powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 25-1992, 22 czerwca 1992
25-1992 Computerworld nr 25-1992
Cennik

SX zapominanym epizodem?

Kiedy ponad dwa lata temu Intel opracował procesor 386SX, rynek odpowiedział reakcjami zachwytu. Użytkownik otrzymywał 32-bitowy procesor po zachęcająco niskiej cenie w porównaniu z pełnym 32-bitowym 386DX. Różnica tkwiła w cenie i zewnętrznej (wobec procesora) architekturze płyty głównej, a w szczególności szyny komunikacyjnej, która w przypadku SX była 16-bitowa. Kosztem... Czytaj więcej »

Informacje

Hard i Software na liście Fortune

Podobnie jak co roku, amerykańskie pismo Fortune opublikowało listę 500 przedsiębiorstw USA o największych obrotach. Wśród nich znajduje się wielu producentów komputerów, układów scalonych i urządzeń peryferyjnych. Czytaj więcej »

BESO pomaga bezradnym

BESO - British Executive Service Overseas - niezależna organizacja charytatywna założona przed dwudziestu laty z inicjatywy Instytutu Dyrektorów, Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) i rządu chce pomóc polskim menedżerom, biznesmenom i dyrektorom przedsiębiorstw państwowych w komputeryzowaniu i wdrażaniu programów komputerowych w ich firmach. Informację taką przekazał 1 czerwca... Czytaj więcej »

Acer w Białymstoku

Od 1 czerwca Acer ma w Polsce drugiego hurtownika w randze dystrybutora. Został nim białostocki INFO-SERWIS, który tym samym z resellera awansował do tytułu subdystrybutora warszawskiego Domu Handlowego Informatyki. Czytaj więcej »

Czy początek polskiego systemu informatycznego? (Wypowiedź Bogdana Chojny, Prezesa Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych S.A.)

Panuje dość powszechna opinia, że w Polsce we wszystkich dziedzinach życia odczuwa się brak należytej informacji, szczególnie w tej współczesnej, skomputeryzowanej postaci. Spotkać się można ze stwierdzeniem, że sytuacja gospodarcza kraju pogłębia lukę jaka już istnieje między stopniem rożwoju informatyki w Polsce i w krajach zachodnich. Czytaj więcej »

Profesjonalne forum przemysłu informacyjnego w Polsce

EuroInfo '92 gwarantuje niespotykane wcześniej w Polsce możliwości zapoznania się ze wszystkimi ogniwami łańcucha przemysłu informacyjnego. Czytaj więcej »

Katowicki ośrodek postępu technicznego

Założony w 1963 r. na przeszło 24 ha terenów parkowych, w sąsiedztwie Planetarium Śląskiego. Czytaj więcej »

Świat według Patricka

Czy można zarobić na idee fixe, na całkowicie prywatnym, nie popartym akademickimi analizami widzimisię na temat kierunków rozwoju ludzkości? Owszem, historia gospodarcza zna kilka takich osób - baron Rotschild, Henry Ford, Ted Turner, Bill Gates... Do tego ekskluzywnego grona należy zaliczyć, jak się zdaje, również Patricka McGoverna, założyciela i szefa International Data Group,... Czytaj więcej »

Komputerowe przetwarzanie obrazów

W czasie trwania Międzynarodowych Targów Książki, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się trzydniowe seminarium poświęcone komputerowemu przetwarzaniu obrazów, z udziałem Raymonda DeMoulin - dyrektora Center of Creative Imaging (Comden, USA), Ryszarda Horowitza polskiego plastyka i fotografika, zamieszkałego od 1959 r. w USA i amerykańskiego plastyka Roberta Bowena. Czytaj więcej »

Wymiana 20.000 RIAD-ów

Wiele międzynarodowych koncernów komputerowych ostrzy zęby na zamówienie, które niewątpliwie zostanie ogłoszone na terenach b. ZSRR. Czytaj więcej »

Nigdy nie być dorosłym

Andreas Bechtolsheim w rodzimej Bawarii był od dzieciństwa uważany przez rówieśników za dziwaka i samotnika. Zamiast kopania piłki wolał grzebać się w elementach elektronicznych, budować wzmacniacze i radioodbiorniki. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Co jest sprawniejsze, ludzki mózg czy komputer?

To całkiem głupie pytanie, ale nauka wysiłkiem wielu pokoleń wypracowała skuteczną metodę unaukowienia najgłupszych nawet problemów. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Statystyka szkodzi

Statystyka i rachunek prawdopodobieństwa są przedmiotami zbyt trudnymi, żeby uczyć ich w szkole średniej, a także na nie wyspecjalizowanych w tym kierunku wyższych uczelniach. Tak twierdzi od wielu lat doc. dr Lech Kubik w swoich artykułach, wypowiedziach i prelekcjach. Czytaj więcej »

Microsoft dla IBM

Po sukcesie Windows 3.1, Microsoft Corp. rozprowadza od czerwca br. pakiet zawierający DOS 5.0 i Windows 3.1, z przeznaczeniem dla PS/2. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

PowerServer 290

IBM podpisał umowę, na mocy której niezależna dotąd firma Parallan Computer Inc. z Mountain View w Kalifornii stanie się przedsiębiorstwem badawczym IBM-u. Czytaj więcej »

Pieśń oRolandzie

Bydgoski PolCom, zajmujący się m.in. dystrybucją ploterów Rolanda wycinających wzory (m.in. w folii) szacuje, że od 50 do 70% wszystkich tego typu urządzeń w naszym kraju, to plotery Roland CAMM 1. Czytaj więcej »

Nowości grafiki komputerowej

Number Nine Computer Corporation, specjalizujący się w produkcji kart graficznych na bazie TIGA (Texas Instruments Graphics Architecture) zapowiada nowy standard przedstawiania obrazu kolorowego o 24- i 32-bitowej palecie barw. Czytaj więcej »

Nowy komputer Apple

W połowie maja br. firma Apple ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży komputera Macintosh Quadra 950, który uzupełnia ''od góry'' linię Quadra obecną na rynku zaledwie od siedmiu miesięcy. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Cło na mikroprocesory

Już w 1985 r. Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada zniosły cło na importowane procesory. Czytaj więcej »

Europejski rynek C3I

''Rynek produktów wojskowych, włącznie z C3I (Command, Control, Communications, Intelligence), oceniany jest przy pomocy szacunkowych kalkulacji zapotrzebowania oraz przewidywanych zagrożeń. Przez 40 lat był pod tym względem zdominowany przez opozycję NATO wobec Układu Warszawskiego''. Jednakże w tym bardzo niepewnym świecie można przyjąć, że potrzeby C3I będą nadal wysokie, a... Czytaj więcej »

Turcja rynkiem wzrostu

Turecki rynek komputerowy kwitnie, choć nikt dokładnie nie może powiedzieć, jak bardzo. Szacunki ulokowanych w Anadolii i nad Bosforem poszczególnych korporacji różnią się znacznie. I tak IBM, która działa w tym kraju od 54 lat, ocenia roczny wzrost sprzedaży produktów informatycznych na nie mniej niż 50% i twierdzi, że w ub.r. suma sprzedaży skoczyła do 780 mln USD. Inne firmy... Czytaj więcej »

Japońskie inwestycje w USA

Center for Public Integrity CPI - prywatny instytut badawczy w Waszyngtonie (D.C.) ogłosił raport, w którym krytykuje działalność japońskiego rządu i przemysłu, zmierzającą - zdaniem instytutu - do uzyskiwania wpływów w opiniotwórczych ośrodkach badawczych USA. Czytaj więcej »

Kontrakt IBM Japan

IBM Japan Ltd zdobyła kontrakt wartości przeszło 153 mln USD na dostawy systemów dla japońskiej Sanyo Shinpan Finance Co. z Fukuoko. Czytaj więcej »

Nowy sojusz?

HP i OKI Electric Industries zawarły porozumienie w sprawie ścisłej współpracy. Czytaj więcej »

W. Brytania największa w Europie

Niespodziewane wyniki przyniosło studium Instytutu Badania Rynku Dataquest, poświęcone produkcji komputerów w Europie w r. 1991. Okazało się, że największym ich wytwórcą jest W. Brytania. Spośród 4,2 mln komputerów PC, wyprodukowanych ub.r., aż 57% powstało W. Brytanii i Irlandii. Czytaj więcej »

BASF zmniejsza zatrudnienie

Ostre redukcje zatrudnienia wśród informatyków zapowiedziała znana niemiecka firma BASF. Czytaj więcej »

IBM udziałowcem Time Warner?

Według informacji prasy nowojorskiej, IBM zamierza nabyć za 500 mln USD udziały w wielkim amerykańskim koncernie Time Warner Inc., zajmującym się działalnością rozrywkową (film, telewizja, telewizja kablowa). Za kwotę tę ma otrzymać 12,5% akcji. Czytaj więcej »

Państwowa inwestycja we Włoszech

Komisja EWG wyraziła zgodę na stworzenie we Włoszech przedsiębiorstwa Database Software SpA z przeznaczonych na ten cel funduszy państwowych w wysokości 30 mln ECU (33 mln USD). Czytaj więcej »

Tajemnica elektronicznej korespondencji

Podczas precedensowego procesu w Norwegii sąd przyznał zwolnionemu z pracy pracownikowi Memorex Telex 85,000 NK (11,000 USD) tytułem rekompensaty za bezprawne czytanie jego poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Tajwan kończy z piractwem

W trzy tygodnie po umieszczeniu Tajwanu na liście krajów uprawiających piractwo softwarowe, prawodawcy tego kraju zmienili ustawę o ochronie własności intelektualnej. Czytaj więcej »

Proces w Barcelonie

22 lutego w Barcelonie sąd hiszpański po raz pierwszy w historii wydał wyrok skazujący w sprawie o pogwałcenie praw autorskich do oprogramowania. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Poczciwy GREP

Każdy z użytkowników komputerów, poza różnego typu programami, przechowuje na dysku pliki tekstowe: wykazy, tabele, sprawozdania, artykuły, wersje źródłowe programów itp. Gdy plików tych jest za dużo, zaczynamy się gubić i często odpowiedni tekst jesteśmy w stanie znaleźć dopiero po charakterystycznej frazie, którą przypadkiem pamiętamy. Znane są co najmniej dwa programy... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...