powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 12-1992, 23 marca 1992
12-1992 Computerworld nr 12-1992
Cennik

Dolar hop! - a my za nim.

No i już jest wszystko jasne. Dolar ruszył w górę, więc firmy komputerowe podążyły za nim. Ale poza tym są i inne zmiany. Częściej komputery wyposaża się dodatkowo w DOS 5.0, a także szybsze procesory. Odnotowaliśmy niedawno zmianę procesora 80286 12MHz na 16MHz. Podobnie rzadko już sprzedawany jest procesor 80386SX 16MHz. Zastępuje się go ostatnio najczęściej 20- lub nawet 25... Czytaj więcej »

Informacje

Międzynarodowe sojusze producentów układów scalonych

W całym przemyśle informatycznym występuje ostra konkurencja. Dlatego też giganty przemysłowe zawierają sojusze, by utrzymać się na rynku. W żadnej jednak z jego gałęzi nie jest ona tak mordercza jak w produkcji układów scalonych. Tu modernizacja polega na miniaturyzacji. Ta zaś wymaga intensywnych badań naukowych i wysokiej technologii. Z drugiej strony ten, kto pierwszy wprowadzi... Czytaj więcej »

Niefrasobliwi użytkownicy

Opadły emocje spowodowane zagrożeniem wirusem Michelangelo. Są tacy który twierdzą, że za rozpętaną na światową skalę wrzawą kryją się zakamuflowane poczynania reklamowe. To wszystko nie zmienia faktu, że wielu użytkownikom grozi stale wirusowa katastrofa. Czytaj więcej »

Komputer w bibliotece

Jak powinna wyglądać dobra biblioteka wie każdy, kto miał okazję zetknąć się z amerykańskim uniwersytetem. Mieści się w olbrzymim, wielopiętrowym, przestronnym gmachu. Na każdym piętrze wzdłuż ścian ustawione są długie stoły z fotelami lub małe biurka odgrodzone od siebie przepierzeniem. Jest to tzw. open stack library. Każdy może podejść do półki, wyjąć tyle książek... Czytaj więcej »

Skąd zawieje wiatr

W atmosferze oczekiwania na XXI wiek, który zdaniem wielu specjalistów zdominowany zostanie przez techniki informatyczne, rozpoczęły się w Hanowerze po raz siódmy targi CeBIT. Na pierwszy rzut oka widać, że mają one szansę stać się nie tylko wydarzeniem handlowym, ale i w pewnej mierze kulturowym. Najnowsza technika służyć ma przede wszystkim przepływowi informacji, komputer staje... Czytaj więcej »

Zawirowania w amerykańskim przemyśle komputerowym

Ubiegły rok wstrząsnął fundamentami wielu komputerowych "pewniaków", do których należały wielkie firmy amerykańskie. Największe kompanie, odnotowujące rokrocznie coraz większe zyski, stanęły nagle wobec drastycznego spadu dochodów lub nawet groźby deficytu. Ten rok, jak pisaliśmy w artykule pt. "Wirus recesji" (CW nr 2/92), nie zdaje się zapowiadać wiele lepiej. "Wirus recesji"... Czytaj więcej »

Autoryzowane kursy Novella

Kilka miesięcy temu komputerowy światek obiegła wieść, że w Polsce odbył się egzamin dla kandydatów na dyplomowanych inżynierów (CNE - Certified NetWare Engineers) i licencjonowanych instruktorów (CNI - Certified NetWare Instructors) Novella. Choć nie był to pierwszy tego typu egzamin, to uwagę zwracała wysoka frekwencja i doskonałe przygotowanie kandydatów, odzwierciedlone... Czytaj więcej »

Odświerzanie dyskietek

Jak wiadomo, dyskietki, podobnie jak wszystkie nośniki magnetyczne, charakteryzują się tym, że w miarę upływu czasu zapis na nich zanika. Nie jest to proces zbyt szybki, szczególnie, jeśli dyskietki pochodzą od renomowanego producenta, jednakże trzeba brać go pod uwagę. Czytaj więcej »

Drukarki katorżniczej pracy

Wśród polskich użytkowników drukarek komputerowych czynnikiem decydującym o jej wyborze jest najczęściej przyzwyczajenie lub opinia kolegi. Kupuje się przeważnie to, co mają "wszyscy", czyli na ogół któryś z tańszych modeli Stara, Seikoshy, lub Epsona. Tymczasem, niczego nie ujmując produktom wymienionych firm, które w swojej klasie są skądinąd bardzo dobre - wielu klientów... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Joint venture Motoroli

Motorola utworzyła joint venture z kanadyjską firmą Northern Telecom. Czytaj więcej »

Trailblazer - inteligentny "high speed modem)

Austriacka firma DATENTECHNIK wprowadza na polski rynek inteligentny "high speed modem" - Trailblazer ("Znak Szlaku"). Umożliwia on przesyłanie łączem komutowanym szeregowych sygnałow binarnych z szybkością do 18.000 b/s. Mikroprocesorowa technologia (M68000) zapewnia wysoką efektywność i dobrą transmisję danych na liniach komutowanych. Czytaj więcej »

Bundespost zamawia komputery ICL

Deutsche Bundespost Telekom wybrał z ofert przetargowych ICL,jako dostawcę 24 tysięcy komputerów osobistych i terminali dla swej administracji i placówek łączności w całych Niemczech. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Windowbase 1.5

Firma SPI przygotowała na CeBIT nową wersję Windowbase oznaczoną 1.5. Jest ona szybsza od poprzedniczki i można w niej bezpośrednio przetwarzać pliki dBase. Czytaj więcej »

Arkusze kalkulacyjne w shareware

Firma Zbych s-ka z o.o.(Warszawa, tel. 17-69-84), która zajmuje się dystrybucją programów typu shareware na rynku polskim, ufundowała nagrodę dla zwycięzców konkursu informatycznego dla uczniów szkół średnich, który ogłosiliśmy w nr 7/92 CW. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Notebooki coraz bardziej samodzielne

Przewiduje się, że w pierwszym półroczu 92 r. będzie się stosowało do notebooków baterie, które wystarczą na 6 godz. nieprzerwanej pracy tych urządzeń, zaś do końca 92 r. zasilanie bateryjne wystarczy na od 9-11 godz. eksploatacji. Czytaj więcej »

Notebook w plecaku.

AST Research Incorporation opracował specjalną, zewnętrzną ładownicę akumulatorów, przystosowaną do notebooków Premium Exec 386SX/20. Czytaj więcej »

Kolorowe notebooki NEC w USA

NEC Corp. rozpoczął w lutym eksport do Stanów Zjednoczonych zgodnych z IBM notebooków z kolorowym monitorem. Czytaj więcej »

Komputer NCR jak zeszyt

Elektroniczny notatnik NCR System 3125, ma formę i wymiary brulionu 22,3 x 27,9 x 2,5cm. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

3Com zakupił BICC

3Com, amerykański producent sieci, postanowił zrezygnować z podstawowej dotychczas działalności (tworzenia sieci LAN) i przestawić się całkowicie na wytwarzanie systemów łącznościowych między różnymi sieciami. Czytaj więcej »

Hojny AMD

Advanced Micro Devices (AMD), amerykańska firma, która w ub.r. odniosła duży sukces rynkowy, pomyślnie konkurując z Intelem w sprzedaży mikroprocesora 386, (będącego klonem (Intela), okazała się niezwykle hojna dla swych pracowników. Czytaj więcej »

Borland lepszy

Microsoft rozstał się z Fredem Greyem, odpowiedzialnym w tej firmie za języki programowania. Czytaj więcej »

Joint venture ICL z Tatrami

Szef ICL, Peter Bonfield i premier Autonomicznej Republiki Tatarskiej (wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej), Muhanmat Sabirow podpisali w Kazaniu protokół o utworzeniu brytyjsko-tatarskiej joint venture, która produkować będzie średniej wielkości komputery pracujące w systemach otwartych. Czytaj więcej »

Węgierskie zakupy w ICL

Węgierski Bank Narodowy zamówił w firmie brytyjskiej ICL systemy komputerowe za 800 tys. funtów bryt. (ok.1500 tys. USD). Czytaj więcej »

Na Tajwanie taniej

Zuryska firma Faselec, będąca filią Philipsa, doszła do wniosku, że produkcja płytek ceramicznych w miejscowym zakładzie jest zbyt droga. Czytaj więcej »

DEC ograniczania wydatki na badania

Po niezwykle wysokich stratach w drugiej połowie 1991 r. amerykańska firma Digital Equipment Corp. postanowiła poczynić oszczędności w wydatkach na badania. Czytaj więcej »

Spór między CUA i IBM

W W.Brytanii doszło do sporu między tamtejszym Computer Users Associaton (CUA - Stowarzyszenie Użytkowników Komputerów IBM) a krajowym kierownictwem IBM na tle ... cennika komputerów AS/400. Czytaj więcej »

Brytyjczycy tracą miliardy

Jak informuje "Financial Times" brytyjskie firmy tracą rocznie ponad miliard funtów szterlingów na skutek przypadkowego lub celowego uszkadzania ich systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Komputery za ropę

Rosyjski tygodnik "Kommersant" - jak czytamy w "Gazecie Bankowej" - najlepsze źródło informacji o życiu gospodarczym Rosji - przedstawił tabelkę opłacalności transakcji typu eksport - import, prowadzonych przez tamtejszych prywatnych przedsiębiorców. Czytaj więcej »

Komputer wynajmuje samochody

Działająca w 90 amerykańskich miastach kompania Alamo, wynajmująca samochody, wszystkie związane z tym operacje zinformatyzowała. Czytaj więcej »

Srebrny medal dla MULTITRADE S.A.

Szkoła Komputerowa działająca przy firmie MULTIRADE SA w Warszawie została wyróżniona przez The Santa Cruz Operation srebrnym medalem za działalność pierwszego w Polsce Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego systemu UNIX V/386. Czytaj więcej »

Compaq nie boi się naszej biedy

Przedstawiciel Compaqa na Europę Wschodnią p. Zelimir Illic w rozmowie z dziennikarzem "Globu 24" stwierdził, że jego firma nie boi się konkurencji cenowej ze sprzętem z Tajwanu czy Korei Południowej. Czytaj więcej »

DEC inwestuje w polskich specjalistów

Firma DEC w ramach programu TEMPUS (opracowanego i sfinansowanego przez EWG w ramach pomocy dla krajów Europy Wschodniej i Środkowej, a mającego na celu podniesienie poziomu szkolnictwa wyższego w tych krajach), nawiązała współpracę z Politechniką Krakowską. Czytaj więcej »

ICL - 40% informatyki w polskich bankach

Pełna kompatybilność produktów International Computers Ltd z systemami otwartymi oraz rozwinięte programy wspomagania menadżerskiego (EIS - EPiC) i dostosowywania się do lokalnych realiów i potrzeb sprawiły, że ICL zdobyła w ciągu ostatniego roku wiele nowych kontraktów na instalowanie swych systemów w bankach polskich i zagranicznych. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Korzyści przetwarzania wsadowego

Pliki wsadowe (batchfiles) są dla użytkowników sporym ułatwieniem. Umożliwiają bowiem pewną automatyzację sterowania pracą komputera. Są to pliki tekstowe zawierające polecenia systemu DOS, niekiedy uzupełniane o specjalne komendy przetwarzania wsadowego. I chociaż język batchów jest bardzo krytykowany za swój prymitywizm, to ma on tę niepodważalną zaletę, że jest bardzo... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...