powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 11-1992, 16 marca 1992
11-1992 Computerworld nr 11-1992
Informacje

Burza wokół apanaży amerykańskich super-bossów

Problem nie pojawił się nagle. W artykule "Big Blues w Big Blue" (CW z 2 grudnia 1991) pisałem o tym, że pracownicy tej największej korporacji komputerowej świata wytykają w gazetce elektronicznej swemu prezesowi, iż w 1990 r. uzyskał w firmie 35 - procentową podwyżkę swych milionowych dochodów, mimo że w tym samym czasie wartość akcji "Wielkiego Błękitka" spadła a wielu ludzi... Czytaj więcej »

Czy będą superkomputery dla polskiej nauki?

Renomowany producent komputerów o wielkiej mocy obliczeniowej, firma Convex, złożyła Ministerstwu Edukacji Narodowej ofertę promocyjnej sprzedaży komputerów serii Cxx i C3xx z bardzo dużymi upustami cenowymi, sięgającymi 80%, przy czym opłata może być rozłożona na kilka lat, bez odsetek. Czytaj więcej »

Spotkanie marketingowe w DHI

W dniach 25-26 lutego br. w Domu Handlowym Informatyki odbyły się spotkania marketingowe współpracujących z DHI resellerów komputerów PC znanej tajwańskiej firmy Acer i oprogramowania Microsoftu. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób; jednym z gości był p. Olgierd Świda, przedstawiciel Microsoftu w Polsce. Czytaj więcej »

Kontroler graficzny EISA

Firma Artist Graphics wprowadziła niedawno na rynek kontroler graficzny, który stanowi część karty graficznej XJS-EISA. Czytaj więcej »

Z historii informatyki w Polsce

Mija już lat czterdzieści od czasu gdy kilka pozornie dość zwykłych inicjatyw zapoczątkowało informatykę w naszym kraju.Doprowadziły one bowiem do uformowania w końcu 1948 r. Grupy Aparatów Matematycznych - GAM - przy powstającym wówczas Państwowym Instytucie Matematycznym. Historia tej grupy została już raz dość dokładnie opisana. Dlatego też ograniczę się do przede... Czytaj więcej »

Fatalny rok IBM

Big Blue po raz pierwszy w swej 80-letniej historii poniósł straty w wysokości 2,8 mld USD, głównie wskutek tego, że wiosną wypłacił 2,3 mld na ubezpieczenia chorobowe dla emerytowanych pracowników. Ale nie koniec na tym. Po ogłoszeniu szerokiej restrukturyzacji w II połowie ub.r., która początkowo przewidywała zwolnienie 20 tys. pracowników, zwolniono faktycznie 29 tys., wobec... Czytaj więcej »

Jak się nie bać komputera?

Wbrew pozorom, odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwo, gdyż w świadomości bardzo wielu rodaków to urządzenie nadal okrywa nimb tajemniczości. Jeszcze nie tak dawno można było przeczytać, że pewna firma zakupiła ZX Spectrum w charakterze komputera biurowego lub, że w innej sprzęt, wartości kilkuset tysięcy dolarów, trzymany jest pod kluczem, ze względu na obawy szefa.... Czytaj więcej »

Od cyfry do kreski

Słabą stroną wszelkich systemów przetwarzania danych jest wprowadzanie informacji. Nadal odbywa się ono najczęściej przez wpisywanie ich z klawiatury, albo bezpośrednio do systemu lub na wyspecjalizowanych stanowiskach przygotowania danych. Czytaj więcej »

Rozwój czy regresja?

Funkcjonuje stereotyp, że komputer, będąc dzieckiem twórczej myśli człowieka jest eksponentem ogólnie rozumianego rozwoju i postępu, i sam podlega pozytywnej ewolucji od form niższych do wyższych. Bzdurność tego poglądu dorównuje jego żywotności, zaś zjawisko daje się wytłumaczyć tylko umysłową ociężałością tych, którzy go hołubią. Czytaj więcej »

Wyniki konkursu prac magisterskich

Zakończył się VIII Ogólnopolski Konkurs PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki, organizowany przez Oddział Dolnośląski Towarzystwa. Czytaj więcej »

W pogoni za Michałem Aniołem

Nasz dość wydłużony cykl wydawniczy uniemożliwił nam, niestety, dostatecznie wczesne włączenie się do akcji ostrzegania przed niebezpieczeństwem grożącym 6 marca ze strony wirusa Michelangelo. Czytaj więcej »

Producenci sprzętu podliczają straty

Jesienią 1991 r. obserwatorzy rynku przepowiadali jeszcze 3-4% wzrost sprzedaży komputerów w 1991 r. Tymczasem rzeczywistość okazała się dla producentów mniej pomyślna. Zamiast przewidywanego wzrostu nastąpił spadek o 7,8% (z 118,9 mld USD w 1990 r. na 109,7 mld). Czytaj więcej »

Epidemia grypy Nowozelandzkiej wóciła do ojczyzny

Grypa Nowozelandzka czyli wirus Stoned stworzony w 1988 roku w Nowej Zelandii, a określany przez mieszkańców tego kraju, jako najbardziej znany produkt eksportowy Made in New Zeland, powróciła do swej ojczyzny. Czytaj więcej »

Ochrona prawna oprogramowania

Dawno temu, bo w ogłoszonym 15 grudnia 1988 r. stanowisku w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych, Polskie Towarzystwo Informatyczne stwierdziło m. in., że ochrona oprogramowania jest jednym z koniecznych warunków dla rozwoju krajowego przemysłu oprogramowania, bez którego istnienia nie może być mowy o postępie zastosowań informatyki w Polsce. Czytaj więcej »

Gdzie szukać sukcesu?

IDC (International Data Corporation), największa na świecie korporacja zajmującą się badaniem rynku komputerowego, działa w Polsce stosunkowo niedługo. Czytaj więcej »

Ranking dyskietek

Jakie dyskietki są najlepsze? Wbrew pozorom jest to jedno z trudniejszych pytań zadawanych sprzedawcy przez przeciętnego użytkownika komputera. Najczęściej usłyszymy, że te, które są "100% certified and error free". Nic bardziej złudnego! W większości wypadków napis taki nie znaczy nic, a już na pewno nie jest oznaczeniem klasy wyrobu, choć przez analogię do kaset magnetowidowych,... Czytaj więcej »

Rynek półprzewodników '91

Analiza rynku półprzewodników, przeprowadzona przez firmę Dataquest wykazała, że podobnie jak w poprzednim okresie jest on podzielony wśród wielu wytwórców. Dziesiątka największych firm zaspokaja łącznie 55,6% światowego zapotrzebowania. W ciągu 1991 r. wzrosło ono o 11,5%. Czytaj więcej »

Rekordowy rok Intela

Hans Geyer, generalny dyrektor Intela na Europę, miał powody do zadowolenia bilansując wyniki firmy w 1991 r. Obroty tego półprzewodnikowego giganta wzrosły w ciągu roku o 22% - do 4,78 mld USD ( w ub.r. wyniosły 3,92 mld), a równocześnie nastąpił wzrost zysku aż o 26% (do 819 mln wobec 650 mln USD o rok wcześniej). Po raz pierwszy też Intel przekroczył granicę obrotów 1 mld USD... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Bezgłośny telefon

Inż. Yair Mendelowitsch z Western Michigan University i Robert Slager z Ośrodka Pomocy Słuchowej w Kalamazoo, w stanie Michigan (USA), skonstruowali telefon dla niesłyszących, oparty na zupełnie nowej zasadzie. Czytaj więcej »

Japończycy zbudują linie radiowe dla polskiej telefonii

Telekomunikacja Polska S.A. podpisała 17 lutego w Warszawie kontrakt z japońską firmą MITSUI-NEC CORPORATION na dostawę, montaż i uruchomienie w sieci telefonii publicznej 16 relacji cyfrowych linii radiowych. Wartość kontraktu wynosi ok. 17,5 mln dolarów i ma być on zrealizowany w ciągu dwóch lat. Czytaj więcej »

Polski superteleks

W Zakładach Urządzeń Komputerowych MERA - ELZAB w Zabrzu wyprodukowano na licencji firmy American Datacom z USA pierwszy polski dalekopis komputerowy. Czytaj więcej »

Recenzja programu

Jeszcze jeden dobry słownik

"Komputerowy Słownik Angielsko-Polski", wersja II/3.1, (istnieje już wersja II/3.2) to pakiet czterech programów, jeśli nie liczyć pomocniczych (m. in. do definiowania czcionki dla EGA i VGA). Programem głównym jest C.EXE, obsługujący słownik angielsko-polski. Towarzyszą mu: EDYTOR.EXE, służący do wprowadzania nowych haseł lub usuwania haseł uznanych przez właściciela za zbędne;... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

pcANYWHERE już w Symantecu

20 stycznia odbyła się premierowa prezentacja pakietu pcANYWHERE 4.5 opracowana przez Symantec, w związku z przejęciem przez tę firmę dotychczsowego dorobku firmy DMA. Czytaj więcej »

Obiektowe biblioteki "loyalty free"

Pod terminem loyalty free rozumie się takie oprogramowanie, którego użycie do tworzenia komercyjnych aplikacji jest zwolnione z wszelkich dalszych opłat licencyjnych. Czytaj więcej »

AutoCAD nie mieści się w oknach

Lada dzień AutoDesk rozpocznie dystrybucję programu AutoCAD w wersji do Windows, jednak wielu użytkowników przewiduje, że program ten nie przyjmie się, gdyż w połączeniu z systemem Windows drastycznie wydłuża czas reakcji tak obciążanego komputera. Czytaj więcej »

Banyan. Sieci dla 5, 10 i 20 osób

Banyan, amerykański producent systemów sieciowych Vines, które użytkownicy w wielu ankietach określili jako przynoszące największą satysfakcję, opracował ich wersję dla 5, 10 i 20 użytkowników. Czytaj więcej »

Komputerowy agent 007

Dwaj amerykańscy naukowcy z National Institutes of Health, Walter Stewart i Ned Feder, stworzyli program, który potrafi dokonać analizy każdego tekstu i zbadać go, czy nie jest plagiatem. Czytaj więcej »

DOS Quattro Pro 4.0

Po skierowanej niedawno do sprzedaży wersji arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro dla MS-Windows, użytkownicy będą mieli zapewne niedługo okazję zobaczyć nową DOS-owską wersję Quattro Pro 4.0. Ponieważ krążą dopiero wersje beta, można się na razie opierać jedynie na cudzych wrażeniach, które opublikował niedawno "Info World". Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Radiowa sieć LAN

Karta sieciowa autorstwa NCR do łączności bezprzewodowej klient-serwer wydaje się rozwiązywać wszystkie problemy związane z niedogodnościami, które napotykają zwykle użytkownicy podczas instalacji okablowania sieciowego. Czytaj więcej »

Przyzakładowa szkoła multimedialna

Ponad 5 tys. pracowników przeszkoliła firma Bethlehem Steel Corp. korzystając z multimediów. Czytaj więcej »

Rewolucja piór ciągle przed nami

Mimo, że na ubiegłorocznych targach Comdex'91, kilkanaście firm (m.in NEC, Samsung i Momenta) zaprezentowało swoje komputery z piszącymi po ich ekranie piórami, to w cztery miesiące później zaledwie jedna firma wprowadziła prezentowany wówczas produkt na rynek. Czytaj więcej »

Intel chce szybszych szyn

Producent znanych na całym świecie procesorów x86 zamierza zająć się ustanowieniem standardu de facto dla szyn transmisji danych I/O. Czytaj więcej »

Szybki kontroler graficzny

Amerykańska firma ARTIST GRAPHICS, specjalizująca się w produkcji kontrolerów graficznych o wysokiej rozdzielczości, wprowadziła na rynek serię WINSPEED, przeznaczoną dla profesjonalnych użytkowników środowisk MS Windows, Presentation Manager i X-Windows. Czytaj więcej »

Nowy monitor dla Macintosha

Apple Computer Inc. wprowadził nowy 16-calowy kolorowy monitor dla modeli Macintosh Quadra 700 i Quadra 900 o rozdzielczości 832x624 punktów i 24-bitowym kolorze. Czytaj więcej »

Płaska stacja dyskietek

Firma Cannon skonstruowała podwójną stację dla dyskietek 5,25 i 3,5 cala o połowę niższą od dotychczasowych. Czytaj więcej »

IBM ES/9000

Dyrektor naczelny IBM Poland Antoni Rozwadowski oznajmił, że w kwietniu do Polski sprowadzone zostaną modele 180 i 200 komputerów IBM ES (czyli: Enterprize Systems) /9000. Czytaj więcej »

Nietuzinkowy hub

Nowy hub - złącze sieciowe w postaci karty z możliwością przyłączenia 12 użytkowników - opracowała ostatnio firma Intel. Czytaj więcej »

Tranzystor szybszy w dwie strony

Naukowcy z IBM używają do konstrukcji komputerów bipolarny tranzystor dużej mocy o częstotliwości 20 GHz. Czytaj więcej »

Notebook dla alpinistów

Noteboki i inne przenośne komputery mogły dotychczas pracować bez zasilania energią elektryczną jedynie przez kilka godzin - dopóki pozwalała na to pojemność baterii czy akumulatorów. Czytaj więcej »

Mapa pogody w komputerze

Mając komputer i modem można się uniezależnić od telewizyjnych czy radiowych prognoz pogody, przynajmniej na Zachodzie. Czytaj więcej »

Przenośny osprzęt do wideokonferencji

Firma Hitachi oferuje "najmniejszy, przenośny i najtańszy" - jak głosi - osprzęt do przeprowadzania wideokonferencji pn. CA-200 i DP-200. Czytaj więcej »

Kokoprocesor Rapid CAD

Firma Intel opracowała nowy typ koprocesora arytmetycznego, który przyspiesza pracę tradycyjnego układu procesorów 386DX/387. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Apple - wielka przecena!

Tak jak od dłuższego czasu przewidywano, Apple Computer Inc. w połowie lutego obniżył ceny wszystkich swoich produktów od 9 do 37%. Czytaj więcej »

Lotus też się przeobraża

Obroty Lotusa w 1991 r. wyniosły prawie 830 mln USD, a zysk netto 43 mln USD i był dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej. Czytaj więcej »

Tajwański skok w XXI wiek

"Od milionów do miliardów " to nazwa tajwańskiego programu rozwoju przemysłu komputerowego do 2000 roku - czytamy w reportażu Mieczysława Stolarskiego, zamieszczonym w "Dzienniku Zachodnim" ( nr 23/92). Czytaj więcej »

LSI wycofuje się z Sematechu

Amerykańska firma LSI Logic Corporation wycofała się z Sematechu - konsorcjum utworzonego w 1987 r. przez 14 amerykańskich producentów półprzewodników. Czytaj więcej »

Hewlett-Packard w Krakowie

HP rozszerzył swoją sieć dystrybucyjną w Polsce o kanał Autoryzowanego Wholesalera. Czytaj więcej »

OS/2 w objęciach COCOM-u?

Okazuje się, że stosunkowo nowy, 32-bitowy system operacyjny IBM, OS/2 jest produktem nie do zdobycia na polskim rynku mimo obecności oddziału firmy IBM w naszym kraju. Czytaj więcej »

Wrocławski Informator Komputerowy

W połowie lutego we Wrocławiu rozpoczął działalność Wrocławski Informator Komputerowy czyli lokalny bank danych. Czytaj więcej »

Drukarki laserowe i elektronowe

Drukarki laserowe uważa się powszechnie za urządzenia oferujące druk najwyższej jakości. Czytaj więcej »

Listy

Automatyczne zmiany konfiguracji

Propozycja p. Marka Hasa ma, mimo niewątpliwych zalet także i pewne niedogodności. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...