powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 27-2004, 5 lipca 2004
27-2004 Computerworld nr 27-2004
Wiadomości

Tylko bity

Czy rzeczywiście nadal jesteśmy skazani w kontaktach z administracją na powszechny szelest kart ozdobionych dziesiątkami podpisów i pieczęci? Codzienna praktyka kontaktu przeciętnego obywatela z większością instytucji publicznych zdaje się potwierdzać tę tezę. Czytaj więcej »

Jak myśleć strukturalnie?

Wszyscy liczą na ożywienie w zakresie informatyzacji administracji samorządowej za sprawą środków z europejskich funduszy strukturalnych. Czytaj więcej »

Pięknie się różnić

Zdaniem przedstawicieli branży IT zapisy obowiązującej od kilku tygodni nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług zmniejszają szanse polskich eksporterów. Czytaj więcej »

Sabre zatrudnia w Krakowie

Krakowski oddział Sabre Holding, amerykańskiego dostawcy rozwiązań dla branży turystycznej i lotniczej, chce zatrudnić kilkudziesięciu programistów. W polskim oddziale firmy, otwartym przed czterema laty, pracuje obecnie 55 osób. Do końca 2004 r. zatrudnienie wzrośnie do 100. Czytaj więcej »

Żółte światło dla Green

Niespodziewanie Microsoft spowalnia pracę nad projektem Green, mającym prowadzić do powstania systemu ERP przyszłości - uniwersalnego, łatwego w modyfikacji, taniego we wdrożeniu. Czytaj więcej »

Enterasys współpracuje z Tech Data Polska

Tech Data Polska rozszerzyła ofertę rozwiązań sieciowych o produkty Enterasys Net-works, uzyskując status wyłącznego dystrybutora tej firmy w Polsce. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych Czytaj więcej »

Microsoft otwiera małe okna

Microsoft zamierza udostępnić więcej kodu źródłowego Windows CE i zezwolić na jego modyfikowanie. Partnerzy firmy będą mogli dokonywać zmian w kodzie i kompilować go, bez potrzeby późniejszego dzielenia się zmienionym kodem. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

Ministerstwo Sprawiedliwości zakończyło realizowany przez Ster-Projekt projekt o wartości 2,8 mln euro na dostawy sprzętu w ramach planu budowy zintegrowanego systemu katastralnego; dostarczono serwery i stacje robocze do ministerstwa i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii; kontrakt obejmuje także instalację oprogramowania, szkolenia i trzyletni serwis... Czytaj więcej »

Computerworld czasopismem roku

Amerykańska edycja wydawanego przez IDG tygodnika Computerworld otrzymała tytuł Magazine of the Year. Czytaj więcej »

Technologie

Kopia niejedno ma imię

Środowisko Linux oferuje paletę rozwiązań do zabezpieczania danych. W pierwszej części przedstawiamy te dostępne bezpłatnie. Czytaj więcej »

Podpis z urzędu

Wdrożenie podpisu elektronicznego w urzędzie to wyzwanie nie tyle techniczne, ile przede wszystkim organizacyjne i proceduralne. Czytaj więcej »

VirusScan z firewallem i IPS

Network Associates udostępnił wersję beta systemu antywirusowego McAfee VirusScan Enterprise 8.0i wyposażonego w zintegrowane funkcje zapory firewall i systemu IPS zapobiegającego włamaniom. Czytaj więcej »

Wielofunkcyjny D-Link

D-Link zaprezentował wielofunkcyjne urządzenia bezprzewodowe DI-824VUP+ przeznaczone przede wszystkim dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Jednokrotne logowanie RSA

RSA Security zaprezentowała RSA Sign-On Manager - nowy system do ochrony dostępu do sieci i zasobów IT łączący zaawansowane mechanizmy uwierzytelniania z funkcją jednokrotnego logowania. Czytaj więcej »

Walka ze śmieciami

Producenci oprogramowania, dostawcy usług internetowych i organizacje standaryzacyjne łączą wysiłki w walce ze spamem. Czytaj więcej »

Zabójcza ochrona

Linuxowe rozwiązanie IPS StackDefender firmy NGSec nieoczekiwanie doczekało się wersji przeznaczonej dla 32-bitowych systemów Windows. Czytaj więcej »

64-bitowy Xeon

Intel wprowadził do sprzedaży procesory Xeon DP z 64-bitowym zestawem instrukcji. Czytaj więcej »

Wychodzą na brzeg

Juniper aktywizuje działalność w Polsce. Chce konkurować z Cisco na rynku korporacyjnym. Czytaj więcej »

Szybciej niż standard

3Com dołączył do producentów stacji WLAN działających z prędkością 108 Mb/s. Czytaj więcej »

ZEN na Linuxa

Novell wprowadził na rynek oprogramowanie ZENworks w wersji 6.5. Czytaj więcej »

Zarządzanie

W kryształowej kuli

Za 10 lat powinniśmy mieć do dyspozycji metaprocesy, pozwalające na wybór lub dostosowanie procesów wytwarzania oprogramowania do rodzaju produktu i wymagań projektu. Czytaj więcej »

Konteksty

Cyfrowi do końca

W Polskiej Telefonii Cyfrowej proces zakupów elementów infrastruktury sieciowej jest obsługiwany przez rozwiązanie B2B zbudowane na bazie technologii SAP. Czytaj więcej »

Wiedza rozmyta, ale prawdziwa

Jakość danych jest uznawana za jeden z podstawowych warunków efektywnego korzystania z technik informacyjnych. Dane powinny być precyzyjne, jednoznaczne, aktualne i spójne. Co zrobić, gdy możemy dysponować jedynie danymi przybliżonymi? To jedna z podstawowych kwestii poruszanych w Płocku na niedawnych Międzynarodowych Warsztatach ''Techniki Monitoringu, Bezpieczeństwa i Ratownictwa w... Czytaj więcej »

Partnerski układ

Z Jerzym Bielcem, dyrektorem Biura Informatyki Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Nadszedł Linux, zamykamy okna?

Obawiam się, że troska o nauczanie akurat Linuxa w szkołach wynika raczej nie z obawy o przyszłość młodego pokolenia, ale w głównej mierze jest tłem dla powszechnej walki z dominacją Microsoftu. I takie też wydaje się podłoże argumentów Piotra Piętaka w jego artykule ''Rewolucja edukacyjna'' (CW nr 24/2004). Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nadmiar bezpieczeństwa?

W poprzednim felietonie pisałem, że przy okazji niedawnej awarii brytyjskiego systemu ruchu lotniczego zadawano, retoryczne, jak się wtedy wydawało, pytanie, czy znalazłby się bank, który w podobnej sytuacji potrafiłby tak szybko przejść na ręczne procedury obsługi klientów. Czytaj więcej »

Requiem dla kawiarenki

Wysiadając pewnego dnia w centrum miasta, zauważyłem nowy szyld, którego wcześniej w tym miejscu nie było. Dumny napis głosił: ''Matrix. Profesjonalne studio fryzjerskie''. Nazwa wydała mi się znajoma i wtedy przypomniałem sobie, że parę tygodni temu w tym samym miejscu widziałem napis: ''Matrix. Internet C@fe''. Nie dałbym głowy, ale wydaje mi się, że ten sam plakat, który... Czytaj więcej »

Ogacić komputer(owca)

Pisząc ten felieton i wymyślając tytuł, śmiałem się tak głośno, że współpodróżni spoglądali na mnie jak na jakiegoś wariata. O przepraszam, powinienem napisać w języku poprawności politycznej: ''jak na osobę czasowo niezdolną do racjonalnego kontaktu z rzeczywistością''. Jednak nie mogłem się powstrzymać, gdyż wizja owcy w gaciach jest odlotowa. Czytaj więcej »

Może przyjdzie na to czas

Uniwersalne komputery personalne wkomponowały się na dobre w krajobraz zastosowań informatyki. Tylko dzięki nim każdy, kogo na to stać i ma taką potrzebę, może posiadać w mieszkaniu nie tylko maszynę do gier, ale także edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i wszelkie dobrodziejstwa multimedialne. No i oczywiście może mieć taki lub inny system operacyjny, bez którego ani rusz. A system... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nie ma papieru, nie ma sprawy

Dlaczego forma elektroniczna - w końcowym rozrachunku tańsza, wygodniejsza, otwierająca zupełnie nowe możliwości - nie zdobywa przebojem wszystkich dziedzin administracji publicznej w Polsce? Czytaj więcej »

Listy

Jeszcze więcej paradoksów

W artykule <i>Paradoksy jakości</i> (CW nr 26/2004) znalazł się błąd. Zacytowane dane, mówiące o tym, że ponad 31% projektów informatycznych zostaje przerwanych przed terminem, 53% kończy się z opóźnieniem i budżetem przekroczonym średnio o 89%, a zaledwie 16% dobiega końca w terminie i założonym budżecie, pochodzą z badań Standish Group (The CHAOS Report), a nie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...