powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 26-2004, 28 czerwca 2004
26-2004 Computerworld nr 26-2004
Technologie - produkty

Nadzieja w usługach

Trend Micro prognozuje wzrost znaczenia usług ochrony antywirusowej. Czytaj więcej »

Drogie tablety

Analitycy z In-Stat/MDR twierdzą, że tablety PC odniosły sukces w zaledwie kilku obszarach. Czytaj więcej »

Rozszerzona kontrola

EMC przedstawiło nową edycję oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi ControlCenter. Czytaj więcej »

SCO o produktach

Tydzień po ogłoszeniu słabych wyników finansowych drugiego kwartału 2004 r., SCO Group zaprezentowało kilka nowych produktów, które w ciągu najbliższych miesięcy trafią na rynek. Czytaj więcej »

Gigabitowe przełączniki D-Link

D-Link wprowadził do sprzedaży dwa 24-portowe przełączniki gigabitowe. Czytaj więcej »

Bezpieczne rozszerzenie 3Com

3Com zaprezentował 3Com IntelliJack Switch NJ225 - zarządzalne przełączniki naścienne wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Veritas, Linux i Itanium

Veritas Software wprowadził do sprzedaży Foundation Suite 2.2 i Cluster Server 2.2 dla systemu Red Hat Linux 3.0 na platformę Itanium 2. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Linux w ofensywie

Za cztery lata co trzeci sprzedawany serwer będzie pracować pod kontrolą Linuxa. Według IDC serwery linuxowe w 2008 r. będą stanowiły 29% rynku. Ich udział w ubiegłym roku firma oceniła na 12 %. Biorąc pod uwagę wartość serwerów, za cztery lata na Linuxa będzie przypadać niespełna 10 mld USD. Czytaj więcej »

Nowe biuro

OpenOffice.org opublikowała nową wersję pakietu Open Office (nazwa kodowa Hakone). Czytaj więcej »

Rośnie wsparcie

W zakończonym w marcu br. czwartym kwartale obrachunkowym Red Hat zanotował przychody o wartości 41,6 mln USD oraz zysk netto w wysokości 10,7 mln USD. Czytaj więcej »

Przełączniki ekstremalne

Extreme Networks wyposażyło przełączniki linii BlackDiamond oraz Alpine w nowe funkcje MPLS, które mają zwiększyć atrakcyjność tych produktów dla dostawców usług. Czytaj więcej »

Sun tworzy dział rządowy

Global Government Office będzie zajmować się projektami m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwiązań e-government Czytaj więcej »

Oracle + Siebel + BEA?

Larry Ellison, prezes Oracle'a, zapowiedział, że jeżeli w ramach postępowania toczącego się przed sądem antymonopolowym firmie nie uda się przejąć PeopleSoft, najprawdopodobniej będzie próbować przejąć Siebel Systems, a być może także BEA Systems. Czytaj więcej »

AOL w ślady Yahoo!

Podobnie jak Yahoo!, AOL rezygnuje z rozwijania komunikatorów internetowych dla odbiorców biznesowych, by skupić się wyłącznie na użytkownikach indywidualnych. Czytaj więcej »

Grantsdale na razie bez WiFi

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rynkowe wersje najnowszych chipsetów Intela z serii 915 nie będą zawierać funkcjonalności stacji bazowej WiFi. Czytaj więcej »

Szybki SPARC Fujitsu

Fujitsu poinformował, że w drugiej połowie br. rozpocznie masową produkcję procesorów SPARC64 V. Czytaj więcej »

Dłuższe życie na baterii

Amerykańska firma MTI poinformowała, że opanowała technologię produkcji ogniw paliwowych napędzanych etanolem. Czytaj więcej »

Wiadomości

Wiedza czy kompetencje

Polkomtel - we współpracy z BCC, IMG i SAP Polska - przeprowadził największe w Polsce uaktualnienie systemu SAP R/3 z wersji 4.5b do R/3 Enterprise. Czytaj więcej »

Próba ognia i wody

Pod koniec czerwca br. prawie 1,3 mln rolników złożyło w ARiMR wnioski o dopłaty obszarowe. Tak system IACS przechodzi chrzest bojowy. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu straconego czasu

Na wejście na polski rynek zdecydował się wreszcie amerykański PeopleSoft. Czytaj więcej »

ComArch buduje fabrykę oprogramowania

Około 80 mln zł przeznaczy krakowski ComArch na wybudowanie kompleksu budynków produkcyjnych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w Krakowie. W połowie czerwca br. rozpoczęła się realizacja pierwszego etapu inwestycji o wartości 25 mln zł. Nowe laboratoria firmy, mogące pomieścić 400 osób, mają ruszyć już w przyszłym roku. Docelowo ma w nim pracować 1300 osób. Na... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Wojciech Głownia został dyrektorem zarządzającym w firmie Avaya Poland. Czytaj więcej »

Komputery HP z AMD

HP rozszerza współpracę z AMD, oferując komputery PC z procesorami tej firmy. Pierwsze pojawią się modele serii HP Business Desktop dx6050 wyposażone w procesory Athlon XP. Wcześniej firma wprowadziła już do sprzedaży notebooki z układami Athlon i serwery z Opteron. Wśród tych ostatnich od kilku miesięcy oferowane są dwuprocesorowe modele ProLiant DL145, a obecnie również... Czytaj więcej »

Powstało Polskie Towarzystwo Outsourcingu

Głównym celem jego działalności ma być popularyzacja outsourcingu jako korzystnej, skutecznej metody zarządzania firmami i przedsięwzięciami gospodarczymi, m.in. w branży IT, ale też i w finansach, HRM, logistyce czy usługach call center, zarządzania nieruchomościami, ochrony mienia oraz sprzedaży i marketingu. Czytaj więcej »

Czy HP powinno się podzielić?

Steve Milunovich, analityk banku Merril Lych, sugeruje HP wydzielenie części zajmującej się drukiem i przetwarzaniem obrazu. To ona miałaby zachować nazwę HP. Czytaj więcej »

Bity przed sądem

MBM Ontrack opublikowała raport Computer Forensics prezentujący problemy związane z poszukiwaniem i dostarczaniem dowodów przestępstw przy wykorzystaniu informacji zapisanych w formacie elektronicznym (m.in. listów elektronicznych). Raport opracowano na podstawie danych opublikowanych przez firmę KrollOntrack. Dotyczy także rynku polskiego, na którego temat dane uzyskano od MBM Ontrack -... Czytaj więcej »

Czarne chmury nad SCO Group

Uwikłane w procesy z firmami IBM i Novell SCO Group w ostatnim kwartale odnotowała zaskakująco słabe wyniki finansowe. Czytaj więcej »

Sześcienny komputer

Komputer Tecube (sześcian o krawędzi 5 cm) - opracowany przez Personal Media - powstał jako próbka możliwości platformy dla urządzeń wbudowanych T-Engine przeznaczonej dla telefonów komórkowych i urządzeń PDA nowych generacji. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Deutsche Telekom rozpoczął nową turę rozmów w sprawie przejęcia od Elektrimu i Vivendi udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej... Czytaj więcej »

Koordynacja prac nad WiMAX

WiMAX Forum powołało Regulatory Working Group, która ma koordynować działania związane z wdrażaniem technologii bezprzewodowej służącej do budowania szerokopasmowych sieci dostępowych opartych na standardzie 802.16. Czytaj więcej »

Oracle: no to kupimy Siebela

Podczas toczących się przed amerykańskim sądem przesłuchań przedstawiono oświadczenie Larry'ego Ellisona, prezesa Oracle'a. Stwierdza on w nim, że jeśli jego firmie nie uda się przejąć firmy PeopleSoft, to Oracle przejmie innego gracza z tego segmentu rynku. Na celowniku firmy znalazły się Siebel i BEA Systems. Czytaj więcej »

Sejm przyjął nowe Prawo telekomunikacyjne

Mimo wielu zastrzeżeń branży telekomunikacyjnej Sejm przyjął nowe Prawo telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Technologie

Dylematy tożsamości

Po wielu latach argumenty producentów na temat zarządzania tożsamością zaczęły wreszcie trafiać na podatny grunt. Czytaj więcej »

Serwery na gęsto

Pierwsze doświadczenia polskich użytkowników serwerów kompaktowych (blades) są pozytywne, choć rysują się też pewne problemy. Czytaj więcej »

Z kamerą przy biurku

Duże korporacje widzą w wideokonferencjach metodę na poprawę wewnętrznej komunikacji i obniżkę kosztów. Czytaj więcej »

Nieco szersze spojrzenie

HP przedstawił nowe moduły OpenView i zarysował plany rozwoju pakietu. Czytaj więcej »

Szeroki wodospad

Układy Niagara będą optymalizowane pod kątem wydajnej obsługi aplikacji WWW. Czytaj więcej »

Inaczej niż w Cisco

HP pracuje nad przełącznikiem szkieletowym, który w odróżnieniu od produktów Cisco nie będzie oferować zaawansowanych funkcji, takich jak kształtowanie ruchu czy uwierzytelnianie. Czytaj więcej »

WiFi prawie jak WiMAX

Firma SkyPilot zapowiada wprowadzenie latem tego roku tanich urządzeń o parametrach zbliżonych do standardu WiMAX. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo uzewnętrznione

Nowe rozwiązania do zdalnego dostępu dążą do uniezależnienia mechanizmów kontrolnych od głównego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Polska wersja Acapela TTS

Qumak-Secom wprowadza do oferty nową wersję oprogramowania TTS (Text to Speech - komputerowa synteza mowy) firmy Acapela Group, która obsługuje język polski. Czytaj więcej »

Serwer na diecie

Narzędzia do zarządzania serwerami plików wykorzystującymi system Windows umożliwiają wydłużenie cyklu wymiany sprzętu i obniżają koszty zabezpieczania danych. Czytaj więcej »

Patenty, rozum i święty spokój

Cisco Systems przejmuje dorobek intelektualny i większość zespołu inżynierów Procket Networks. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak ocenić jakość

Nasze życie jest w pełni zależne od otaczających nas systemów, a ich jakość ma bezpośredni wpływ na nasze ''dobre samopoczucie''. Dlatego tak bardzo zależy nam na niej, szczególnie w przypadku systemów IT. Coraz częściej przekonujemy się bowiem, że ich wadliwość może powodować duże problemy - na przykład zniknięcie środków z naszego rachunku bankowego, błędne... Czytaj więcej »

Nos dla tabakiery?

Nasz kraj czeka dużo pracy związanej z dostosowaniem infrastruktury informatycznej w administracji publicznej do wymagań nowoczesnej gospodarki i doprowadzeniem do sprawnego funkcjonowania procesów administracyjnych. Czytaj więcej »

Konteksty

Minister dzieli i odpowiada

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o finansowaniu nauki. Według nowych regulacji, zaproponowanych przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, za przydzielanie funduszy na badania odpowiadałby nie, jak dotychczas, Komitet Badań Naukowych, ale sam minister do spraw nauki. Oczywiście, nie pozostanie to bez wpływu na funkcjonowanie jednostek zajmujących się pracą naukową w obszarze... Czytaj więcej »

(Dia)krytyczny problem polszczyzny

Od dawna spieram się ze studentami o polską transkrypcję fonetyczną w epoce Internetu. Starają się mnie przekonać, żeby już dać sobie spokój z kropkami, kreskami i ogonkami przy polskich literach, czyli ze znakami diakrytycznymi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Siedzimy sobie w okopie...

tym razem znów było tak, jak w starym porzekadle: Siedzimy sobie spokojnie w okopach, a tu jak coś nie łupnie... Czytaj więcej »

Cyfrowa toaleta, ale rolka nie ta

Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat świat stał się cyfrowy. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze popularne komputery osobiste, najpierw w postaci kalkulatorów programowanych, a potem już jako jednostki biurkowe, by do dziś zatoczyć pełne koło. Czytaj więcej »

Zarządzanie intencjonalne

Z zainteresowaniem przeczytałem niedawny artykuł o programowaniu intencjonalnym (Jakub Chabik Przewężenie cyfrowego rogu obfitości - CW nr 22/2004), żałując, że metody te nie zostały przeobrażone w praktyczne możliwości. Automatyzacja przechodzenia z poziomu konceptualnego do fizycznej realizacji bez konieczności żmudnego kodowania jest czymś, co jakże usprawniłoby proces... Czytaj więcej »

Ustawy w Smalltalku

W felietonie Gehenna mobilnych opisywałem horror, jaki przeżywa każdy obywatel, który zmienia miejsce zamieszkania i musi dopełnić wszystkich związanych z tym formalności. Nietrudno się domyślić, że jeszcze nie dopełniłem wszystkich i tylko czekać, jak pewnego dnia zastaną Państwo tę szpaltę pustą. Będzie to znaczyło, że w końcu zostałem aresztowany i surowo skazany za... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Paradoksy jakości

Gdyby o jakości systemów informatycznych wnioskować na podstawie temperatury dyskusji i zaangażowania uczestników I Krajowej Konferencji Jakości Systemów Informatycznych, moglibyśmy wszyscy być spokojni o przyszłość rozwiązań IT projektowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Planowanie i kontrola

Z Grzegorzem Kuliszewskim, starszym menedżerem w Deloitte & Touche i wiceprezesem Project Management Institute Warsaw, Poland Chapter, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...