powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 20-1992, 18 maja 1992
20-1992 Computerworld nr 20-1992
Cennik

Cennik monitorów; wśród PC - zmiany

Obok podstawowych parametrów monitora wielu sprzedawców podaje także jego producenta. Jest to bowiem istotny, wpływający na decyzję o zakupie czynnik. Obok znanych i cieszących się dobrą opinią firm japońskich jak NEC, firm z Tajwanu jak Acer, z Korei jak Samsung czy Hyundai, zauważmy wejście na nasz rynek wielu producentów monitorów z EWG. Czytaj więcej »

Informacje

Aldec i jego Susie

Można powiedzieć bez żadnej przesady, że elektroniczne układy logiczne to jeden z czynników kształtujących współczesny świat. Sztukę ich konstruowania wypada dziś zaliczyć do fundamentalnych czynników kulturotwórczych, zaś znaczenie narzędzi służących temu celowi można przyrównać do roli koła, silnika parowego i generatora energii elektrycznej. Czytaj więcej »

ASI Computer na polskim rynku

Od kwietniu br. niemiecka firma Aquarius Systems International GmbH ma filię w Warszawie. 28 kwietnia odbyła się w hotelu Marriott konferencja prasowa. ASI Computer reprezentował p. Rudolf Wiehe - jeden z założycieli, a zarazem szef firmy oraz przedstawiciel na Polskę - p. Marcin Boniecki. Na konferencji poinformowano licznie przybyłych gości, w tym dealerów ASI, o historii firmy i jej... Czytaj więcej »

Atari po rozwodzie z Karenem

Pozbawienie Karenu wyłączności na dystrybucję sprzętu Atari na terenie Polski oznaczało nie tyle rozwód z dotychczasowym partnerem, ale - jak się okazało - odejście od zasady współpracy z jedynym tylko dystrybutorem. W wyniku kwietniowej wizyty w Polsce przedstawicieli Atari Computers GmbH (filii Atari Corporation w Republice Federalnej Niemiec), ustalono, że autoryzowanymi... Czytaj więcej »

EuroInfo'92

Napłynęły nowe zgłoszenia referatów na trzydniowe seminarium organizowane w ramach Euroinfo'92, które odbędzie się w warszawskim Marriotcie w dniach 23 - 25 czerwca. Pani Heather Norman - Dyrektor Marketingu agencji Reutera z Wiednia będzie mówić na temat ciekawej modyfikacji światowych serwisów informacyjnych. Modyfikacja dotyczy wzrostu zakresu i szczegółowości "informacji... Czytaj więcej »

Mostki, bramki, routery

Coraz więcej użytkowników pracuje w sieciach komputerowych, w których mikrokomputer łączy się z innymi sieciami, a także z większymi komputerami klasy mini lub mainframe. Łączenie często wymaga integracji sprzętu pracującego w różnych standardach. Do realizacji tych połączeń służą specjalne urządzenia, które można podzielić na trzy kategorie: bridges (pomosty), routers i... Czytaj więcej »

Czy Polsce potrzebne są komputery?

Informacja jest towarem. Komputery, informatyka, systemy - pojęcia te zrobiły w ciągu ostatnich trzydziestu lat zawrotną karierę. Obrośnięte rozmaitymi mitami i nieporozumieniami, w świecie pieniądza i technologii oznaczają jednak przede wszystkim narzędzie służące do gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji. Czytaj więcej »

A może jednak dr DOS?

Ktoś, kto opracowuje produkt spełniający te same funkcje, co inny, obecny już na rynku, ma zwiększone szanse, by jego ''wtórne'' opracowanie było lepsze od poprzednika. Przyczyna jest oczywista - zarówno zalety jak i wady poprzednika są dobrze znane. Projektant nowego produktu ma więc wszelkie szanse, by zlikwidować wady i wzmocnić zalety. Czytaj więcej »

U starego Gebethnera

27 kwietnia, w ''księgarni własnej'' (przy al. Gen. W. Andersa 12, dawniej M. Nowotki) odradzającego się wydawnictwa Gebethnera i Ski, otwarta została wystawa książek o tematyce komputerowej amerykańskich wydawnictw z grupy Simon & Schuster International. Czytaj więcej »

Owce, whisky i... Komputery

Szkocja, górzysta kraina na północy Wielkiej Brytanii o powierzchni prawie 80 tys. km kw., kojarzona jest ciągle z zielonymi łąkami sięgającymi aż po horyzont i hodowlą owiec. Koneserzy dobrych trunków wiedzą, że tu produkuje się najlepszą whisky na świecie. Jest też inna Szkocja. Szkocja hut, kopalni węgla kamiennego, przemysłu maszynowego i stoczniowego. Jej centrum znajduje... Czytaj więcej »

Trudna profesja

Z Andrzejem Kaźmierskim dyrektorem d/s marketingu firmy Unilot, która jest przedstawicielem Unisys'a na Polskę rozmawia Janusz Kotarski Czytaj więcej »

Umowa licencyjna udostępniająca oprogramowanie komputerowe

Umowa licencyjna jest jedną z najczęściej stosowanych form prawnych udostępnienia oprogramowania komputerowego. Dzieje się tak ponieważ, umowa ta pozwala na maksymalizację zysku podmiotu praw do danego oprogamowania. Czytaj więcej »

PARADOX 3.0 SE - baza danych dla oszczędnych

Nie ma w tym ani słowa przesady, bowiem nowa seria produktów Borlanda przeznaczona jest rzeczywiście dla tych, którzy mają mniej zasobne portfele. Filozofia Special Editions (źródło literek SE) opiera się na przekonaniu, że część rzadziej używanych funkcji jest przeciętnym użytkownikom praktycznie niepotrzebna. Czemu więc mieliby płacić za to, z czego i tak nie będą... Czytaj więcej »

Peryt computer school

Warszawa uzyskała nowoczesną szkołę komputerową. Powstała ona w gmachu Zakładu Wysokich Ciśnień PAN. Jej organizatorem jest firma Peryt - business partner IBM. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 29 kwietnia. Tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonał p. Robert Mandel - dyrektor IBM Eastern Europe - specjalnie przybyły na tę okoliczność z Wiednia. Założenia programowe i szczegóły... Czytaj więcej »

Sieci LAN? - Nie, dziękuję

Czy jedynym rozwiązaniem połączenia wielu komputerów z jedną lub dwiema drukarkami musi być sieć komputerowa LAN? Czytaj więcej »

Po zakupy ze skanerem

Elektronika nieustannie toruje sobie drogę w handlu. Nawet u nas w sklepach spożywczych coraz częściej spotykamy wagi elektroniczne, a w bardziej nowocześnie wyposażonych placówkach handlowych - wewnętrzną sieć telewizyjną, świecące tabliczki z cenami na regałach, skanery do odczytu cen na produktach, zapisanych kodem kreskowym, a także skomputeryzowane kasy, przystosowane do... Czytaj więcej »

(Prawie) Najlepsza szkoła komputerowa w Europie

Jak już informowaliśmy, szkoła komputerowa prowadzona przez warszawską firmę Multitrade, uzyskała drugie miejsce w Europie (tuż za holenderską firmą Dupaco) w prowadzonej przez Santa Cruz Operation klasyfikacji najlepiej prowadzonych kursów UNIX-a. Multitrade pokonał więc konkurentów z Niemiec, Francji, Włoch, Anglii, itd. Czytaj więcej »

Prężny Tajwan

Recesja, która coraz wyraźniej odciska swoje piętno na światowym rynku komputerowym, nie ominęła także producentów tajwańskich, chociaż tam daje się odczuć mniej dotkliwie niż gdzie indziej. W ciągu ostatniego dziesięciolecia przemysł elektroniczny i komputerowy tej niewielkiej wyspy stał się najlepiej rozwiniętą branżą. W 1991 r. cztery tysiące tamtejszych firm... Czytaj więcej »

Informacje - Windows

MS Windows podbija Europę

Według informacji Software Publishers Association (SPA), organizacji zrzeszającej niemal wszystkich wielkich producentów programów komputerowych, w 1991 r. trwał triumfalny marsz aplikacji pod Windows w Europie. Dane za trzy kwartały ub.r. wskazują, że sprzedaż programów dla środowiska Windows zwiększyła się w tym okresie o 151%, podczas gdy "chodzących" pod DOS-em zmalała o 12% (w... Czytaj więcej »

"Zgodny z MS Windows 3.1"

Trwa nieco zabawny wyścig polegający z jednej strony na wykazywaniu producentom sprzętu PC, że Windows 3.1 bez zastrzeżeń pracuje na ich produktach. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Penpoint na rynku

Konkurencyjny dla MS Windows for Pen system operacyjny dla pentopów Penpoint, prod. firmy GO, został powitany z zadowoleniem przez wielu twórców aplikacji i analityków jako coś nowego, niemniej nie wróżono mu sukcesu w batalii z Microsoftem. Czytaj więcej »

DOS nie poddaje się

Chip podaje pierwsze przecieki z Microsoftu na temat DOS-u 6.0. Nowa wersja DOS-u ma się ukazać w przyszłym roku. Jak się okazuje, będzie to program w pełni 32-bitowy, który przekroczy limit adresowania do 640 kB pamięci roboczej, jak to ma miejsce dotychczas. Czytaj więcej »

Domki z komputera

Szacuje się, że w Niemczech już ok. 15% biur projektowych posługuje się programem CAD. Czytaj więcej »

AIDS na dyskietce

W ramach akcji profilaktycznej przed AIDS, 2000 szkół i innych placówek oświatowych w Danii otrzymało na dyskietkach szczegółowe informacje na temat tej choroby. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Coraz więcej pen-komputerów

Coraz więcej firm wprowadza na rynek komputery sterowane pisakiem. Czytaj więcej »

Nowe monitory Compaqa

W marcu br. firma COMPAQ poinformowała o wprowadzeniu nowej rodziny monitorów i kontrolerów graficznych o nazwie Compaq QVision Graphics System, opracowanej z myślą o użytkownikach graficznych środowisk systemowych takich, jak MS Windows czy Presentation Manager, a także zaawansowanych zastosowań CAD- owskich i DTP. Czytaj więcej »

Kompromisowy procesor Intela

Na początku marca firma Intel wypuściła na rynek nowy model mikroprocesora 80486DX2/50, który ''wewnątrz'' jest identyczny z procesorem 80486DX i pracuje z częstością 50 MHz, natomiast współpracuje z otoczeniem taktowanym zegarem o częstości 25 MHz. Czytaj więcej »

WYSE opuszcza ceny i wypuszcza nowe modele

WYSE Technology, tajwańska firma założona i działająca w Kalifornii, zajmująca się produkcją urządzeń unixowych oraz komputerów osobistych i monitorów, ogłosiła o wprowadzeniu na rynek nowej serii komputerów pracujących pod kontrolą systemu Unix System V/386-3.2. Czytaj więcej »

Osobisty mainframe

Firma Opus Systems Inc. wypuściła na rynek Personal Mainframe 5124 oparty na architekturze Sparc 40 MHz. PM5124 zbudowany jest tak jak Sparcstation 2 - model produkowany przez Sun Microsystems, i różni się od niego tylko typowym dla PC-tu kształtem oraz ceną - kosztuje w najtańszej wersji 7205 USD. Czytaj więcej »

Najtańszy serwer z RISC-iem

Choć w najtańszej konfiguracji serwery IBM-u nie są najtańszym produktem w swojej klasie, producent twierdzi, że jego Powerstation/Powerserver 220 bije w istocie wszystkich konkurentów pod względem ceny - jeśli weźmie się pod uwagę komputer wraz z minimalnym wyposażeniem. Czytaj więcej »

Podwojenie pojemności twardego dysku

Niemal podwojenie pojemności twardego dysku umożliwia DOS- owski pakiet pn Double Disk. Czytaj więcej »

Penmaster Samsunga

Najnowszym produktem firmy Samsung jest Penmaster, komputer klasy penpad, wyróżniający się tym, że kładzie kres plątaninie kabla: jego rysik komunikuje się z komputerem bezprzewodowo. Ponadto, w zależności od modelu, wyposażony jest w procesor 80386SX lub 80386SL, taktowany zegarem 20 MHz. Dostarczany jest z pamięcią masową o różnej pojemności - do 120 MB HDD włącznie. Natomiast... Czytaj więcej »

Drukarka APPLE

Apple Personal LaserWriter NTR - nowa drukarka daje nieosiągalną dla innych maszyn kombinację wysokiej jakości druku z dużą elastycznością pracy. Czytaj więcej »

Digitizery nowej generacji

Firma CalComp - znany wytwórca digitizerów rozpoczął sprzedaż nowej wersji tych urządzeń - z serii DRAWINGBOARD II przeznaczonych dla stacji roboczych SUN - dla których może spełniać jedncześnie funkcję myszy. Czytaj więcej »

Tania i wydajna

Atramentowa drukarka Fujitsu Breeze100 jest bardzo wydajnym i cicho pracującym urządzeniem. Szybkość wydruku w trybie ''draft'' wynosi 2 ppm (160 cps), w trybie ''letter'' -80 cps. Czytaj więcej »

Imager 2000

Francuska firma VITEC oferuje cyfrowy, wewnętrzny (w postaci karty) przetwornik obrazów do komputerów PC, digitalizujący w czasie realnym i dającą przy tym zadowalającą jakość otrzymywanych na ekranie komputera obrazów. Czytaj więcej »

Oszczędne notebooki Compaqa

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się producenci notebooków, jest zbyt szybkie wyczerpywanie się baterii, co stawia w niekorzystnej sytuacji np. klienta, który pracuje na swoim notebooku podczas kilkugodzinnego lotu samolotem. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Patenty japońskie w USA

Firma konsultingowa Granta Thorntona w Chicago przeprowadziła badanie opinii na temat pozycji Japonii i USA w dziedzinie badań i rozwoju. Pytanie postawiono szefom firm przemysłowych średniej wielkości. 90% ankietowanych stwierdziło, że Ameryka straciła już technologiczną przewagę w stosunku do Japonii. Czytaj więcej »

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

W kwietniu br. w Budapeszcie odbyło się pierwsze doroczne zebranie członków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który od czasu swego powstania (l991 r.) zainwestował ponad 621 mln ECU (780 mln USD) w 20 różnych przedsięwzięć w Europie Wschodniej. Czytaj więcej »

Zainteresowanie informatyką w Rosji

Z informacji napływających z Moskwy wynika, iż mimo załamania gospodarczego w b. republikach radzieckich istnieje żywe zainteresowanie informatyką. Na przykład, tegoroczne moskiewskie targi komputerowe Comtek zwiedziło 60 tys. osób, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Czytaj więcej »

Spadek sprzedaży napędów dyskietek

W 1991 r. na całym świecie sprzedano 44 mln dyskietek - o 1,3% mniej niż o rok wcześniej. Spadek ten wydaje się niewielki, jednakże producenci odczuli go dość dotkliwie, bowiem równocześnie obniżyły się ceny sprzedawanych wyrobów. Czytaj więcej »

Desktop nadal dominuje

Sprzedaż przenośnych komputerów stale rośnie, ale nie tak szybko jak to przewidywali producenci, którzy od chwili pojawienia się tego rodzaju maszyn proklamują, iż nadchodzi ''rok laptopów'' czy ''rok notebooków''. Może niedługo rzeczywiście taka era nastąpi, tymczasem jednak komputery stacjonarne sprzedają się lepiej od przenośnych. Czytaj więcej »

RFN czołowym nabywcą software

Jak informuje Zrzeszenie Producentów Oprogramowania (SPA), obrót softwerem wyniósł w Europie w III kw. ub.r. 272,8 mln USD. programów komputerowych. Czytaj więcej »

Ambitne plany Compaqa

Rok 1991 nie przyniósł Compaqowi co prawda strat, ale zysk wyniósł ''zaledwie'' 131 mln USD, podczas gdy o rok wcześniej kasę firmy zasiliło 450 mln USD. Czytaj więcej »

Czterech jeźdźców Apokalipsy

Nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość hardwaru komputerowego należy do urządzeń opartych na RISC-ach - szybkich procesorach o zredukowanym zespole wykonywanych instrukcji. Czytaj więcej »

Skomputeryzowane RFN

Ponad 9% rodzin w Niemczech posiada już komputer wartości co najmniej 2000 DM (ok. 1300 USD). Takie są wyniki ankiety, przeprowadzonej przez agencję Infratest. Sądząc na podstawie ceny, są to maszyny klasy co najmniej 286. (Niektóre firmy, np. Rheintec, oferują w tej cenie składaki 286/20 MHz, 1 MB RAM i 200 MB HDD a za 2148 DM 386SX/25MHz z identycznym pozostałym wyposażeniem). Czytaj więcej »

Filia szkoły komputerowej Multitrade

Warszawska firma Multitrade, wyróżniona niedawno przez Santa Cruz Operation srebrnym medalem za osiągnięcia w zakresie nauczania Unixa, otworzyła w Krakowie filię, działającą przy firmie ABA. Czytaj więcej »

CSBI współdziała z Politechniką Warszawską

W kwietniu br. Wydział Mechaniki, Technologii i Automatyki Politechniki Warszawskiej podpisał porozumienie o współpracy z brytyjsko-polską spółką Computer Systems for Business International Ltd - integratorem systemów komputerowych, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...