powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 19-1992, 11 maja 1992
19-1992 Computerworld nr 19-1992
Informacje

Alpha - nadzieje i wątpliwości

Wprowadzając na rynek Alphę, 64-bitowy mikroprocesor typu RISC, Digital ogłosił jednocześnie przyjęcie polityki "otwartego biznesu". Bill Demmer, wiceprezes ds. VAX/VMS w Digital Equipment Corp., powiedział, że mikroprocesor Alpha będzie sprzedawany wszystkim zainteresowanym producentom komputerów. Razem z Alphą oferowany jest także kod systemu VMS w wersji 5.4-3, obecnie zwanej Open... Czytaj więcej »

Apple coraz bliżej DOS-U

APPLE Computer Inc. przystępuje do realizacji zapowiadanego od pewnego czasu programu wprowadzania na rynek urządzeń zgodnych z IBM PC i DOS. Czytaj więcej »

Koniec wieży Babel?

Użytkownicy komputerów żądają od lat maksymalnej kompatybilności. W zasadzie każdy by chciał, aby wszystkie posiadane przez niego programy dawały się uruchomić na dowolnym komputerze oraz by jego komputer potrafił się komunikować z dowolnym innym. Ten punkt widzenia podzielają w teorii także producenci komputerów, choć robią to niezbyt gorliwie, bo nie jest to punkt widzenia ich... Czytaj więcej »

Collect Call po polsku via AT&T

Jeśli, Drodzy Czytelnicy, macie w USA ciocię, narzeczonego centralę swojej firmy bądź jakiekolwiek inne spolegliwe kontakty w Stanach Zjednoczonych, możecie od maja telefonować do tego kraju na koszt waszych rozmówców. Jest to, od wielu już lat, popularna usługa telefoniczna (dla tych, którzy nie lubią nosić przy sobie amerykańskiej karty telefonicznej) w samych Stanach... Czytaj więcej »

ComputerLand radzi jak się komputeryzować

Polska jest doprawdy niezwykłym krajem. Pierwsza w tej części Europy miała niekomunistycznego premiera, pierwsza rozpoczęła przechodzenie do gospodarki rynkowej i pierwsza poznaje możliwości firmy ComputerLand. Takim potoczystym akordem dyrektor naczelny ComputerLand Europe, Peter McQuade rozpoczął promocyjne seminarium w warszawskim Marriotcie nt. zastosowania techniki informatycznej... Czytaj więcej »

Chicago Comdex/Spring'92

Mniejsza edycja największej amerykańskiej wystawy komputerowej, czyli jesiennego COMDEXu z Las Vegas, odbyła się w dniach 6-9 kwietnia w pawilonach McCormicka w Chicago. Za najważniejsze wydarzenie tego XII z kolei, wiosennego COMDEXu, prasa amerykańska uznała "oficjalne rozpoczęcie pojedynku" między od dawna zapowiadanymi nowymi systemami operacyjnymi Microsofta i IBM, czyli między... Czytaj więcej »

Euc'92

W dniach 21-23 kwietnia w Brugii (Zachodnia Flandria, Belgia) odbyła się ósma doroczna konferencja Europejskiego Konsorcjum Uniwersyteckiego (European University Consortium) - dobrowolnego zrzeszenia europejskich szkół wyższych, które stosują w dydaktyce komputery Macintosh. Czytaj więcej »

Euroinfo'92

W ramach imprez EuroInfo '92, jakie w dniach 23-25 czerwca odbędą się w salonach warszawskiego Marriotta, przewidywana jest prezentacja największego światowego serwisu informacyjnego - Dialog. Czytaj więcej »

Trzeba od czegoś zacząć

rozmowa z dyrektorem Andrzejem Florczykiem Czytaj więcej »

ICC Dataquest po raz pierwszy w Polsce

9 czerwca w warszawskim Marriotcie odbędzie się (po raz pierwszy w Polsce) konferencja komputerowa organizowana przez kalifornijską firmę Invitational Computer Conference ICC, która wchodzi w skład jednej z największych w świecie organizacji badań rynku informatycznego -Dataquest. Czytaj więcej »

Wydawnictwa IDG

Computerworld Poland jest publikacją International Data Group, największej w świecie firmy wydawniczej związanej z tematyką komputerową i informatyczną. Czytaj więcej »

Vademecum nabywcy notebook'a - przewodnik po cenniku.

Bieżący cennik pokazuje, że oferta na mikrokomputery typu notebook na rynku polskim jest duża i urozmaicona. Czytaj więcej »

Norton Desktop for Windows

Nazwisko Petera Nortona jest doskonale znane chyba wszystkim użytkownikom PC w naszym kraju. Commander, Backup i Utilities, przynajmniej w moim pojęciu, nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wygodę użytkowania i elegancję ekranową. Z tym większym zainteresowaniem powitałem nowy produkt Symantecu - Norton Desktop for Windows. Czytaj więcej »

Era pisaków?

Wiele wskazuje na to, że przed pisakiem (piórem elektronicznym), które zastępuje, lub przynajmniej uzupełnia klawiaturę rysują się wielkie perspektywy. Istnieje nawet pogląd, że lata 90 będą dziesięcioleciem pentopów i wielu innych POD-ów (Pen-Oriented-Devices). Na specjalistycznej konferencji Pen-Computing '92 w San Jose demonstrowano to, co ukaże się w najbliższym czasie w... Czytaj więcej »

Żywy teatr z komputerowymi animacjami

Mimo ogromnej kreacyjności żywego teatru, który od czasów starożytnych stale wzbogaca się o różne nowości, zastosowanie technik komputerowych w świecie Melpomeny było dotychczas niewielkie. Ograniczało się ono z reguły do używania komputerów w sterowaniu światłem czy do prac kasowo- buchalteryjnych. Zupełnie inaczej niż w kinematografii, gdzie w takich obrazach jak "Kto wrobił... Czytaj więcej »

Być programistą

Gdy po raz pierwszy dostałem do ręki komputer, była to zetka z jednym kilobajtem pamięci, od razu wyczułem, że to coś dla mnie. Czytaj więcej »

Szkolenia SCO Unix w Krakowie

Przedsiębiorstwo Handlowo-Consultingowe "ABA", w Krakowie, autoryzowany sprzedawca produktów firmy The Santa Cruz Operation, zainaugurowało w kwietniu pracę własnego autoryzowanego Centrum Promocyjno-Szkoleniowego systemu Unix. Jest to już drugi autoryzowany przez SCO ośrodek w Polsce. Pierwszy, prowadzony przez Multitrade SA, znajduje się w Warszawie. Czytaj więcej »

Hodowla kapłanów

W Polsce jest kilkanaście uczelni kształcących informatyków. Na czym polega fenomen kształcenia niezłych specjalistów przez chronicznie niedoinwestowane krajowe szkolnictwo wyższe? Podjęliśmy próbę analizy tego problemu na przykładzie siedmiu znanych krajowych uczelni, które udostępniły nam potrzebne materiały. Czytaj więcej »

Windows 3.1 - co nowego?

Po wielu miesiącach plotek i zakulisowych wieści, po spełnieniu roli ''wielkiego nieobecnego'' na targach CeBIT '92, pojawił się na rynku MS Windows 3.1. Na str. 7 przedstawiamy pierwsze wrażenia z kontaktu z nowym produktem. Czytaj więcej »

Komputer udający społeczeństwo

Języki programowania można, według kryterium przydatności do zastosowań symulacyjnych, podzielić na trzy zasadnicze kategorie: Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Windows z pocztą elektroniczną

W ub. tygodniu Microsoft zaprezentował nowe możliwości zarówno MS Windows jak i zapowiedzianej wersji Windows NT, które oznaczać mogą kolejny zwrot, co do jego planów dotyczących adresata tego produktu. Chodzi o pozyskanie znacznej części rynku sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Win32s API: 32-bitowe wspomaganie dla programistów MS Windows 3.1 i Windows NT

Microsoft Corporation ogłosiła wprowadzenie Win32s API, specjalnego pakietu dla programistów C i C++ do budowania aplikacji w pełni 32-bitowych, pracujących pod kontrolą MS Windows 3.1 i MS Windows NT. Czytaj więcej »

Biblioteka driverów dla Windows

Microsoft opracował Windows Driver Library for MS Windows 3.1 - bibliotekę driverów dla drukarek, kart graficznych i innych urządzeń peryferyjnych. Czytaj więcej »

MS Windows standardem dla PC?

Wydłuża się lista producentów komputerów osobistych, którzy decydują się na sprzedaż sprzętu PC z pre-instalowanym systemem MS Windows 3.1. Czytaj więcej »

Powiększenie okien

Firma XSoft (oddział Xerox PARC) opracowała program Rooms for Windows (pokoje dla okien). Program umożliwia nową organizację pracy w GUI (graficzny interfejs użytkownika). Czytaj więcej »

Monitor do publicznych prezentacji

Mitsubishi wyprodukowała 37-calowy monitor kolorowy o rozdzielczości od 1280 x 1024 pikseli do 640 x 480. Czytaj więcej »

3D dla stacji roboczych VAX

Amerykańska firma DEC zamierza wprowadzić na rynek dwie graficzne karty przyśpieszające (graphics accelerator cards) dla nowych stacji roboczych VAX. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Nowa wersja MPX

Santa Cruz Operation wypuściło na rynek wersję 2 programu MPX (MultiProcessor eXtension - rozszerzenie wieloprocesorowe), stanowiącego dodatek do systemów operacyjnych SCO Unix i SCO Open Desktop. Czytaj więcej »

Na Węgrzech nieletni biją wojskowych

W Miskolcu na Węgrzech odbyły się zawody zespołów programistów, organizowane przez John von Neumann Society, sponsorowane przez Microsoft, IBM, Siemensa, Packard-Bell, węgierską firmę Szamalk i węgierski ComputerWorld. Czytaj więcej »

Transmisja z kompresją - pcANYWHERE

Kompresja zbiorów polega na maksymalnym skróceniu wielkości zbioru, przy zachowaniu możliwie dużej ilości informacji, jaka jest w nim zawarta. Czytaj więcej »

IBM sprowadza Pompeję do Londynu

Stefano Bruschini z włoskiego biura IBM zorganizował w 1987 r. wystawę na temat archeologicznych badań w Pompei. Czytaj więcej »

Microsoft dla Japończyków

W marcu br. Microsoft ogłosił wprowadzenie do sprzedaży japońsko-języcznych wersji arkusza kalkulacyjnego Excel oraz edytora Word for Windows. Czytaj więcej »

Baza danych źródłem oszczędności

Studium przeprowadzone w Szwajcarii świadczy o tym, jak poważne oszczędności może przynieść w medycynie wymiana danych, zawartych w kartach chorobowych pacjentów. Czytaj więcej »

Tajwan sprowadza specjalistów z Chin

W Chińskiej Republice Ludowej istnieje ogromny rynek komputerowy, co stanowi gratkę nie do pogardzenia dla pobliskiego Tajwanu. Czytaj więcej »

Zeznania podatkowe na czarnym rynku

W Stanach Zjednoczonych przedmiotem handlu na czarnym rynku są obecnie ... zeznania podatkowe obywateli za okres ostatnich 10 lat, sprzedawane po 175 USD. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Laury dla Compaqa

Sukces rynkowy notebooka COMPAQ LTE Lite/25 został potwierdzony również wyróżnieniami przyznanymi przez czasopisma amerykańskie i brytyjskie. Czytaj więcej »

Ewolucja notebooków

Przykładem nowej tendencji w konstrukcji komputerów typu notebook jest Librex T386SX firmy Librex Computer Systems. Czytaj więcej »

Nowy Backup System

Firma Contemporary Cybernetics Group weszła na rynek amerykański z nowym zapisem danych na taśmach magnetycznych 8 mm w kasetach. Czytaj więcej »

Podwójny procesor z pamięcią Cache

Kontroler EISA GDT 3000 niemieckiej firmy Vortex zawiera dwa kanały SCSI. Czytaj więcej »

Notebooki nadal w natarciu

Wśród producentów komputerów utrzymuje się tendencja do promowania notebooków, które mają zastąpić desktopy. Na wiosennych targach Comdex i Winword w Chicago wielu producentów prezentowało przenośne komputery z procesorami 468SX a nawet 486DX i twardym dyskiem ponad 100 MB. Coraz łatwiej też dają się stosować do pracy w sieci. Firma Zenith Data Systems, będąca filią Bulla,... Czytaj więcej »

Wydajna głowica drukarki

Firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek nowy model głowicy do swych drukarek atramentowych Deskjet i Deskwriter. Czytaj więcej »

Kasetowy twardy dysk

Twardy dysk, który można wymieniać równie łatwo jak kasetę w magnetowidzie, oferuje firma Quantum. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Kwietniowa ofensywa Lotusa

LOTUS wprowadził w kwietniu br. szereg nowych produktów. Ami Pro SwitchKit for WordPerfect Users to pakiet programów, który umożliwia dotychczasowym użytkownikom WordPerfect-u łatwe przejście na edytor Ami Pro 2.0, obejmujący zarówno tutor jak i program do transpozycji plików na format Ami Pro. Legalni nabywcy Ami Pro otrzymują program za darmo. Czytaj więcej »

Japońskie patenty zalewają USA

Najnowsze informacje z USA potwierdzają obawy, wyrażane przez przewodniczącego tamtejszego Komitetu ds. Rozwoju Półprzewodników, Iana Rossa, że amerykański przemysł elektroniczny w niedługim czasie uzależni się od zagranicy. Czytaj więcej »

Programy dla rolników

W nr 16 CW z br. pisaliśmy, że Białostocki Ośrodek Doradztwa Rolniczego dysponuje specjalnymi programami dla rolników. Czytaj więcej »

Fuzja Microsoftu z Fox Software

Microsoft i Fox Software ogłosiły zamiar połączenia się. Czytaj więcej »

Microsoft traci cierpliwość

Agenci FBI zrobili nalot na cztery firmy w Silicon Valley, które podejrzane są o nielegalną produkcję i sprzedaż oprogramowania i dokumentacji firmy Microsoft o wartości, ok. 600 tys. USD na miesiąc. Czytaj więcej »

Marks & Spencer liczy na ICL

Popularny w W. Brytanii koncern handlowo-wytwórczy Marks & Spencer postanowił nawet najmniejsze swoje placówki wyposażyć w terminale kasowe systemu EPoS produkcji ICL. Czytaj więcej »

Data General zwalnia tysiąc pracowników

Amerykański producent komputerów, Data General ogłosił już, że w drugim kolejnym kwartale br. roku finansowego korporacja poniesie straty finansowe. Czytaj więcej »

Zwolnienie tempa wzrostu rynku informatycznego we Francji

Francuski oddział International Data Corporation, który zajmuje się badaniami lokalnego rynku, zapowiada kolejne zwolnienie tempa wzrostu obrotów firm informatycznych we Francji. Czytaj więcej »

Philips wycofuje się ze sprzedaży PC w USA

Philips zamierza wycofać się z bezpośredniej sprzedaży swych komputerów osobistych w Stanach Zjednoczonych oraz zredukować o jedną trzecią liczbę osób zatrudnionych przy produkcji PC-tów. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Ściągawka z *.ini

MS Windows posiada dwa pliki konfiguracyjne. Są one tworzone przez setup w czasie instalacji programu i czytane każdorazowo w chwili uruchamiania tego środowiska na naszym komputerze. Pierwszy z nich, noszący nazwę system.ini, zawiera podstawowe informacje o konfiguracji sprzętu, klawiaturze, języku, środowisku wewnętrznym i zewnętrznym oraz instalowanych w związku z tym sterownikach... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...