powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 7-8/2004, 1 lipca 2004
7-8/2004
10 lat NetWorld

Metamorfozy internetu

W ciągu minionej dekady niegdyś elitarna sieć, wykorzystywana głównie przez naukowców, stała się nie tylko demokratycznym forum, ale również miejscem, gdzie wyrastają niezwykle intratne przedsięwzięcia. Komercyjna strona Internetu z pewnością przerosła oczekiwania i wyobrażenia pierwszych użytkowników. Ile zmieniło się w ciągu ostatniej dekady? Czytaj więcej »

Pamięci masowe coraz więcej, coraz szybciej

Średnia objętość danych, które należy przechować lub zabezpieczyć, wzrosła przez ostatnich 10 lat prawie 1000 razy. Producenci sprzętu sprawnie poradzili sobie z zaspokojeniem potrzeb konsumentów, wynikających z tego współczynnika. Dzięki rosnącym przepustowościom sieci powstał i rozwinął się rynek rozwiązań sieciowego przechowywania danych. Czytaj więcej »

Wywiad miesiąca

Nowe spojrzenie

O planach Juniper Networks mówi Wojciech Głażewski, kierujący nowo otwartym polskim przedstawicielstwem firmy. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Cyfrowy dom

Cyfrowy dom to idea dotycząca takiego konstruowania sprzętu komputerowego i elektroniki konsumenckiej, aby urządzenia te ''żyły'' ze sobą w symbiozie. Powinny współpracować w lokalnej (najlepiej bezprzewodowej) sieci komputerowej, udostępniając wzajemnie swoje zasoby. Idea ta na razie dotyczy głównie treści multimedialnych, chociaż być może w przyszłości będzie rozszerzona na... Czytaj więcej »

ZigBee (IEEE 802.15.4) energooszczędne bezprzewodowe sieci PAN

W naszych domach pojawia się coraz więcej i więcej wszelkiego rodzaju elektroniki, czujników i alarmów. Naturalne wydaje się zastosowanie komputera do centralnego zarządzania i sterowania tymi urządzeniami. Utworzona w ten sposób sieć byłaby zdecydowanie bardziej funkcjonalna. Czy istnieje jednak odpowiednie rozwiązanie i jakie należy spełnić wymagania, aby cieszyć się... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Linux kernel v2.6 skalowalność na miarę przedsiębiorstwa

W ostatnich latach Linux rozwijał się głównie jako serwer webowy lub serwer plików, a także jako serwer DNS czy DHCP. Nie pojawiał się jednak jako platforma do obsługi krytycznych aplikacji przedsiębiorstwa. Przełomowy Linux kernel v2.6 ma szansę to zmienić. Czytaj więcej »

Linksys w domu

Coraz więcej urządzeń z oferty Linksysa można stosować w tzw. domowych centrach rozrywki. Testowi poddano klika najnowszych bezprzewodowych produktów multimedialnych: Wireless-B Media Adapter, Wireless-B Internet Video Camera oraz adaptery do gier działające z dwoma prędkościami - Wireless-B Game Adapter i Wireless-G Game Adapter. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Ochrona aplikacji webowych

Aplikacje oparte na technice webowej stały się powszechnym elementem infrastruktur biznesowych. Z wprowadzeniem ich związane jest jednak duże ryzyko utraty bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Inteligentne systemy sterowania ruchem miejskim

Polska, aby czerpać korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, musi w krótkim czasie zwiększyć swoją atrakcyjność pod kątem inwestycji zagranicznych. Jednym z niezbędnych warunków jest wzrost poziomu usług transportowych. Oczywiście, konieczna jest budowa nowych szlaków komunikacyjnych. Należy jednak zadbać również o jakość i bezpieczeństwo ruchu w dużych ośrodkach... Czytaj więcej »

WHOIS kto pyta, nie błądzi?

Amerykańscy specjaliści z Federalnej Komisji Handlu wskazują, iż tropienie znacznej części internetowych oszustw rozpoczyna się od gromadzenia danych zawartych w bazach WHOIS. W praktyce okazuje się jednak, że często zawartość bazy mija się z prawdą. Czytaj więcej »

Nowe technologie

IPMI 2.0 ułatwia kontrolowanie serwerów

Wiele wydajnych i niezawodnych systemów obliczeniowych ma sporą wadę: w warstwie sprzętowej zawiera firmowe elementy i rozwiązania. Dlatego można je kontrolować tylko za pomocą specjalnych narzędzi, a pod względem współoperatywności przegrywają z systemami opartymi na przemysłowych standardach. Czytaj więcej »

Standard 802.11K usprawni zarządzanie sieciami wlan

Standard IEEE 802.11 został zaprojektowany tak, aby przełączniki WLAN i punkty dostępu różnych producentów mogły się komunikować. Standard nie zawiera jednak mechanizmów, które pozwalałyby systemom WLAN kontrolować zasoby radiowe używane przez mobilnych klientów i punkty dostępu do transmisji danych. Ogranicza to możliwości administratora zarządzającego środowiskiem WLAN,... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Koszty pod kontrolą

Duży wpływ na budżet przedsiębiorstwa mają koszty związane z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych. W przypadku firm z segmentu SOHO/SME ich kontrola jest z reguły stosunkowo prosta i nie wymaga stosowania zaawansowanych systemów lub metod. Sytuacja komplikuje się w przypadku firm o rozbudowanej hierarchii - zatrudniających kilkaset, kilka tysięcy pracowników - w których tego typu... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Uwaga, Paparazzi!

Wiele lat temu, w Paryżu, moją uwagę przykuło dziwne zjawisko. W pobliżu katedry Notre Dame, tuż przy ziemi sunęła powoli ognista, iskrząca się kula. Gdy rażący jasnością obiekt zatrzymał się przed wejściem do świątyni, dostrzegłem kilkudziesięcioosobową japońską wycieczkę - przybysze ze Wschodu z oczami przyklejonymi do wizjerów swoich Canonów i Nikonów, fotografowali... Czytaj więcej »

Polak potrafi

Brytyjczycy słyną z zachowywania dystansu i niewchodzenia w czyjąś przestrzeń prywatną. Nic więc dziwnego, że po kilka razy przepraszają za przypadkowe dotknięcie nieznajomego, nawet gdy stoją w ścisku londyńskiego metra. Szybko można się do tej kurtuazji przyzwyczaić, a nawet zacząć ją bardzo cenić, zwłaszcza gdy wróci się do polskiego gniazda. Czytaj więcej »

Na Ziemi i pod Ziemią

Pod koniec lat 60. zabrano się na Śląsku z wielkim rozmachem do budowy komputerowych systemów sterowania procesami produkcyjnymi, zwłaszcza w górnictwie i hutnictwie. Jednym z czołowych specjalistów z dziedziny automatyki przemysłowej był tam dr inż. Jerzy Pilch-Kowalczyk. Gdy wyemigrował do USA, przez długi czas bezskutecznie szukał pracy - zgodnie z uprawianym dotąd zawodem, w... Czytaj więcej »

Zastosowania

C4I olimpijski system bezpieczeństwa

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 będą najbardziej strzeżoną imprezą na ziemi. Do tej pory na bezpieczeństwo igrzysk organizatorzy wydali ponad 800 mln USD - trzykrotnie więcej niż w przypadku olimpiady w Sydney. Swój ogromny udział w budowę infrastruktury bezpieczeństwa wniosły firmy Siemens i Molex. Czytaj więcej »

Porady

Brak łączności bezprzewodowej

Pytanie: W firmie funkcjonuje od niedawna sieć WLAN. Po zainstalowaniu w komputerze z systemem Windows XP bezprzewodowej karty sieciowej nie można nawiązać łączności z punktem dostępu. Jakie elementy należałoby po kolei sprawdzić, aby móc korzystać z usług WLAN? Czytaj więcej »

Alternatywa dla serwerów Windows

Pytanie: Czy są możliwe opcje - wobec stale rosnących kosztów wdrożenia i utrzymania serwerów Windows - uzupełnienia parku serwerów w biurach firmy lub zainstalowania mniejszych serwerów w dużych oddziałach zamiejscowych? Czytaj więcej »

Appliance czy rozwiązania czysto programowe?

Pytanie: Wzrost zagrożeń pochodzących z Internetu oznacza konieczność stosowania dodatkowej ochrony swojej sieci przed hakerami, wirusami i robakami przenoszonymi pocztą elektroniczną czy w zawartości HTML. Jakiego typu rozwiązania należy wybrać: urządzenie, oprogramowanie komercyjne czy oprogramowanie open source? Czytaj więcej »

Przypadkowy spamer

Pytanie: Wiadomości poczty elektronicznej wysyłane do odbiorców zewnętrznych wracają z adnotacją, że zostały odrzucone jako prawdopodobny spam przez filtr antyspamowy. Skąd się biorą takie podejrzenia i jak można temu zaradzić? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...