powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 23-1992, 8 czerwca 1992
23-1992 Computerworld nr 23-1992
Cennik

Co w Bostonie * Stacje robocze * Produkty SCO

Po raz kolejny prezentujemy dane z bostońskiej giełdy używanego sprzętu. Dane te uzyskujemy dzięki sieci IDG. Ceny wtórnego rynku spadają gwałtownie w momencie pojawienia się nowych modeli. Czytaj więcej »

Informacje

37 Targi Książki (także informatycznej)

W Warszawie w dniach 20-25 maja odbyły się 37 Międzynarodowe Targi Książki. Czytaj więcej »

ACE w impasie

Jak informuje serwis IDG, spośród 5 firm założycieli grupy ACE - MIPS Computer Systems Inc., Microsoft Corp., The Santa Cruz Operation, Compaq, and Digital Equipment Corp. - tylko MIPS dąży dziś do utrzymania koalicji. Czytaj więcej »

EASYLINE 386SX

Niedawno informowaliśmy o otwarciu warszawskiego przedstawicielstwa ASI Computer. Dziś mamy okazję zaprezentować test jednego z wyrobów tej firmy, a mianowicie modelu 386SX/16 z rodziny Easyline, składającej się z szeregu komputerów (od i286/16 do i486SX/20MHz) przeznaczonych do zastosowań jednostanowiskowych. Czytaj więcej »

Nowe spojrzenie na systemy informatyczne

''Platforma Zintegrowana - AS/400, OS/2 2.0, Novell NetWare'' to temat seminariów połączonych z demonstracjami, jakie odbyły się w maju w Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie i Warszawie. Organizatorami tych imprez były firmy ComputerLand Poland i IBM Poland. Czytaj więcej »

Komputeryzacja szkolnictwa zawodowego

W początku maja w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (CODN) w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja nt. "Centra komputerowe i software w szkolnictwie zawodowym". Według ankiet CODN z lutego br., 43% nauczycieli przedmiotów zawodowych nie potrafi obsługiwać komputera, a 81% nie zna oprogramowania specjalistycznego dla swojej branży. Czytaj więcej »

Dyrektywa EWG

Jednym z tematów katowickiego seminarium na temat prawa komputerowego, które prowadzili prof.dr Ryszard Markiewicz i doc. dr Janusz Barta (''Wołanie o prawo komputerowe'', CW nr 21/51), była Dyrektywa Rady EWG z 14 maja 1991 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych. Zawarte w tym dokumencie postanowienia wchodzą w życie od 1 stycznia 1993 r. Jak wynika z tych dat, kraje... Czytaj więcej »

Euroinfo'92

Przedstawiamy kolejnych prelegentów Konferencji EuroInfo '92 - będą nimi przedstawiciele Kompass International z Zurichu oraz Kompass Poland Ltd z Warszawy. Czytaj więcej »

Nieznana sztuka kompromisu

Cykl wydawniczy naszego pisma nie pozwala na zamieszczenie w tym numerze obszerniejszej relacji z V Forum Firm Komputerowych, które w dwóch turach zgromadziło między 21-25 maja w Łańsku ponad 140 osób, z 85 działających w Polsce firm komputerowych oraz przedstawicieli Biura Informatyki Rządu, ministerstw Finansów i Przemysłu a także współautorów projektu ustawy o prawie autorskim. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard rośnie w siłę...

...i żyje mu się coraz dostatniej. Według Financial Times z 21 maja br., w ciągu ostatniego roku giełdowa wartość akcji tej firmy wzrosła z 50 USD do prawie 80 USD, a więc o niemal 60%! W 1991 r. H-P odnotował obrót równy 14.5 mld USD, 40% wzrost zysku i 19% wzrost liczby zamówień (22% w Europie). Czytaj więcej »

Rajd pewniejszy od polisy PZU

Produkowane dziś dyski twarde osiągają MTBF (Mean Time Between Failures - średni czas między awariami) rzędu 150 tys. godz. Każdy technolog powie, że jest to bardzo dobry wynik. Niemniej odpowiada on prawdopodobieństwu awarii ok. 6% na rok. Oznacza to, że spośród każdych 16 dysków jeden zepsuje się w ciągu roku prawie na pewno. W tych instalacjach, w których niezawodność... Czytaj więcej »

Podstawy lufcika - cz.II

Dziś kolejna porcja informacji dla stawiających pierwsze kroki w środowisku MS Windows. Czytaj więcej »

Problemy z wymienialnością rubla

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w czerwcu nie dojdzie jeszcze do wewnętrznej wymienialności rubla. Jak poinformował 21 maja doradca ds. gospodarczych rządu Rosji, Aleksiej Ułukajew, nastąpi pewne opóźnienie wymienialnośći rubla w stosunku do pierwotnych założeń. Istnieją znaczne rozbieżności co do kursu wymiany. Skala różnic poglądów w tej kwestii waha się od 80 do 130 rubli... Czytaj więcej »

U korzeni systemów otwartych

20 maja był w warszawskim Holiday Inn dniem ''Otwartego świata ICL''. Czytaj więcej »

Wędrówka do czwartej generacji

Z Kristofferem Sygelem - wiceprezesem MIPS Computer Systems Inc USA i prezesem MIPS Computer Systems Europa - rozmawia Krystyna Karwicka (wywiad autoryzowany w maju br.) Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Podwójny standard

Organizacje normalizacyjne Stanów Zjednoczonych (ANSI) i Europy (ECMA) nie osiągnęły zgody w sprawie jednolitego standardu dla połączenia komunikacji telefonicznej z technologią komputerową. Czytaj więcej »

Matra szuka partnera

Matra, jedna z większych firm elektronicznych we Francji i poważny dostawca podzespołów dla przemysłu zbrojeniowego, szuka partnera do realizacji projektów telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Darmowe rozmowy telefoniczne w Danii

Duńska firma telekomunikacyjna Jydsk Telefon twierdzi, że poniosła straty w wysokości ok. 10 mln koron (1,5 mln USD) na skutek błędu technicznego w płatnych automatach telefonicznych wyprodukowanych przez Plesseya. Czytaj więcej »

Piractwo telefoniczne

Firma U.S. Sprint Communications Co. ogłosiła na rynku amerykańskim ofertę, że gotowa jest dzielić koszty nieautoryzowanych międzymiastowych rozmów telefonicznych z użytkownikami jeśli zastosują jej system kontroli rozmów. Czytaj więcej »

Wirusy w firmowych pakietach!

Wirusy są wszędzie! Nawet sprzedawany przez renomowane firmy sprzęt komputerowy oraz oryginalne oprogramowanie może być zainfekowane. Pod koniec 1991 roku firma Novell została zmuszona wysłać do 3800 użytkowników listy z ostrzeżeniem. Wydana w grudniu ''Encyklopedia wspomagania sieciowego'' została zarażona wirusem Stoned III. Mniej więcej w tym samym czasie, firma Leading Edge... Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Polskie słownictwo w MS Windows

Wykonanie polskiej wersji menu dla MS Windows będzie bardzo ważnym krokiem w stronę unifikacji słownictwa informatycznego również w wielu innych aplikacjach: od arkuszy kalkulacyjnych, po oprogramowanie księgowości, aptek czy stanowisk pracy w przemyśle. Popełniony teraz błąd translatorski może się za nami ciągnąć przez długie lata, albo wręcz uniemożliwić standaryzację,... Czytaj więcej »

Windows World '92 w Paryżu

Po kwietniowych konferencjach i wystawie Windows World '92 w Chicago - kolej na Europę. Czytaj więcej »

Recenzja programu

Supermemo - trener szarych komórek

Nie ulega wątpliwości, że SuperMemo to jedna z rewelacji polskiego softwaru ostatnich miesięcy. Laureat krajowego finału i reprezentant w CeBITowskim konkursie ''Software in Europa'', często obecny na szpaltach gazet i w Polskim Radio, przedmiot rozmów prywatnych. A jednak, mimo pewnej wrzawy, nadal mało kto wie, o co w nim chodzi, a jeszcze mniej ludzi widziało go na własne oczy. Czytaj więcej »

Znak firmowy

Protech - inwestycje na cenzurowanym

Przy wszystkich swych wadach, środek lat osiemdziesiątych miał z pewnego punktu widzenia ogromną przewagę nad rokiem 1992. W tych pięknych czasach wystarczyło kupić za granicą byle jaki komputer, by bez trudu sprzedać go w kraju i zarobić równowartość kilku przeciętnych pensji. Wiele spośród istniejących dziś firm zaczynało w ten sposób - na początku był jeden komputer,... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Podręczna baza danych dla biznesu

Dokładne informacje - nazwa, adres, telefon, fax, główne pozycje oferty handlowej, itp. - obejmujące ponad 3 mln firm z 220 krajów można mieć w komputerze osobistym po zakupieniu zapisanej na CD-ROM International Communications Database niemieckiej firmy Telex-Verlag Jaeger+Waldmann GmbH. Czytaj więcej »

PIM z Hongkongu

Personal Information Manager, to nazwa o charakterze osobistej bazy danych programów produkowanych przez Borlanda, Microsoft oraz Lotusa, służących do organizowania czasu i pracy ludziom, którzy prowadzą bardzo ruchliwy tryb życia. Czytaj więcej »

Gabinet Figur Bitowych

WordPerfect Corp. rozszerzyła pakiet oferowanych rysunków zawartych w bibliotece Government/Education Pack z 200 do ponad 400 grafik przedstawiających głowy państw. Czytaj więcej »

Największa znana liczba pierwsza

Naukowcy z Harwell Laboratory w W. Brytanii ustalili największą znaną obecnie liczbę pierwszą. Czytaj więcej »

Nowy edytor Lotusa

Coraz więcej edytorów pojawia się na zagranicznych rynkach i to dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

RDRAM czyli RambusDRAM

Dzięki nowej konstrukcji udało się twórcom z firmy Rambus Incorporated wyeliminować wąskie gardło pomiędzy szybkim procesorem a główną pamięcią komputera - usunąć tradycyjne i skomplikowane pamięci DRAM, S-RAM i Cache. Czytaj więcej »

IBM dzieli skórę na XGA z Intelem

IBM czyni dalsze starania aby standard karty graficznej XGA stał się popularnym następcą dotychczasowych standardów IBM takich jak MCGA, CGA, EGA, VGA i 8515/A. Czytaj więcej »

Konkurencja na rynku x86

Firma Intel ma dzisiaj wielu konkurentów, produkujących procesory klasy x86. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Niemagnetyczne pamięci masowe

Na rynku elektronicznych układów scalonych, pełniących rolę pamięci masowej zaczyna robić się tłoczno. Czytaj więcej »

Compaq wraca do mono

Po premierze laptopów kolorowych z ekranami wyposażonymi w tzw. aktywną matrycę (listopad 1991), Compaq Computer wprowadził nowy typ laptopa z procesorem 486, tym razem z aktywną matrycą czarno-białą. Czytaj więcej »

Węgry zdjęte z listy COCOM

Choć od sierpnia 1991 r. wiele krajów Eurpy Wschodniej odczuwało zmniejszenie restrykcji COCOM, pierwsza decyzja likwidująca wszelkie ograniczenia podjęta została na początku maja w odniesieniu do Węgier. Czytaj więcej »

Przestępstwa komputerowe

Kwietniowy ComputerWorld USA poinformował, że policja stanowa w San Diego w połączeniu z FBI prowadzi śledztwo przeciw sieci hackerów (włamywaczy komputerowych), obejmującej swym zasięgiem całe Stany Zjednoczone. Czytaj więcej »

Szwedzcy hackerzy odnoszą sukcesy

Firma szwedzka Diab Data zajmująca się ochroną komputerowych danych przed hackerami stała się przedmiotem ataku z ich strony. Czytaj więcej »

Reorganizacja Apple Europe

W związku ze zmianami politycznymi jakie zaszły w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat, mający swoją siedzibę w Paryżu oddział Apple Europe postanowił zmienić swoją strukturę organizacyjną. Czytaj więcej »

Amerykańska lista piratów

Na początku maja br. na liście piratów programów komputerowych, zestawianej przez rząd USA, znalazł się Tajwan. Czytaj więcej »

Rynek komputerowy w Niemczech

W 1991 r. sprzedano w Niemczech 1,573 mln komputerów z procesorem firmy Intel - informuje IDC. Czytaj więcej »

Obniżka w IBM

IBM ogłosił obniżkę cen od 25% do 40% na serwery w serii Power Visualization System, wyposażone w równoległe procesory mające od 8 do 32 kanałów. Czytaj więcej »

Dyplomy "z Microsoftu"

Microsoft Corp. ogłosiła, że będzie żądać dyplomów od osób pragnących działać w programie Microsoft Consultant Relations. Czytaj więcej »

Inwazja notebooków '486

Na wiosennych targach Comdex (kwiecień) zaobserwowano inwazję notebooków opartych na procesorach 486. Toshiba America Information System Inc. pokazała swój notebook T4400SXC, o masie ok. 3 kg, wyposażony w procesor Intel 486SX, (który można zastąpić w miarę potrzeby procesorem 486DX), taktowany zegarem o częstotliwości 25 MHz. Czytaj więcej »

Sun w Budapeszcie

Przedstawiciel Sun Microsystems Inc. na Europę Wschodnią Peter Gregor ogłosił, że biuro jego firmy będzie się mieścić w Budapeszcie. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard komputeryzuje prywatną ubezpieczalnię w Czechach

Hewlett-Packard zwyciężył IBM, ICL i Siemensa w uzyskaniu kontraktu na skomputeryzowanie nowo powstałej, prywatnej instytucji ubezpieczeniowej w Czechach. Czytaj więcej »

Pomyślny kwartał dla AT&T

Aż o 16,5% zwiększył swe zyski w I kw. br. w stosunku do odpowiedniego okresu sprzed roku, amerykański koncern telefoniczny AT&T (z 758 na 883 mln USD). Czytaj więcej »

Listy

Idea tanich programów

W nawiązaniu do Waszych działań mających na celu popieranie polskiego softweru pragniemy zaproponować upowszechnienie ''idei tanich programów''. Idea ta polega na przyjęciu wydawniczego charakteru produkcji programów, z jednoczesnym bardzo dużym obniżeniem ceny, które spowoduje lawinowy wzrost sprzedaży. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...