powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2004

Wydanie 5/2004, 1 maja 2004
5/2004
Prezentacje firmowe

Systemy okablowania: od UTP do S-FTP

NetWorldWdrażanie coraz bardziej wymagających aplikacji biznesowych i multimedialnych wymusza ciągłą modernizację systemów okablowania: od przełączanych kanałów miedzianych o szybkości 100 Mb/s, poprzez desktopowe 1 Gb/s (miedź) i 10 Gb/s (włókno), po platformy światłowodowe 40 – 100 Gb/s (DWDM) do obsługi multimedialnych aplikacji (głos, pliki, dane, obraz).

JD Edwards Enterprise One: system ERP dla Twojej firmy

OracleOracle oferuje elastyczne rozwiązanie pomagające zintegrować wszystkie aspekty działalności firmy - zarządzanie kontaktami z klientem, aktywami i zasobami przedsiębiorstwa, łańcuchem dostaw oraz relacjami z dostawcami. Poznaj bliżej oprogramowanie JD Edwards EnterpriseOne.

10 lat NetWorld

Oprogramowanie i bezpieczenstwo

Technologie programowe są jądrem funkcjonalności systemów IT. Ostatnich dziesięć lat ich rozwoju upłynęło pod znakiem rewolucji internetowej. Od dłuższego czasu przejawia się to w projektowaniu i wdrażaniu aplikacji e-biznesowych. Czytaj więcej »

Raport

Ewolucja zamiast rewolucji

Majowa akcesja Polski do Unii Europejskiej ma być momentem przełomowym dla branży teleinformatycznej. Przynajmniej wszyscy chcieliby, żeby tak było. Spodziewamy się przede wszystkim zwiększenia konkurencji na rynku, obecności zagranicznych operatorów, obniżek cen połączeń... Przypomnijmy, że 14 lat po wcześniejszym przełomie nie udało nam się zbudować autostrad, czy zatem po... Czytaj więcej »

Wywiad miesiąca

Oszczędności w VoIP

Wydzielona w 2000 r. z Enterprise Networks Group Lucenta firma Avaya ma wielkie udziały w rynku PBX. Jednak gwałtowny spadek wydatków na rozwiązania IT i umacnianie się Cisco na pozycji lidera telefonii IP postawiły w kłopotliwej sytuacji firmę, która od czasu powstania co roku odnotowywała straty. Z drugiej strony dawny dział Lucenta ewoluuje, stawiając bardziej na otwarte systemy i... Czytaj więcej »

Infrastruktura

Integrowanie WLAN Z sieciami LAN

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy notebooków nawiązywali łączność z siecią firmową na dwa sposoby: zdalnie (najczęściej za pomocą modemu i sieci telefonicznej) lub lokalnie, podłączając notebook wyposażony w interfejs sieciowy do gniazda będącego przedłużeniem kablowej sieci LAN. Dzisiaj coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na instalowanie sieci WLAN, dlatego... Czytaj więcej »

Testy i porównania

Przełącznik Dell PowerConnect 6024

Najnowszy gigabitowy przełącznik firmy Dell PowerConnect 6024 wyróżnia bardzo dobry współczynnik cena/wydajność. Urządzenie przetwarza pakiety w warstwach drugiej i trzeciej, obsługując sieci pracujące z szybkością 1 Gb/s (Gigabit Ethernet). Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Nie wszystko stracone

Dzięki ostatnim aferom politycznym świadomość faktu, że utracone bądź celowo zniszczone dane można odzyskać, zdecydowanie wzrosła. Wraz ze wzrostem świadomości rośnie liczba firm świadczących tego typu usługi. Ich poziom jest jednak dość zróżnicowany, w związku z czym wybór odpowiedniej firmy (bądź podjęcie decyzji o samodzielnej próbie odzyskania danych) może stać się... Czytaj więcej »

Zadzwoń na pogotowie

Większość firm deklaruje, że jest gotowa nieść pomoc w trybie 24/7. Kontakt z firmą ma ułatwić ''pogotowie'' odzyskiwania danych - z reguły telefon komórkowy, którym każdej nocy dysponuje jeden z pracowników firmy. Postanowiliśmy sprawdzić gotowość wybranych polskich firm do niesienia pomocy w dość trudnym, symulowanym przypadku. Około północy dzwoniliśmy do tych instytucji... Czytaj więcej »

Nowe technologie

XrML - zawartość pod kontrolą

Technologie zarządzania uprawnieniami wymuszają określone z góry reguły czy polityki, zaprojektowane do ochrony i kontroli zawartości elektronicznej. Mogą one wpływać na różne, istotne operacje na zawartości - od prostego przeglądania i drukowania, do edycji i współdzielenia. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Mobile IP - nowe możliwości usług w sieciach

Protokół Mobile IP, choć opracowany już stosunkowo dawno, dziś znajduje coraz więcej zastosowań. Jednym z nich jest rozwiązanie problemu przełączania mobilnych terminali pomiędzy różnymi bezprzewodowymi sieciami dostępowymi. Takie próby przeprowadziło już wielu operatorów i dostawców bezprzewodowego dostępu do Internetu (WISP) na świecie. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Inwazja minikomputerów

Pojawienie się minikomputerów stanowiło ważny przełom w technice komputerowej i więcej - w praktycznych zastosowaniach informatyki. Jak w przypadku wielu wynalazków, których pomysł ''wisiał w powietrzu'', także nad konstrukcją minikomputera pracowano, niezależnie od siebie, w kilku firmach. Czytaj więcej »

Jarmark cudów barometr nastrojów

Wiosenny Hanower, święte miejsce europejskiej informatyki. Hasło CeBIT przyciąga co roku setki tysięcy wyznawców kultu zera i jedynki. Ale to kult jak żaden inny wrażliwy na gospodarczą koniunkturę. Dlatego statystyki CeBIT-u są doskonałym barometrem nastrojów w branży teleinformatycznej. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu straconego czasu

Wiele można powiedzieć na temat nieprzewidywalności naszych władz, jednak to, co stało się z zapisem o podatku VAT na usługi internetowe, przerasta najśmielsze oczekiwania. W drugiej połowie września ubiegłego roku sparaliżowała nas wiadomość o planowanej na 1 maja br. podwyżce VAT-u z 7% na 22%. Ministerstwo Finansów zarzekało się, że nasze przepisy są podległe unijnym i w... Czytaj więcej »

Zastosowania

Wszystko ma swój czas

Powoli, acz konsekwentnie w nasze życie publiczne wkracza elektroniczny obieg dokumentów i związany z nim podpis elektroniczny. Jego uzupełnieniem, gwarantującym niezaprzeczalność istnienia konkretnego dokumentu w konkretnym czasie, jest usługa znacznika czasu DTS (<i>Digital Time-Stamping</i>). Czytaj więcej »

Porady

Z poradnika administratora

Dwa problemy: jeden ze współdzieleniem dostępu do Internetu, drugi związany z logowaniem się w systemie Windows 2000. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...