powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 24-1992, 16 czerwca 1992
24-1992 Computerworld nr 24-1992
Cennik

Cennik drukarek * Który PC najlepszy?

Zaniedbaliśmy trochę ostatnimi czasy rynek drukarek, a przecież zawsze przychodzi chwila, kiedy "to co widzisz chciałbyś wydrukować". I wtedy zaczyna się kłopot, bo proporcje wydruku bardzo często nie odpowiadają proporcjom obrazu na ekranie, nawet oglądanego przy użyciu tzw. previewera. Czytaj więcej »

Informacje

Czyżby koniec ACE ?

Kiedy 9 kwietnia '91 r. powołano do życia międzynarodową organizację ACE (Advanced Computing Environment) wydawało się że hasło - systemy otwarte - nareszcie znalazło właściwą formę. Czytaj więcej »

Axone - nowa twarz na rynku

Pod koniec maja w Warszawie, w sali głównej foyer Teatru Wielkiego odbyła się prezentacja oferty firmy Axone Computers z Filadelfii. Czytaj więcej »

Czarny rynek personaliów

Po 18 miesiącach śledztwa prowadzonego przez władze federalne USA, ujawniono istnienie nielegalnych usług informacyjnych prowadzonych przez tzw. "pośredników" (brokerów) informacji. Jeden rekord danych zawierający nazwisko, adres i zapis 10-letniego okresu gromadzenia oszczędności kosztował na czarnym rynku informacji 175 USD. Czytaj więcej »

Batalia prawna o 5,5 mld USD

Sprawa ta cuiągnie się przez kilka lat. W marcu 1985 r. Apple Computer Inc. wystąpiła z pozwem przeciwko Microsoft Corp. i Hewlett-Packard Corp. oskarżając te dwie firmy o ''skopiowania techniki grafik ekranowych Apple''. Czytaj więcej »

Fabryka na peryferiach

Jeśli w ciągu parogodzinnej rozmowy z ''wyższym dowództwem'' fabryki w składzie: dyrektor naczelny, techniczny, ekonomiczny, ds. produkcji, główny specjalista, szef marketingu, przewodniczący rady pracowniczej itp. nie słyszę narzekań na podatki, popiwek, zmiany przepisów, niszczenie sektora państwowego, głupotę ministerialnych urzędników, niesolidnych kooperantów i odbiorców,... Czytaj więcej »

Spotkanie prezesów czołowych firm komputerowych

W dniu 2 maja IDG Poland zorganizowało w restauracji Foksal spotkanie prezesów i dyrektorów największych firm komputerowych w kraju. Czytaj więcej »

CW-PL RISC-uje

Wrocławska firma REX rozpoczyna na naszym rynku sprzedaż komputerów wyposażonych w procesory 64-bitowe. Czytaj więcej »

Cywilna wojna satelitarna

Międzynarodowa organizacja - The International Maritime Satellite Organization, czyli INMARSAT - postanowiła podjąć bezpośrednią walkę o miejsce w kosmosie i na pasmach radiowych z systemem komunikacji komputerowej IRIDIUM, zapowiedzianym przez Motorolę. Czytaj więcej »

Otwartość to stan umysłu

Z Maxem Brohlem, wicedyrektorem niemieckiej firmy SOFTWARE AG, specjalizującej się w oprogramowaniu do obsługi wielkich baz danych rozmawia Andrzej Horodeński Czytaj więcej »

Komputeryzacja Szwajcarii

Tygodnik COMPUTERWORLD SCHWEIZ zamieścił w nr 19/92 interusjący artykuł na temat aktualnego stanu komputeryzacji Szwajcarii. Treść artykułu podajemy z niewielkimi skrótami. Czytaj więcej »

Viewmax kontra Dosshell

Najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft - MS DOS 5.0 - niedawny wielki przebój softwarowy - doczekała się już godnego konkurenta. Jest nią opracowany w Digital Research Inc., DR DOS 6.0, stanowiący nowość na polskim rynku. Recenzję z DR DOS 6.0 zamieściliśmy w nr 20 CW. Porównanie możliwości obu systemów zaczynamy od tzw. interfejsu użytkownika. Czytaj więcej »

Strategia i filozofia firmy Microsoft

W dniach 26-29 maja odbywały się w różnych miastach Polski Windows Discovery Days, organizowane przez niemieckie przedstawicielstwo firmy Microsoft, we współpracy z jej polskimi dealerami. Czytaj więcej »

Bój zawsze przedostatni

Pewien znany producent oprogramowania opracował kiedyś arkusz kalkulacyjny o nazwie Najlepszy, po czym oświadczył, iż produkt jest tak doskonały, że niepotrzebne są prace nad jego nowszymi wersjami. Nietrudno zgadnąć co było dalej. Ze względu na nazwę program kupiło kilka tysięcy użytkowników, po czym pozbawiony marketingu i wsparcia powoli zaczął być wypierany przez produkty... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Protekcjonizm telekomunikacyjny USA

Komisja Europejska ogłosiła ósme z kolei, roczne sprawozdanie pt: ''Report on U.S. Trade and Investment Barriers''. Czytaj więcej »

Multimedia i telefony

Najszybciej rozwijającą się dziedziną przemysłu komputerowego będą multimedia, twierdzi firma konsultingowa, the Insight Research Corporation z Livingston z New Jersey, która właśnie opublikowała raport pt. ''Multimedia Computing & the Network: Applications & Telecommunications 1992-1997''. Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Oracle Card for Windows

Potentat dużych baz danych - Oracle, zainteresowany jest wspomaganiem aplikacji pracujących pod MS Windows. Czytaj więcej »

Sieciowy pakiet do Windows 3.1

Po przedstawieniu Windows 3.1 i zapowiedzi ukazania się Windows NT w 4 kw. br., Microsoft Corp. zapowiada pod koniec br. wprowadzenie na rynek pakietu ''Windows Plus'', zawierającego sieciowe uzupełnienia związane ze środowiskiem Windows. Czytaj więcej »

Turbo Pascal (upgrade) for Windows

Borland zapowiedział na lipiec ukazanie się od dawna oczekiwanej wersji Upgrade Turbo Pascala for Windows. Czytaj więcej »

Szybka kompresja i rozpakowywanie obrazów

Firma Xing Technology zaprezentowała VT-Express JPEG Turbo Accelerator for Windows, który stanowi implementację międzynarodowego standardu kompresji obrazów JPEG. Czytaj więcej »

Autosketch for Windows

Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jesienią, ukaże się wersja dla Windows znanego programu graficznego Autosketch, produkowanego przez amerykańską firmę Autodesk. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Lotus Notes v.3.0

Pakiet Lotus Notes umożliwia pracę grupową, przesyłanie wewnętrznej poczty elektronicznej oraz zarządzanie dokumentami i wewnętrzną bazą danych. Czytaj więcej »

Zeznania podatkowe na czarnym rynku

W Stanach Zjednoczonych przedmiotem handlu na czarnym rynku są obecnie ... zeznania podatkowe obywateli za okres ostatnich 10 lat, sprzedawane po 175 USD. Czytaj więcej »

NetWare z protokołami TCP/IP

Firma Novell, Inc. ma zamiar zintegrować swój sieciowy system operacyjny NetWare z Unixem. Czytaj więcej »

Prime i developerzy

Działająca od ponad 20 lat firma Prime Computervision, zdecydowała się na większe otwarcie ''rdzenia'' swoich systemów (CAD/CAM. Czytaj więcej »

Graficzne bazy danych

Rozwój techniki spowodował fakt, że komputer ''widzi'' obrazy graficzne poprzez skanera lub cyfrową kamerę. Czytaj więcej »

Tanio i legalnie

Nieszablonowe podejście do spraw dystrybucji opragramowania i przeciwdziałania piractwu komputerowemu prezentuje firma Idea Contact z Kalisza. Czytaj więcej »

Kolejny program finansowy

W krajach EWG, gdzie został ujednolicony system księgowania, konkuruje ze sobą wiele programów używanych do potrzeb księgowości. Czytaj więcej »

Statystyka szkodzi

Statystyka i rachunek prawdopodobieństwa są przedmiotami zbyt trudnymi, żeby uczyć ich w szkole średniej, a także na nie wyspecjalizowanych w tym kierunku wyższych uczelniach. Czytaj więcej »

Novell łączy poczty elektroniczne

Novell Inc. zamierza w br. dodawać do sieciowego systemu operacyjnego NetWare 3.x programy obsługujące pocztę elektroniczną pochodzącą z systemów związanych z środowiskami mainframów IBM, Unix, X.400. Czytaj więcej »

Ochrona w systemach operacyjnych IBM i Microsoft

IBM i Microsoft Corp. planują w przyszłości dołączyć do swoich systemów operacyjnych bloki odpowiedzialne za ochronę plików. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

DEC ujawnia swoje plany na rynku PC

Na początku kwietnia DEC (Digital Equipment Corporation) wprowadził do sprzedaży rodzinę komputerów DEC pc400ST zbudowanych wokół Intelowskiego procesora i486, a mianowicie Czytaj więcej »

Bezprzewodowa MotoroLAN

Już niedługo Motorola sprzedawać będzie bezprzewodową sieć lokalną (LAN) o nazwie Altair Plus, która pozwoli na powiększenie możliwości działania tradycyjnych, przewodowych sieci Ethernet. Skonstruowany w tym celu nadajnik o częstotliwości fali nośnej 18 GHz pozwala na transmisję danych z szybkością 3.3 Mb/s. Nadajnik-odbiornik - VisaPoint zapewnia bezprzewodowe łączenie sieci... Czytaj więcej »

Modem wielkości karty kredytowej

Firma AT & T Paradyne zapowiedziała sprzedaż w sierpniu br. modemu zapewniającego szybkość transmisji 14.4 kbps i skonstruowanego zgodnie ze standardem PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association). Czytaj więcej »

Eko-kopiarki

16 kopiarek otrzymało na tegorocznych targach CeBIT niebieską plakietkę na znak, iż są bezpieczne dla środowiska. Utrzymały się one w dopuszczalnych granicach jeśli chodzi o głośność pracy oraz emisję pyłu i ozonu; ich warstwa światłoczuła nie zawiera już siarczku kadmu, nie zaśmiecają także środowiska. Czytaj więcej »

OS/2 2.0 i Windows 3.1 - nie na klony

Przy instalacji na tanim sprzęcie IBM-owskiego systemu operacyjnego OS/2 2.0 i Windows 3.1, ujawniły się problemy z pamięcią polegające na nieoczekiwanym komunikowaniu błędów, niewykrywalnych typowymi metodami. Objawy polegają na tym, że nie można zainstalować OS/2, a praca z Windows 3.1 powoduje częste pojawianie się komunikatów o błędach parzystości, ''zawieszanie się''... Czytaj więcej »

RISC dojrzewa do Jabłek

Apple oznajmił, że prace związane z opracowywaniem nowego układu scalonego, wspólnie z IBM i Motorolą wyprzedzają początkowe oczekiwania. Czytaj więcej »

Szybciej niż FDDI

DEC zamierza niebawem rozpocząć sprzedaż modułu o nazwie Gigaswitch, które będzie służyć jako bardzo szybkie urządzenie łączenia sieci lokalnych (np. Apple, DEC, FDDI) i komputerów specjalizowanych (host). Czytaj więcej »

Nowe PS/2 SLC

28 kwietnia w Wiedniu w siedzibie IBM Eastern Europe odbył się pokaz, na którym zaprezentowano powiększenie rodziny PS/2 o nowe komputery typu ''desktop'' i ''notebook''. Czytaj więcej »

PS/2 z OS/2

Od połowy maja br. sprzedawane przez IBM komputery z serii PS/2 typu 56 i 57 są zaopatrzone w system operacyjny OS/2 v.2.0. Komputery te w standardowej konfiguracji - posiadają procesor 386SX, 4 MB RAM i dysk twardy 80 MB. Łącznie w program operacyjny OS/2 v.2.0 wyposażonych będzie siedem modeli: 56SX, 56LS, 56SLC, 56SLC LS, 57SX, 57SLC, 57SLC. Do końca br. planuje się sprzedaż ok. 1 mln... Czytaj więcej »

Nowy typ PS/2 prawie jak mainframe

Na początku maja br. IBM zapowiedział wprowadzenie dwóch nowych modeli komputerów PS/2 95XP OMF i 95XP OMT, zbudowanych wokół procesora 486/50 MHz. Komputery te posiadają 16 MB pamięci operacyjnej typu EC RAM (Error Correcting RAM). Czytaj więcej »

Nowy chip VRAM

Texas Instruments wprowadza w tym roku nowy chip zawierający 4 Mb pamięci wideo RAM (tzw. VRAM). Czytaj więcej »

Możliwości LAN dla PS/2

Firma zajmująca się wykonywaniem elementów sieci światłowodowych Networks Peripherials oferuje do sprzedaży elementy FDDI (Fiber Distrbuted Data Interface) umożliwiające pracę sieci lokalnych LAN z szybkością 100 Mbps. Czytaj więcej »

Video Blaster

Od czerwca br. za 495 USD można nabyć przystawkę Video Blaster firmy Creative Labs Inc. do komputerów klasy PC, umożliwiającą obróbkę obrazów otrzymywanych z odtwarzacza wideo lub z kamery. Czytaj więcej »

Akceleratory Apple

Amerykańska firma Fusion Data Systems (FDS) wyprodukowała nową rodzinę pięciu modeli kart przyspieszających do komputerów Apple-Macintosh. Oferowany wybór kart przeznaczony jest dla komputerów Macintosh IIfx, chociaż tańsze modele nadają się także do LC, SF/30, IIsi oraz IIci. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Spadek cen notebooków

Przeciętna cena notebooka z procesorem 386SX wynosi obecnie ok. 2.5 tys. USD. Czytaj więcej »

Europejski rynek programowy dla mainframów

Wśród sprzedawców oprogramowania na wielkie komputery nadal na europejskim rynku rej wiodą ci, którzy są równocześnie producentami sprzętu. Czytaj więcej »

Rekordowe obroty softwerowe w USA i Kanadzie

Podczas gdy na rynku sprzętowym panuje zastój, sprzedaż oprogramowania komputerowego przynosi rekordowe obroty. Według informacji Software Publishers Association w Waszyngtonie, w 1991 r. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obroty te wyniosły 5,71 mld USD, co oznacza wzrost o 24,6% w stosunku do poprzedniego roku. Czytaj więcej »

MIPS poniósł straty

Na gorsze (przynajmniej dotychczas), wyszło firmie MIPS Computers, przejęcie jej przez Silicon Graphics. Czytaj więcej »

Komputer strzeże wstępu na Expo

Część uczestników Wystawy Światowej dostaje się na jej teren korzystając z elektronicznych kart wstępu przygotowanych przez znaną firmę komputerową Bull. Czytaj więcej »

Hyundai uruchamia produkcję komputerów w USA

Podczas gdy wiele przedsiębiorstw, z uwagi na koszty, a zwłaszcza tańszą siłę roboczą, nosi się z zamiarem przeniesienia produkcji do Korei czy na Tajwan, południowokoreańska firma Hyundai postanowiła wytwarzać komputery w Stanach Zjednoczonych. Czytaj więcej »

Canon umacnia pozycję w Niemczech

Japoński koncern elektroniczny Canon otworzył swe kolejne przedstawicielstwo w Niemczech, tym razem w Berlinie. Inaugurując tę placówkę oznajmiono, iż pomyślana jest ona jako pomost między Wschodem a Zachodem. Czytaj więcej »

PS/2 - pocztą

IBM sprzedaje niektóre ze swych komputerów z serii PS/2 korzystając z form sprzedaży wysyłkowej. Czytaj więcej »

Wzrost sprzedaży software w Europie

Jak widać na załączonym diagramie, Microsoft niezwykle dynamicznie rozszerza swą obecność na europejskim rynku oprogramowania. Niemal co trzeci sprzedawany tu program pochodzi z tej firmy. Microsoft wyprzedza Lotusa, WordPerfect i Borlanda. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Kącik Windows

Komputer można obecnie kupić równie łatwo jak pralkę, lodówkę czy inny sprzęt powszechnego użytku. W wyborze sprzętu gospodarstwa domowego pomaga nam doświadczenie w użytkowaniu tych przedmiotów, świadomość potrzeb i bardzo często ktoś doświadczony (fachowiec). W wyborze komputera, wyposażenia do niego, skonfigurowania go, bardzo często jesteśmy zdani na przypadkowe rady... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...