powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 20-2004, 17 maja 2004
20-2004 Computerworld nr 20-2004
Technologie - w skrócie

OpenVMS dla SuperDome

Na drugą połowę 2004 r. HP zapowiedziało premierę OpenVMS dla procesora Itanium i platformy sprzętowej HP SuperDome. Czytaj więcej »

4G już za... 8 lat

''W 2012 roku na rynku pojawi się telefonia czwartej generacji o przepustowości rzędu 100 Mb/s'' - zapowiada Ulf Wahlberg, wiceprezes ds. rozwoju w Ericssonie. Czytaj więcej »

WLAN - potrzebny upgrade

W czerwcu br. IEEE prawdopodobnie ostatecznie ratyfikuje standard 802.11i, wykorzystujący algorytm szyfrujący AES z kluczami o długości 128-bitów. Czytaj więcej »

Nowa macierz HDS

Hitachi Data Systems odświeżyła niedawno głoszoną macierz dyskową średniej klasy. Czytaj więcej »

Wiadomości

Patentom nie!

W Unii Europejskiej powraca kwestia podjęcia decyzji dopuszczającej patentowanie oprogramowania na wzór amerykański. Czytaj więcej »

SCO opuszcza Polskę

Wsparciem i obsługą polskich klientów i partnerów ma zajmować się dwóch pracowników SCO w Niemczech. Czytaj więcej »

Polskie wsparcie dla klientów SAP

SAP AG zamierza stworzyć w polskim oddziale zespół konsultantów MaxAttention. Zadaniem tej grupy będzie zapewnienie wsparcia technicznego kluczowym klientom firmy w całej Europie. W związku z tym SAP Polska zamierza zatrudnić kolejnych 10 specjalistów (obecnie zespół ten liczy 10 konsultantów). Czytaj więcej »

Sojusz British Telekom z HP

British Telekom i HP zawarły umowę zmierzającą do stworzenia wspólnej oferty rozwiązań teleinformatycznych. Pierwszym jej elementem jest siedmioletni kontrakt outsourcingowy o wartości 1,5 mld USD. W ramach umowy HP przejmie zarządzanie infrastrukturą IT British Telekom w Wlk. Brytanii. Z kolei BT będzie zarządzać siecią teleinformatyczną i ośrodkami call center HP w regionie EMEA... Czytaj więcej »

PeopleSoft wchodzi do Polski

Sprawdzają się prognozy analityków sprzed kilku miesięcy. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej polskim rynkiem zaczynają interesować się kolejne firmy informatyczne. W ciągu miesiąca biuro w Warszawie otworzy jeden z ''wielkich nieobecnych'' - PeopleSoft. Czytaj więcej »

Ostateczny upadek JTT

Zakończone niepowodzeniem rozmowy z wierzycielami sprawiły, że zarząd JTT Computer złożył do sądu wniosek o zmianę postanowienia o ''ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu'' na ''ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku''. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Wykluczenie niesolidnego oferenta

Prawo Zamówień Publicznych jest bardziej przejrzyste i spójne w zakresie odpowiedzialności z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań. Czytaj więcej »

Technologie

Kapelusz na korporacyjne biurko

Red Hat Desktop to nowy biurkowy system operacyjny głównego producenta Linuxa. Znajdzie się w ofercie firmy obok dotychczasowego produktu dla biurkowych PC - Red Hat Enterprise Czytaj więcej »

Z bazy do pralki

W Banku Gospodarki Żywnościowej przeprowadzono projekt czyszczenia danych adresowych blisko 3 mln klientów. Czytaj więcej »

WLAN na wielką skalę

W czerwcu br. Cisco zaoferuje WLSM - moduł WLAN dla przełącznika Catalyst 6500 Czytaj więcej »

Cerber uniwersalny

Choć implementacje 802.1X wciąż dojrzewają, protokół ten już teraz można wykorzystać jako uniwersalny mechanizm kontroli dostępu do sieci LAN i WLAN. Czytaj więcej »

Znacząca zmiana nazwy

Procesory Power5 debiutują wraz z serwerami i5 - następcami modeli z serii iSeries. Wraz z nimi pojawił się nowy system - i5/OS. Czytaj więcej »

Bez dysku bezpieczniej

Krakowska ABA pracuje nad polską implementacją bezpiecznej stacji roboczej zgodnej z architekturą SINA. Czytaj więcej »

Dla biura i domu

Na WinHEC 2004 Microsoft przedstawił zmodyfikowane plany wprowadzania nowych systemów i technologii. Czytaj więcej »

128 razy Itanium2

HP zapowiedział, że w czerwcu br. wprowadzi do sprzedaży moduły mx2 zawierające dwa układy Itanium 2, które będzie można instalować w dotychczasowych gniazdach dla pojedynczych układów. Tym samym w najpotężniejszych serwerach Integrity będzie można zainstalować aż 128 procesorów (dotychczas 64). Czytaj więcej »

Dwa rdzenie Intela

Wbrew dotychczasowym planom rozwoju architektur procesorów jednordzeniowych, do końca 2005 r. Intel zamierza przestawić się na produkcję wyłącznie układów dwurdzeniowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pośpieszny do Bazylei

Zintegrowane zarządzanie ryzykiem w instytucjach finansowych jest wynikiem zarówno regulacji prawnych, jak i dążenia banków do poprawy ich efektywności biznesowej. Czytaj więcej »

Cecha charakterystyczna

Z Michaelem McGowanem, partnerem w KPMG Polska, i Krzysztofem Radziwonem, menedżerem w dziale Risk Advisory Services w KMPG Polska, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Konteksty

@lgorytmiczne społeczeństwo - cz. III

To kluczowe pytanie: Czy w przyszłości będziemy inteligentni, czy tylko inteligentniej zarządzani? Czytaj więcej »

Kontrola przed obroną

Specjalny program komputerowy pomaga polskim uczelniom walczyć z nieuczciwymi studentami korzystającymi z plagiatów i prac pisanych na zamówienie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kurs zarządzania czasem

Pośród dziesiątek propozycji uczestnictwa w konferencjach, seminariach i szkoleniach, jakie otrzymuję każdego niemal tygodnia, płatnych i darmowych, kilkugodzinnych i wielodniowych, znalazł się kiedyś ''Kurs zarządzania czasem''. Czytaj więcej »

Stawiam na Talko banana

Przestrzeganie przed fatalnymi skutkami cywilizacji jest prawdopodobnie równie stare jak sama cywilizacja. Wyobrażam sobie, że gdy jakaś małpa wymyśliła narzędzie (mogła to być gałązka pozbawiona liści, podobna do tych używanych przez szympansy do wybierania termitów z kopca), to zaraz inna małpa zaczęła głośno wyrażać swoje niezadowolenie. Czytaj więcej »

Humbug odrzutowy

Minister nauki i informatyzacji, prof. Michał Kleiber, dokonał przeglądu zobowiązań offsetowych związanych z zakupem myśliwców F-16. W mediach pojawiły się dwie wiadomości - zła i dobra. Jedna, że projekt postępuje wolniej niż przewidywano. Druga, że wydano dotychczas mniej pieniędzy, niż było zaplanowane. Czytaj więcej »

Skleroza w wydaniu cyfrowym

Pojawił się świeży robak internetowy Sasser, którego dostrzegalnym dla użytkownika efektem działania jest poważne spowolnienie pracy komputera. Wirus ten dla odmiany nie rozprzestrzenia się w załącznikach poczty, ale wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach Windows, atakując komputery o losowo wybranych numerach IP. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wizjonerzy i pragmatycy

W czterech podkarpackich gminach Doliny Strugu nikt nie wyczekuje z utęsknieniem na podłączenie do Internetu. Ludzie chcą przede wszystkim gwarancji zatrudnienia, rozwoju przedsiębiorczości, równych dróg, sprawnych oczyszczalni ścieków, nowych sal gimnastycznych. Światłowody dochodzą tu już bowiem do każdej bez wyjątku wsi, a wszystkie szkoły od wielu lat korzystają bezpłatnie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...