powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 29-1992, 27 lipca 1992
29-1992 Computerworld nr 29-1992
Informacje

CeBIT '93 czeka na promocje polskiej informatyki

Światowe Centrum Techniki Biurowej, Informatycznej i Telekomunikacyjnej, czyli trwający przez 8 dni marca hanowerski CeBIT to największe doroczne wydarzenie tego typu. Rekordowa liczba ok. 6 tysięcy wystawców i 650 tys. zwiedzających sprawia, że stolica Dolnej Saksonii przekształca się wówczas w najważniejsze miejsce spotkań menedżerów i ekspertów specjalizujących się w tych... Czytaj więcej »

Nowy supergigant CRAY-a

CRAY Research wprowadził do sprzedaży nową serię superkomputerów z ogromną pamięcią operacyjną. Czytaj więcej »

Informatyk wojewódzki - władny czy bezwładny

Jolanta Sala jest jedyną kobietą wśród 49 osób pełniących w naszym kraju obowiązki bądź Pełnomocnika Wojewody ds. Informatyzacji, bądź Informatyka Wojewódzkiego. Uważa, że bez względu na tytuł, pod jakim występują, działają oni niestety w nieprawidłowych warunkach organizacyjno- prawnych, a skuteczność ich pracy jest bardzo ograniczona. W zamieszczonej poniżej rozmowie... Czytaj więcej »

Ćwierć wieku z Computerworld

Pierwszy numer amerykańskiego tygodnika Computerworld ukazał się 21 czerwca 1967 r. Miał osiem stron, wiele aktualnych wiadomości, ale ani jednego artykułu publicystycznego. Początki były więc skromne. Nie istniały jeszcze komputery osobiste, sieci, programy aplikacyjne, edytory, ani handlowo dostępne systemy operacyjne. W użyciu były mainframy IBM-a, ale niektóre duże firmy... Czytaj więcej »

Systec'92

Mimo głębokiej recesji jaką przeżywa polski przemysł, organizatorzy specjalistycznych targów komputerowych Systec '92, które odbędą się 20-23 października w Monachium, liczą również na gości z Polski. Czytaj więcej »

Nowy antybiotyk

Virus - Utilites v.1.50 to nazwa austriackiego programu antywirusowego produkowanego przez firmę ''Icarus'' z Zell am See, który pojawi się niebawem na polskim rynku - na razie w wersji angielskojęzycznej, ale z polskim podręcznikiem. Czytaj więcej »

International Computers Limited, PLC (Public Limited Co.)

Jeden z największych europejskich koncernów informatycznych i jedyny, który nieprzerwanie od przeszło 10 lat przynosi zyski. Zatrudnia 27 tys. pracowników (w tym 4 tys. w laboratoriach badawczych) w 70 krajach na 5 kontynentach. Obroty w 1991 r. przekroczyły 4 mld USD. Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Otworzyć okna jak najszerzej

Problem otwartości systemów komputerowych trochę przypomina niektóre dylematy, z którymi zmagają się politycy - jedni bardzo wiele mówią o otwartości, drudzy ją po prostu robią. Czytaj więcej »

Windows w ROM-ie

W celu rozszerzenia możliwości korzystania z Windows na laptopach i notebookach fima Microsoft przygotowuje wersję Windows, którą będzie można umieścić w pamięci ROM. Czytaj więcej »

Hijaak for Windows

Firma Inset rozpoczęła sprzedaż programu Hijaak for Windows. Czytaj więcej »

Harvard Graphics i multimedia

Twórcy popularnego programu grafiki prezentacyjnej Harvard Graphics (HG) rozszerzyli jego działanie w wersji for Windows v.1.01 o dźwięk, animację i współdziałanie z muzycznymi zbiorami w kodzie MIDI (Musical Instrument Digital Interface). Czytaj więcej »

Word kontra -Perfect

Microsoft oznajmił w czerwcu, iż sprzedał już 2.5 mln kopii swojego edytora Word (1.0 i 2.0) w wersjach przeznaczonych dla Windows. Czytaj więcej »

Znak firmowy

Otwarty świat ICL

Średnia wieku firm informatycznych na świecie nie jest wysoka. Większość z nich nie ma głębszych korzeni. Wśród niewielu z tych, których historia jest kolejną kroniką przemysłu maszyn licząco-analitycznych, elektronicznego i komputerowego, szczególne miejsce zajmuje brytyjska International Computers Limited, PLC. Jej dzieje stanowią fascynujący zapis poszukiwań i realizacji... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Macintosh sterowany głosem

Mała firma komputerowa Articulate System Inc. (ASI), wyprzedziła firmę Apple wprowadzając na rynek pakiet, który wyposaża komputer typu Macintosh w możliwość rozpoznawania poleceń wydawanych głosem (voice recognition). Czytaj więcej »

Adobe wprowadza cyrylicę do Windows i WordPerfecta

Za 275 USD będzie można kupić bibliotekę czcionek dla języka rosyjskiego i 5 innych języków opartych na cyrylicy. Czytaj więcej »

Elektroniczne książki

Dla wielu miłośników literatury science-fiction nazwisko klasyka tego gatunku literackiego Isaaka Asimova będzie na pewno zachętą do nabycia pakietu ''Science Adventure''. Czytaj więcej »

Mainframy IBM-a i NEC-a mogą się komunikować

Choć mainframy IBM-a i NEC-a korzystają z różnych i wzajem niezamienialnych aplikacji, obecnie możliwa jest komunikacja między komputerami tych dwóch producentów. Czytaj więcej »

Skanowanie dużych formatów

Skanowanie przy użyciu ręcznego skanera dużych dokumentów lub ilustracji wymaga cierpliwości i pewnej ręki. Czytaj więcej »

SuperMemo coraz większe

Poznańska firma SuperMemo wyprodukowała wersję 6.4 programu edukacyjnego SuperMemo. Czytaj więcej »

QR-Tekst do PageMakera

Firma Malkom uzupełniła swój edytor tekstów QR-Tekst o możliwości eksportu tekstów do najpopularniejszego na świecie programu DTP, Aldus PageMaker. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Notebookowe nowości

Na rynku komputerów typu notebook pojawiają się nowi rekordziści. I tak Dell Computer Company przekroczyła barierę wagi 4 funtów. Czytaj więcej »

OverDrive firmy Intel

Procesory OverDrive, wprowadzone przez firmę Intel do sprzedaży w czerwcu br., są handlowymi odpowiednikami procesora 486DX2. Czytaj więcej »

PAC

PAC to skrót od Personal Activity Center, nazwy nowego urządzenia opracowanego przez firmę Acer. Jest to jedyna w swoim rodzaju mieszanina różnych urządzeń elektronicznych w połączeniu z komputerem 386. Czytaj więcej »

Business Audio dla PC

Compaq, Microsoft oraz Analog Devices Inc. podjęły przed półtora rokiem wspólne prace rozwojowe nad wprowadzeniem sprzętu i oprogramowania umożliwiającego zastosowanie funkcji audio w komputerach osobistych używanych do celów zawodowych. Czytaj więcej »

Najmniejszy napęd twardego dysku

Producent zegarków Citizen Watch Co. oraz Yokogawa Hewlett- Packard Co. rozpoczynają w sierpniu br. sprzedaż najmniejszych na świecie napędów twardych dysków. Czytaj więcej »

System zarządzający obiegiem dokumentów

Oprogramowanie typu DMS (Documents Management Systems) jest podstawą koncepcji nowoczesnego biura, w którym takie dokumenty jak formularze, czeki, raporty, itp. są przetwarzane i archiwizowane w sieciach informatycznych. Firma NCR Corp. oferowany przez siebie pakiet DMS wzbogaciła o możliwość rozpoznawania tekstów drukowanych i pisanych ręcznie. Możliwe jest też odczytywanie kodów... Czytaj więcej »

Piórkiem po komputerze

Firma Arthur Dent Assiociates Inc. sprzedaje za 600 USD zestaw WriteAway, uwrażliwiający ekran przenośnych komputerów na dotyk piórkiem elektronicznym. Czytaj więcej »

Zamiast myszy - palec

Producenci notebooków oraz indywidualni konstruktorzy mogą zakupić w firmie MicroTouch Systems zestaw o nazwie UnMouse. Czytaj więcej »

Najtańszy kolorowy Postscript

Firma Tektronix wypuściła najtańszą (cena poniżej 5 tys. USD) drukarkę kolorową Phaser II PXe, wyposażoną w interpreter Postscriptu wersja 2. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Wyniki finansowe H-P

Firma Hewlett-Packard ogłosiła, że w II kw. obrachunkowym br. (kończącym się 30 kwietnia) osiągnęła 40% wzrost zysku netto, 12% wzrost obrotów netto i przyjęła zamówienia na wartość o 11% większą niż w II kw. roku poprzedniego. Czytaj więcej »

EWG oskarża Koreę o dumping

Komitet Antydumpingowy EWG uznał, że południowo-koreańskie półprzewodniki używane w pamięci DRAM (dynamic random-access memory) sprzedawane są w Europie po cenach niższych od kosztów produkcji. Czytaj więcej »

Tajwan zdjęty z listy piratów

Od maja br. Stany Zjednoczone gromadziły materiały dokumentujące łamanie prawa o ochronie własności intelektualnej na Tajwanie i zamierzały wprowadzić znaczną podwyżkę opłat celnych na produkty sprowadzane z Tajwanu, głównie komputery. Czytaj więcej »

Klawiatury komputerowe przed sądem

Po serii procesów wytaczanych przez zawiedzione użytkowniczki wytwórcom silikonowych wkładek do biustu zła passa trafiła na konstruktorów klawiatury. Czytaj więcej »

Kradzieże sprzętu biurowego w Anglii

Brytyjska policja twierdzi, że na terenie tego kraju działają gangi złodziei wykradających komputery osobiste, faxy i fotokopiarki. Urządzenia te są następnie przerzucane do Europy Wschodniej i odsprzedawane jako sprowadzony z zagranicy używany sprzęt biurowy. Czytaj więcej »

Który Alcatel?

Alcatel uczestniczy w rozbudowie polskiej telekomunikacji. To wszyscy wiedzą. Nie zawsze jednak łatwo nam odróżnić, który Alcatel jest który. Czytaj więcej »

Co to jest COIG

Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa zapewnia obsługę informatyczną wszystkich kopalń węgla kamiennego. Czytaj więcej »

Promocja LOGOTEC-u

Znana bardziej w RFN, Holandii i Szwajcarii niż we własnym kraju, katowicka firma LOGOTEC Engineering, producent sytemów CAD (ponad 110 instalacji w kraju) przystąpiła do akcji promocyjnej. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Polskie litery w DOS-ie i w Windows

W zasadzie problem polskich liter w DOS-ie został rozwiązany wraz z pojawieniem się systemu MS-DOS w wersji 5.0. W ramach systemu dostarczany jest sterownik polskiej klawiatury, a definicje postaci ekranowej liter znajdują się w pliku EGA.CPI na stronie kodowej 852. Praktyka pokazuje, że rozwiązanie to nie zadawala nikogo, a zwłaszcza tych, którzy w ramach pracy zawodowej zgromadzili... Czytaj więcej »

Listy

Hodowla kapłanów

Otrzymaliśmy list od prodziekana Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej Krzysztofa Antoszkiewicza. Oto fragmenty: Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...