powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 18-1992, 4 maja 1992
18-1992 Computerworld nr 18-1992
Informacje

Drukarka Apple także dla PC

Przykładem dążenia producentów sprzętu komputerowego do zapewnienia swym wyrobom jak największej kompatybilności, jest najnowsza drukarka laserowa Apple'a. Czytaj więcej »

Prawo o Ochronie Danych

Niektórzy z nas odkrywając w skrzynce pocztowej próbkę szamponu ''Wash & Go'', mieli okazję poznać jeden z najpopularniejszych na Zachodzie sposobów reklamy. A jest to tylko początek tego, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Tylko, że to co dla nas jest jeszcze nowością, w rozwiniętych państwach zachodnich staje się codzienną udręką. Czytaj więcej »

Francuskie prawo przeciw wirusom

Klub informatyczny wielkich przedsiębiorstw francuskich (Club informatique des grandes entreprises fran‡aises - Cigref, 21 Avenue de Messine, 75008 Paris) opublikował raport na temat bezpieczeństwa systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Gdy komputer jest leniwy

Coraz częściej przeciętny użytkownik komputera staje przed następującym problemem: szybki do tej pory sprzęt, staje się dla niego zbyt wolny, szczególnie, gdy próbuje używać nowoczesnego oprogramowania. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie można z tym radzić? Czytaj więcej »

Obniżka cen Macintoshy

Po Stanach Zjednoczonych, Apple obniża cenę swych wyrobów również w Europie. Od kwietnia, jak informuje Computerworld Schweiz, tanieją komputery Appla przeciętnie o 10%. Jest to znacznie mniejsza obniżka, niż za oceanem, gdzie o 6 tygodni wcześniej firma ta zmniejszyła ceny aż o 36%. Czytaj więcej »

Muzea i elektronika

Multimedia i sieci komputerowe docierają do tradycyjnie "mało elektronicznych" obszarów kultury, jak np. muzealnictwo. Jednym z największych eksperymentów w tej dziedzinie jest program RACE (Research on Advanced Communications Technologies in Europe - badań dotyczących nowoczesnych technologii komunikacyjnych w Europie). Dzięki niemu powstaje komputerowa sieć łącząca muzea naszego... Czytaj więcej »

Żądanie presji w USA w sprawie piractwa softwarowego

Jak już informowaliśmy, koalicja grup zawodowych reprezentujących amerykańskich producentów oprogramowania i innych rodzajów twórczości chronionych prawem autorskim zaapelowała do rządu USA o włączenie Polski, Tajwanu, Indii, Filipin i Tajlandii do listy krajów, w których jawne piractwo uprawiane jest nadal z niesłabnącą siłą. Czytaj więcej »

Nie bój się sieci Novell, czyli skrócony kurs administratora Systemu cz. II

Kolejnym tematem blisko związanym z użytkownikami są hasła Czytaj więcej »

Oddział Prime w Polsce

31 grudnia ub.r. Prime Computer Inc. na mocy zezwolenia MWGzZ otworzył oddział w Polsce (subsidiary office). Odbyło się to bez wielkich fanfar, choć (zjawisko rzadkie) dyrekcja firmy zagranicznej zdecydowała się na uruchomienie własnego biura, bezpośrednio jej podległego. Czytaj więcej »

Subiekt 2

W ramach prowadzonej przez nasz zespół redakcyjny akcji popierania polskiego software, prezentujemy dziś kolejny program dla małej firmy - SUBIEKT 2. Jest to aplikacja stworzona przy użyciu Fox Pro i ma służyć do obsługi magazynu lub sklepu. Czytaj więcej »

Okna w przyszłość

Kto jest najbogatszym człowiekiem w przemyśle komputerowym? William (Bill) Henry Gates, 36-letni szef (i współzalożyciel) Microsoft Corp. The Economist szacuje go na 7 mld, a Forbes Magazine na 4,8 mld USD. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Podział częstotliwości radiowych

Podczas miesięcznych rokowań World Administtive Radio Conference (WARC) w Torrenmolinos przedstawiciele 127 państw osiągnęli porozumienie w sprawie ostatecznego podziału częstotliwości radiowych. O dwa pasma dla telekomunikacji satelitarnej, rozgorzała zaciekła walka między Motorolą a organizacją międzynarodową Inmarsat (International Maritime Satellite Organization). Ta druga już... Czytaj więcej »

Transfer know-how

Pod tytułem "Transfer know-how - Europa Środkowa potrzebuje pomocy", tygodnik Computerwelt ™sterreich informuje, iż powstał program przewidujący udostępnienie krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaawansowanych technik telekomunikacyjnych i wideofonicznych dla zarządzania nauką, oświatą i gospodarką. Czytaj więcej »

Italtel na Węgrzech i w Rosji

Państwowa firma telekomunikacyjna z Włoch, Italtel, wygrała przetarg na Węgrzech i w Rosji za łączną sumę 32 mln USD. Na Węgry Italtel dostarczy urządzenia do transmisji danych Optimux. Czytaj więcej »

Informacje - Windows

Nowe narzędzia graficzne w programie CA-Cricket Image

Nowym programom graficznym pracującym z MS Windows trudno już w tej chwili wejść na dość szczelnie wypełniony rynek. Czytaj więcej »

Tworzenie raportów w Object Vision

Pod koniec marca br. na wystawie DB Expo firma Borland przedstawiła program Quick Reports, przy użyciu którego możemy tworzyć różnorodne raporty oparte na informacjach zawartych w bazach danych Paradox, dBase i Btrieve. Czytaj więcej »

Ile kosztują okna ?

Jak wiadomo firma Microsoft w MS Windows zastosowała wiele ogólnych idei na temat pracy w GUI (Graphical User Interface - graficzny interfejs użytkownika) podobnych do opracowanych przez Apple w początku lat 80 w systemie operacyjnym komputerów Macintosh. Czytaj więcej »

Nauka Word for Windows z wideo

Firma Anderson Soft-Teach specjalizująca się w wydawaniu kaset wideo przeznaczonych do szkolenia użytkowników znanych pakietów softwarowych wydała komplet materiałów do nauki posługiwania się edytorem tekstu Word for Windows 2.0. Czytaj więcej »

książki

Recenzja książki

Dokumentacja programu WordPerfect 5.1; w jej skład wchodzą książki: WordPerfect - Getting Started, WordPerfect - Workbook, WordPerfect - Reference, wydane w USA przez WordPerfect Corporation w 1990 r. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Sprzedam kolumnę Zygmunta...

Od pewnego czasu w całej polskiej prasie pojawiają się ogłoszenia, które rodzą w wielu czytelnikach nadzieję, że wreszcie uda się im rozwiązać najważniejszy dla wielu z nich dziś problem: pomogą znaleźć dobrze płatną pracę, oczywiście w krajach zachodnich. Ci, którzy uwierzyli, słono płacąc ogłoszeniodawcom za informację, na miejscu zazwyczaj przekonywali się, że... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Zmowa producentów programów graficznych

Nareszcie zanosi się na opracowanie standardu dotyczącego zbiorów graficznych o różnych formatach (czyli z różnie zorganizowaną w zbiorze graficznym informacją reprezentującą obraz). Czytaj więcej »

Aplikacje Clippera w stylu Windows

Programiści pracujący w Clipperze jeszcze nie doczekali się jego wersji dla MS Windows. Czytaj więcej »

CorelDraw dla OS/2 2.0

W maju br. ma ukazać się w sprzedaży 32-bitowa wersja znanego programu graficznego CorelDraw, przeznaczona do pracy pod kontrolą systemu OS/2 2.0. Czytaj więcej »

Painter rysuje kredą po ścianie

Fractal Design Corp., wprowadziła update programu Painter, używanego w środowisku Macintosh i Windows. Czytaj więcej »

Jak przeprowadzić multimedialne szkolenie ?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta i nieco kosztowna. Firma Goal Systems International Inc. z Columbus, Ohio, za 8000 USD dostarczy nam program Syllabus for Windows. Czytaj więcej »

Transmisja z kompresją - pcANYWHERE

Kompresja zbiorów polega na maksymalnym skróceniu wielkości zbioru przy zachowaniu możliwie dużej ilości informacji jaka jest w nim zawarta. Czytaj więcej »

IBM sprowadza Pompeę do Londynu

Stefano Bruschini z włoskiego biura IBM zorganizował w 1987 r. wystawę na temat archeologicznych badań w Pompei. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Półprzewodnikowy twardy dysk dla PC

Dwie firmy produkujące twarde dyski: Newer Technology i ATTO Technology wprowadziły na rynek napędy SCSI II w postaci pamięci półprzewodnikowych. Czytaj więcej »

Procesor Intel 486DX2

Prawie każdy współczesny komputer oparty na procesorze 486, może być wyposażony w procesor 486DX2 o podwojonej częstotliwości zegara wewnętrznego. Czytaj więcej »

Podłączenie dźwięku do komputera

Firma Media Vision za niecałe 200 USD sprzedaje urządzenie o nazwie Audioport. Czytaj więcej »

Optyczny digitizer 3-D

Naukowcy w Georgia Institute of Technology (stan Atlanta) zaprezentowali przetwornik cyfrowy, za pomocą którego można generować obrazy. Czytaj więcej »

Procesory dla 10 godzinnych notebooków

Intel oferuje do sprzedaży producentom mikrokomputerów przenośnych procesory 486SX i 486DX zasilane napięciem 3.3 V zamiast dotychczasowych 5 V. Czytaj więcej »

Elegancki notebook

Z myślą o szefach przedsiębiorstw z wysokimi aspiracjami estetycznymi firma Lighthorse Technologies wprowadziła na rynek elegancki notebook, częściowo pokryty czarną skórą. Czytaj więcej »

Monitor do publicznych prezentacji

Mitsubishi wyprodukowała 37- calowy monitor kolorowy o rozdzielczości od 1280 x 1024 pikseli do 640 x 480. Czytaj więcej »

Drukuj kolorowo to, co widzisz na ekranie

Obraz zadrukowanej kolorowo strony prawie nigdy nie pokrywa się z obrazem widocznym na ekranie monitora. Chce to zmienić firma Electronic for Imaging (EFI) z Kalifornii. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Duńczycy spisują Łotyszy

Powszechne wybory w Łotwie - pierwsze demokratyczne - przewidziane są na październik br. Czytaj więcej »

Rozwiązanie NACS

Po trzech latach działalności rozwiązał się Amerykański Komitet Doradczy ds. Przemysłu Półprzewodnikowego (National Advisory Commitee on Semiconductors). Powołano go w 1988 r. w celu zwiększenia konkurencyjności amerykańskiego przemysłu półprzewodnikowego wobec producentów japońskimi, a w jego skład weszli wysocy przedstawiciele rządowi oraz czołowe osobistości z tej gałęzi... Czytaj więcej »

Japonia nadaje stałe programy HDTV

Jako pierwszy kraj na świecie, w grudniu 1991 r. Japonia rozpoczęła codzienne nadawanie 8 godzinnego programu telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Dotychczas jednak niewielu Japończyków będzie mogło podziwiać krystalicznie ostry obraz telewizyjny, gdyż odbiorniki oraz dekodery sygnalizacyjne HDTV są jeszcze bardzo drogie. Cena takiego odbiornika wynosi ok. 33 tys. USD. W momencie... Czytaj więcej »

Australia podłączona do EWG

Od 1988 . działa Business Co-operation Network (BC-NET) między Brukselą a Canberrą. Do sieci włączone są małe i średnie firmy w Europie i w Australii. Czytaj więcej »

Softwarowy pool

Trzy wielkie europejskie firmy komputerowe, które rozpoczynają ścisłą współpracę, aby umocnić swą pozycję na przyszłym rynku EWG - Bull, Olivetti i Simens-Nixdorf (SNI) - utworzyły wspólne laboratorium sofwarowe w Monachium. Czytaj więcej »

Więcej pieniędzy dla gmin

Kontrola ściągania opłat adminstracyjnych i podatków jest obecnie bardzo utrudniona z uwagi na brak dobrej informacji o podatnikach - stwierdzili uczestnicy spotkania Komisji Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Związku Miast Polskich, które odbyło się pod koniec marca w Warszawie. Czytaj więcej »

Komputerowe centrum dowodzenia dla policji

Firma UNISYS, reprezentowana w Polsce przez spółkę UNILOT, zaproponowała naszej policji skomputeryzowanie wszystkich centrów dowodzenia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...