powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 25-2004, 21 czerwca 2004
25-2004 Computerworld nr 25-2004
Technologie - produkty

NetScreen ulepsza IDP

NetScreen (obecnie część Juniper Networks) wprowadza na rynek nową wersję oprogramowania dla systemu zabezpieczeń NetScreen IDP 3.0 (<i>Intrusion Detection and Prevention</i>). Czytaj więcej »

McAfee WebShield 3.0

Urządzenia McAfee WebShield Appliance 3.0 oferują szerszy zestaw funkcji w porównaniu ze sprzedawanymi obecnie McAfee WebShield e250, e500 i e1000. Czytaj więcej »

McAfee na serwerze

McAfee Security (do niedawna znana jako Network Associates International) zaprezentowała wersję McAfee GroupShield for Lotus Domino, która może pracować na platformie Sun Solaris, pakiet McAfee Linux-Shield oraz nowe urządzenia McAfee WebShield Appliance 3.0. Czytaj więcej »

Biblioteki Tandberg z napędami SDLT600

Tandberg Data wprowadziła do oferty biblioteki taśmowe Tandberg M1500 i M2500 wyposażone w napędy SDLT600. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

Serwer z bazą

Dell Computer oferuje serwery PowerEdge z zainstalowaną (skonfigurowaną i przetestowaną) bazą danych Oracle 10g. Czytaj więcej »

F5 Networks na zakupach

Amerykańska F5 Networks przejęła MagniFire WebSystems, producenta sprzętowego firewalla. Czytaj więcej »

Wsparcie dla open source

HP oferuje od czerwca br. wsparcie techniczne dla serwera aplikacyjnego JBoss oraz bazy danych MySQL Czytaj więcej »

StarOffice żywicą pachnący

Sunowi udało się podpisać kolejną zbiorową umowę licencyjną w sektorze publicznym. Czytaj więcej »

Nowe poprawki Microsoftu

Microsoft wydał nową serię poprawek, które usuwają m.in. lukę w komponencie IDirectPlay4, odpowiadającym za obsługę gier w sieci. Czytaj więcej »

InfiniBand na Linuxie

Grupa użytkowników (głównie instytutów badawczych) i dostawców (m.in. Sun Microsystems, Dell Computer, Intel oraz Network Appliance) będzie pracować nad ułatwieniem wykorzystania architektury InfiniBand na platformie Linux. Czytaj więcej »

RFID w standardzie

Grupa EPCglobal zakończyła prace nad standardem określającym typy tagów RFID, częstotliwości radiowych, na których mają pracować, a także interwały czasowe, w jakich tagi są odczytywane. Czytaj więcej »

Nowe wcielenia Content Managera

IBM przygotowuje linuxową edycję oprogramowania do zarządzania treścią Content Manager Express. Czytaj więcej »

Infekcja Symbiana

Kaspersky Labs ostrzega przed robakiem, który może rozprzestrzeniać się w sieciach komórkowych Czytaj więcej »

Wzmocnienia dla serwera

Oracle przejmuje firmę Collaxa, producenta do zarządzania procesami biznesowymi. Czytaj więcej »

Wirtualny i opóźniony

Microsoft udostępnił wersję RC1 (Release Candidate 1) Virtual Server 2005, aplikacji, która umożliwia użytkownikom uruchamianie różnych systemów operacyjnych - Windows NT, Linux, Unix i OS/2- na pojedynczej maszynie. Czytaj więcej »

Wiadomości

Jak to robią w Ameryce

Istota informatyzacji amerykańskiej administracji leży w jej konstrukcji. Podczas gdy europejska administracja ma charakter hierarchiczny, w USA szczeble federalny, stanowy i lokalny realizują różne funkcje całkowicie niezależnie. Zatem przepływy informacyjne pomiędzy tymi szczeblami są ściśle określone i ograniczone. Czytaj więcej »

Zrzutka na CEPiK

Budowa systemu CEPiK jest finansowana w większości przez firmy ubezpieczeniowe za pośrednictwem tzw. środka specjalnego. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Rynek baz danych (w mld USD)

Według danych IDC w 2003 r. rynek baz danych na świecie osiągnął wartość 13,6 mld USD (licencje i wsparcie techniczne). Czytaj więcej »

Oracle Polska: wzrost o 8%

W zakończonym w maju 2004 roku finansowym przychody polskiego oddziału Oracle Polska wzrosły o 8%. Firma nie chciała jednak ujawnić ich wielkości. Według danych z raportu Computerworld TOP 200, w roku kalendarzowym 2003 wielkość sprzedaży firmy na polskim rynku wyniosła 273 mln zł. Czytaj więcej »

Zmarł Marek Sell

W nocy z soboty na niedzielę (12/13 czerwca) po ciężkiej chorobie zmarł twórca najbardziej popularnego polskiego oprogramowania antywirusowego. Marek Sell to jedna z najbardziej znanych i poważanych postaci branży informatycznej w Polsce. Czytaj więcej »

Impuls w Akademii Ekonomicznej

W Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu otwarto laboratorium dydaktyczne wyposażone w edukacyjną instalację systemu ERP Impuls BPSC. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

DELF Technology - brytyjska firma z siedzibą w Manchesterze, specjalizująca się w systemach pamięci masowej, poszukuje partnerów handlowych w Polsce... Czytaj więcej »

ZETO Rodan w Grupie ComputerLand

Projekty Bankowe PolSoft, spółka zależna ComputerLandu zawarła umowę dotyczącą przejęcia za 2,1 mln zł 70% udziałów w ZETO Rodan, należącej wcześniej do Softbanku. Czytaj więcej »

Telmax łączy się ze Spinem

Telmax zawarł umowę dotyczącą połączenia z katowicką spółką Spin należącą do Grupy Prokom Software. Zgodnie z porozumieniem majątek PUP Spin zostanie przeniesiony na Telmax, który jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Połączenie obu firm ma się zakończyć do października 2004 r. Czytaj więcej »

Outsourcing szansą polskiej gospodarki

To idea, która przyświeca Forum Outsourcingu, inicjatywie firm i instytucji zainteresowanych rozwojem usług outsourcingowych w Polsce. Koordynatorem Forum jest Gdańska Akademia Bankowa. Czytaj więcej »

Migracja SAP R/3 w Polkomtelu

Polkomtel - we współpracy z firmami BCC, IMG i SAP Polska - przeprowadził największe w Polsce uaktualnienie systemu SAP do wersji R/3 Enterprise. Czytaj więcej »

TOP 200 - Sprostowania

Sprostowania do TOP 200 Czytaj więcej »

Rażąco niska cena

Jednym z zarzutów stawianych zamawiającym przez oferentów w przetargach publicznych jest nieodrzucanie, wbrew obowiązkowi, ofert zawierających rażąco zaniżone ceny. Czytaj więcej »

Technologie

Platforma z bliska

Mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia, przeniesienie aplikacji na platformę Itanium, a nawet optymalizacja jej wydajności nie są specjalnie trudne. Czytaj więcej »

Po co przepłacać

Z Markiem Kowalem, analitykiem systemów informatycznych w Onet.pl SA, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Router na miękko

Wydajność rzędu wielu megabitów, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz elastyczność konfiguracji - oto dlaczego routery programowe mają przed sobą jasną przyszłość. Czytaj więcej »

Pragmatycznie o usługach

Z radosnej wizji marketingowej usługi sieciowe przekształcają się powoli w dojrzałą technologię. Czytaj więcej »

Licencja wysoko słodzona

Od 1 czerwca br. Licencja Software Assurance na produkty serwerowe Microsoftu uprawnia do instalacji drugiej kopii na serwerach zapasowych. Czytaj więcej »

Powtórka z narzędzi

Jednym z głównych tematów konferencji Borlanda były narzędzia dla platformy Microsoft .Net, a zwłaszcza niedawno wprowadzony na rynek pakiet Delphi .Net. Czytaj więcej »

Agent z lornetką

Systemy do monitorowania infrastruktury wykorzystujące agenty zaczynają miejscami ustępować rozwiązaniom działajacym zdalnie - bez agentów. Czytaj więcej »

Megaherce w odwrocie

Producenci procesorów masowo przechodzą na technologię 90 nm, choć nie bez problemów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kaskada jakości

Zakup systemu to z reguły długofalowa współpraca z dostawcą na podstawie umowy serwisowej. Jakie usługi ma obejmować? Jakie parametry jakościowe należy określić? Jakie kary lub nagrody naliczać? Odpowiedzi na te pytania staną się łatwe jeśli podejdziemy do usług IT kaskadowo - od strategii biznesowej do finansów. Czytaj więcej »

Proste rozwiązanie!

Kolejna kłótnia z szefem działu sprzedaży, który chce wdrożyć nową aplikację na PDA? Ludzie z marketingu szepczą, że informatycy nic nie robią, za to, co roku chcą większego budżetu? Zamiast zastanawiać się nad tym, jak sformułować podanie o zwolnienie z pracy, należy pomyśleć o tym, jak uporządkować proces zarządzania usługami IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Kto jest kim

Na świecie furorę robi pojęcie ''zarządzanie tożsamością''. Zapytanie w Google'u o ''Identity Management'' generuje ponad 5 mln odpowiedzi, podczas gdy ERP zaledwie 4,5 mln. Rola tej dziedziny będzie wciąż rosła. Czytaj więcej »

Rewolucja edukacyjna... drogą ewolucji

Odpowiedzią na jednostronny wybór środowiska pracy przy komputerze jest metodyka nauczania, dzięki której umiejętności nabyte w jednym środowisku mogą być łatwo dostosowane do pracy w każdym innym. Informatycy doświadczają tego najczęściej w odniesieniu do języka programowania - nauczenie się jednego języka otwiera przed nimi bowiem zwykle całą wieżę Babel języków. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Być in-the-money

Byłem niedawno na szkoleniu, na którym prowadzący uczył uczestników, jak wyceniać korzyści z wdrożenia systemu informatycznego. Otóż jedną z przedstawianych metod była ocena za pomocą tzw. opcji strategicznych. Czytaj więcej »

Pokolenia i decyzje

Siedzieliśmy tak w kawiarnianym ogródku, w kilka osób, trzech starszych i jeden młody. Młody na tyle był młody, że każdy z nas, tych starszych, mógłby z pewnością być dziadkiem jego dzieci, gdyby młody takowe miał. Siedzieliśmy więc, na powietrzu, z dala od obowiązków i rozmawialiśmy bez ładu i składu o wszystkim i o niczym. Czytaj więcej »

Latarka Aladyna

Chyba każdy z nas jako dziecko bał się, gdy przyszło nam spędzić chwilkę w ciemnym pokoju. O wyprawie do piwnicy nie wspominam, bo odczuwanie na plecach dziwnego spojrzenia i niemalże dotyku Czarnego Luda towarzyszą mi jeszcze dzisiaj. Brr! Podobno ludzie ucywilizowali ogień, gdyż potwornie bali się ciemności. Czytaj więcej »

Ukrywać czy ujawniać?

Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że udostępnienie kodu źródłowego oprogramowania ma wpływ na polepszenie jego jakości. Powiedziałbym raczej, że jawność w tym zakresie może poprawić jedynie relacje zaufania pomiędzy wytwórcami oprogramowania a jego użytkownikami i to nierzadko na zasadzie psychicznego komfortu wynikającego z potencjalnych możliwości wglądu do źródeł. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Branża jest jak kobieta

Interesowna, dobrze broniąca swoich praw, ale i kompetentna - taki oto obraz polskiej branży teleinformatycznej wyłania się z opinii otoczenia biznesowego i społecznego w Polsce. Czytaj więcej »

Listy

Celne zawir(us)owanie

Jako zewnętrzny wykonawca operacyjnych systemów komputerowych polskiej administracji celnej uznajemy, że artykuł Sławomira Kosielińskiego <i>Celne zawir(us)owanie</i> (CW nr 23/2004) przecenia dokonania naszej firmy w procesie budowania zintegrowanego systemu celnego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...