powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 13-1992, 30 marca 1992
13-1992 Computerworld nr 13-1992
Cennik

Czy oprogramowanie musi tyle kosztować ?

W dzisiejszym cenniku porównujemy ceny kilku znanych pakietów oprogramowania umieszczone w katalogach firm z USA, Wielkiej Brytanii, RFN i Polski. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla biznesu

Obok oprogramowania wytwarzanego na Zachodzie, prezentujemy produkty rodzimych firm. W przedstawianych ofertach przez nie widać coraz większą różnorodność programów - oraz cen. Niektóre z firm oferują gotowe systemy, inne zaś proponują oprogramowanie na zamówienie - dostosowane ściśle do potrzeb nabywcy. Czytaj więcej »

Informacje

AST w Polsce

Z Chrisem Shallow przedstawicielem firmy AST, która w ciągu 11 lat istnienia stała się jednym z wiodących producentów komputerów - rozmawia Urszula Szymerska. Czytaj więcej »

DTS // ZWUT - Jointventure z kredytami dla klienta

Czy możliwe jest przechodzenie do kapitalizmu bez kapitału? Ta nie tylko filozoficzna kwestia, cytowana jeszcze przez Kisiela, nurtuje dziś wielu ekonomistów. O nią też potyka się wiele polskich przedsiębiorstw, nawet tych z najświetniejszą tradycją. Jak rozwiązać problem braku kapitałów i nowoczesnych technologii? Odpowiedż na to pytanie zdaje się wyraźnie zarysowywać przed... Czytaj więcej »

Bazy danych i EuroInfo'92

W czerwcu Warszawa będzie miejscem II międzynarodowego spotkania na temat informacji i informatyki w biznesie i administracji - EuroInfo'92. Z okazji tej konferencji zorganizowana zostanie wystawa oraz liczne imprezy towarzyszące. Organizatorzy, wśród których wiodącą rolę spełnia Business Foundation, spodziewają się udziału światowych liderów przemysłu informacji i informatyki oraz... Czytaj więcej »

Prognozy rynku sieci lokalnych

Znana brytyjska spółka konsultingowa Frost & Sullivan International przewiduje, że wielkość europejskiego rynku sieci LAN w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie z 567 mln USD w 1991 r. do 2.2 mld USD w 1996. "Epoka przetwarzania w jednym centralnym komputerze przemija, natomiast systemy rozproszone staną się techniką lat 90-tych" czytamy w raporcie F&S. Czytaj więcej »

Podrasowana zabawka

Jednym z najprostszych komputerów na świecie jest Wizard, produkowany przez Sharp Electronics. Czytaj więcej »

INFOSYSTEM'92

Tradycje Międzynarodowych Targów Elektroniki, Telekomunikacji i Techniki Komputerowej INFOSYSTEM' 92, które odbędą się w Poznaniu w dniach 6 - 10 kwietnia, sięgają 1987 r. Czytaj więcej »

Mała, ale sprytna

Stoi sobie na biurku i kpi w żywe oczy - swą wielkością, wagą, kształtem i tym, co potrafi. Zajmuje powierzchnię mniejszą niż szkolny zeszyt (180x150x60 mm) i mogłaby zmieścić się w kieszeni płaszcza nie obciążając jej nadmiernie (0.6 kg). Nie jest najpiękniejsza - taka jakby garbata; łypie na człowieka jedną czerwoną lampką. No i ta dziwna nazwa - MEFA. Czytaj więcej »

Pudełko rosypanych puzzli

Więcej pytań, niż odpowiedzi Czytaj więcej »

Finaliści Golden Softies

"Jest rzeczą prawie niemożliwą do wyobrażenia skala fundamentalnych przemian, jakie zaszły w Europie w ciągu dwu ostatnich lat... Powstanie Ekonomicznej Strefy Europejskiej, jednorodnego organizmu gospodarczego po zniesieniu barier celnych na początku roku 1993 uczyni z Europy największy i najważniejszy rynek świata" - to właśnie duch, który oficjalnie przyświecał jednej z... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Video Phone 2500 z ATT

Urządzenie o nazwie Video Phone 2500 zaprezentował amerykański koncern ATT. Czytaj więcej »

Tłumacz telefoniczny

Japońska firma ATR Interpreting Telephone Laboratories z Kioto opracowała prototyp urządzenia, które przekłada automatycznie telefoniczne rozmowy prowadzone w różnych językach. Czytaj więcej »

Nowy kabel telefoniczny do Wspólnoty Niepodległych Państw

Ponad 20 firm telekomunikacyjnych z całego świata podpisało w Kopenhadze kontrakt na wykorzystanie połączeń w budowanym właśnie przez duńskie firmy GN Store A/S, Tele Danmark A/S i Telecom Denmark Ltd. podwodnym kablu telefonicznym, jaki połączy Wspólnotę Niepodległych Państw z Europą Zachodnią. Czytaj więcej »

Łączność radiowa i komputery przenośne HP

Firma Hewlett-Packard jest m.in. producentem palmtopu HP 95LX. Po dołączeniu do tego komputera odbiornika NewsStream firmy Motorola (299 USD) można w sposób bezdrutowy, za pośrednictwem eteru, importować dane z zewnątrz. Czytaj więcej »

AT&T zbuduje nam linie światłowodowe

American Telegraph & Telephone wygrała przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie trzech międzymiastowych telefonicznych linii światłowodowych w naszym kraju. Wartość kontraktu, o który ubiegało się jeszcze 7 innych korporacji amerykańskich, europejskich i azjatyckich, wynosi prawie 26 mln USD. Suma ta pokryta zostanie przez spółkę Telekomunikacja Polska SA z kredytów... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Jak czytać dyskietki Mac na PC?

Posiadacze komputerów Mac już od dawna mogli przy użyciu programu Apple File Exchange kopiować zbiory z dyskietek sformatowanych w DOS. Czytaj więcej »

Program dla organizatorów

Dużym powodzeniem cieszą się programy umożliwiające planowanie i nadzór nad różnego rodzaju przedsięwzięciami (project management software). Czytaj więcej »

Programy dla Psion 3

Cztery programy dla swego pocketbooka serii 3 przygotowała na CeBIT firma Psion GmbH. "Finanzmanager 3" służy do przejrzystego rejestrowania bieżących operacji gotówkowych i czekowych a także dowolnej liczby kart kredytowych. Dane użytkownik może przenosić na PC i przetwarzać pod Windows. Czytaj więcej »

PADS za darmo!

Jedna z firm opracowujących programy do projektowania układów elektronicznych, PADS Inc. Czytaj więcej »

Borland for Windows

Resource Workshop to nowy produkt firmy Borland, adresowany do programistów MS Windows. Czytaj więcej »

Licencja na Windows NT dla DEC-a

Microsoft udzielił licencji firmie DEC na Windows NT, znajdującą się jeszcze w opracowywaniu 32-bitową, wielozadaniową wersję tego programu. Czytaj więcej »

Nowoczesna, sieciowa szczepionka antywirusowa.

XTree Corp. przygotowała nową wersję sieciowego programu antywirusowego ViruSafe v. 4.5, który automatycznie informuje administratora sieci o "infekcji" wirusowej, jest przy tym prosty w instalowaniu i konfiguracji na wiele stanowisk. Czytaj więcej »

Program dobry do faxów

Dla posiadaczy komputerów IBM PC, którzy mają zainstalowaną kartę faxu Intela lub podobną opracowano program FaxGrabber (łapacz faxów) pracujący w środowisku Windows. Czytaj więcej »

Niezmordowany tropiciel wirusów

Intel Corp. wprowadza do sprzedaży LANprotect - program antywirusowy, który ma chronić sieci Netware 3.1. Czytaj więcej »

Nowe programy graficzne Aldusa

Użytkownicy komputerów Macintosh znają program graficzny firmy Aldus FreeHand 3.0. Czytaj więcej »

Chinook kontra człowiek

Prawdopodobnie najlepszy program do gry w warcaby Chinook i gracz Tinsley the Terrible (Straszny Tinsley) spotkają się w sierpniu na mistrzostwach świata w Londynie. Czytaj więcej »

Pakiet WinPol dla MS-Windows 3.0

Firma ProVision, dystrybutor i reseller Bulla w Polsce, oferuje pakiet WinPol, który zapewnia polskie znaki oraz elastyczną obsługę klawiatury w środowisku MS-Windows 3.0. Czytaj więcej »

Electro Body - polska gra zręcznościowa

Istniejąca od czerwca ub.r. krakowska firma X Land Software Publishing skierowała do sprzedaży nową, szóstą już, grę zręcznościową Electro Body. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

AutoCad w Windows

Monachijska firma softwarowa opracowała dwa rozszerzenia swego flagowego produktu Autocad dla środowiska Windows. Czytaj więcej »

Powstaje europejski superkomputer

Trzej zachodnioeuropejscy producenci systemów równoległych zamierzają wspólnie zbudować wielki superkomputer, oparty na architekturze procesorów Sparc i Intel 860. Czytaj więcej »

Streamer 8 GB

W Niemczech ukazał się w sprzedaży streamer do zabezpieczania danych amerykańskiej firmy Emerald-Systems. Czytaj więcej »

Odchudzanie notebooków

Zdawałoby się, że notebooki osiągnęły już granicę wielkości. Niemniej Japończycy usiłują je jeszcze bardziej zminiaturyzować. Tym razem chodzi o wielkości rzeczywiście mikroskopijne. I tak Toshiba zamierza zmiejszyć grubość 8- warstwowej płyty głównej o 0,2 mm, a wysokość stacji dyskietek 3,5 calowych z 15 na 12,7 mm, i montować twarde dyski o średnicy 1,8 cala. Czytaj więcej »

Nowe modele IBM

Od początku roku IBM przystępuje do ofensywy w zakresie rozszerzenia swej oferty handlowej. Po styczniowej promocji modelu RS/6000, Big Blue zapowiedział powiększenie palety komputerów o dalsze 13 nowych rozwiązań z rodziny AS/400. Maszyny te mają być o 15 do 45% bardziej wydajne od dotychczasowych. Czytaj więcej »

Niepozorny mocarz Toshiby

Najnowszy komputer T6400 przedstawia się następująco - wymiary 15.4 x 10.5 x 4.1 cala (39 x 27 x 10 cm), waga 13 funtów (5.85 kg) i do tego procesor 486 DX/33 MHz, 8 K cache, 4 MB RAM, z możliwością rozbudowy do 20 MB oraz dysk twardy 200 MB, 12 ms. Czytaj więcej »

MO-CD z jabłkiem.

Maxtor Corp. zapowiada zakończenie prac nad dwoma napędami do magnetooptycznych dysków dla Macintoshów. Czytaj więcej »

PC - FTMA na baterie

Firma Texas Microsystems, Inc. opracowała do specjalnych, szczególnie wymagających zastosowań, rodzinę niedrogich i odpornych na różnorakie awarie komputerów osobistych 386 i 486. Czytaj więcej »

Nowe komputery przenośne IBM

IBM wprowadzi wkrótce na rynek trzy nowe produkty. Laptop CL57SX będzie wyposażony w 10-calowy, kolorowy monitor VGA, procesor 386SX, 20 MHz, 4 Mbyte RAM i dysk twardy 80 Mbyte. Można go zasilać z baterii i wyposażyć w kartę sieciową. Cena nie powinna przekroczyć 8 tys. USD. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Przeszło 900 japońskich firm elektronicznych poza Japonią

Liczba zagranicznych oddziałów japońskich firm elektronicznych stale rośnie. W ciągu ostatniego roku poza archipelagiem japońskim przybyło na globie 71 nowych firm produkcyjnych z pod znaku Nipponu oraz 31 nowych ośrodków badawczych w zakresie informatyki. Czytaj więcej »

Compaq na drugim miejscu w Europie

Compaq Computer ogłosił, że wpływy firmy z rynku europejskiego za 1991 r. wyniosły 1,73 mld USD, co stanowi 53% całości dochodów firmy. Czytaj więcej »

Europejski rynek PC'91

Na rynku komputerowym Europy Zachodniej nadal królują składaki. Czytaj więcej »

Czy fuzja z Finsiel uratuje firmę Olivetti?

Półtora roku temu szef Bulla, Francis Lorentz, proponował współpracę firmie Olivetti, ale Włosi odrzucili tę ofertę ze względu na zły stan finansowy francuskiej firmy. Czytaj więcej »

Chaos sprzyja zarządzaniu

Przedsiębiorstwo nie jest maszyną, której funkcjonowanie można precyzyjnie regulować. Czytaj więcej »

ICL-e dla czeskich Rad Narodowych

Po wielomiesięcznych deliberacjach, rady narodowe Republiki Czeskiej zdecydowały się na wyposażenie swoich lokalnych urzędów w systemy komputerowe brytyjskiej firmy International Computers Ltd. Podpisany już kontrakt (wartości ok. 7,5 mln USD) obejmuje dostawy zarówno komputerów osobistych jak i maszyn dużej mocy - DRS 6000 (zgodnych z UNIXem). Czytaj więcej »

Powstała Europejska Konferencja Informatyczna

Pięć krajowych organizacji, zajmujących się kształceniem dorosłych w dziedzinie informatyki, utworzyło w Berlinie Europejską Konferencję Informatyczną (EURIK). Czytaj więcej »

Piractwo komputerowe

Koalicja amerykańskich producentów oprogramowania wystąpiła do rządu USA o włączenie Polski, Tajwanu i Filipin na listę krajów, w których pirackie kopiowanie oprogramowania kwitnie na szeroką skalę, bez przeszkód ze strony władz. Czytaj więcej »

RFN głównym piratem

Niemcy uznane zostały przez Business Software Alliance (BSA) za głównego pirata w dziedzinie nielegalnego kopiowania programów komputerowych. Czytaj więcej »

Autoryzacja SCO w Qumaku

W lutym br. znana krakowska firma Qumak uzyskała kolejną autoryzację, tym razem na sprzedaż produktów The Santa Cruz Operation. Czytaj więcej »

Laboratorium Komputerowe dla niepełnosprawnych

Laboratorium Komputerowe dla osób niepełnosprawnych powstało w Warszawie w siedzibie Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (ul. Oleandrów 4). Czytaj więcej »

Komputery w kolekturach

Polska filia amerykańskiej firmy GTECH sukcesywnie komputeryzuje kolektury naszego Toto-Lotka. Czytaj więcej »

ZBYT nie nadąża z przeliczaniem opłat za energię

Po podwyżce cen energii odbiorcy zaczęli domagać się, by rozliczenia szacunkowe za zużytą energię, dokonywane na podstawie jednego odczytu licznika rocznie, zastąpiono rozliczeniami kwartalnymi, co pozwoliłoby regulować należności za faktycznie zużytą energię. Czytaj więcej »

Komputer dla strażaków

Zawodowa Straż Pożarna w Bydgoszczy otrzymała zestaw komputerowy ufundowany przez miejscowego biznesmena. Czytaj więcej »

Soft-tronik oferuje MS DOS 5.0, a nawet DR DOS 6.0

Od 1 kwietnia Soft-tronik ma prawo do dystrybucji wszystkich produktów Microsoftu na terenie Polski, Rosji i Łotwy. Czytaj więcej »

Autoryzacja Novella w Rexie

Wrocławska spółka REX Ltd posiada od 10 marca 1992 r. uprawnienia Autoryzowanego Centrum Szkolenia NAEC Novella (Novell Authorized Education Center). Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Zakupy spacerkiem

Z lektury wielu artykułów, pojawiających się ostatnio w naszej prasie komputerowej, można wysnuć wniosek, że zakupów sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych warto dokonywać jedynie u renomowanych dealerów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...