powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 16-1992, 20 kwietnia 1992
16-1992 Computerworld nr 16-1992
Cennik

Rozmaitości komputerowe

Dzisiejszy cennik przedstawia ceny niektórych części składowych komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Dzisiejszy cennik zawiera także ceny programów, wybrane z wielu katalogów nadsyłanych na adres redakcji, przeważnie faxem. Czytaj więcej »

Informacje

Angielski z komputera

Program 'nowej generacji' do nauczania angielskiego za pomocą komputera został niedawno zaprezentowany publiczności podczas zjazdu Amerykańskiej Rady Edukacyjnej. Ta okazja dobrze wróży temu przedsięwzięciu, choć nie jest też wykluczone, że to tylko kozie udało się podstawić nogę tam, gdzie konie kują. Czytaj więcej »

Wyższy stopień wtajemniczenia

Zostać Business Partnerem takiej firmy jak IBM i osiągać w tym sukcesy, to wyzwanie dla każdego, zwłaszcza dla kobiety. Czytaj więcej »

Poznański koliber wielodostępny system baz danych

W wysoko rozwiniętych krajach istnieją już setki komputerowych baz danych, spełniających rolę aktualnych informatorów z zakresu praktycznie wszystkich dziedzin ludzkiej działalności. Czytaj więcej »

Przyjemny, przystępny, pożyteczny

Program graficzny Windows Draw amerykańskiej firmy Micrografx, znanego producenta oprogramowania graficznego pracującego w środowisku Windows i OS/2, pokazano po raz pierwszy w roku 1991 na jesiennych targach komputerowych COMDEX w USA. Czytaj więcej »

Wszystko o prawie komputerowym

Ośrodek Postępu Technicznego w Katowicach organizuje w dniach 6 - 7 maja seminarium na temat podstawowych problemów prawa komputerowego. Czytaj więcej »

Produkty 1991 r. w Info World

W lutowym numerze "Info World'u" znajdujemy listę najlepszych towarów w branży informatycznej oferowanych do sprzedaży w 1991 r. Listę podzielono na produkty hardware'owe, software'owe i sieciowe. W grupach tych wybrano najlepszy wyrób w swojej klasie - łącznie utworzono 36 klas produktów. Oto niektórzy ze zwycięzców. Czytaj więcej »

Simple - Podatek

Kolejna krajowa aplikacja przeznaczona do obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych nazywa się SIMPLE - PODATEK. Jest ona przeznaczona dla firm, które prowadzą działalność gospodarczą i są zobowiązane do obliczania podatku i odprowadzania zaliczek. Na pierwszy rzut oka od uprzednio opisywanych różni się, tym, że, nareszcie!, w opcjach menu widać polskie litery! Czytaj więcej »

Stowarzyszenie rozwoju systemów otwartych nie powinno się zasklepić

Mury wokół bramy dawno się rozpadły. Tłum omija ją, spiesząc w swoich sprawach i przyglądając się nadętemu facetowi, który, usiłuje otworzyć zardzewiały zamek - głosząc początek epoki KOMPUTEROWYCH SYSTEMÓW OTWARTYCH. Przykładem takiej oto ilustracji Andrzej Florczyk - dyrektor Biura Informatycznego URM, otworzył 1 kwietnia (nomen omen) I Walne Zebranie Stowarzyszenia Rozwoju... Czytaj więcej »

Trudności z tłumaczeniami maszynowymi

Sprawa tłumaczeń maszynowych nie schodzi z porządku dnia w Europie Zachodniej. Czytaj więcej »

Nowe ergonomiczne rozwiązania

Jak już wspominaliśmy w relacji z targów CeBIT'92, rynek komputerowy znajduje się w dosyć dziwnej sytuacji. Ostra konkurencja powoduje zdecydowany spadek cen, a nasycenie rynku jest duże. Coraz więc trudniej zdobyć klienta jedynie solidnością wykonania, czy większą wydajnością urządzeń. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Do telekomunikacyjnego świata jeszcze daleko

Do końca br. domowy telefon zadzwonić powinien u 370 tys. nowych abonentów, w tym u 94 tys. na wsi. Oznaczać to będzie ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 1990 r. i o 58 % właścicieli telefonów więcej niż przed rokiem. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Okna po japońsku

W nowych komputerach osobistych Fujitsu FM Towns zainstalowana będzie multimedialna nakładka Microsoftu przeznaczona dla Windows 3.0. Czytaj więcej »

X Window w zastosowaniach komercyjnych

Firma Altos Computer Systems z San Jose z Kalifornii próbuje wprowadzić technikę X Window do zastosowań komercyjnych. Czytaj więcej »

Połączenie Object Vision z bazami danych za pomocą SQL

Firma Borland inwestuje w swój bardzo oryginalny produkt jakim jest program Object Vision, który powstał na początku 1991 r. Czytaj więcej »

Milion słów

Wyprodukowano mieszczący się na jednej dyskietce, tezaurus angielski o objętości 1 miliona słów. Czytaj więcej »

Bazy danych dla Windows

W oparciu o koncepcję Boca (Borland Component Architecture) firma Borland przygotowuje program o nazwie Interbase Local Engine, który umożliwi użytkownikom różnych aplikacji dostęp do baz danych pod Windows. Czytaj więcej »

SYNCHRONY pilnuje sieci

W firmach posługujących się rozbudowanymi sieciami komputerowymi istnieje problem ostatniej, aktualnej wersji pliku - wiele plików po wprowadzeniu zmian powinno natychmiast się znaleźć w poprawionej wersji na wyznaczonych (albo na wszystkich) stacjach. Czytaj więcej »

Theos+DOS 2.0

Kalifornijska firma Theos Software Corporation wprowadziła nową wersję zgodnego z DOS-em systemu operacyjnego Theos+DOS 2.0, przeznaczonego dla pracy wielodostępnej. Czytaj więcej »

SmartHelp/1-2-3 dla Windows - w sieci

Firma Lotus opracowała nową wersję swego dobrze znanego arkusza kalkulacyjnego dla Windows, wyposażoną w multimedialnego pomocnika (Multimedia SmartHelp), pokazującego w sposób animowany jak korzystać z arkusza. Czytaj więcej »

SIT w Łodzi

Skrót SIT oznacza komputerowy system informacji o terenie. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowy skaner Hewlett-Packarda

H-P wprowadził w marcu nowy typ płaskiego skanera biurowego o wysokiej rozdzielczości ScanJet IIp. Czytaj więcej »

Tomografia komputerowa przy użyciu Maca

Osteoporosis (zrzeszotnienie) jest nazwą choroby polegającej na demineralizacji i zmniejszeniu gęstości kości, co prowadzi do ich kruchości i łamliwości, szczególnie kości biodrowych i kręgosłupa. Czytaj więcej »

System modularny

Na rynku w USA pokazały się dwa systemy modularne z procesorem typu 486 za cenę poniżej 2.900 USD. Czytaj więcej »

Notebooki Twinhead

Tajwańska firma Twinhead opracowała nowe modele notebooków. Czytaj więcej »

PostScript Level 2

Język PostScript jest przeznaczony do definiowania opisu dokumentów składających się z tekstu i ilustracji. Czytaj więcej »

Nowa kompatybilność

Pojęcie "kompatybilny z IBM PC" stało się przestarzałe - twierdzi Jonathan Lazarus, szef działu marketingu w Microsoft: "Teraz będzie się budować systemy Windows". Czytaj więcej »

Twardy dysk 5.25" o dużej pojemności

Po raz pierwszy skierowano do sprzedaży dysk twardy typu 5.25", Winchester o pojemności 3.7 GB (niesformatowany). Czytaj więcej »

Karty optyczne ciągle powolne

Karty optyczne o rozmiarach karty kredytowej (2 x 3 cale) wytwarza firma Drexler Technology Corp. z USA. Czytaj więcej »

Detekcja naprężeń

Illinois Institute of Technology w Chicago opracował system określania˙naprężeń w silnikach, samolotach, mostach i innych konstrukcjach. Czytaj więcej »

Nowe kości IIT

Firma Integral Information Technology, która znana jest z produkcji koprocesorów zgodnych z chip'ami Intela, zaprezentowała zestaw kości VLSI (Very Large Scale of Integration), na bazie których wykonano urządzenia i oprogramowanie służące do kompresji danych. Czytaj więcej »

PC 286 w jednym chipie

W sprzedaży ukazał się niezwykle zwarty miniaturowy układ scalony, wyprodukowany przez firmę Chips and Technologies pn. 8680-PC/Chip. Czytaj więcej »

Kapturki na klawisze

W grupie akcesoriów komputerowych pojawiła się nowość - opisane według życzeń użytkownika, kolorowe kapturki na klawisze. Czytaj więcej »

Złoto dla "Kemexu"

W kieleckiej firmie "Kemex" skonstruowano kasę składającą się z typowych podzespołów komputerowych typu IBM w oryginalnej obudowie pomysłu pracowników firmy. Czytaj więcej »

AK-System z "Autokompu"

Od pewnego już czasu na świecie eksperymentuje się z bezstykowymi kartami elektronicznymi, których zasadniczą cechą jest brak mechanicznego kontaktu przy przekazywaniu informacji. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Tanie karty dla notebooków Toshiby

Firma Enhace Memory sprzedaje już karty rozszerzenia pamięci do niedawno wprowadzonych na rynek notebooków Toshiby T4400 i T6400. Czytaj więcej »

Azja wypiera Amerykę

Producenci dalekowschodni umocnili w ub.r. swe pozycje na światowym rynku komputerowym, kosztem Amerykanów, którzy z roku na rok odnotowują w tej dziedzinie straty. Czytaj więcej »

Bliskowschodnie kontrakty Siemensa

Siemens zawarł duże kontrakty z trzema państwami Bliskiego Wschodu: Syrią, Iranem i Kuwejtem. Czytaj więcej »

DEC uruchamia sprzedaż wysyłkową

Zastój na rynku komputerowym skłania producentów do stosowania coraz to innych form sprzedaży. M.in. amerykańska firma DEC rozpoczęła w tym roku handel wysyłkowy komputerów, z którym wiąże wielkie nadzieje. Czytaj więcej »

Taligent i Kalieda

Widać pierwsze efekty porozumienia o wspólnej działalności między Applem i IBM. Czytaj więcej »

Dalsze zwolnienia w Olivetti

Olivetti wyraźnie zmniejsza zatrudnienie w swych zakładach w związku z niepomyślną sytuacją na rynku. Czytaj więcej »

Zdjęcia na każdą okazję

400 USD kosztuje kolekcja 24 bitowych zdjęć w formacie TIFF, które mogą być użyte jako tło, wzór lub elementy graficzne. Czytaj więcej »

Twarde dyski drożeją

Od początku roku cena napędów do 3,5 calowych twardych dysków wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 50 USD (przy pojemności 40 MB) do 100 USD (przy pojemności 200 MB). Czytaj więcej »

Ile na Windows?

Brytyjskie pismo Newsletter Computergram podało interesujące liczby dotyczące tego, ile w ciągu roku Microsoft wydał na Windows. Czytaj więcej »

Porozumienie Amstrada z Intelem

Znany brytyjski producent komputerów, Amstrad, zawarł porozumienie z producentem chip'ów, Intelem w sprawie stosowania w wyrobach Amstrada procesora 80486. Czytaj więcej »

Komputer rekonstruuje kosmiczne zdjęcia

Uczeni z centrum lotów kosmicznych NASA im. Goddarda we Framingham posłużyli się superkomputerem do rekonstrukcji fragmentów zdjęć z uszkodzonego teleskopu kosmicznego Hubble Space Telescope. Czytaj więcej »

Multimedia National Geographic

Znane na świecie ze swych wydawnictw amerykańskie National Geographic Society stało się ostatnio członkiem Multimedia Publishing Group i przystąpiło do edycji publikacji encyklopedycznych na CD-ROM. Czytaj więcej »

Motorola Computer Group w Polsce

W hotelu Holiday Inn w Warszawie odbyło się promocyjne seminarium amerykańskiej firmy Motorola Computer Group oraz spółki Consortia, która jest autoryzowanym resellerem komputerów Motoroli na terenie Polski. Czytaj więcej »

Poznań bliżej świata

Politechnika Poznańska została wyposażona bezpłatnie przez IBM w sprzęt wartości ok. 3,5 mld zł. Czytaj więcej »

Komputery pomogą rolnikom

Białostocki Ośrodek Doradztwa Rolniczego otrzymał - ze środków Ministerstwa Rolnictwa - trzy komputery wraz z oprogramowaniem, które ma m in. pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących opłacalności planowanej produkcji rolnej,układania dawek żywieniowych dla zwierząt hodowlanych. Czytaj więcej »

Autoryzowany Ośrodek Szkolenia AutoCAD

Firma W.M. - Pracownia Projektowania Miasta, która jest dealerem produktów Autodesk Ltd, wspólnie z firmą USE Profesjonalny Skład Komputerowy i we współpracy z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN stworzyły w Trójmieście Ośrodek Szkolenia AutoCAD, który uzyskał autoryzację Autodesk Ltd. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Lufcik w oknie

MS Windows, to bezsprzecznie najlepiej sprzedający się GUI (Graphic User Interface) na IBM-o podobne komputery. Kto jednak przy jego pomocy próbował wykonywać bardziej złożone operacje na plikach, ten wie jak niewygodny w użyciu jest tamtejszy Filemanager. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...