powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 30-1992, 10 sierpnia 1992
30-1992 Computerworld nr 30-1992
Cennik

Usługi "inne"

Typowe katalogi i cenniki firm informatycznych dotyczą sprzętu i oprogramowania. Pojawia się jednak coraz więcej ofert szkoleń, kursów, konsultacji, nadzoru autorskiego, analiz, ekspertyz i wielu tego typu rodzajów usług. Czytaj więcej »

Informacje

AutoCAD w Polsce

Autodesk Inc., jest producentem bodajże najpularniejszego w środowiskach inżynierów projektantów programu AutoCAD. Firma posiada 597 zarejestrowanych kart licencyjnych polskich użytkowników. W kraju od 25 września 1991 r. działa dystrybutor Autodesku. Został nim, znany poprzednio jako jeden z dealerów, łódzki Aplikom 2001. Opieka Aplikomu nie obejmuje jednak wszystkich legalnych kopii... Czytaj więcej »

Metamorfoza Byka

Firma elektroniczna Groupe Bull, w której rząd francuski ma ponad 70% udziału, uzyskała zgodę Komisji EWG na przyjęcie ponad 1 mld USA z budżetu państwowego na restrukturyzację i badania. Jest to decyzja precedensowa. Komisja EWG wyraziła zgodę na uratowanie upadającej firmy państwowej, pomimo protestów firm konkurencyjnych i pomimo przyjętego przez Dwunastkę zakazu interwencji... Czytaj więcej »

Amerykańskie komputery za pół darmo (jak na rosyjskie warunki)

Jak informuje nasz moskiewski korespondent, nieznana w Polsce amerykańska firma TEKTA postanowiła sprzedać w Rosji amerykańskie "klony" firmy JCC po cenach amerykańskich, a więc zdecydowanie niższych od obowiązujących na tutejszym rynku, zbliżonych do cen sprzętu produkcji azjatyckiej. Jego odbiorcami mogą być wyłącznie hurtownicy, sprzedaż za walutę, pełna przedpłata. Czytaj więcej »

Hanspeter Leven o targach hanowerskich

W poprzednim numerze CW rozpoczęliśmy publikację informacji o szansie promocyjnej, jaką polskim instytucjom zajmujących się informatyką i firmom komputerowym oferuje najbliższe wydanie hanowerskiego CeBIT-u. Czytaj więcej »

Straty Oy Nokia Ab

Znana fińska grupa przedsiębiorstw Oy Nokia Ab odnotowała znaczne straty w tym roku. Czytaj więcej »

IBM OS/2 wygrywa Olimpiadę

Podstawą natychmiastowej rejestracji i przekazywania wyników oraz danych porównawczych i funkcjonowania innych dziedzin informacji dla 15 tys. zawodników, 11 tys. dziennikarzy i 40 tys. członków obsługi zakończonych właśnie XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie był IBM-owski system operacyjny OS/2. Całość operacji informatycznych Olimpiady składała się z czterech głównych... Czytaj więcej »

Bernard Pache prezesem Bulla

Jak podaje Financial Times, nowym prezesem Bulla został 57- letni Bernard Pache, dotychczasowy szef Carbonnages de France (zarząd francuskiego górnictwa węglowego). Czytaj więcej »

A nad Wisłą hop do okna

Włączenie przez Microsoft komputerów Protechu do listy sprzętu zalecanego dla MS Windows 3.1 wywołało ostatnio sporo zamieszania i komentarzy. Należy jednak przyznać, że określenia ''nieprawdopodobne'' i ''też coś?'' były, w nich używane częściej niż kiedykolwiek, co, oczywiście nie zmienia faktu uhonorowania wyrobów tej znanej warszawskiej firmy przez światowego giganta. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla hurtowni i firm handlowych

W Polsce kilkaset firm produkuje i oferuje programy komputerowe, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem. Na rynku pojawia się również coraz więcej produktów zachodnich przetłumaczonych na język polski. Poszukujący takich programów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich ofert, a co dopiero ocenić ich wartość i przydatność dla własnych potrzeb. Czytaj więcej »

Dwa wielkie sojusze półprzewodnikowe

Rozwój informatyki potwierdza, jak bardzo świat skazany jest na współzależność i współdziałanie. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

FBI nie lubi telefonii cyfrowej

Upowszechnienie techniki cyfrowej w telefonii, a co za tym idzie kodowanie ludzkiego głosu i przesyłanie go w postaci binarnej szalenie komplikuje podsłuch. Czytaj więcej »

Naprawa podwodnych kabli

Kokusai Denshin Denwa Co., największa firma japońska zakładająca kable oceaniczne, skonstruowała robota do naprawy podwodnych połączeń światłowodowych. Czytaj więcej »

Telefony komórkowe Paryża

Od 1 lipca br. w Paryżu działają telefony komórkowe wprowadzone przez prywatne przedsiębiorstwo, Societe Francaise du Radiotelephone. Czytaj więcej »

Wideotelefony

Firma Northern Telecom Ltd. oferuje zestaw złożony z płytki wideo, kamery, oprogramowania i dodatkowego osprzętu komunikacyjnego dla użytkowników PC i Macintosh. Czytaj więcej »

ComTel - telefon komputerowy

Poznańska firma ComPol oferuje komputerowe karty obsługi linii telefonicznej, które wykorzystują ludzki głos. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Pozbyć się OS/2

Microsoft, na wieść o tym, że IBM sprzedaje swoje PS/2, model 56 i 57 wraz z systemem OS/2 2.0, opracował pakiet instalacyjny pozwalający dokonać łatwej wymiany OS/2 na systemy MS-DOS 5.0/ Windows 3.1. Czytaj więcej »

"Narzędziownia" dla AutoCAD-u

Productivity Tools, to nazwa pakietu programów autorstwa Softdesk Inc., opracowanych w celu integracji z programem wspomagającym projektowanie AutoCAD firmy Autodesk. Czytaj więcej »

Oracle 7.0

Po blisko rocznym opóźnieniu Oracle Corp. formalnie zaprezentowało nową wersję RDBMS (Relational DataBase Management System) Oracle 7.0. Czytaj więcej »

Program oszczędzający energię

SKOME (System Kontroli poboru Mocy i zużycia Energii) oferowany przez warszawski Innsoft (49-71-83) to system przeznaczony głównie dla ''pożeraczy'' energii elektrycznej jak huty, elektrociepłownie czy inne duże zakłady pracy. Czytaj więcej »

Statki z komputera

W Stoczni Gdynia S.A. uruchomiono w ostatnich dniach czerwca centrum komputerowego przygotowania produkcji ''Steebear''. Czytaj więcej »

Sekretariat uczniowski

Jedną z imprez organizowanej już po raz szósty przez Komitet Naukowo-Techniczny ds. Informatyki NOT w Radomiu wystawy ''Mikro '92'' był konkurs dla młodzieży szkół średnich na najlepsze oprogramowanie PC. Czytaj więcej »

Pomocnik dla TAG-a

Małe toto, a przydatne. Tak, w skrócie można by scharakteryzować ''Księgę Adresową'' autorstwa PPU Micro z Otmuchowa. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Tani notebook Acera

Znana tajwańska firma Acer zapowiedziała poprzez swą amerykańską filię Acer America Corp. ukazanie się w lipcu br. notebooka w cenie 1595 USD. Czytaj więcej »

Komputery Zenith Data

Firma Zenith Data wprowadziła na rynek ponad 40 nowych urządzeń wyposażonych w najnowsze technologie sprzętowe i programistyczne. Są wśród nich komputery spełniające rolę serwerów, stacji roboczych i notebooków. Parametry użytkowe najbardziej reprezentatywnych typów nowej rodziny komputerów zamieszczono w tabeli. Czytaj więcej »

Nowe komputery Compaq

W czerwcu Compaq Computer Corp. zaoferował kilka serii komputerów o niskiej cenie i dobrych - jak twierdzi- parametrach użytkowych. Czytaj więcej »

Co zrobić ze starym komputerem

Wielu właścicieli komputerów z procesorem 286 marzy o wymianie swego sprzętu na nowy. Standardem stał się dziś bowiem procesor 386 lub więcej, zaś dysk twardy o pojemności 100 MB uważany jest za mały. Pracując w środowiskach graficznych, z dodatkowym zastosowaniem multimediów ciągle nam mało pamięci, szybkości działania, miejsca na dysku. Czy musimy jednak kupić nowy komputer?... Czytaj więcej »

IBM w Japonii

Ponad połowa rynku komputerów osobistych w Japonii opanowana jest przez NEC-a. Czytaj więcej »

Niskie napięcie w notebookach

Notebooki i laptopy pracują zwykle na napięciu 5 V. Obniżenie tego poziomu jest korzystne z dwóch powodów. Czytaj więcej »

Notebook z RISC-iem

Brytyjski producent komputerów osobistych Acorn Computers wprowadza na rynek notebooka z mikroprocesorem ARM 3, opracowanym wspólnie z Apple Computer Inc. ARM 3 montowany jest także w modelu Newton Apple, ale jak twierdzi firma Acorn, ich notebook, Acorn A4, będzie znacznie tańszy od produktów z nadgryzionem jabłkiem. Czytaj więcej »

Sieć w pudełku

Aby uruchomić połączenie między dwoma komputerami w trybie pracy każdy z każdym (peer to peer) i umożliwić podział między nimi zasobów na dyskach twardych, drukarek, urządzeń peryferyjnych, aplikacji itp. wystarczy zakupić jedno pudełko. Czytaj więcej »

Łączenie notebooków

Sukces notebooków na rynkach komputerowych i wiążący się z nim wyścig technologii opracowywanych specjalnie dla komputerów przenośnych przyczynił się do skonstruowania wielu nowych urządzeń. Należą do nich miniaturowe dyski twarde, kolorowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne z aktywną matrycą, pamięci typu flash czy energooszczędne procesory z serii SL. Wiele z tych rozwiązań... Czytaj więcej »

Szybki streamer

Już można kupić w Polsce streamer FS8500 produkowany przez firmę Mountain. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

IBM - wyniki w górę lecz akcje w dół

Mimo, że w USA można zaobserwować symptomy najszybszego (obok Niemiec) wychodzenia z wyjątkowo uporczywego cyklu recesji, International Business Machines poprawia swoje wskażniki, ale nie w takim stopniu jak oczekiwano. Czytaj więcej »

Klawiatury komputerowe przed sądem

Po serii procesów wytaczanych przez zawiedzione użytkowniczki wytwórcom silikonowych wkładek do biustu zła passa trafiła na konstruktorów klawiatury. Czytaj więcej »

IBM na Ukrainie

Rozpad Związku Radzieckiego i pojawienie się na mapie świata nowych państw zmusza firmy, działające na b. sowieckim rynku, do szybkiego rozwijania swej sieci handlowej. Po uruchomieniu w ub.r. w Moskwie kontrolowanego w 100 % IBM Russia, "Big Blue" zainteresował się Ukrainą. Stałe przedstawicielstwo firmy zostało uruchomione 14 lipca, a na siedzibę wybrano 0dessę. Czytaj więcej »

Notebook najpopularniejszy

Grupa konsultacyjna Dataquest przeprowadziła badania na temat popularności różnych wersji komputerów osobistych na terenie Europy. Czytaj więcej »

PC Expo

W końcu czerwca w Nowym Jorku odbyła się wystawa PC Expo. Czytaj więcej »

Jv TI-Acer

Texas Instruments i Acer zawiązali przedsiębiorstwo jv TI- Acer w celu rozszerzenia rynków zbytu dla układów pamięci CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) DRAM 4 MB produkowanych w technice submikronowej. Czytaj więcej »

Kolos na markowych nogach

W 1980 r. Siemens przechodził ciężki kryzys. Był olbrzymim przedsiębiorstwem, którego największy klient - niemiecka poczta (Bundespost) - wciągnął w marazm biurokratyczny. Czytaj więcej »

Echa BoCoEx

Boston Computer Exchange - giełda używanych komputerów osobistych jest w miarę spokojna. Czytaj więcej »

Acer w Polsce

Łacińskie słowo ''acer'' oznacza ''klon''. W branży komputerowej jest to nazwa tajwańskiej firmy, która wytwarza cenione klony PC IBM, zalecane przez wielu producentów renomowanego oprogramowania (np. Novell). Czytaj więcej »

Współpraca SNO z księgowymi

W czerwcu br. została podpisana umowa kooperacyjna między firmą Siemens Nixdorf a Stowarzyszeniem Księgowych Polskich. Czytaj więcej »

Polska firma na wystawie Computex '92

W tegorocznej największej wystawie komputerowej Azji COMPUTEX '92 (6-9 czerwca) w Tajpej na Tajwanie oficjalnie - jak czytamy w "Dzienniku Bałtyckim" - uczestniczyła tylko jedna polska firma: Yes-Service Technical Trade z Gdyni. W sumie uczestniczyły w tej imprezie 542 firmy, zwiedziło zaś ją ok. 65 tys. osób. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...