powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 28-2004, 19 lipca 2004
28-2004 Computerworld nr 28-2004
Technologie - produkty

Filtrowanie Internetu

Secure Computing oferuje SmartFilter 4.0. Program umożliwia blokowanie dostępu wybranych komputerów do niepożądanych stron WWW i raportowanie w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Małe macierze SATA z interfejsami FC

Infortrend wprowadził do sprzedaży macierze dyskowe EonStor A16F-R1211 wyposażone w redundantne kontrolery oraz hub FC. Urządzenia są przeznaczone dla małych sieci SAN. Czytaj więcej »

Peribit przyspiesza transmisję danych

Peribit wprowadza do sprzedaży nowe urządzenia pozwalające na efektywne wykorzystanie pasma sieci WAN przez kodowanie powtarzających się sekwencji bitów. Czytaj więcej »

WiseImage po polsku

Agraf opracował polską nakładkę do programu WiseImage 6.0 firmy Consistent Software. Czytaj więcej »

Nowe modele ATEN KVM

ATEN International oferuje przełączniki CN-6000 KVM (klawiatura, wideo, mysz) umożliwiające dostęp do serwerów z dowolnego komputera podłączonego do sieci LAN, WAN lub Internetu i zdalne zarządzanie systemem. Czytaj więcej »

Ulepszony NetBackup

Veritas Software zaprezentował NetBackup 5.1. W porównaniu ze starszą wersją pakiet został wyposażony m.in. w mechanizm szyfrowania z kluczami 256-bitowymi, rozbudowane możliwości definiowania uprawnień dostępu do funkcji administracyjnych. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

90% to spam!

Dostawca usług internetowych, firma Postini, obsługująca ponad 3300 amerykańskich przedsiębiorstw i 5 mln kont e-mail, ujawniła, że odrzuca obecnie 53% przesyłanych listów nawet bez analizowania ich treści. Czytaj więcej »

SAP w katalogach

Za nieujawnioną kwotę SAP przejął amerykańską firmę A2i specjalizującą się w budowie internetowych katalogów produktowych. Czytaj więcej »

IBM wprowadza p5

Po premierze serwerów i5 (następcy iSeries), IBM wprowadza na rynek serwery unixowe wyposażone w procesory POWER5. Czytaj więcej »

Red Hat przestaje dominować

Według ostatnich badań serwerów WWW przeprowadzonych przez brytyjską firmę Netcraft, Red Hat powoli traci rynek w Europie. Czytaj więcej »

Wiadomości

W różnorodności nasza siła

Polskim firmom, które uważają, że obecność kobiet na stanowiskach inżynierskich będzie korzystna dla ich biznesu i pracowników, przychodzi się mierzyć z fundamentalnym problemem, któremu na imię dostępność. Czytaj więcej »

Współpraca i kompromis

Z Włodzimierzem Marcińskim, wiceministrem nauki i informatyzacji, rozmawiają: Andrzej Gontarzi Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Nadchodzi Ekonomia Chwili

Firmy nie mają już czasu na długotrwałe dostosowywanie systemów do potrzeb rynku. Czytaj więcej »

Silna polaryzacja

Rozmowa z Andy Kyte'em, wiceprezesem i partnerem w Gartner Europe. Czytaj więcej »

Wraca praca

Cieszą się agencje doradztwa personalnego i młodzi informatycy. Wygląda na to, że minął kryzys na rynku pracy. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych Czytaj więcej »

Czwarty operator

Era, Plus i Idea obawiają się pojawienia czwartego operatora komórkowego i domagają się ogłoszenia przetargu nieograniczonego na przyznanie uwolnionych przez wojsko kanałów w paśmie 1800 MHz. Czytaj więcej »

Matrix.pl wchodzi na giełdę

Prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutują akcje firmy Matrix.pl z Warszawy. Czytaj więcej »

IBM Express - małe, a cieszy

''Lekkie'' wersje korporacyjnych rozwiązań IBM zwiększają udział firmy w rynku małych i średnich przedsiębiorstw - twierdzi IBM Polska. Chodzi o linię produktów Express, które IBM oferuje od końca 2002 r. Czytaj więcej »

Współpraca ABW z NASK

Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DBTIABW) zawarł z NASK umowę ramową dotyczącą współpracy przy opracowaniu metod i środków ochrony informacji w systemach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Piractwo: Polska w czołówce

Według organizacji Business Software Alliance (BSA) pod względem liczby zainstalowanych nielegalnych kopii oprogramowania Polska na tle Unii Europejskiej ustępuje tylko Grecji. BSA opublikowała coroczny raport Piractwo komputerowe na świecie (<i>Global Software Piracy Study</i>), prezentujący wyniki dotyczące sytuacji w 2003 r. Badania zostały przeprowadzone przez IDC. Czytaj więcej »

Więcej pracy pod Wawelem

Krakowski oddział Motorola Global Software Group zwiększa zatrudnienie o 300 osób. Do końca 2004 r. ma zatrudniać 500 osób. Czytaj więcej »

Więcej open source w Europie

W 2004 r. administracja i firmy z Europy Zachodniej na same usługi związane z rozwiązaniami open source wydadzą ok. 98 mln USD. Czytaj więcej »

COMP Rzeszów na parkiecie

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła akcje COMP Rzeszów do obrotu publicznego (o giełdowych planach firmy pisaliśmy w Computerworld 9/2004). Firma chce pozyskać z giełdy ok. 40 mln zł na inwestycje. Debiut COMP Rzeszów ma nastąpić we wrześniu br. Czytaj więcej »

Powstała firma BizTech Konsulting

Na polskim rynku rozpoczęła działalność nowa firma - BizTech Konsulting. Jej szefem został Sławomir Chabros, dotychczasowy wiceprezes Altkom Akademia. BizTech będzie świadczyć usługi doradcze, wdrożeniowe i outsourcingowe. Czytaj więcej »

Sieć WAN dla CEPiK-u

Według nieoficjalnych informacji MSWiA podjęło już decyzję w sprawie koncepcji budowy sieci rozległej na potrzeby CEPiK. MSWiA chce korzystać z outsourcingu. Za takim rozwiązaniem przemawiają niższe nakłady na uruchomienie sieci WAN. Roczne koszty jej utrzymania mogą wynieść kilkanaście milionów złotych. Czytaj więcej »

Polska przed Trybunałem Europejskim

Polska ma stanąć przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości jesienią tego roku - informuje Rzeczpospolita. Czytaj więcej »

Anielsko cierpliwy Oracle

Ważność oferty przejęcia PeopleSoft za 7,7 mld USD została przedłużona przez kierownictwo Oracle do 27 sierpnia br. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Polska Telefonia Cyfrowa zwiększyła w pierwszej połowie roku sprzedaż o 15% do ponad 3 mld zł; w tym czasie zysk EBITDA zwiększył się o 45% do 1,3 mld zł... Czytaj więcej »

Technologie

Gdzie sen, a gdzie Java

Na konferencji JavaOne Sun przedstawił swoją długoterminową wizję uczynienia z Javy technologii przynoszącej zyski. W tle rozstrzygano za i przeciw udostępnieniu kodu źródłowego narzędzi Java. Czytaj więcej »

Narzędzia czy kawa

Rozmowa z Jamesem Goslingiem, twórcą Javy i wiceprezesem odpowiedzialnym w Sun Microsystems za narzędzia programistyczne. Czytaj więcej »

Kopia niejedno ma imię

Na platformę Linux przeniesiono już praktycznie wszystkie liczące się komercyjne pakiety do wykonywania kopii zapasowych. Czytaj więcej »

Informatyka w uproszczeniu

Podobnie jak inni wielcy dostawcy, Fujitsu Siemens Computers dąży w kierunku rozwiązań zgodnych z ideą utility computing. Czytaj więcej »

Naginanie pamięci

Czy rewolucja technologiczna już wkrótce zmiecie z rynku standardowe układy pamięci półprzewodnikowych? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przypływy zainteresowania

Wąska specjalizacja pozwala małym i średnim firmom funkcjonować na rynku outsourcingu. Czytaj więcej »

Trudne współpracowników rozmowy

Kiedy koszty w korporacji okazują się wyższe niż cena rynkowa, zyskujemy dowód, że coś tu nie gra. Zaczynamy dochodzenie. Czytaj więcej »

Konteksty

Odnaleźć siebie w sieci

Z profesorem Bassamem Aouilem, psychologiem klinicznym z Instytutu Psychologii Akademii Bydgoskiej w Bydgoszczy, pełnomocnikiem Akademickiego Centrum Pomocy Psychologicznej, kierownikiem Pracowni Pomocy Psychologicznej Online, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

KPP na czele

Nastały w Polsce takie czasy, że trzeba liczyć się z KPP. Jednakże w XXI wieku jest to już zupełnie inna KPP niż ta, która została zdziesiątkowana przez Józefa Wissarionowicza w roku 1936 i rozwiązana w 1938 r. Dziś liczy się przede wszystkim Koszt Prowadzenia Przedsiębiorstwa, a w nim koszt zakupu urządzeń komputerowych. Czytaj więcej »

Hiacynta Węborek-Amfora

Okres wakacyjny pozwala odejść nieco od spraw naszej branży i dostrzec, że poza nią też jeszcze coś się zdarza. Coś, na co można raz i drugi spojrzeć z dystansu, na luzie, a nawet z pewną frywolnością. Czytaj więcej »

Dąb, zupa dębowa

Co można zrobić z dębu? Stoły, szafki, krzesła, podłogę, a jak jest solidny, to nawet maszt żaglowca. Wszyscy wiedzą, że z dębu można też zrobić zupę dębową, tak jak z zęba - zębową. Ale kto pomyślałby, żeby z dębu zrobić coś innowacyjnego? A można zrobić jeden z najbardziej innowacyjnych produktów informatycznych ostatnich 10 lat! Czytaj więcej »

Kontrolowany wyciek

Proces przepływu informacji jest jednym z ważniejszych aspektów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem firm. Od tego, czy informacja dotrze tam, gdzie powinna, i w jakim czasie to nastąpi, zależy bardzo wiele. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Łagodniejsza twarz komputera

Administrator, analityk, programista, serwisant, handlowiec, menedżer - słysząc te słowa na określenie informatyka, automatycznie myślimy o mężczyźnie. Tymczasem zawód ten wybierają także kobiety i - kiedy już wybiorą - lubią go i dobrze się w nim sprawdzają. Firmy zaczynają zaś dostrzegać korzyści płynące z bardziej zróżnicowanego, także pod względem płci, środowiska... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...