powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 27-1992, 6 lipca 1992
27-1992 Computerworld nr 27-1992
Cennik

Rodzina PS/2

W kwietniu 1987 r. firma IBM, po sukcesie rynkowym popularnych do dzisiaj IBM PC, wprowadziła na rynek zaledwie kilka typów z nowej rodziny komputerów IBM PS/2 (Personal System/2). Czytaj więcej »

Informacje

Targi Poznańskie

O ile w bieżącym roku na branżowych polskich targach komputerowych wciąż przytłaczającą część oferty stanowiły komputery PC i akcesoria z nimi związane, o tyle zupełnie inne proporcje można było zaobserwować na 64 Międzynarodowych Targach Poznańskich (14-21 czerwca). Wśród sprzętu wspomagającego przetwarzanie informacji prym wiodła telekomunikacja i stacje robocze.... Czytaj więcej »

Bazy danych

Skuteczność wykorzystania bazy danych rośnie proporcjonalnie do liczby użytkowników mających dostęp do jej zasobów. Czytaj więcej »

Cała para w gwizdek

Jak poinformował CW-PL 22/92 w połowie maja w hotelu Marriott w Warszawie, odbyło się spotkanie polskich dealerów firmy Borland z jej amerykańskimi przedstawicielami. Po spotkaniu żal tylko MSP. Firma jest niezłym dystrybutorem i stara się jak może o dealerów. Natomiast wizyta aż czterech (!) Panów z Borlanda pozostawiła zażenowanie. Cała para w gwizdek to patent nie tylko polski.... Czytaj więcej »

Wczoraj w Monachium - dziś w Warszawie

Od początku tego roku firma Compaq Computer Corporation prowadzi ostrą kampanię reklamową. Jej głównym i stale przewijającym się motywem jest ubrane w różne formy hasło: Compaqa stać na wysoko jakościową produkcję po bardzo przystępnej cenie. Wszystko wskazuje na to, że firma, która dotychczas adresowała swoje wyroby do zamożnych klientów, zwłaszcza użytkowników serwerów i... Czytaj więcej »

Dynamiczne prelekcje

Do niedawna standardowym wyposażeniem prelegenta był projektor slajdów, epidiaskop z przezroczystą folią, na której można było pisać mazakiem zasadnicze twierdzenia wykładu oraz wielkie ''flip charts'', czyli wywieszone na trójnogu karty brystolu, służące do robienia publicznych notatek. Na nich rysowało się tabele, zapisywało uwagi i propozycje słuchaczy. Nieodzownym elementem... Czytaj więcej »

Catalysis 1992

W dniach od 15 do 22 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się pierwsze międzynarodowe warsztaty komputerowe zorganizowane przez Instytut Studiów Orientalnych i Polskie Towarzystwo Studiów Afrykańskich przy współpracy Centrum Informatycznego Uniwersytetu. Czytaj więcej »

Bazy bez bazy

Druga z kolei wystawa i konferencja Euroinfo' 92, zorganizowana tym razem w Hotelu ''Marriott'' w Warszawie w dniach dniach 23 - 25 czerwca, była znacznie skromniejsza co do rozmiarów od ubiegłorocznej i wyraźnie nastawiona na prezentację nowoczesnych sposobów tworzenia, gromadzenia i przekazywania informacji, a ściślej mówiąc na bazy danych. Czytaj więcej »

Komputery PROTECH-u zgodne z MS Windows 3.1

Tuż po światowej premierze MS Windows 3.1 polski komputer wyprodukowany przez firmę PROTECH, model PROTECH PC for WINDOWS pomyślnie przeszedł testy kompatybilności (Microsoft Windows 3.1 Hardware Compatibility Test) i jest zalecony przez firmę Microsoft do pracy w środowisku graficznym WINDOWS. Czytaj więcej »

Sequent w Polsce

Warszawski oddział brytyjskiej firmy Roem, zajmujący się między innymi dystrybucją produktów Novella, Genicom'u, Psion'a a także UPS-ów produkowanych przez Victron, pierwszy wprowadzi na polski rynek komputery firmy Sequent System Inc, której siedziba znajduje się w Portland (stan Oregon, USA). Czytaj więcej »

Jeśli nie przeszkodzą politycy

Siemens-Nixdorf to jedyna znana firma komputerowa, która zdecydowała się na inwestycje na terenie Europy Wschodniej. W tym celu utworzono nową spółkę - Siemens Nixdorf Osteuropa GmbH z siedzibą w Dreźnie. Z prezesem Zarządu SNO - Hansem Augstem - romawiają Krystyna Karwicka i Andrzej Horodeński. Czytaj więcej »

Słowna dżungla

Na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek informatycznych. Kolejne firmy softwarowe oferują oryginalne polskie programy lub spolszczone wersje programów zachodnich. W obu przypadkach występuje problem stosowanej terminologii. W środowisku informatyków nie ma zgody i pomimo wysiłków niektórych osób, nie udało się jak dotąd wprowadzić porządku w panujący chaos.... Czytaj więcej »

Power Meter dla testowania sprawności komputerów

W nr. 21 CW publikowaliśmy tymczasową instrukcję w sprawie zasad i trybu przeprowadzania przetargów na dostawy sprzętu komputerowego na rzecz skarbu państwa oraz innych podmiotów zasilanych z budżetu państwa i budżetu gmin. Nabywany sprzęt musi być sprawny. Stosowany nieraz w tym celu pakiet testowy (benchmark) ma - jak wykazuje praktyka - istotne słabości. W gruncie rzeczy sprawdza... Czytaj więcej »

Word for Windows 2.0

''Codziennie kilka milionów ludzi na świecie rozpoczyna pracę z komputerem od wpisania z klawiatury trzech literek ®WINŻ''. Tymi słowami rozpoczęły się warszawskie ''Windows Discovery Days'', na których zaprezentowano najnowsze produkty firmy Microsoft, w tym Word for Windows 2.0. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Co to jest TOPCALL?

TOPCALL to system nadawania i odbierania wiadomości teleksowych i telefaksowych wprost na terminalu wielodostępnego systemu komputerowego (Novell, Unix, IBM S/36, AS/400, Sun, Siemens, i in.). Czytaj więcej »

Fińskie urządzenia w Anglii

Fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne, Oy Nokia Ab, wygrało kontrakt za sumę 36 mln USD na dostarczenie stacji i sterowników dla systemu telefonii komórkowej w południowo- wschodniej Anglii. Czytaj więcej »

Telefony Ericssona w Chinach

Ericsson podpisał kontrakt na poszerzenie sieci telefonów komórkowych w prowincji Guangdong w Chinach. Czytaj więcej »

Polpager - NOKIA MBS ALPHA

Od niedawna w Polsce można korzystać z systemu Polpager, który umożliwia przekazywanie posiadaczowi kieszonkowego odbiornika wiadomości cyfrowych z każdego telefonu w Polsce i na świecie. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Automatyczny pilot

Na Katolickim Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie przeprowadzono eksperymenty na studentach i pilotach, by zbadać, czy operator systemu sztucznej inteligencji może skutecznie kontrolować przebieg jego pracy. Czytaj więcej »

Suplement do Quattro Pro

Borland International ma zamiar rozpocząć niedługo sprzedaż pakietu do opracowywania tzw. @ wyrażeń w sposób prostszy niż przy użyciu makroinstrukcji. Czytaj więcej »

Microsoft kontra IBM w PS/2

Kiedy w maju IBM zaczął sprzedawać niektóre spośród modeli serii PS/2 z zainstalowanym systemem operacyjnym OS/2, wiadomo było, że chodzi o ograniczenie stosowania na rynku komputerów PS konkurencyjnego systemu MS Windows. Czytaj więcej »

Nowa wersja Paradoxu

Jak informuje firma Borland baza danych Paradox 4.0 jest dziesięciokrotnie szybsza od Paradox 3.5. Pole rekordu w tej nowej wersji ma nielimitowaną długość. Czytaj więcej »

Borland tworzy koalicję z WordPerfectem

Borland International, Inc. i WordPerfect Corp. zamierzają wspólnie opracować pakiet wspomagający pracę w biurze. Czytaj więcej »

Publikacja dokumentów zintegrowanych

Pakiet FrameMaker 3.0 for Windows oferowany przez firmę Frame jest, zdaniem twórców, pierwszym programem przeznaczonym na PC, integrującym w sobie cały proces wydawniczy. Czytaj więcej »

Ochrona w IBM i Microsoft

IBM i Microsoft Corp. planują w przyszłości dołączyć do swoich systemów operacyjnych bloki odpowiedzialne za ochronę plików. Czytaj więcej »

DR Multiuser DOS 5.1

Novell, który niedawno przejął firmę Digital Research (po przekształceniu nazwany Novell's Desktop Systems Group), ogłosił wersję systemu DR Multiuser DOS 5.1. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Newton - nowy Jabłecznik?

Po wielu miesiącach niejasnych przecieków i spekulacji, Apple Computer uchylił rąbka tajemnicy otaczającej nową technologię, na której ma się opierać cała seria nowych produktów. Czytaj więcej »

Łączność Macintoshy z AS/400

Po 11 miesiącach współpracy między IBM a Apple Computer Corp. ustalono listę najważniejszych dla obu firm tematów. Czytaj więcej »

Twiddler - nowa klawiatura?

Handykey Corp. zaoferowała urządzenie, które może być ciekawą alternatywą dla klawiatury. W swoim działaniu łączy w jedno klawiaturę i myszkę. Czytaj więcej »

PC sterowany głosem

Następna firma wprowadziła na rynek kartę służącą do sterowania pracą komputera PC przy pomocy ludzkiego głosu. Czytaj więcej »

Nowe stacje robocze SUN z ISDN

SUN Microsystems, Inc. zaprezentował nowe typy średnich, Unixowych stacji roboczych, zbudowanych wokół procesora SuperSparc Viking z firmy Texas Instruments. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy komputer z pisakiem.

Motorola i Samsung wyłącznie dotąd z sobą rywalizowały. Obecnie zamierzają wspólnie produkować i sprzedawać komputer z elektronicznym pisakiem. Ma się on ukazać na początku przyszłego roku w Europie, USA i południowowschodniej Azji. Nosić będzie znak fabryczny Motoroli, ale montować go ma południowokoreańska wytwórnia Samsunga. Komputer oparty będzie na procesorze Intel 386,... Czytaj więcej »

Szklane dyski

Vision Logic oferuje na sprzedaż od maja br. rodzinę twardych dysków o wadze ok. 1/4 kg. Czytaj więcej »

Sortujący układ scalony

W USA zarejestrowano prawa autorskie na konstrukcję specjalnego układu scalonego do skanerów. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

WordPerfect broni nazwy

Ponad 50 firm softwarowych używa w nazwie swego produktu słowa ''perfect'' czyli ''doskonały''. Czytaj więcej »

Japończycy złożą zamówienia w USA

By złagodzić negatywny bilans handlowy między USA i Japonią firmy elektroniczne obu krajów - głównie zaś japońskie - zgodziły się zawrzeć bezprecedensowe porozumienie. Czytaj więcej »

Tajwanizacja Europy Wschodniej?

Dilip Chandra, szef IBM na Europę Wschodnią, oraz Renato Riverso, prezydent IBM Europe, oświadczyli zgodnie podczas Pierwszej Międzynarodowej Konferencji na temat Zaangażowania IBM w Europie Wschodniej (zorganizowanej w Pradze), że IBM zamierza rozwinąć bardziej intensywną działalność w Czecho- Słowacji, na Węgrzech i w Polsce. Czytaj więcej »

Novell nie narzeka

Globalne zyski Novella w II kw. br. wyniosły 61.3 mln USD, co oznacza 65% wzrost w porównaniu z ub.r. Czytaj więcej »

Wcześniejsze emerytury u DEC-a

W rozpoczynającym się od lipca amerykańskim roku finansowym 1993 DEC zamierza zachęcać pracowników do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Czytaj więcej »

NTT otwarty dla cudzoziemców

Władze japońskie wyraziły zgodę na dopuszczenie obcokrajowców do zakupu akcji Nippon Telegraph and Telephone Corp. - firmy, która była dotąd własnością państwową. Czytaj więcej »

Koniec francuskich chipów

Jeden z ostatnich niezależnych producentów mikroprocesorów we Francji, IICC Noremerel z Grandville, przerywa produkcję chipów z powodu, jak to określono, ''braku publicznego poparcia''. Czytaj więcej »

Z Hongkongu do Moskwy

Nikołaj Małyszew, główny doradca Prezydenta Borysa Jelcyna ds. nauki i techniki, podczas wizyty w Hongkongu, zaproponował lokalnym firmom high-tech udział w produkcji i sprzedaży sprzętu na rynku rosyjskim. Czytaj więcej »

Otwarte systemy w IATA

Rząd amerykański ogłosił, że wszystkie jego agendy mają używać standardu OSI - Open Systems Interconnection. Czytaj więcej »

Bull w bólach

Od ub. lipca rząd francuski nosi się z zamiarem przekazania sumy ok. 6.6 mld franków (1.23 mld USD) na konto Grupy Bull, przedsiębiorstwa, będącego własnością państwową. Czytaj więcej »

Taaaaka gmina

30 maja w Warszawie Zgromadzenie Ogólne Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego powołało swój własny Zespół Informatyczny. Czytaj więcej »

"Konkurs" geograficzny

Firma Zbych s-ka z o.o, Warszawa tel. 176984 dysponuje bazami danych zawierającymi współrzędne geograficzne 300 tys. punktów z całego świata. Informacje, wraz z opisem ich struktury, mieszczą się na dyskietce 1.44 MB. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Najpierw system operacyjny?

Jeżeli używasz jeszcze Czytelniku systemu operacyjnego MS- DOS w wersji niższej niż 5.0, to najwyższy czas na nową wersję. Nie wiążą się z tym żadne poważne kłopoty, jak konieczność formatowania dysku stałego, zmiany partycji itp. Korzystanie z systemu w wersji 5.0 daje zwiększoną pojemność pamięci do uruchamiania aplikacji i polepsza zarządzanie pamięcią w systemie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...