwerem bazy danych i stacje robocze, przy których pracują użytkownicy końcowi. Obecnie zajmiemy się różnymi... Czytaj więcej »

Cennik

Pół świata LAN to Ethernet

Dzisiaj dalszy ciąg zapoczątkowanej w poprzednim numerze CW- PL oferty kart Ethernet na rynku polskim. Zacznijmy od przeglądu całego rynku sieci LAN. Czytaj więcej »

INFOMAN'92

Na dobry początek

Prezentacja rozwiązań i omówienie problemów związanych z przetwarzaniem i zarządzaniem informacją w administracji i bankowości, czyli w szerzej rozumianym sektorze publicznym - to podstawowy cel przyświecający organizatorom I Międzynarodowych Targów Zarządzania Informacją - Administracja i Bankowość InfoMan '92. Czytaj więcej »

Konkurs o nagrodę Im. Stanisława Staszica

W czasie trwania targów InfoMan'92 odbędzie się konkurs dla wystawców o nagrodę promocyjną im. Stanisława Staszica, ufundowaną przez Dyrektora Biura ds. Informatyki w Urzędzie Rady Ministrów dr Andrzeja Florczyka, dla zaprezentowanej na targach oferty, przeznaczonej dla administracji i banków. Czytaj więcej »

Informacje

PC ARC/INFO - już w Polsce

Oprogramowanie PC ARC/INFO jest produktem amerykańskiej firmy ERDAS,Inc., której programy były wykorzystywane m.in. przez Amerykanów podczas wojny w Zatoce Perskiej. Dotychczas były objęte embargiem. Dzisiaj wchodzą również na polski rynek za pośrednictwem warszawskiej spółki NEOKART. Czytaj więcej »

Aquarius Systems International GmbH - firma środka

Trzy lata temu Rolf Wiehe razem z Winfriedem Hoffmanem postanowili opuścić Commodore i założyć własny interes - ASI Computer GmbH. Czytaj więcej »

Asystent

Mnożą się, jak grzyby po deszczu, polskie programy- pomocniki, i udają, dość nieudolnie, MS Windows. Takie było moje pierwsze wrażenie po otrzymaniu przesyłki zawierającej program ASYSTENT produkcji spółki BitLab z Warszawy. Niemniej jednak, z zawodowego obowiązku, zainstalowałem toto na swoim komputerze i zacząłem używać. Po tygodniu, z lekkim zdziwieniem stwierdziłem, że... Czytaj więcej »

Targi Atari w Dusseldorfie

W dniach 18-23 sierpnia odbyła się w Dusseldorfie wystawa sponsorowana przez firmę Atari Deutschland GmbH. Czytaj więcej »

Zabezpieczenia dostępu

Zastosowanie komputerów w wielu dziedzinach życia pozwala na łatwe przeszukiwanie ogromnych ilości danych. Policjant drogowy połączony drogą radiową z centralną bazą danych jest w stanie w ciągu kilku minut sprawdzić, czy zatrzymany samochód znajduje się w posiadaniu prawowitego właściciela. Oczywiście dane takie mogą oglądać tylko ludzie do tego uprawnieni. Złodziej nie może... Czytaj więcej »

Lotus kontra Borland

Robert E. Keeton, sędzia sądu rejonowego w Bostonie, wydał orzeczenie stwierdzające naruszenie przez Borland International Inc. praw autorskich chroniących program Lotus 1-2-3 poprzez wykorzystanie interfejsu użytkownika w borlandowsich arkuszach obliczeniowych Quattro i Quattro Pro. Czytaj więcej »

East-West HighTech Forum Oby nie do trzech razy sztuka

Organizowane po raz trzeci w Pradze (11-14 pażdziernika) spotkanie firm komputerowych Wschodu i Zachodu wydaje się potwierdzać tezę, że w sytuacji zaostrzającej się konkurencji, otwarty od niedawna rynek Europy Środkowej i Wschodniej traktowany jest jako szansa dla zachodnich potentatów technologii informatycznej. Czytaj więcej »

Technika korzystania z baz danych

Korzystanie z baz danych wymaga spełnienia odpowiednich warunków technicznych (sprzęt, oprogramowanie), finansowych i licencyjnych. Czytaj więcej »

Z naszego podwórka

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy koncern IDG powiększył swe obroty o 150 mln USD, zatrudnił 900 osób i założył 33 nowe pisma, m.in. Corporate Computing w Szwecji, Windows World w Danii, PC World w Ekwadorze, Hongkongu, Singapurze i Malajazji, Open Systems World w USA oraz Komputer/PC World w Polsce. Czytaj więcej »

Szczególne oczekiwania

Rozmowa z dyr. Biura Informatyki URM - dr. Andrzejem Florczykiem Czytaj więcej »

Windows 3.1 for Central and Eastern Europe

W tym miesiącu wchodzi na polski rynek specjalna wersja pakietu Microsoft Windows 3.1 o nazwie Microsoft Windows for Central and Eastern Europe 3.1. Czytaj więcej »

Stare i nowe w Quattro Pro 4.0

W rok po wprowadzeniu elektronicznego arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro 3.0, Borland przedstawił swoim użytkownikom następną wersję tej wziętej aplikacji. Być może przypadkiem, wersja programu powstała mniej więcej wtedy, gdy Microsoft dopracował się swojego arkusza, o tym samym numerze wersji: Excel 4.0 for Windows. Czytaj więcej »

Jak komputeryzowano rosyjskie ministerstwo spraw socjalnych

Asygnowanie przez państwo stosownych środków na komputeryzację swych agend rządowych jest zjawiskiem normalnym. Patologią, jaką ujawniono ostatnio w Rosji, jest wpłacanie dużych sum na konta firm, które nie dostarczają w zamian zamówionego sprzętu. Co więcej, uchodzi im to całkowicie bezkarnie. O największej, jak dotąd, rosyjskiej aferze komputerowej, informuje nasz moskiewski... Czytaj więcej »

Rosyjski rynek oprogramowania

Cechą szczególną rosyjskiego rynku oprogramowania jest to, że praktycznie go nie ma. Przy mnogości przedsiębiorstw komputerowych tylko kilka z nich (takie jak: Dialog, Interkwadro czy ParaGraf) poważnie zajmuje się rozpowszechnianiem oprogramowania. Czytaj więcej »

Simple System

Dziś w kąciku polskiego oprogramowania kolejny system wspomagający prowadzenie przedsiębiorstwa. Jego autorem jest warszawska firma Simple, która w br. za swoje produkty otrzymała ''MikroLAUR'' - wyróżnienie przyznawane na Warszawskich Targach Komputerowych, Komputer EXPO '92. Czytaj więcej »

Softarg'92 - jaki będzie?

15 września br. rozpocznają się w Katowicach szóste Międzynarodowe Targi Oprogramowania ''Softarg''. Jak wynika ze wstępnych danych, liczba uczestników waha się wokół liczby 110, co oznacza wzrost wobec poprzedniego roku prawie o 40%. Obecni będą wszyscy potentaci krajowi, a także kilka znanych softwarowych firm zagranicznych. Czytaj więcej »

Grafika 3D na Macintosha

W ostatnich latach dokonano znacznych udoskonaleń w dziedzinie grafiki komputerowej i dziś jest to najciekawiej rozwijająca się dziedzina oprogramowania. Czytaj więcej »

Tradycja i nowoczesność

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych edytorów tekstów - Word- Perfect (produkt WordPerfect Corporation) - doczekał się w końcu swej okienkowej implementacji. Nosi ona oznaczenie 5.1, co, jak sądzę, ma świadczyć o jej pełnej zgodności z analogiczną wersją DOS-owską oraz gwarantować dotychczasowym klientom WP Corp. tzw. bezbolesne, przejście do świata interaktywnej grafiki. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Pasmo radiowe dla komputerów

Federalna Komisja Komunikacyjna działająca na terenie USA oświadczyła, że zamierza przekazać pasmo radiowe o długości 20 MHz użytkownikom komputerów, głównie klientom sieci. Czytaj więcej »

Grecki boom telekomunikacyjny

Grecka firma telekomunikacyjna, Intracom, uzyskała w 1991 r. zysk wynoszący 34 mln USD, czyli o 77% więcej niż w roku poprzednim. Czytaj więcej »

Satelita nad Ułan Bator

Kokusai Denshin Denwa Co., znana japońska firma telekomunikacyjna, podjęła się założyć system komunikacji satelitarnej w Mongolii, który połączy stolicę z oddalonymi i rozproszonymi osadami. Czytaj więcej »

Z Tel Awiwu do Damaszku przez Nowy Jork?

Amerykańskie przedsiębiorstwo International Discount Telecommunication próbuje wykorzystać to, że zwaśnione kraje sąsiedzkie, takie jak Korea Północna i Południowa, czy Izrael i Syria, nie utrzymują ze sobą bezpośredniej łączności telefonicznej i oferuje swe usługi w tym względzie. Czytaj więcej »

Niewypał

159 mln USD przeszło koło nosa znanej japońskiej firmie NEC wskutek nadmiernego pośpiechu. Czytaj więcej »

Rząd niemiecki rozstaje się z Deutsche Telekom

Z końcem lipca rząd niemiecki zdecydował odsprzedać swój udział w około 25 przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Przygotowania do Windows NT

W celu zachęcenia do tworzenia aplikacji dla Windows NT, Microsoft rozesłał na początku lipca do producentów oprogramowania 4500 kompletów tzw. Software Developments Kit (SDK), zawierających przede wszystkim bibliotekę procedur Win 32 API (Applicaton Programming Interfaces) wraz z 32-bitową wersją kompilatorów języka C/C++ 7.0 oraz 32- bitową wersję kompilatora języka C,... Czytaj więcej »

Okna w sieci

W Microsoft ujawniono, że firma pracuje nad zorientowaną obiektowo, sieciową wersją Windows określaną obecnie roboczym mianem Cairo. Czytaj więcej »

DOS dla okien

Firefly Software Systems Corp. oferuje użytkownikom MS Windows zespół narzędzi o nazwie EDOS (Enhanced DOS for Windows) pozwalający rozszerzyć możliwości DOS-u używanego w czasie pracy z Windows w trybie 386 (enhanced). Czytaj więcej »

32-bitowy DOS

Szef Microsoftu, Bill Gates, oświadczył ostatnio, że w jego firmie pracuje się nad nową wersją DOS-u umożliwiającą pracę wielozadaniową (multitasking) 32-bitowych aplikacji. Czytaj więcej »

Wspaniała przyszłość Windows NT

Po niedawnym ukazaniu się Windows NT SDK (Software Development Kit) firma Microsoft zamierza w przyszłym roku oferować całą grupę produktów związaną z pakietem Windows NT. Będą to LAN Manager for Windows NT 3.1, Windows NT 3.1 oraz Windows for Workgroups 3.1. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Hermes i jego Agenci

Microsoft zamierza wprowadzić na rynek w połowie 1993 roku pakiet kierujący pracą programów w sieci LAN z serwerem LAN Manager for Windows NT. Hermes, bo taką roboczą nazwę nosi opracowywany aktualnie pakiet, będzie rozpoznawał konfigurację sprzętu oraz rodzaj zainstalowanego oprogramowania na stanowisku pracy, a następnie zgodnie z tym rozeznaniem może uruchamiać aplikacje i... Czytaj więcej »

Nowości IBM

IBM zademonstrował na PC Expo w Nowym Jorku nowo opracowane narzędzia określane tymczasowo nazwami Configuration, Installation i Distribution. Czytaj więcej »

Baza danych dla multimediów

Aldus Corp., znana przede wszystkim jako autor świetnego pakietu DTP Page Maker, opracowywuje obecnie bazę danych przeznaczoną do przechowywania takich multimedialnych danych jak katalogi ilustracji, biblioteki ''clipartów'' (detali rysunków), dźwięki, zdjęcia fotograficzne i wideo-dyski. Czytaj więcej »

Półka z książkami

Microsoft zamierza sprzedawać od lipca nową wersję pakietu Bookshelf (Półka z książkami). Czytaj więcej »

Ami Pro v.3.0

Firma Lotus przekazała do testowania nową, szybszą od poprzedniej o 20% do 30% wersję edytora tekstów Ami Pro, pracującego w środowisku Windows. Czytaj więcej »

AutoCAD 12 na horyzoncie

Znany program wspomagający pracę konstruktora AutoCAD doczekał się wersji nr 12. Po przeprowadzonych testach beta firma Autodesk Inc. zamierza pod koniec lipca wprowadzić na rynek pakiet AutoCAD, Release 12. Czytaj więcej »

FBI kontra piraci

Policja federalna USA podjęła po raz pierwszy działanie przeciwko firmie zajmującej się nielegalną sprzedażą programów użytkowych. Czytaj więcej »

Czartyści na bruk

NEC opracował program działający w technice sieci neuronowych, pracujący - w przekonaniu autorów - analogicznie jak ludzki mózg i zamierza używać go do badania fluktuacji giełdowych. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Zenith lubi SCO

Firma Zenith Data Systems rozpoczęła sprzedaż rodziny serwerów 486 z zainstalowanymi systemami Unixowymi produkcji Santa Cruz Operation. Czytaj więcej »

Jak dodać dźwięk do PC-ta

Co zrobić, jeżeli komputer lub notebook PC chcemy wyposażyć w kartę audio, a nie dysponujemy wolnymi gniazdami (slotami)? Czytaj więcej »

Klawiaturo-komputer

Obok istniejących już komputerów ''biurkowych'' typu desktop, czy przenośnych jak laptop, czy notebook, pojawił się komputer wbudowany w typową klawiaturę, produkowany przez Advance Interlink Corp.. Czytaj więcej »

Naręczni rywale

Firmy AT&T Microelectronics oraz Intel Corp., działając niezależnie od siebie, tworzą zespoły, które zamierzają opanować powstający obecnie rynek komputerów naręcznych (hand-held). Czytaj więcej »

Dla drukarek HP

Prosta metoda unowocześnienia drukarki Hewlett-Packard LaserJet IIP polega na założeniu cartridge'a H-P, zawierającego interpreter języka PCLV (Printer Control Language), w który standardowo wyposażone są drukarki z serii III, skalowalne fonty i interpreter języka HP GL/2 (typowe wyposażenie ploterów firmy). Czytaj więcej »

Unisys U6000/65

Zaprezentowane w lipcu, pracujące w systemie Unix komputery Unisys U6000/65 mogą być wyposażone w 1-5 procesorów Intel 486 50 MHz. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

W Moskwie piszą programy dla NEXT-a

Centrum Elektroniki i Informatyki Moskiewskiego Instytutu Fizyko-Technicznego jest twórcą pierwszego na tutejszym rynku programu dla komputerów NEXT. "pVISOR" służy do graficznej prezentacji trójwymiarowych modeli dużych molekuł białka i został przygotowany z myślą o projektantach nowych materiałów organicznych i lekarstw, a także badaczach procesów biochemicznych. Czytaj więcej »

Grunding szuka nowych rynków

Wiodący producent sprzętu telewizyjnego i radiowego w Niemczech, Grundig AG, poniósł roczne straty w wysokości 19 mln DM (12.6 mln USD). Czytaj więcej »

IBM zwalnia pracowników i obniża ceny

IBM ogłosił, że do końca roku zwolni 18 tys. pracowników. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard umacnia się na Węgrzech

W maju 1991 Hewlett-Packard założył na Węgrzech przedsiębiorstwo joint-venture z lokalną firmą Controll Rt. Czytaj więcej »

Compaq i Dell walczą na testy

Jedną z najskuteczniejszych metod promocji sprzętu jest publikacja wyników testów porównawczych. Czytaj więcej »

Satysfakcja europejskich użytkowników

Grupa konsultacyjna InfoCorp Europe z Paryża ogłosiła wyniki sondażu na temat satysfakcji z posiadanych komputerów w Europie. Czytaj więcej »

Automatyczna recepcjonistka hotelowa

Automatyczne kasy bankowe (automated teller machines) wypłacające gotówkę na podstawie plastikowej karty magnetycznej wprowadzone zostały do użycia w roku 1971. Czytaj więcej »

Rosyjscy "hakerzy" nie są gorsi

Pierwszy w historii rosyjskiej bankowości przypadek włamania do komputerowej sieci bankowej i kradzieży pokaźnej, jak na tutejsze warunki, sumy pieniędzy w walutach wymienialnych, ujawniło ostatnio rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Czytaj więcej »

Tańsza gazeta

Chicago Tribune jest pierwszą gazetą, która ukazuje się od maja br. w dwóch wersjach - "twardej", czyli papierowej i ''miękkiej'', czyli dostępnej przy pomocy poczty komputerowej w sieci abonenckiej. Czytaj więcej »

Philips i Intel wymieniają licencje

Philips Electronics N.V. z Holandii oraz Intel Corp. z Santa Clara wznowiły porozumienie na temat wymiany licencji. Czytaj więcej »

A może by w Polsce?

Kilka firm zagranicznych, które po upadku muru berlińskiego zamierzało inwestować w przemysł komputerowy na terenie byłego NRD ogranicza swe plany lub całkiem się wycofuje z tego kraju. Czytaj więcej »

Pracownia Komputerowa KNOW-HOW

Instytut British Council w ramach realizacji programu pomocy rządu brytyjskiego w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadr KNOW-HOW wyposażył Pracownię Komputerową KNOW-HOW. Czytaj więcej »

NASK w Polsce

Liczba użytkowników ogólnopolskiej naukowo-akademickiej sieci komputerowej NASK przekroczyła już 10 tys. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Jak pisać po polsku z pomocą programów z Windows?

Wydaje się na pierwszy rzut oka, że pytanie postawione w tytule jest zupełnie bez sensu, bowiem w momencie instalowania nakładki do Windows, dającej polskie litery na ekranie i na drukarce, mamy pełne możliwości pisania po polsku. Czytaj więcej »

Listy

"NOTE MASTER 386S/25"

W związku z notatką zamieszczoną w ComputerWorld nr 28/58, pt. ''NoteMaster 386S/25'', w której znalazło się sformułowanie niedwuznacznie, że komputery firmy Samsung sprzedawane są w Polsce przez kilku dystrybutorów, pragnę poinformować, że jedynym w Polsce autoryzowanym dystrybutorem komputerów marki Samsung jest firma Qumak International. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...