powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 22-1992, 1 czerwca 1992
22-1992 Computerworld nr 22-1992
Informacje

Borland Day w Warszawie

15 maja w warszawskim hotelu Marriott odbyło się całodzienne spotkanie poświęcone produktom Borlanda. Czytaj więcej »

Dell Computer Pl i Dell Eastern Europe w Warszawie

Otwieranie w Warszawie kolejnych firm zagranicznych od dawna jest rzeczą codzienną. Czytaj więcej »

Konferencja EuroInfo'92

Program Konferencji Euroinfo '92, która, jak przypominamy odbędzie się 23-24 czerwca 1992 r. w hotelu Marriott. (referaty zgłoszone do czasu oddawania numeru CW do druku) Czytaj więcej »

Dellowski system "bezpośredniego marketingu"

Otwarcie w Warszawie filii Dell Computer Corp. oraz przedstawicielstwa handlowego na kraje Europy Centralnej i Wschodniej było wydarzeniem, które sprowadziło do Polski założyciela i szefa tej korporacji. Czytaj więcej »

NEC kontra Cray

Japoński koncern komputerowy NEC postanowił rzucić wyzwanie amerykańskiej firmie Cray Research i to bodaj w najbardziej prestiżowej dla niej dziedzinie. Czytaj więcej »

Automatyczne rozpoznawanie pisma

Oprogramowanie typu OCR (Optical Character Recognition) - optyczne rozpoznawanie pisma - jest używane na całym świecie w różnych dziedzinach: od prac typu Desktop Publishing, poprzez systemy archiwizacji danych, po procesory tekstu. Czytaj więcej »

Komputerowe Rolls-Royce'y

Czy rankingi firm mogą pomóc w zakupach wybranego typu produktu? Raczej tak. Ale które, komu i na ile? Czytaj więcej »

Podstawy lufcika

Otrzymuję sporo pytań w sprawie podstaw posługiwania się MS Windows. W związku z tym dziś proponuję Państwu elementarną ściągawkę. Czytaj więcej »

Software AG - gigant nieznany

7 maja br. odbyło się w hotelu Marriott w Warszawie, zorganizowane przez gdańską Agencję Informatyczną, seminarium SOFTWARE AG, niemieckiej firmy zajmującej szóstą pozycję na liście światowych producentów i sprzedawców oprogramowania - m.in. za Microsoftem, Lotusem i Oracle'em, a przed Novellem i WordPerfectem. Czytaj więcej »

Komputerowe wideo-kursy

Borland skierował na rynek cały szereg kaset wideo do samodzielnej nauki oprogramowania. Czytaj więcej »

Co to jest Windows NT?

Strategię Microsoftu można określić jednym słowem: Windows. Nie mający precedensu sukces komercyjny - 9 mln sprzedanych kopii w ciągu pierwszych 18 miesięcy i 7 mln planowanej sprzedaży w 1992 r. - potwierdzają słuszność przyjętych założeń. Czytaj więcej »

Azja Wschodnia najszybciej rosnącym rynkiem informatycznym świata

Dotychczas zwykliśmy patrzeć na kraje azjatyckie jako na producentów sprzętu komputerowego, zupełnie abstrahując od tego, że jest to również chłonny rynek zbytu. Warto więc zrwócić uwagę na raport firmy Frost & Sullivan, który m.in. przewiduje, że na rynku wschodnio-azjatyckim nastąpi w 1992 r. wzrost obrotów produktami informatycznymi o 11%. Co więcej zdaniem autorów... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Celluplan II

W Stanach Zjednoczonych dużym zainteresowaniem cieszy się IBM-owski pakiet oprogramowania do przenośnych komputerów i radiotelefonów. Nosi on nazwę Celluplan II i umożliwia bezprzewodową transmisję danych komputerowych z prędkością 19,2 kB - a więc 4-krotnie większą niż uzyskuje się przy pomocy Ardisneta firmy Ardis, najszybszego dotychczas oprogramowania stosowanego w... Czytaj więcej »

Partner i Definity z AT&T

Warszawska firma Apexim podpisała umowę na dystrybucję w Polsce telefonicznych central cyfrowych noszących nazwę Partner i Definity, których producentem jest znana amerykańska firma AT&T. Czytaj więcej »

Sieć światłowodowa w krakowskich uczelniach

W kwietniu br. uruchomiono w Krakowie pierwszą w Polsce światłowodową sieć komputerową typu Ethernet o szybkości transmisji 10 Mbps, która łączy krakowskie Akademickie Centrum Komputerowe ''CYFRONET'' z węzłem w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Szkoła z komputerem

Upłynęło już 5 miesięcy od ogłoszenia naszej akcji. Nadal napływają listy od szkół, które wierzą, tak samo jak i my, że znajdą się w Polsce firmy, które zechcą pomóc w szerzeniu edukacji informatycznej, otoczą opieką już istniejące pracownie informatyczne, dołożą swoją cegiełkę do tworzenia nowych. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

A/UX 3.0

A/UX jest graficznym systemem Unixowym opracowanym przez Apple Computer już kilka lat temu. Czytaj więcej »

Oprogramowanie do pentopów

Firma Ink Development Corp. wprowadza na rynek dwie aplikacje do istniejącego systemu operacyjnego dla pentopów o nazwie PenPoint. Czytaj więcej »

Największa znana liczba pierwsza

Naukowcy z Harwell Laboratory w W. Brytanii ustalili największą znaną obecnie liczbę pierwszą. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Standardy grafiki

Parametry stosowanych obecnie najczęściej typów kart wideo zebrano w poniższej tabeli. Czytaj więcej »

Najcieńsza klawiatura notebooka

Tylko 10,5 mm grubości ma klawiatura KB-3050 produkowana przez NMB Technologies dla notebooków i palmtopów. Czytaj więcej »

Nowe streamery

Jedną z ciekawszych propozycji urządzeń ułatwiających wykonywanie i archiwizację kopii danych są produkty firmy Parallel Peripheral Technology Inc., która przygotowuje całą rodzinę streamerów SCSI przeznaczonych dla komputerów osobistych, pracujących w systemie DOS. Czytaj więcej »

Dyski twarde flash

Intel Corp., Microsoft Corp. i SunDisk Corp. wprowadziły na rynek nowe rodzaje kart z pamięcią typu flash. Czytaj więcej »

Sieć pakietowa w Rosji

Jak informuje amerykański Computerworld z kwietnia br. firma U.S.Sprint Communications Co. będzie budować i obsługiwać teleinformatyczną sieć pakietową w Rosji. Czytaj więcej »

Walka z rozmyciem obrazu

Toshiba America CP Inc. przedstawiła ostatnio swój najnowszy monitor kolorowy 21'' zawierający układy elektroniczne do zwiększania ostrości. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Soft-tronik: porady jeszcze darmo

W styczniu 1992 r. odbyła się w Londynie trzydniowa konferencja pracowników wsparcia technicznego dystrybutorów SCO z całej Europy. Czytaj więcej »

Sukces finansowy CDC

Control Data Corporation odniosła nieoczekiwany sukces finansowy w I kw. br. Czytaj więcej »

Wzrost zainteresowania Unixem

Badania przeprowadzone przez IDC wykazały, iż w 1991 r. w Europie wzrósł o 16% popyt na hardware, przeznaczony do pracy pod systemami Unixowymi. Czytaj więcej »

Magnetowid NEC - Sanyo

Firma NEC zawarła porozumienie z Sanyo, na podstawie którego ograniczy swą produkcję do telewizorów, a zrezygnuje z wytwarzania magnetowidów. Czytaj więcej »

IBM PC z NEC-a

Firma Tomcat Computer oferuje układ scalony i odpowiedni program, które umożliwią japońskim użytkownikom IBM PC i zgodnych z nimi, stosowanie pakietów oprogramowania napisanych specjalnie dla komputerów NEC. Czytaj więcej »

Komputerowa sieć medyczna na Grenlandii

Lokalny rząd Grenlandii przejął od początku br. od rządu Danii obowiązki administrowania służbą zdrowia na wyspie i z miejsca przystąpił do robienia nowych porządków. Czytaj więcej »

CSB obsługuje londyńską elektrownię

Angielska firma CSB wygrała przetarg na konserwację i serwis systemu komputerowego zakładu energetyki Londynu (15 mln klientów). Czytaj więcej »

Straty i nowa strategia Compaqa

Dochód netto Compaq Computer Corporation w I kw. br. wyniósł 45 mln USD czyli 53 centy na jedną akcję, co oznacza 60% spadek dochodów netto w porównaniu z 114 mln USD czyli 1,26 na jedną akcję uzyskanymi w analogicznym okresie ub.r. Czytaj więcej »

Pierwsze obniżki cen u Suna

Po Hewlett-Packardzie, IBM i Digital Equipment Corporation, również Sun Microsystems dokonał obniżki cen swych stacji roboczych. O ile jednak trzy wymienione na wstępie firmy uczyniły to już na początku roku, Sun poczekał kwartał i dokonał tylko obniżki częściowej. Czytaj więcej »

System rezerwacji miejsc dla Aerofłotu

Aerofłot zawarł porozumienie z IBM i American Airlines w sprawie zainstalowania w biurach tych rosyjskich linii lotniczych systemu rezerwacji miejsc Sabre, utworzonego przez obie firmy amerykańskie przed 25 laty. Czytaj więcej »

NEC kontra Cray

Japoński koncern komputerowy NEC postanowił rzucić wyzwanie amerykańskiej firmie Cray Research i to bodaj w najbardziej prestiżowej dla niej dziedzinie. Czytaj więcej »

IBM na Węgrzech

Big Blue coraz bardziej umacnia swe pozycje na rynkach w Europie Wschodniej. Czytaj więcej »

Włamanie do serwisu komputerowego

ComputerWorld USA poinformował, że policja stanowa w San Diego w połączeniu z FBI prowadzi śledztwo przeciw sieci hackerów obejmującej całe Stany Zjednoczone. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard komputeryzuje prywatną ubezpieczalnię w Czechach

Hewlett-Packard zwyciężył IBM, ICL i Siemensa w uzyskaniu kontraktu na skomputeryzowanie nowo powstałej, prywatnej instytucji ubezpieczeniowej w Czechach. Czytaj więcej »

COMPAREX w Politechnice

Politechnika Warszawska wkrótce zainstaluje komputer typu mainframe firmy niemieckiej COMPAREX. COMPAREX produkuje komputery zgodne ze sprzętem IBM, starając się wygrywać z ''Dużym Błękitnym'' konkurencyjną ceną i szybkością serwisu. Czytaj więcej »

Studia komputerowe w Politechnice Śląskiej

Politechnika Śląska - Wydz. Automatyki i Elektroniki wraz z PAN i DEC Polska organizuje studia podyplomowe: 1 - ''Systemy Mikrokomputerowe'', 2 - ''Sieci Komputerowe''. Studia trwają 2 semestry i rozpoczynają się w roku akademickim 1992/93 (odpłatne - red.). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...