powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 21-1992, 25 maja 1992
21-1992 Computerworld nr 21-1992
Cennik

Cennik książek informatycznych

Bieżący cennik powstał na podstawie posiadanych przez nas katalogów a przede wszystkim wykazu do sprzedaży wysyłkowej księgarni Elektronika w Gdyni (tel. 0-58 218342). Czytaj więcej »

Informacje

Wołanie o prawo komputerowe i jego wykładnie

6 i 7 maja w katowickim 0środku Postępu Technicznego OPT odbyło się seminarium nt. podstawowych problemów prawa komputerowego. Czytaj więcej »

Czy Macintosh jest "kompatybilny"?

Kiedy naczelny ComputerWorlda zadał mi powyższe pytanie, bez wahania odpowiedziałem "Nie". Jednakże po chwili nasunęły mi się pewne wątpliwości. Chciałbym podzielić się nimi z Czytelnikami. Czytaj więcej »

Konkurs na polską aplikację pod Windows

W czasie trwania Microsoft Languages Days - 1.04.-31.07.1992 r. - Microsoft ogłasza konkurs na najlepszą polską aplikację pracującą w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Szkoła dla inżynierów - menedżerów

W Poznaniu od nowego roku akademickiego rozpocznie naukę Polsko-Francuska Wyższa Szkoła Nowych Technik Informatyczno- Komunikacyjnych, której studenci będą zdobywać interdyscyplinarną wiedzę z zakresu telekomunikacji, informatyki, ekonomii, finansów i zarządzania. Czytaj więcej »

Markowe komputery "Made in Poland"

Soft-tronik Warszawa uruchamia montaż własnej linii komputerów osobistych wysokiej klasy, których konstrukcja opiera się o podzespoły elektroniczne, tzn. płyty główne, kontrolery dysków, karty graficzne i sieciowe - produkcji amerykańskiej firmy MYLEX oraz monitory Samsunga i twarde dyski Maxtora i Western Digital. Linia obejmuje komputery kilku klas od 386SX/20 MHz do 486/50 MHz EISA,... Czytaj więcej »

Seminarium NASK

W dniach 5-6 maja w Miedzeszynie pod Warszawą odbyło się, zorganizowane przez Naukowe Akademickie Sieci Komputerowe (NASK) przy współudziale Uniwersytetu Warszawskiego, seminarium nt. sieci komputerowych w Polsce. Czytaj więcej »

IBM w natarciu

Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami poważnej narady strategicznej. Personal System Forum, zorganizowane przez IBM 6 i 7 maja w malowniczym Wiedniu, tylko w niewielkim, choć przyjemnym stopniu nawiązywało do tradycji ''Tańczącego Kongresu''. Po rozwodzie z Microsoft ''Wielki Niebieski'' zaprezentował przemyślaną koncepcję rozwoju, popartą - co ważniejsze - prezentacją spójnych z... Czytaj więcej »

Przedstawiciele 3Com w Polsce

Amerykańska firma 3Com ma już w Polsce 46 autoryzowanych przedstawicieli. O to miano ubiegały się 53 firmy, lecz 7 z nich nie spełniło wymogów. Czytaj więcej »

386 czy 486?

Utarł się pogląd, że komputer z procesorem 486 musi być bardziej wydajny niż 386. Otóż okazuje się, że pogląd ten nie zawsze jest słuszny, wiele bowiem zależy od zegara. Badania wykazały, iż 386DX/25 MHz niemal nie ustępuje swemu następcy 486SX, a 386DX/40 MHz dorównuje procesorowi 486SX/25 MHz, co widać na diagramie. Czytaj więcej »

Inauguracja klubu użytkowników Progressa

W dniach 7-8 maja br. odbyła się w warszawskim hotelu Forum I Konferencja Klubu Użytkowników Progressa, zorganizowana przez warszawską firmę Computer Systems for Business International (CSBI). Czytaj więcej »

Echo z Luksemburga

Od 1 marca 1992 r. obowiązuje umowa o stowarzyszeniu Polski z EWG. W związku z tym warto zwrócić uwagę na ECHO - komputerowy wielojęzyczny serwis informacyjny Wspólnoty Europejskiej, wyposażony również w system wyszukiwania informacji. Użytkownikiem systemu ECHO może być osoba bądź instytucja, która zawarła umowę z odpowiednią komisją Wspólnoty Europejskiej. O wartości... Czytaj więcej »

EuroInfo '92

Zgodnie z zapowiedzią, przedstawiamy dalsze propozycje referatów, jakie będą wygłoszone na Wystawie EuroInfo '92. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Telefonizacja Angoli

Kosztem 323 mln franków (57,7 mln USD) francuska firma Alcatel Alsthom ma opleść Angolę (9,2 mln mieszkańców) siecią telefoniczną i telewizyjną. Czytaj więcej »

Informacje - Windows

256 kolorów dla Windows 3.0

Aydin Controls skonstruował specjalną, wysokiej jakości a przy tym niezbyt drogą, kartę graficzną o nazwie 7800 dla użytkowników programów Windows 3.0, posiadających komputery klasy IBM PC/XT, AT, PS/2 Model 30. Czytaj więcej »

Excel 4.0 for Windows

Najnowsza wersja arkusza kalkulacyjnego Excel for Windows o numerze 4.0 jest dostarczana do sprzedawców. Czytaj więcej »

Turbo Pascal do Windows 3.1

W maju lub w czerwcu br. Borland Inc. ma zamiar dostarczyć nową wersję Turbo Pascala pracującego w środowisku Windows - będzie to wersja 1.5. Czytaj więcej »

Informatyka urzędowa

Tryb ogłaszania przetargów

Kilkadziesiąt ministerstw i instytucji centralnych, prawie pół setki urzędów wojewódzkich oraz przeszło 2500 urzędów gminnych tworzą jedną z największych w Polsce grup klientów wyposażenia informatycznego i telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Zacząć od rodzimego rynku

Wrocławski UNIMAREX handluje różnego rodzaju elektronicznymi złączami. Czytaj więcej »

Recenzja programu

COR - przyjaciel redaktora

To niby prosta rzecz - wziąć jakiś tekst i dokonać korekty. Wystarczy przejrzeć, znaleźć błędy i poprawić je. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Współpraca DEC z Intelem

Digital Equipment i Intel zawarli porozumienie o współpracy w produkcji programów użytkowych i systemowych dla komputerów o architekturze równoległej. Czytaj więcej »

HP z WordPerfectem

Amerykański producent komputerów Hewlett Packard (HP) oferuje obecnie swe stacje robocze pracujące pod HP-UX wraz z edytorem tekstu WordPerfect 5.0. Czytaj więcej »

Konfiguracyjna pomoc

W Austrii opracowano program pomagający szybciej znaleźć błąd konfiguracyjny, utrudniający lub uniemożliwiający współpracę programów, względnie zapewnić dla niej optymalne warunki. Nazywa się EuroCASE Configuration Debugger i jest efektem współpracy wiedeńskiej firmy Management Data i placówki naukowej Joanneum Research ze Steyr. Powstał w ramach projektu Eureka. Czytaj więcej »

Motif 1.2

Open Software Foundation wprowadziła na rynek wersję 1.2 graficznej aplikacji unixowej Motif, zorientowanej na programowanie obiektowe (Object oriented developement) i zgodnej binarnie względem aplikacji Motif 1.1. Czytaj więcej »

Oprogramowanie do pentopów

Firma Ink Development Corp. wprowadza na rynek dwie aplikacje do istniejącego systemu operacyjnego dla pentopów o nazwie PenPoint. Czytaj więcej »

GUSTAW uczy i bawi

System Nauki Podstaw Programowania GUSTAW, autorstwa firmy HappySoft Inc. z Wrocławia, przeznaczony do nauczania zasad programowania strukturalnego, został tak napisany, by połączyć naukę z dobrą zabawą. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Drukarka laserowa o rekordowej rozdzielczości

W bieżącym miesiącu ma się ukazać w sprzedaży drukarka laserowa firmy LaserMaster Corp. o rozdzielczości 1000x1000 dpi (punktów na cal). Czytaj więcej »

Nagradzane drukarki

W listopadowym (1991) numerze amerykańskiego magazynu komputerowego PC Magazine przedstawiono test drukarek laserowych klasy desktop. Czytaj więcej »

Perspektywy NT

DEC (Digital Equipment Corporation) i Microsoft prowadzą poważne rozmowy na temat zastosowania nowego systemu operacyjnego Windows NT (New Technology) w urządzeniach DEC. Czytaj więcej »

Pierwszy pentop IBM

IBM zaprezentował komputer typu pentop o nazwie ThinkPad. Czytaj więcej »

Notebook Samsunga z wymienialnym HDD

Firma Samsung opracowała komputer NodeMaster 386S/25 z możliwym do wyjęcia 2.5-calowym dyskiem twardym o pojemności 40, 60 lub 80 MB. Czytaj więcej »

Twarde dyski dla Quadry 900

Hewlett-Packard skonstruował dla Macintosha Quadra 900 wewnętrzne stacje twardych dysków 3.5 oraz 5.25-calowych. Czytaj więcej »

Druk polskich znaków

Druk polskich znaków traktowany jest przez drukarki bardzo indywidualnie. Czytaj więcej »

Multimedia w Polsce

Przedsiębiorstwo Informatyki Stosowanej Fx z Krakowa jako jedno z pierwszych na naszym rynku oferuje do sprzedaży takie elementy jak multimedialna karta wideo, mikser efektów specjalnych, zestaw magnetowidów montażowych, kamery 3CCD, kopiarki do taśm magnetycznych (do 200 taśm jednocześnie) i stacje dysków WORM. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

SCO nie chce RISC-ować

9 kwietnia 1991 r. The Santa Cruz Operation, MIPS, DEC i Microsoft, a następnie ok. 250 innych firm założyło stowarzyszenie ACE (Advanced Computing Environment), które za jeden z celów obrało rozwój systemowych środowisk operacyjnych pracujących w komputerowej architekturze RISC. Czytaj więcej »

ICL - kolejny rok zysków finansowych

Zeszłoroczna recesja przyniosła poważne spustoszenia we wskaźnikach finansowych wielu dużych firm informatycznych na świecie. Czytaj więcej »

Mariaż Prime z DEC

W początkach marca 1992 r. firma Prime Computervision - jeden z największych wytwórców oprogramowania w dziedzinie CAD/CAM/CAE oraz DEC (Digital Equipment Corporation) podpisały umowę o długoterminowej współpracy. Czytaj więcej »

Najbardziej respektowane korporacje komputerowe i elektroniczne USA

Magazyn FORTUNE nie tylko przygotowuje zestawienia 500 największych korporacji amerykańskich i międzynarodowych. Od 10 lat opracowuje on także rejestry ''dziesiątek'', najbardziej respektowanych korporacji amerykańskich, ustalanych w 32 grupach przemysłowych. Czytaj więcej »

Zwolnienia u Philipsa

Zastój w dziedzinie zbytu skłonił Philipsa do reorganizacji działu komputerowego i w związku z tym poważnego ograniczenia zatrudnienia. Czytaj więcej »

Fujitsu uzyskał patent Wanga

Wang Laboratories i Fujitsu zawarli umowę, na mocy której ta japońska firma będzie mogła produkować i sprzedawać moduły pamięci SIMM (Single In-line Memory Modules), który dotychczas był chroniony przez dwa patenty należące do Wanga. Czytaj więcej »

Czy WD splajtuje?

Kwietniowy Incom News podaje widomości o kondycji (konkurencyjnego do Seagate) producenta dysków Western Digital. Czytaj więcej »

Współpraca Borlanda z Lotusem

Borland i Lotus nareszcie zakończyły okres wieloletniej rywalizacji i zawarły porozumienie o wzajemnej współpracy. Czytaj więcej »

Scanfone - nowa forma zakupów

W dążeniu do przyciągnięcia klientów, amerykańskie firmy handlowe stosują coraz bardziej wymyślne formy sprzedaży. Po samoobsłudze i tradycyjnej sprzedaży wysyłkowej przyszła obecnie kolej na zakupy przy pomocy Scanfone'u - urządzenia pozwalającego na dokonanie całej transakcji bez ruszania się z domu. Czytaj więcej »

Reorganizacja w DEC

Wysokie straty w przedostatnim kwartale ub. r. finansowego (prawie 300 mln USD) skłoniły kierownictwo Digital Equipment Corporation (DEC) do podjęcia trzeciej już od 1990 r.gwałtownej reorganizacji firmy. Czytaj więcej »

Stowarzyszenie "PRO" w bólach

Pierwsza próba zawiązania Stowarzyszenia ''Polski Rynek Oprogramowania'' nie powiodła się. Czytaj więcej »

Efekt NEWS

Pierwszy numer swojego biuletynu ''Efekt NEWS'' (6.04.1992) wydała katowicka spółka jv Efekt. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Windows 3.1. Ostrożnie z programem SMARTDRV

Zainstalowałem znakomity program Windows 3.1 i natychmiast zaczęły się kłopoty z moim komputerem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...