powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 15-1992, 13 kwietnia 1992
15-1992 Computerworld nr 15-1992
Informacje

Nowa technologia "Chip-Up" firmy ACER

Nie ma z pewnością ani jednego użytkownika, który nie odczuwałby potrzeby rozbudowy posiadanego komputera. Na ogół nie jest to zabieg prosty, wymaga bowiem zmiany płyty głównej lub modułu zawierającego procesor. Nie jest to też zabieg tani, o czym będzie mowa poniżej. Niektóre firmy wytwarzające sprzęt proponują komputery o budowie modułowej. Problem rozbudowy sprzętu,... Czytaj więcej »

Ustawa a sprawa polska

Z punktu widzenia praktyki legislacyjnej program komputerowy tym przypomina dziecko poczęte, że wymaga ochrony, oraz tym, że akt poczęcia aktu o tej ochronie w warunkach polskich trwa długo. Przynajmniej na to wskazuje chronologia wydarzeń. Już w lipcu 1991 r. wyniki wieloletnich prac komisji powołanej przez ministra kultury i sztuki weszły na porządek obrad Rady Ministrów. Potem tylko... Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Przedstawiamy dzisiaj krajowe ceny oprogramowania kilku znanych na całym świecie firm software'owych. Jest to wybór danych wziętych z katalogów przeważnie przysyłanych na nasz adres faxem. Wybraliśmy te oferty, które wydają się najbardziej urozmaicone. Czytaj więcej »

PC AT

W PC znowu lekkie zmiany. W kategorii 386SX oferowana jest teraz najczęściej odmiana 25 MHz wypierając 20 MHz. Prawie zupełnie nieobecne jest już 16 MHz. Czytaj więcej »

Intertelecom'92

W Łodzi w dniach 26-29 marca odbyły się III Międzynarodowe Targi Łączności INTERTELECOM. Uczestniczyło w nich ponad 80 wystawców, z czego większość z Polski. Przyjechali także nieliczni wystawcy zagraniczni z krajów ościennych: Austrii, Niemiec i Szwecji. Nie zabrakło potentatów najsilniej zaznaczających swoją obecność na polskim rynku: Siemensa i Alcatelu. Czytaj więcej »

Inwestowanie w Polsce - fakt czy fikcja?

Zachodni inwestorzy bardzo poważnie rozważają problem inwestowania w Centralnej i Wschodniej Europie, a zwłaszcza w Polsce. Wielu z nich już założyło swe przedstawicielstwa, wiadomo też o kilku dużych przedsięwzięciach firm takich jak: Toyota, Procter & Gamble, Thomsen CSF, które inwestują kapitał w polskie przedsiębiorstwa, należące do państwa. Czytaj więcej »

Notebook ładowany energią słoneczną

Dla dwóch ekspedycji naukowych korzystających z komputerów typu notebook, skonstruowano dołączane zewnętrznie urządzenie ładujące korzystające z energii słonecznej. Czytaj więcej »

AT&T po wygraniu przetargu na linie światłowodowe

Jak już informowaliśmy, Telekomunikacja Polska S.A. podpisała w marcu br. kontrakt z firmą AT&T Network Systems International na dostawę, montaż i uruchomienie w międzymiastowej sieci telefonicznej cyfrowych linii światłowodowych. Czytaj więcej »

SZMARAGD-owa rozmowa

George Mason University (GMU) w Fairfax pod Waszyngtonem ma opinię najszybciej rozwijającej się wyższej uczelni w Ameryce. Dziesięć lat temu był to mały, prowincjonalny college. Dziś George Mason ma nowe budynki i laureatów nagrody Nobla, zaprasza na wykłady pracowników Departamentu Stanu i prezesów banków z Waszyngtonu, daje doktoraty w nowych, nie istniejących rok temu... Czytaj więcej »

Na zaufanie trzeba sobie zasłużyć

Rozmawiamy z mgr. inż. Jackiem Waksmundzkim - wiceprezesem Zarządu firmy LUMENA LTD. Czytaj więcej »

Novell w natarciu

Rozmowa z dr. Mariusem Kazmierczakiem, odpowiedzialnym w Novell GmbH, Dusseldorf, za program informacji i edukacji dla Professional Developers czyli zarejestrowanych producentów oprogramowania, pracującego w środowisku sieci Novell. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

57 kbps siecią telefoniczną

Znane na całym świecie przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. transmisją danych Motorola UDS wprowadza na rynek nowy, szybki modem V.32b42i zapewniający transmisję danych z prędkością 14400 bitów na sekundę przy użyciu zwykłej sieci telefonicznej (oczywiście zwykłej jak na warunki zachodnioeuropejskie). Czytaj więcej »

TELE-901 - polski konkurent dla Siemensa

W nr 11 CW pisaliśmy o dalekopisie elektronicznym Supertelex ADC, produkowanym na licencji amerykańskiej przez Zakłady Urządzeń Komputerowych w Zabrzu. Czytaj więcej »

Worldwide Telefax Information Network w Polsce

Worldwide Telefax Information Network (WTIN) to światowy koncern informacji faksowych z centralą w Stanach Zjednoczonych, który powstał przed 10 laty i obecnie obejmuje swoją siecią wiele krajów na wszystkich kontynentach. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Same bzdury

Jeżeli kogoś z Państwa interesuje, jak kształtuje się polityka płacowa w naszej redakcji, to wyjaśniam, że jest mniej więcej tak: za materiały zaledwie świetne lub bardzo dobre płaci się pewną stawkę od strony, natomiast za artykuły rewelacyjne i wybitne można uzyskać narzut sięgający 20% stawki podstawowej. Jest więc jasne, że członkom redakcji nie opłaci się wysilać na... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Michał Anioł

Jak wiadomo, wirus Michał Anioł nie wywołał nigdzie większych szkód. Pozostawił jednak po sobie wiele nierozwiązanych zagadek. Czytaj więcej »

Rywalizacja arkuszy w oknach

W bieżącym roku spodziewane jest pojawienie się w sprzedaży nowej wersji arkusza kalkulacyjnego Excel for Windows v. 4.0 oraz Quattro Pro for Windows. Czytaj więcej »

Wersja LA i GA systemu OS/2 v.2.0

Okazuje się że wprowadzona na przełomie 91/92 roku na rynek wersja systemu operacyjnego OS/2 v. 2.0 jest tzw. wersją LA (Limited Availability - ograniczone zastosowanie). Czytaj więcej »

Nowy podręcznik Nortona

Wielu z użytkowników komputerów IBM PC korzystało ze świetnych podręczników Petera Nortona jak "Inside the IBM PC" oraz "Programmers Guide to IBM PC". Czytaj więcej »

Komputerowa zielona fala

Władze miejskie Hamburga w trosce o punktualne kursowanie autobusów zainstalowały opracowany przez Siemensa system komputerowy, który znacznie usprawnia komunikację. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Muzeum w Oświęcimiu

Państwowe Muzeum w Oświęcimiu przedstawiło na międzynarodowym sympozjum naukowym poświęconym losom społeczności cygańskiej podczas II wojny referat pt. możliwości zastosowania komputerów w pracach Archiwum Muzeum na przykładzie bazy danych Zigeunerlager. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowy komputer polowy firmy Husky Computers

Firma Husky Computers znana jest z produkcji komputerów opartych na systemie MS-DOS, przeznaczonych do zastosowania w trudnych warunkach polowych, w przemyśle, lesie itd. Czytaj więcej »

Karta BookView Imperial do notebooków Macintosha.

Karta BookView Imperial umożliwia podłączenie do komputerów PowerBook monitorów VGA, Apple i NTSC lub rzutników obrazu na ekran. Czytaj więcej »

Skanowanie klisz

Nowy, wolnostojący (flatbed) skaner firmy X-Ray Scanner Corporation (XRS) o nazwie 6c OmniMedia zapewnia skanowanie z rozdzielczością 600 dpi w dwóch trybach pracy. Czytaj więcej »

Fuzja Silicon Graphics i MIPS

Dwie firmy Silicon Graphics i MIPS, popierające inicjatywę Advanced Computing Environment, połączyły się z sobą wywołując zadowolenie klientów i części inwestorów. Czytaj więcej »

Super - karty graficzne

Firma Genoa Systems Corporation zaprezentowała całą gamę kart graficznych. Kartę VGA2TV skonstruowano specjalnie dla multimediów. Czytaj więcej »

Kolorowy druk na dowolnym papierze.

Większość obecnie używanych drukarek kolorowych posiada zasadnicze ograniczenie - otóż dla dobrej jakości drukowanego obrazu potrzebują specjalnie przygotowanego papieru, w przeciwnym razie barwnik rozlewa się na papierze powodując brzydki wydruk. Czytaj więcej »

Analiza zdjęć lotniczych

Program OverView sprzedaje firma Scitor Corp. za 3000 USD. Czytaj więcej »

Meteo w domu

Posiadacze komputerów Macintosh mogą kupić w USA system, który umożliwia uzyskanie drogą radiową z satelitów meteorologicznych obrazy pogody i temperatury w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

Nowy RISC DEC-a

Alpha, nowy procesor DEC-a zbudowany w architekturze RISC (reduced instruction set computing), uznany został przez specjalistów za najszybszy z oferowanych obecnie procesorów o zredukowanej liczbie instrukcji. Czytaj więcej »

InkJet - ploter uprzyjemnia pracę z CAD - em

Bazując na opracowanej przez siebie technice "inkjet" Hewlett - Packard skonstruował dużego formatu, jednobarwny ploter DesignJet. Czytaj więcej »

Nowe drukarki heavy duty Dataproducts

W styczniu 92 roku Dataproducts wprowadziła na rynek nową serię drukarek heavy duty LX o wydajności 50 tys. stron na miesiąc i obciążalności rzędu 40%. Czytaj więcej »

Komputery od pani Sendzimir

Fundacja EAST WEST EDUCATION DEVELOPMENT FOUNDATION otrzymała od pani Berthe Sendzimir, wdowy po sławnym wynalazcy i przedsiębiorcy, dotację z przeznaczeniem na komputery personalne dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, New Alliance College for Polish American Culture w Pittsburgu, ośrodka medycznego w Łodzi, szkoły dla niewidomych przy Uniwersytecie Warszawskim, oraz trzech wybranych... Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Coraz tańsze drukarki laserowe

Pierwsza PostScriptowa drukarka laserowa kosztowała w 1985 r. około 7000 USD. Jeszcze dwa lata temu można było kupić taką drukarkę nie taniej niż za 4000 USD. Czytaj więcej »

Rekordowe obroty Wordperfecta

Firma Wordperfect osiągnęła w 1991 r. rekordowe obroty - w wysokości 620 mln USD. Oznacza to 15,5% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Czytaj więcej »

DEC w byłym ZSRR

Jeden z amerykańskich olbrzymów komputerowych - DEC (Digital Equipment Corporation) rozpoczyna starania o zdobycie rynku Rosji i Ukrainy. Czytaj więcej »

Konkurent Intela

Chips and Technologies jest producentem procesora Super386, używanego w komputerach Texas Instruments, a także kilku firm, które wystawiały swoje produkty na Targach Cebit '92: Microstar, DTK, Gigabyte i Magtron z Tajwanu, Malifax z Hong Kongu oraz Biostar i Fujikama z Toronto. Czytaj więcej »

Sukces Nexta

Niezwykły sukces odniosła bostońska firma Next Computer w niepomyślnym dla handlu komputerami roku 1991. Czytaj więcej »

Fujitsu zakupi Suna?

Według pogłosek, krążących w Hongkongu, japońska firma Fujitsu zamierza zakupić Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Rynek komputerowy na Węgrzech

Obroty na rynku komputerowym Węgier wyniosły w 1990 r. 143,49 mln USD, co oznacza niemal ich podwojenie w stosunku do roku 1989. Czytaj więcej »

Ameryka zostaje w tyle

Po raz pierwszy od 20 lat Stany Zjednoczone obcięły fundusz rządowy na badania podstawowe i ich zastosowanie (R&D). Czytaj więcej »

CeBIT'92 - nagroda za najlepszy produkt do biura

Działająca od około 40 lat organizacja Industrie Forum Design, z Hanoweru ogłosiła na targach CeBIT'92 wyniki corocznego konkursu na najlepszy produkt do pracy w biurze. Czytaj więcej »

Compaq (jednak) nagradzany

Seria mikrokomputerów modularnych Compaqa uzyskała prestiżową nagrodę "Most Valuable Product'91" (Najbardziej Wartościowy Produkt roku 91), ufundowaną przez PC Magazine. Czytaj więcej »

CENIT - skośnooki brat CeBIT-u

Dalekowschodnia wersja hanowerskiego CeBIT-u - międzynarodowa wystawa CENIT ASIA'92 (Asian Centre And Conference For Information And Telecomunication) zostanie otwarta 30 września w Hongkongu już po raz trzeci. Czytaj więcej »

Dobry rok Hewlett-Packarda

Według danych za ubiegły rok, na liście rankingowej największych firm świata Hewlett-Packard awansował z 39 pozycji na 29, zaś w ankiecie pisma Fortune H-P jest tą firmą komputerową, która najlepiej spełnia wymagania klientów. Czytaj więcej »

Komputerowy system rezerwacji w PKP

PKP zakupiła w Niemczech "Kurs 90" - komputerowy system rezerwacji międzynarodowej miejsc w pociągach na trasy w całej Europie. Czytaj więcej »

"Samba" w Szczecinie

W marcu br. w szczecińskim hotelu "Neptun" gdyńskie Studio Usług Komputerowych "Samba" zorganizowało dwudniową wystawę, której celem była promocja komputerów i drukarek Hewlett - Packarda, wyrobów firm Star i Fujitsu, a także oprogramowania Borlanda i Microsoftu. Czytaj więcej »

WSI w Zielonej Górze wchodzi do Europy

Za kilka miesięcy w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze ma rozpocząć działalność Centrum Informatyki i Wspomagania Prac Inżynierskich. Czytaj więcej »

Lęk przed piractwewm

Łódzka firma "Cervus", która wysłała do jednej z amerykańskich firm dziesięć faksów z prośbę o sprzedaż programu licencjonowanego - nie doczekała się ani zamawianego produktu ani odpowiedzi. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Wiosenne porządki

Przyszła wiosna i, co za tym idzie, czas najwyższy na przeprowadzenie gruntownych porządków w naszym sprzęcie i zasobach dyskietkowych. A więc do roboty! Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...