powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 31-1992, 24 sierpnia 1992
31-1992 Computerworld nr 31-1992
Cennik

Cennik kart sieciowych Ethernet

Potrzeba dzielenia się informacjami (np. z baz danych) i sprzętem peryferyjnym (np. wspólna drukarka laserowa) wśród użytkowników komputerów spowodowała powstanie lokalnych sieci komputerowych LAN (Local Area Network). Typowe obszary zastosowania LAN to biura, banki, szpitale, uczelnie itp., przy czym sieci te, mogą się znajdować w jednym lub grupie budynków. Istnieje wiele... Czytaj więcej »

Informacje

Piorun w sieci

Firmy wykorzystujące lokalne sieci zainstalowane w kilku sąsiadujących ze sobą budynkach polegają zwykle na rutynowej ochronie przed piorunami. Okazuje się jednak, że rozwieszone w powietrzu koncentryczne kable o niskiej oporności przyciągają pioruny nie gorzej, niż piorunochrony. Czytaj więcej »

MSP lansuje CorelDRAW V. 3.0

Mimo szczytów kanikuły, mimo suszy stulecia, w warszawskim światku informatycznym nie było posuchy. 5 sierpnia, w samo południe, w zapełnionej po brzegi Sali Balowej Hotelu Marriott odbyła się prezentacja możliwości najnowszego pakietu CorelDRAW wersja 3.0. Czytaj więcej »

Odkrywany czy odkryty ?

Europejska Wspólnota Gospodarcza jest poważnie zaniepokojona liczbą rosnących jak grzyby po deszczu fabryk półprzewodników, których właścicielami są pozaeuropejskie korporacje. Kroplą, która jak się wydaje przelała czarę cierpliwości w Brukseli, stało się uroczyste otwarcie w maju przez Texas Instruments dużych zakładów w Avezano - 100 km na wschód od Rzymu. Ma się tu... Czytaj więcej »

CeBIT '93 za pół darmo

Krajowej Izbie Gospodarczej przypadło niełatwe (ze względu na stan polskiego przemysłu) i odpowiedzialne (ze względu na prestiż imprezy) zadanie zorganizowania polskich stoisk na przyszłorocznych hanowerskich targach informatyczno- telekomunikacyjnych. Jak już pisaliśmy (CW nr 29), oficjalnym biznes-partnerem CeBIT '93 będzie Polska oraz Rosja, Cecho-Słowacja, Węgry, Ukraina,... Czytaj więcej »

Zaproszenie do bezpłatnego udziału w targach w Neapolu

Istnieje możliwość wzięcia udziału w 10-tych MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO I TELEKOMUNIKACYJNEGO oraz WSZELKIEGO RODZAJU OPROGRAMOWANIA, które odbędą się w dniach 11-15 listopada w Neapolu. Czytaj więcej »

Prawna ochrona programów komputerowych w Rosji

Do 1 stycznia 1994 r. programy komputerowe mogą być w Rosji wykorzystywane bez zgody ich autorów lub właścicieli praw autorskich. Nie przysługuje im też do tego czasu żadne odszkodowanie. Nie wolno jednak cudzymi programami handlować. Dlaczego? - odpowiada nasz moskiewski korespondent. Czytaj więcej »

Szkoła dla bankierów

W dniu 31 lipca 1992 r. zakończył się w Katowicach drugi cykl pilotowych zajęć szkoleniowych w ramach SZKOŁY KOMPUTERYZACJI BANKÓW, utworzonej przez Międzynarodową Szkołę Bankową w Katowicach, Fundację Edukacji Menedżerskiej i Promocji Przedsiębiorczości w Katowicach oraz firmę Computer Systems for Business International Ltd w Warszawie (CSBI). Czytaj więcej »

Sieci trunkingowe w Polsce

Radiotelefoniczne sieci dyspozytorskie są domeną wszelkich służb publicznych oraz ludzi biznesu. Dla tych ostatnich, łączność z partnerami bądź pracownikami, niezależnie od miejsca ich pobytu, ma wymiar finansowy. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Apple bardzo prOSI

Apple Computer opracował trzy programy wspomagające komunikację pomiędzy komputerami Macintosha, a sprzętem innych firm, pracującym w standardzie OSI (Open System Interconnection). Czytaj więcej »

Kompilator aplikacji Lotusa 1-2-3

Firma Sheng Labs opracowała kompilator aplikacji, King Jaguar III, znanego arkusza kalkulacyjnego 1-2-3 w wersji 3.0, 3.1 i 3.1+. Czytaj więcej »

Nowe programy Nortona

Po sukcesie pakietu The Norton Desktop for Windows firma Symantec oferuje wersję 2.0 tego programu do Windows 3.1. Z rzeczy nowych zawiera ona m.in. ochronę przed ponad tysiącem wirusów komputerowych z wolną od dodatkowych opłat możliwością upgrade'u oraz zdolność współpracy z systemami sieciowymi Novell, LANManager, Banyan i LANTASTIC. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowa rodzina VAX-ów

Digital Equipment Corporation wprowadził w lipcu na rynek nową rodzinę komputerów VAX z systemem operacyjnym OpenVMS. Czytaj więcej »

Stacja robocza z "supergrafiką"

IBM oferuje stanowiska graficzne powstałe przez dołączenie odpowiednich kart do stacji roboczych rodziny RISC System /6000/Powerstation/Powerserver 220. Czytaj więcej »

1 GB na dysku 3,5"

Nowy dysk MICROPOLIS 2112 o średnicy 3.5'', średnim czasie dostępu 10 ms, pojemności 1 GB i pięcioletniej gwarancji znacznie podnosi poprzeczkę dla konkurencji. Czytaj więcej »

Miniaturowe dyski RAID

Coraz częściej techniki zapewniające wysoką niezawodność pracy systemów komputerowych, opracowane dla dużych i kosztownych systemów (high end), mogą być stosowane w tanich i stosowanych na szeroką skalę systemach klasy ''low end'' Czytaj więcej »

Nowe streamery MOUNTAIN

Amerykańska firma wprowadziła na rynek streamer FS71000 o pojemności 1 GB, prędkości archiwizacji 12 MB/min. i czasie odszukiwania pliku nie większym niż 100 s. Nowy streamer jest kolejnym członkiem rodziny streamerów o pojemnościach od 150 MB, 250 MB, 2 GB, 4 GB i 8 GB. Czytaj więcej »

Drukarki 600 dpi

Firma QMS jako pierwsza kieruje na rynek drukarkę laserową o rozdzielczości 600 dpi (punktów na cal), to jest dwukrotnie większej niż większość obecnie produkowanych drukarek. Czytaj więcej »

Energooszczędne komputery

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Enviromental Protection Agency) na specjalnie zorganizowanej w Bostonie konferencji ogłosiła swój nowy program - Energy Star Computers. Czytaj więcej »

Zdalna praca z komputerem

Praca przy użyciu modemów między dużym komputerem w biurze, a przenośnym notebookiem w domu, to dla amerykańskiego biznesmena coraz częstsza praktyka. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

PC Expo

W końcu czerwca w Nowym Jorku odbyła się wystawa PC Expo. Potwierdziła ona spadek cen sprzętu standardowego i zalew technik multimedialnych. Czytaj więcej »

ICL i Hughes w bezpieczeństwie komputerowym

Brytyjska ICL i amerykańska Hughes STX (część Hughes Aircraft) zawarły porozumienie w sprawie wspólnego doskonalenia i marketingu najnowszych technologii w zakresie bezpieczeństwa komputerowego. Czytaj więcej »

Zakupy Prime'a

Znana amerykańska firma Prime Computervision zakupiła ostatnio wydział usługowy "Field Service and Customer Training Organisation" stanowiący do tej pory własność Intel USA. Czytaj więcej »

WP/Win - pierwszy milion

WordPerfect Corp. oznajmiła, że w pierwszym półroczu 1992 sprzedała milionową kopię edytora WordPerfect w wersji dla Windows. Czytaj więcej »

Compaq kontratakuje

Compaq, który w tym roku znacznie obniżył ceny oferowanych komputerów, oznajmił o 43% wzroście zysku netto w drugim kwartale br. względem analogicznego okresu ub.r. Czytaj więcej »

Obniżka cen u H-P

Hewlett-Packard od 1 sierpnia br. obniżył ceny na komputery z serii HP Vectra PC średnio o 30%. Czytaj więcej »

Komputery dla demokracji

East-West Education Development Foundation, to amerykańska organizacja nie nastawiona na zysk. Czytaj więcej »

H-P mocny jak Sequoia

Hewlett-Packard uzupełnił serię HP 9000 o niewielką, lecz odporną na uszkodzenia stację Model 1210. Czytaj więcej »

Krakowskie Kolegium

Wiosną br., profesorowie reprezentujący wydziały Matematyki i Fizyki oraz Instytut Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego założyli Fundację Edukacji Informatycznej. Czytaj więcej »

Co z Karenem?

Uporczywe pogłoski o trudnościach firm Karen (rok założenia 1983) na razie nie potwierdzają się. Indagowany w czerwcu przez dziennikarza CW-PL dyr. handlowy firmy Karen Ltd. Czytaj więcej »

TANDON wyposaża banki

Największym klientem znajdującej się w Szczecinie krajowej ekspozytury amerykańskiej firmy TANDON (pierwsza na świecie wyprodukowała wymienny twardy dysk, który można wraz z informacją przenosić do innych komputerów) jest Pomorski Bank Kredytowy. Czytaj więcej »

"Optimus" nie narzeka

Sądecka firma ''Optimus'' otrzymała na zjeździe europejskich dystrybutorów MAXTORA (producenta dysków) dyplom i marmurową tablicę za najszybszy rozwój. Czytaj więcej »

MadLand żyje z Jabłek

Obroty spółki MadLand z siedzibą w Bydgoszczy, pierwszego w Polsce autoryzowanego sprzedawcy Apple Computer, (istnieje od października 1991 r.), do końca czerwca br. wyniosły 21,7 mld zł. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Stałe fonty do drukarki

Co zrobić, aby móc drukować po polsku na przykład z Excela? Należy w tym celu zainstalować niektóre fonty jako stałe (permanent). Czytaj więcej »

Listy

List otwarty do użytkowników i producentów oprogramowania (fragmenty)

Firma ''HELION'' jest producentem wielu pakietów programowych, m.in.: programów NOTES, LAFO oraz GRAD. Program GRAD, opisywany w PCkurierze nr 11/91, był pretendentem do nagrody Produkt Roku 1991. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...