powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 17-1992, 27 kwietnia 1992
17-1992 Computerworld nr 17-1992
Informacje

Górska Szkoła PTI

W Szczyrku w domu wczasowym "Klimczok" w dniach 22-26 czerwca br., z inicjatywy Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego odbędzie się IV Wyższa Górska Szkoła PTI, której hasłem przewodnim mają być "współczesne obszary zastosowań informatyki". Program szkoły obejmuje wykłady, spotkania autorskie, warsztaty (ćwiczenia praktyczne w zakresie analizy... Czytaj więcej »

Polski AutoCAD 11 (upgrade) bezpłatnie

Na targach Infosystem '92 polski autoryzowany dystrybutor Autodesku, Aplikom 2001, rozpoczął bezpłatną wymianę (upgrade) polskiej wersji programu kreślarskiego AutoCAD 10 na polską wersję 11. Czytaj więcej »

CASE i 4GL - konkurenci czy towarzysze broni?

Czytając pisma fachowe można odnieść wrażenie, że pomiędzy językami czwartej generacji (4GL 4-th Generation Language) i narzędziami typu CASE odbywa się walka o rynek. Czytaj więcej »

CDC w Polsce

Control Data Corporation to jedna z najstarszych spośród istniejących do dzisiaj firm komputerowych. CDC jest od dawna znane jako producent największych w swoim czasie komputerów na świecie - w Polsce znane są maszyny CYBER, przez wiele lat pracujące w IBJ w Świerku i w IFJ w Krakowie. Czytaj więcej »

Góra urodziła mysz

Wiele wskazuje na to, że MPT w Poznaniu są na najlepszej drodze do utracenia pozycji organizatora najważniejszej imprezy targowej dla przemysłu informatycznego w Polsce. W zasadzie poza wydzierżawieniem powierzchni nie zadbano w Poznaniu o nic, zwłaszcza zaś o informację. Katalog roił się od błędów, nowe produkty (niektóre b. ciekawe, o czym poniżej) trzeba było wyszukiwać na... Czytaj więcej »

Piezoelektryczna plujka

W opinii wielu instytutów badających potrzeby rynku, drukarki atramentowe mają przed sobą większą przyszłość niż laserowe. Mowa, oczywiście, o zastosowaniach biurowych, gdzie tego typu urządzenia cieszą się szczególnym wzięciem. Są bowiem znacznie tańsze od laserowych, a zapewniają podobną jakość wydruku. Czytaj więcej »

Dr Leary snuje wizje elektroniczne

W latach sześćdziesiątych dr Timothy Leary był półbogiem hippisów. To on wymyślił doświadczenia psychodeliczne, oswobodzenie umysłu od stereotypów establishmentu przy użyciu LSD i twierdził, że halucynacja uczy czegoś więcej niż zdrowe zmysły. Był obok Beatlesów i hot pants symbolem epoki. Czytaj więcej »

Uwertura na 64 bity

W Londynie w dniach 8-9 kwietnia br. amerykańska firma MIPS Computer Systems Inc. zaprezentowała nową rodzinę systemów komputerowych opartych na mikroprocesorach typu RISC (Reduced Instruction Set Computing) przeznaczoną dla inicjatywy Advanced Computing Environment (ACE). Czytaj więcej »

Nie bój się sieci Novell, czyli skrócony kurs administratora Systemu cz. I

NetWare to skomplikowany system operacyjny? - Nieprawda! To jeszcze jeden wybieg komputerowych magów, aby Ciebie, ostatecznego użytkownika nie wypuścić poza obszar aplikacji. Jak każdy system, NetWare ma służyć Tobie, Tobie ułatwiać pracę i umożliwiać pełną kontrolę nad komputerem, także wielostanowiskowym. Administrator systemu, czy jak go w NetWare nazywają - supervisor może... Czytaj więcej »

Wołanie o polską dokumentację oprogramowania

Większość pakietów z oprogramowaniem zachodniej produkcji rozprowadzana jest w kraju niestety z obcojęzyczną dokumentacją. Jest ona z reguły obszerna, doskonale opracowana i... niezrozumiała dla dużej części potencjalnych użytkowników. Czytaj więcej »

Mainframe na złom

Do University of Virginia w Charlottesville trafiłem na kilka dni przed wymianą głównego komputera. Była to wyjątkowa okazja. Gdybym tam trafił miesiąc później, nikt by już o całej sprawie nie pamiętał i niczego bym się nie .dowiedział. Przede wszystkim zaś tego, dlaczego IBM-y są najpopularniejszymi komputerami w Ameryce. Nikt przecież nie twierdzi, że bowiem nie ten, kto... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Kalendarz

Wersja demo programu Ryszarda Jędrzejewskiego z Łodzi. Czytaj więcej »

Petit

Napisany przez Piotra Smolira z Zielonej Góry. Czytaj więcej »

WordPerfect w Polsce

WordPerfect Corp. działa w naszym kraju poprzez autoryzowanego dystrybutora, jakim jest warszawski Pro-test. Czytaj więcej »

FINEST HOUR w polskiej wersji

FINEST HOUR - produkt amerykańskiej firmy PRIMAVERA SYSTEMS, INC., która specjalizuje się w produkcji profesjonalnego oprogramowania do planowania i kontroli przedsięwzięć, od stycznia br. sprzedawany jest w polskiej wersji językowej. Czytaj więcej »

Dalsze ulepszenia okien

Firma Blaise Computing Inc. (znana m.in. z pakietu narzędziowego Power Tools Plus rozszerzającego możliwości programowania w Turbo Pascalu), wprowadza na rynek nowy pakiet o nazwie Windows Control Palette. Czytaj więcej »

Teczka z oprogramowaniem do przesyłania plików

Pakiet LapLink Pro wykonany przez firmę Traveling Software zawiera ponad 60 protokołów obsługujących różne modemy. Czytaj więcej »

Książka telefoniczna Niemiec na dyskietce

Teleinfo - CD jest nazwą bazy danych zawierającej 26 mln telefonów prywatnych i 1 mln telefonów do instytucji i przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

INK przyjacielem tłumaczy

INK International, to działająca na terenie całej Europy Zachodniej holenderska firma specjalizująca się w zinformatyzowanych usługach lingwistycznych oraz produkcji oprogramowania typu CAT (Computer Aided Translation - tłumaczenie wspomagane komputerem). Czytaj więcej »

JOKER, który nie żartuje

Fińska BrainWare to założona przez zawodowych pedagogów (bezrobotnych nauczycieli?) firma software'owa specjalizująca się w oprogramowaniu edukacyjnym. Czytaj więcej »

Polski shareware

Pisaliśmy już o firmie Zbych s-ka z o.o., która ufundowała nagrodę w postaci 25 dyskietek programów shareware dla zwycięzców konkursu - uczniów szkół średnich, ogłoszonego w CW-PL nr 7/92. Czytaj więcej »

MkSVir Demo

Znany produkt Marka Sella w wersji demonstracyjnej. Czytaj więcej »

Firmus

Program, autorstwa Piotra Bogusławskiego (Syrensoft Applications z Warszawy) do wspomagania prowadzenia średniej wielkości firm handlowych. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Szmer drukarki Panasonic

Japoński Panasonic wprowadza na rynek nową drukarkę mozaikową o symbolu Quiet Printer KX-P2624. Czytaj więcej »

Fax z laserowym drukiem

Minoltafax 3300 jest urządzeniem zawierającym w swej konstrukcji najnowsze rozwiązania nadawania i odbioru oraz laserowego druku. Czytaj więcej »

ICL DRS6000

Wprowadzony w ub.r. na rynek ICL-owski nowy model serwera sieciowego DRS6000 ugruntował sukces maszyn tej serii. Przeznaczony jest on do realizacji złożonych systemów z wykorzystaniem relacyjnych baz danych i obsługujących wielu użytkowników jednocześnie. Jest to pierwsza symetryczno- wieloprocesorowa maszyna ICL o architekturze SPARC RISC. Czytaj więcej »

Procesor Intel 486DX2

Prawie każdy współczesny komputer oparty na procesorze 486, może być wyposażony w procesor 486DX2 o podwojonej częstotliwości zegara wewnętrznego. Czytaj więcej »

Koniec niechęci do AMD?

Wygląda na to, że produkty Advanced Micro Devices Inc. zostaną w końcu dostrzeżone przez wielkich tego świata, którzy, z obawy przed Intelem unikali do tej pory stosowania w swoich wyrobach procesorów z AMD. Czytaj więcej »

Intel 586

Na wystawie PC Expo, która ma odbyć się w czerwcu br. firma Intel zamierza zaprezentować swój nowy, 64 bitowy chip 586 nazywany procesorem P5. Czytaj więcej »

Biurko pod desktop

Dla urządzenia stanowiska pracy z komputerem amerykańska firma Bardan oferuje bogaty zestaw mebli biurowych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

ICL udostępnia Winford innym firmom

W przestronnych podziemnych komorach i sztolniach nieczynnej kopalni soli w Winford (północna Anglia) International Computers Ltd uruchomiła w ub.r. nowe europejskie przedsiębiorstwo CF Europe, które zajmuje się testowaniem różnych aspektów funkcjonowania komputerów i urządzeń telekomunikacyjnych oraz ich wpływu na środowisko, jak również oddziaływania różnych środowisk na... Czytaj więcej »

Notebookowe zbrojenia

Ministerstwo Obrony (Ministry of Defence - MOD) w W. Brytanii ogłosiło, że rezygnuje z laptopów produkowanych przez Compaq, na rzecz notebooków dwóch innych firm. Czytaj więcej »

Mocne uderzenie Sun Microsystems w Rosji

Jak informuje AFP amerykański Sun Microsystems otwiera swoją filię w Moskwie. Czytaj więcej »

MITI zainteresowane współpracą z Chinami

Japońskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu Międzynarodowego MITI oraz Chińska Akademia Nauk zamierzają podjąć w Zhuhai (w południowo - zachodniej prowincji Guangdong) wspólne prace nad rozwijaniem i produkcją oprogramowania komputerowego. Czytaj więcej »

PC w wizjach Microsoftu

Na pierwszej konferencji zorganizowanej w San Francisco w marcu br. przez Microsoft, poświęconej sprzętowym aspektom komputerów osobistych, firma przekazała przedstawicielom przemysłu własną wizję rozwoju PC. Według niej pojęcie zgodności z komputerem typu IBM PC straciło wszelki sens, bo użytkownicy obecnie chcą używać komputerów osobistych z systemem operacyjnym Windows. Czytaj więcej »

Mimo plag TI zostaje na Filipinach

Mimo wielu dewastujących wszelką działalność człowieka plag, jakie w ub.r. nawiedzały Filipiny, amerykańska korporacja Texas Instrument zostaje i nadal inwestuje w swoje przedsiębiorstwo w tym wyspiarskim kraju. Czytaj więcej »

Obroty Cabletronu

Zajmująca się produkcją oprogramowania dla sieci Ethernet, Token Ring i FDDI amerykańska firma Cabletron Systems Inc., odnotowała w 1991 r. 60% wzrost obrotów, dochodząc do ok. 300 mln USD. Czytaj więcej »

Nie siejmy kompleksów sprzętowych

Czytając pisma poświęcone tematyce komputerowej, a szczególnie relacje z przeróżnych wystaw i targów, łatwo nabawić się kompleksów z powodu posiadanego sprzętu. Czytaj więcej »

F&S o Unixie w Europie

Spółka konsultingowa Frost & Sullivan wydała następny raport nt. trendów informatycznych w Europie. Czytaj więcej »

Symulacja oczyszczania ścieków

Naukowcy Georgia Institute of Technology opracowali symulację dla superkomputera, która stanowi istotne usprawnienie w dziedzinie problematyki związanej z oczyszczaniem ścieków. Czytaj więcej »

WordPerfect 8 razy taniej

PRO-TEST, autoryzowany polski dystrybutor oprogramowania WordPerfect, ogłosił akcję ułatwiającą kupno produktów firmy przez wszelkiego rodzaju instytucje dydaktyczne. Czytaj więcej »

Laptopy - na dobry początek

Amerykańska Fundacja Rozwoju Edukacji Wschód - Zachód przekazała służbie zdrowia w Łodzi 5 laptopów NEC, za pośrednictwem firmy Voyageur East Trading, która współpracuje z łódzką spółką komputerową CERVUS. Czytaj więcej »

Krakowski inkubator technologiczny

Fundacja " Progress and Business" w Krakowie, wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską i Akademią Ekonomiczną organizuje inkubator technologiczny, służący rozpowszechnianiu technologii i wiedzy informatycznej wśród nowo powstających firm. Czytaj więcej »

TEMPUS w Polsce

Program TEMPUS, który przed dwoma laty powstał w krajach należących do EWG, ma m.in. na celu promowanie równoważności studiów (chodzi o to, by dyplomy krajów nie należących do Wspólnoty były uznawane również na Zachodzie) i współpracę uniwersytetów w różnych dziedzinach. Czytaj więcej »

UNISYS w PKO S.A. w Warszawie

Największy w Polsce I Oddział Banku PKO S.A. w Warszawie, który przeprowadził się 30 marca do nowej siedziby - słynnego "błękitnego wieżowca" przy Pl. Bankowym - ma zainstalowany najnowocześniejszy w Polsce system komputerowy. Czytaj więcej »

Konie z komputera

Po skomputeryzowaniu Toto-Lotka amerykańska firma GTECH Corporation przystąpiła do skomputeryzowania wyścigów konnych. 5 kwietnia na otwarcie sezonu warszawskiego toru wyścigowego gracze zamiast tradycyjnych blankietów wypełniali blankiet uniwersalny. Czytaj więcej »

System 'Partner'

W 1989 r. w Departamencie Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Przemysłu i Handlu powstał funkcjonujący do dziś komputerowy system "Partner". Czytaj więcej »

Więcej pieniędzy dla gmin

Kontrola ściągania opłat adminstracyjnych i podatków jest obecnie bardzo utrudniona z uwagi na brak dobrej informacji o podatnikach - stwierdzili uczestnicy spotkania Komisji Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Związku Miast Polskich, które odbyło się pod koniec marca w Warszawie. Czytaj więcej »

Komputerowe centrum dowodzenia dla policji

Firma UNISYS, reprezentowana w Polsce przez spółkę UNILOT, zaproponowała naszej policji skomputeryzowanie wszystkich centrów dowodzenia. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Powtórka z twardej dyskologii

Powiedzenie, że każdy komputer ma za mało pamięci i miejsca na dysku nabiera szczególnego znaczenia w przypadku używania programów pracujących w środowisku graficznym. Typowy 40MB dysk wystarcza w większości zastosowań jedynie do obróbki tekstów, chociaż też z ledwością. Bowiem np. MS-Windows 3.0 zajmuje 6MB, Winword ponad 3, Exel for Windows 3.5, a Ami Pro aż ok. 10MB, że nie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...