powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 24-2004, 14 czerwca 2004
24-2004 Computerworld nr 24-2004
Technologie - w skrócie

AutoCAD 2005 po polsku

W dwa miesiące po światowej premierze Autodesk wprowadził do sprzedaży polską wersję AutoCAD 2005 - systemu do wspomagania projektowania będącego podstawą serii specjalizowanych rozwiązań dla branż budowlanej, architektonicznej, infrastrukturalnej oraz mechanicznej. Czytaj więcej »

Serwer dla SMB

Fujitsu Siemens Computers (FSC) wprowadziła do oferty Primergy Econel 40, tanie komputery przeznaczone do zastosowań jako serwery aplikacji, druku, plików lub poczty elektronicznej w małych i średnich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Lepsze filtrowanie poczty

SurfControl opracowała nową wersję E-Mail Filter - programu do filtrowania korespondencji elektronicznej i blokowania spamu. Czytaj więcej »

WinPlot dla Summa

Agraf udostępnił bezpłatną aplikację WinPlot sterującą procesami obróbki i wycinania przez plotery tnące SummaCut i SummaSign projektów przygotowanych w programach CorelDRAW, Adobe Ilustrator lub AutoCAD. Czytaj więcej »

Kompaktowy PC z ekranem dotykowym

Aycom Polska wprowadził do sprzedaży nową wersję wyposażonych w ekran dotykowy komputerów Aycom PC LCD. Czytaj więcej »

XWLAN w jednym chipie

W czerwcu tego roku firma Broadcom rozpocznie sprzedaż układów scalonych integrujących funkcję stacji bazowej WLAN, kilkuportowego przełącznika Ethernet i akceleratora szyfrowania dla połączeń w sieciach VPN. Czytaj więcej »

UWB wkrótce z Gigabitem

Należąca do Motoroli firma Freescale Semiconductor wprowadzi w przyszłym roku na rynek układy Ultrawideband (UWB) pozwalające na krótkodystansową (w obrębie kilku metrów) transmisję danych z prędkością 1 Gb/s. Czytaj więcej »

8 x 64-bitowy układ Opteron w wersji OEM

Do końca br. tajwańska firma Iwill wprowadzi na rynek ośmioprocesorowe serwery z 64-bitowymi układami AMD Opteron. Czytaj więcej »

Cisco razem z TrendMicro

Cisco Systems wyposaży swoje routery i przełączniki sieciowe w możliwość bezpośredniego instalowania - opartego na sygnaturach - oprogramowania antywirusowego TrendMicro WirusWall. Czytaj więcej »

Wiadomości

Celne postscriptum

Gdyby awaria jednego z najważniejszych systemów nastąpiła w jakiejkolwiek innej instytucji lub firmie, dyrektor IT musiałby odejść z pracy. Wyjątkiem jest Ministerstwo Finansów. Czytaj więcej »

Asystent bez telefonu

Faktem jest, że urządzenia zaliczane do kategorii PDA tracą na popularności. Zbyt wcześnie jest jednak, by mówić o końcu ery cyfrowych asystentów. Czytaj więcej »

Po co nam podpis

Pojawiają się coraz liczniejsze głosy mówiące o tym, że być może należy skorygować założenia dotyczące wprowadzania rozwiązań bezpiecznego e-podpisu. Czytaj więcej »

Porażka koncepcji

Z profesorem Josem Dumortierem z Uniwersytetu w Leuven w Belgii, autorem słynnego raportu ''The Legal and Market Aspects of Electronic Signatures in Europe'', rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Grupa do zadań specjalnych

Z Grzegorzem Bartlerem, dyrektorem Centrum Kompetencyjnego SAS Institute Polska, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

ComputerLand inwestuje w GIS

ComputerLand objął 41% nowych akcji geodezyjno-informatycznej spółki Geomar ze Szczecina. Wartość transakcji wynosi 3,2 mln zł. Czytaj więcej »

FSC szuka partnerów

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy o blisko 200 firm zwiększyła się liczba partnerów Fujitsu Siemens Computers (FSC) w Polsce. Tymczasem jeszcze na początku roku było ich jedynie 120. Do końca 2004 r. ma być ich co najmniej 400. Czytaj więcej »

Wszystko o jakości

Computerworld jest organizatorem I Krajowej Konferencji Jakości Systemów Informatycznych. Spotkanie, które będzie miało miejsce w Warszawie w dniach 21-22 czerwca br., wypełnią wykłady, prezentacje i dyskusje panelowe skupione wokół tematyki zapewnienia jakości w rozwiązaniach informatycznych oraz budowania jakości na poziomie organizacji dzięki wykorzystaniu systemów IT. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Z Internetu korzysta już prawie co czwarty dorosły Polak (23,9%) - wynika z badań firmy SMG/KRC... Czytaj więcej »

Technologie dla miast i gmin

Kilkudziesięciu informatyków z urzędów gmin, powiatów i miast wzięło udział w konferencji CITINET. Została ona zorganizowana w Bielsku-Białej przez Cisco Systems Poland. Czytaj więcej »

Partnerstwo dla rozwoju

Międzynarodowe warsztaty badawczo-naukowe poświęcone automatycznemu przetwarzaniu wiedzy w systemach wieloagentowych MSRAS 2004 zainaugurowały działalność Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (PPPT). Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Zamówienia wspólne (3)

Prawo nie reguluje sytuacji, w których zamówienia wspólnego chciałyby dokonać podmioty, z których niektóre są obowiązane do stosowania ustawy, a inne nie. Czytaj więcej »

Technologie

Nemerle dla kreatywnych

Nemerle to język programowania łączący zalety C#, języków funkcyjnych oraz języków stosowanych do tworzenia makr Czytaj więcej »

O Nemerle mówi Kamil Skalski, współtwórca Nemerle i autor systemu makr dla tego języka.

W jaki sposób powstał język Nemerle? Czytaj więcej »

Sun ćwiczy pamięć

Nowe macierze dyskowe Sun Microsystems mają pomóc firmie odzyskać utraconą pozycję na rynku pamięci masowych. Czytaj więcej »

Krzemowa tarcza

Z nowych zabezpieczeń procesorów skorzystają nie tylko użytkownicy systemów Windows. Czytaj więcej »

Serwer z dokumentami

Adobe Systems zaprezentował kolejne produkty wchodzące w skład Intelligent Document Platform. Czytaj więcej »

Router na wiele lat

Dwadzieścia lat po wprowadzeniu na rynek pierwszego routera Cisco przedstawiło nową architekturę urządzeń klasy operatorskiej, która według producenta ma przetrwać co najmniej dziesięć lat. Czytaj więcej »

Bloki w pakietach

Technologia iSCSI to naturalny budulec dla małych i średnich sieci SAN oraz mostów pomiędzy odległymi ośrodkami przetwarzania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Krok po kroku

Błędnie wykonany audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego to nie tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa i niewłaściwe inwestycje, ale realne zagrożenie dla funkcjonowania firmy czy instytucji. Czytaj więcej »

Ekonomia e-learningu

E-learning głęboko wpływa na proces dystrybucji wiedzy w organizacjach. Korzyści wynikające z ich wdrożenia są ściśle związane z tym, kto będzie korzystał z e-kursów. Czytaj więcej »

Konteksty

W sieci znajomych i przyjaciół

Globalna sieć żyje lokalnie - twierdzi amerykański cybersocjolog Robin Bradley Hamman. Czytaj więcej »

Sieci dla regionu

Z Zygmuntem Gutowskim, przewodniczącym Rady Programu Edukacyjno - Rozwojowego Społeczeństwa Informacyjnego ''Polska-Europa-Polonia'', redaktorem naczelnym Serwera Warszawy i Mazowsza, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Rewolucja edukacyjna

Jeżeli nie dokonamy jak najszybciej reformy nauczania informatyki w liceach, to o ludziach odpowiedzialnych za system edukacyjny w Polsce będzie można powiedzieć to samo co o socjalistach francuskich z lat 80.: oni tak bardzo lubią bezrobotnych, że produkują ich masowo. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Popychanie w korku

Jedną z przypadłości mojego nowego mieszkania jest kłopotliwy dojazd. Mówiąc dokładniej, przejechanie 500 m trasy od mojego domu do przedszkola mojego syna zajmuje mniej więcej tyle samo co przejechanie następnego odcinka trasy - ok. 10 km dzielących przedszkole od pracy. Droga jest już rozbudowywana, co za parę miesięcy rozładuje korki, ale aktualnie sprawia, że są one jeszcze... Czytaj więcej »

Siewcy nieporozumień

Mam chyba wyjątkowe ''szczęście'' do ludzi. Piszę o tym nie dlatego aby wzbudzić powszechną litość nad moim losem, ale dlatego że wynikają z tego tytułu sytuacje paradoksalne, irytujące, a czasami śmieszne. Czytaj więcej »

Może znów podziękują?

Uważa się - i nie bez racji - że ewolucja kształtuje narządy wg tego, jak i do czego najczęściej są używane. Stąd pono ręce nasze łatwiej potrafią zagarniać do siebie, a działanie odwrotne wychodzi nam dużo gorzej, o ile w ogóle. To zaś prowadzi do wrażenia, jakie czasem miewam, że na swój obraz i podobieństwo tworzymy wiele rzeczy, a wśród nich i systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Przyjaciele frajera

Piszę ten felieton w prawdziwym dołku emocjonalnym. Świat przestał mieć sens, stał się szary i ponury. Szczególnie we wtorki oraz we czwartki. Jest nas, jak sądzę, cały legion, porzuconych i samotnych. Kto wypełni pustkę życia, kiedy najlepsi przyjaciele opuścili? Czy w ogóle można czymś wypełnić taką ogromną pustkę? Przyznam się publicznie: mam PFAFS. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Czas czy pieniądz?

Producenci życzyliby sobie, aby klienci wymieniali komputery na nowe najpóźniej w trzy lata po zakupie. Na różne sposoby starają się dowieść słuszności takiego podejścia. Większość klientów pozostaje niewzruszona - średnio komputer w polskiej firmie służy 4-5 lat. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...