powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 28-1992, 13 lipca 1992
28-1992 Computerworld nr 28-1992
Cennik

Bazy danych

Zestawienie właściwości i cen sieciowych pakietów baz danych (LAN DBMS) to kontynuacja artykułu z CW-PL nr 27 str. 1 poświęconego opisaniu działania mechanizmu klient/serwer baz danych (database server). Zwrócono w nim m.in. uwagę na znaczenie i rolę stosowania języka SQL w komunikowaniu się aplikacji klienta z zapleczem, czyli z serwerem bazy danych. Czytaj więcej »

Szkolenia

Dociera do nas coraz więcej ofert dotyczących szkoleń i kursów komputerowych. W dzisiejszym cenniku przedstawiamy m.in. te, dzięki którym w kilka dni możemy poznać zasady obsługi komputera, arkusze kalkulacyjne, pakiety graficzne i DTP lub oprogramowanie, które pomaga zarządzać współczesnym przedsiębiorstwem. Są też kursy obsługi pakietów sieciowych i to na różnych poziomach... Czytaj więcej »

Informacje

Kolorowe wyświetlacze do notebooków

Komputery typu notebook z kolorowymi wyświetlaczami są najczęściej wyposażone w ekrany z ciekłych kryształów (LCD) z tzw. aktywną matrycą. Pracę nad nimi rozpoczęła firma Westinghouse Electric Corp. w początku lat 70-tych. Obecnie przodują w tej dziedzinie Japończycy. Firma DTI (Display Technologies, Inc.) z miasta Himeji ( znanego notabene z racji starego zamku, w którym kręcone... Czytaj więcej »

CIA szuka nowych zadań

Prawdziwy koniec "zimnej wojny" oznacza konieczność nowych przemyśleń nad amerykańskimi instytucjami, które rozbudowywano z myślą o starym "porządku globalnym", gdy największym rozpoznanym zagrożeniem dla USA był nieistniejący już Związek Radziecki. Do instytucji takich w pierwszej kolejności należy Centralna Agencja Wywiadowcza - CIA. Computerworld USA (nr 16) sygnalizuje... Czytaj więcej »

Zmiany w testach CNE i CNI

W lipcu firma Novell wprowadza, zapowiadane od blisko roku, zmiany testów egzaminacyjnych na Licencjonowanych Inżynierów CNE (Certified NetWare Engineers) i Instruktorów Sieciowych CNI (Certified NetWare Instructors). Czytaj więcej »

Informacja to pieniądze

Hasło konferencji EuroInfo '92, która odbyła się w dniach 23 - 24 czerwca w hotelu Marriott - ''Informacja to pieniądze'' - brzmi w przeciętnych polskich uszach trochę jak "Pijany nie jedzie" albo ''Każdy kłos na wagę złota''; zapewne słusznie lecz niezbyt konkretnie. Czytaj więcej »

Excel 4, postęp czy regres?

Jako długoletni użytkownik arkuszy kalkulacyjnych odnoszę się z respektem do każdej próby przybliżenia użytkownikowi tego trudnego programu. Zacząłem od używania Lotusa 1-2-3 w wersji 2, potem 2.2, a następnie z dużym zadowoleniem przeszedłem na program Excel w wersji do Windows. Spartański interfejs użytkownika w programie 1-2-3 może każdego skutecznie zniechęcić do... Czytaj więcej »

Micrografx w Warszawie

23 czerwca br. w warszawskim hotelu Marriott odbyło się spotkanie z J. Paulem Graysonem współwłaścicielem i szefem amerykańskiej firmy Micrografx. Jego krótka wizyta była związana z rozpoczęciem działalności firmy w Polsce. Czytaj więcej »

5 lat więzienia za piractwo

Izbę Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych opuścił projekt nowej ustawy dotyczącej piractwa softwarowego. Czytaj więcej »

Firma po polsku...

Polski software to temat traktowany po macoszemu przez większość krajowych czasopism komputerowych. Nie dziwi nas zatem, a nawet, co tu ukrywać, niezmiernie cieszy, że "Kącik polskiego oprogramowania" zyskał już wielu stałych czytelników i spotyka się z Państwa rosnącą aprobatą. Świadczą o tym listy napływające w dużych ilościach do redakcji. Dziękujemy i prosimy o jeszcze. Czytaj więcej »

Powolne wychodzenie Zachodu z recesji

Skupiająca 24 najbardziej uprzemysłowione kraje świata Organizacja Współpracy i Rozwoju Ekonomicznego OECD stwierdza w swoim najnowszym raporcie, że wychodzenie najsilniejszych gospodarczo państw z obecnego cyklu recesji będzie odbywało się wolniej, niż zakładano to pod koniec ubiegłego roku. Czytaj więcej »

Jednolity płynny kurs rubla

Decyzją rządu Rosji, od 1 lipca na terenie Federacji Rosyjskiej wszedł w życie jednolity płynny kurs rubla, ustalony wstępnie przez Bank Centralny na 125,26 rubli za jednego dolara. Czytaj więcej »

Struktura rynku PC w Rosji

Na wschód od Bugu, tak jak i na całym świecie, dominują komputery zgodne ze standardem IBM. Informacja ta jest istotna zarówno dla przedsiębiorców specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu, jak i dla programistów oraz dealerów zajmujących się sprzedażą oprogramowania. Czytaj więcej »

Sztuka sprzedawania

Mirosław Lampka wyjechał z Polski do Niemiec w 1980 roku wkrótce po ukończeniu wydziału budowy statków na Politechnice Gdańskiej. Wiesław Osowiecki, syn dyplomaty, całe dzieciństwo spędził w Brazylii, Szwajcarii i Francji. Gdy w 1976 r. rodzina Osowieckich powróciła na stałe do kraju, wychowany na Zachodzie Wiesław nie umiał sobie znaleźć miejsca w egzotycznej socjalizmem... Czytaj więcej »

Lobby bez armat

Blisko rok trwało przygotowywanie kolejnych wersji projektu statutu Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania ''PRO'', zanim kilkudziesięciu członków założycieli po wielogodzinnej dyskusji zaakceptowało 30 czerwca jego projekt. Czytaj więcej »

IV Szkoła PTI

Około 150 osób uczestniczyło w Szczyrku w zajęciach IV Wyższej Górskiej Międzynarodowej Szkoły PTI, które zorganizował Oddział Górnośląski Towarzystwa wraz ze spółką Uniflex i międzynarodową kompanią Computer Associates. Byli wśród nich przedstawiciele informatycznych ośrodków naukowych, przedsiębiorstw, banków, wreszcie spółki państwowe i prywatne. Spotkać też... Czytaj więcej »

Łapówka za telefon

Od 19 czerwca działa w Warszawie telefonia komórkowa (TK). Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Sukces Windows 3.1

Jak informuje ComputerWorld z maja br. Microsoft oznajmił, że wielkość sprzedaży Windows 3.1 przekracza jego najśmielsze oczekiwania. Czytaj więcej »

Wingine przyśpiesza Windows

Szybkość działania Windows w znacznej mierze zależy od szybkości karty graficznej. Czytaj więcej »

Zestawy do tworzenia własnych sterowników

Microsoft Corp. oferuje zestaw softwarowy do tworzenia własnych sterowników urządzeń zewnętrznych (development kit for device drivers) pracujących pod kontrolą Windows 3.1. Czytaj więcej »

Nowe narzędzia do Visual Basicu

Firma Microsoft coraz poważniej traktuje Visual Basic jako ważne narzędzie do opracowywania aplikacji w środowisku Windows. W najbliższym czasie pojawi się na rynku zestaw narzędzi programowych Professional Toolkit, opracowany przez niezależnych producentów. Będzie on sprzedawany przez firmę jako samodzielny pakiet do współpracy z Visual Basic, a także dostarczany w ramach Software... Czytaj więcej »

Nowy debugger do Windows

Uruchamianie programów w środowisku Windows jest zajęciem wyjątkowo trudnym, głównie z powodu braku stosownego debuggera, zdolnego do korzystania z możliwości jakie oferuje to środowisko. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

"Komputer w szkole" i co z tego?

Czytam od czasu do czasu informacje na temat, prowadzonej przez ComputerWorld, akcji ''Szkoła z komputerem''. Myślę że nadszedł czas na ''kubeł zimnej wody''. Nie wiem dlaczego jestem pierwszy w prezentowaniu poniższej opinii, znając zdanie ''środowiska'' firm komputerowych. Być może, po prostu,przedstawiciele tych firm są zbyt zajęci walką o przetrwanie na rynku lub nie mają... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

System Solaris 2.0 firmy SUN

Gotowy jest już następca systemu operacyjnego Solaris 1.0 i 1.1 - system Solaris 2.0. Czytaj więcej »

Defenestracja 1-2-3

Mimo ukazania się pakietu Lotus 1-2-3 for Windows wielu użytkowników przedkłada używanie tego popularnego arkusza kalkulacyjnego w klasycznym środowisku DOS. Czytaj więcej »

Unix atakuje

Unix System Laboratories, Inc. (USL) zaprezentował 16 czerwca nową, 32-bitową wersję systemu operacyjnego Unix System V Release 4.2 ''low end''. Jest on dostosowany do sprzętu o mniejszej mocy obliczeniowej. Spodziewana cena pakietu wynosi 500 USD. Czytaj więcej »

Plany Novella

Novell, Inc. oferuje na rynku operacyjnych systemów sieciowych kilka grup swoich wyrobów. Czytaj więcej »

DR DOS + NetWare

Firma Novell Inc. wprowadziła na początku maja br. do swojej oferty DR DOS LAN Pack - sieciowy system operacyjny jako efekt integracji DR DOS i NetWare. Pakiet DR DOS LAN Pack zainstalowany na NetWarowym serwerze pozwala na zdalne uaktualnienie (upgrade) DR DOS na wersję 6.0 oraz zdalną instalację i konfigurację systemu zarządzającego siecią oraz umieszczającego DR DOS na komputerach PC,... Czytaj więcej »

Komputer kontrolowany głosem

Jeden z pierwszych komputerów sterowanych głosem produkuje firma The Talking Computer Company z Egham w hrabstwie Surrey. Czytaj więcej »

MathCad dla Unixa

Program MathCad jest dość popularny również w Polsce, szczególnie w środowiskach technicznych. Czytaj więcej »

Arkusz kalkulacyjny w fabryce

Dzięki pakietowi DEC @aGlance można połączyć dane zakładowych układów automatyki przemysłowej z aplikacjami pracującymi na komputerach typu desktop. Czytaj więcej »

Lotus dla Unixu

Lotus Development Corp. zamierza wprowadzić na rynek wersję arkusza kalkulacyjnego 1-2-3 przeznaczoną do pracy w środowisku Unix. Czytaj więcej »

Rosyjska technologia u Apple'a

W ub.r. Apple podpisał umowę na wykorzystanie w swych komputerach technologii, której właścicielem jest Paragraph International z Boulder w Colorado. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Rewelacyjne superkomputery

NCube Corp. ogłosiła, że podejmuje produkcję dwóch nowych modeli superkomputerów. Czytaj więcej »

IBM lansuje własne klony

IBM oficjalnie ogłosił powstanie firmy ICPI (Individual Computer Products International Ltd.) z siedzibą w Londynie. Czytaj więcej »

12-godzinny notebook

Firma Factotum z Newbury w hrabstwie Berkshire opracowała model akumulatora kwasowo-ołowiowego, który został zastosowany w notebookach. Czytaj więcej »

Notebook WYSE

WYSE Technology wprowadziła na rynek nowy notebook o nazwie DecisionMate, oparty o procesor produkcji Cx486SLC, 25 MHZ, prod. Cyrix Corporation. Czytaj więcej »

Chip do wideo

Firma C-Cube Microsystems Corp. zapowiedziała ukazanie się na rynku układu scalonego CL450, pozwalającego na dekompresję obrazów wideo w tempie 30 klatek na sek. Czytaj więcej »

Komputeryzacja magazyniera

45 magazynów hurtowni farmaceutycznych firmy McKesson Drug Co. (10 mld USD obrotu/rok, 20 tys. pozycji asortymentu została skomputeryzowana przez firmę Electronic DataSystems Corp. Czytaj więcej »

Najmniejszy tranzystor

Jak podaje czerwcowy ComputerWorld/USA, naukowcy firmy IBM z Watson Research Center opracowują, bazując na technologii MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) najmniejszy na świecie tranzystor. Czytaj więcej »

Archiwizacja dysku twardego

Firma Colorado Memory Systems oferuje przenośne urządzenie Trakker do tzw. backupu danych z dysku twardego na taśmę. Czytaj więcej »

Mikrokomputery ZDS

W początku czerwca w Paryżu odbyła się prezentacja rodziny mikrokomputerów firmy Zenith Data Systems (ZDS), należącej do Bull Company. Czytaj więcej »

Note Master 386S/25

W czerwcu br. Samsung skierował do sprzedaży swój najnowszy model notebooka NoteMaster 386S/25. Czytaj więcej »

Układ scalony 386/387

W większości komputerów z procesorem 386 daje się zainstalować koprocesor arytmetyczny typu 387, przypieszający od 5 do 20 razy wykonywanie operacji zmiennoprzecinkowych w tych programach, które umieją z niego korzystać. Czytaj więcej »

Polski miniploter

Mera - Poltic opracowała miniploter pracujący w systemie PC. Rysuje on na kartce A4 w czterech kolorach. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Trzy nowe przedsiębiorstwa ICL - Fujitsu

W myśl założeń ''Synergy Projects'' (1+1=3, czyli takie połączenie dwóch jednostek, że ich wspólny efekt pracy równa się efektom pracy trzech oddzielnych jednostek), japońska korporacja Fujitsu i brytyjska ICL PLC utworzyły trzy nowe joint ventures, po jednej w Ameryce, Europie oraz w Australii. Celem tego posunięcia jest wykorzystanie możliwości produkcyjnych, know how i... Czytaj więcej »

Bez rozbijania manekinów

Firma Porsche, korzystając z zainstalowanego w uniwersytecie w Stuttgarcie superkomputera Cray, analizuje symulowane próby wypadków na autach zobrazowanych siatką przestrzenną złożoną z ok. 30 tys. elementów. Czytaj więcej »

Bull w Uniwersytecie Warszawskim

Firma Bull podpisała w ub.r. umowę z naszym Ministerstwem Edukacji Narodowej, w której zobowiązała się do przekazania nieodpłatnie siedmiu wyższym szkołom dużych systemów komputerowych wraz z oprogramowaniem, łącznej wartości 10 mln FRF. W maju przekazano pierwszy zestaw. Otrzymał go Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Na system składa się... Czytaj więcej »

Biuro Pracy doucza inżynierów

Kilkudziesięciu świeżo upieczonych łódzkich inżynierów zainteresowanych techniką komputerową uczęszcza latem do szkoły komputerowej zorganizowanej w Politechnice Łódzkiej. Czytaj więcej »

Komputeryzacja dla małych

Współpracujące już od 8 lat Izba Rzemieślnicza z Frankfurtu n.Menem i Izba Rzemieślnicza z Gdańska postanowiły, że w przyszłym roku, razem z wybraną firmą softwarową, zaczną wdrażać komputeryzację małych polskich firm. Czytaj więcej »

Optymistyczne prognozy obrotów

W przeciwieństwie do właścicieli i osób działających w wielu innych dziedzinach, przedstawiciele branży komputerowej w Polsce są dobrej myśli. Większość dealerów deklaruje kilkudziesięcio-procentową zwyżkę obrotów względem ub.r., a sieci sprzedaży produktów znacznie się rozbudowują. Zmienia się również sposób autoprezentacji firm. Rzadziej niż dawniej ukrywają one... Czytaj więcej »

Handel Jabłkami

Jak poinformował SAD Ltd, w dystrybucji komputerów Apple pomaga mu aktualnie 10 resellerów. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Jak instalować Windows?

Nim zaczniemy instalować Windows musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań. Do czego zamierzamy używać programów pracujących w tym środowisku? Czy zamierzamy zainstalować Windows jako zasadniczy, czy też będziemy z programów Windows korzystać sporadycznie? Czy gotowi jesteśmy wydać niemałą sumę pieniędzy na znakomite skądinąd aplikacje do Windows? Czy mamy świadomość tego,... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...