powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 10-1992, 9 marca 1992
10-1992 Computerworld nr 10-1992
Informacje

CeBIT'92

Przez 8 kolejnych dni w środkowej dekadzie marca Hanower będzie informatyczno-telekomunikacyjną stolicą świata. Największy z dotychczasowych CeBIT-ów zgromadzi przeszło 5 tys. wystawców z 46 państw, którzy zaprezentują to, co w 1992 r. i w pozostałych latach tego stulecia, a także w perspektywie XXI wieku, ma określać tenedencje koncepcyjno- technologiczne w informatyce,... Czytaj więcej »

Polska nadal na japońskiej liście COCOM

Niepewność odnośnie dalszego rozwoju sytuacji w byłym ZSRR oraz niepokoje dotyczące stabilności kontroli nad bronią nuklearną sprawiają, że rząd Japonii nadal będzie realizował ustalenia paryskiego COCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls) w sprawie embarga na eksport najnowszych technologii - podała agencja Jiji Press. Czytaj więcej »

DOS prawie na piątkę

Warto było czekać - blisko cztery lata. DOS 4.0, który powstał w 1988 r., tak roił się od błędów, sztywnych ograniczeń pamięci, a instalowało się go tak trudno, że mało kto się na to zdecydował. Teraz wydaje się, iż DOS 5.0 zdołał nadrobić stracony czas. Czytaj więcej »

Amerykanie wchodzą do francuskiej informatyki

Pod koniec stycznia premier Edith Cresson wyraziła zgodę na zawarcie serii nowych porozumień o przekazaniu obcokrajowcom kolejnej części udziałów francuskich firm komputerowych w zamian za amerykańskie dolary i technologie. Decyzję tę poprzedziły wielomiesięczne, żmudne rozważania, w czasie których francuski rząd rozpatrywał długie listy argumentów "za" i "przeciw". Czytaj więcej »

Naświetlanie bez PostScriptu na Atari

Dzięki interfejsowi Linotronic firmy DMC (Design Marketing Communication) program Calamus na komputery Atari TT i ST może sterować laserowymi naświetlarkami Linotype. Czytaj więcej »

Pirackie kopiowanie kwitnie w Europie

Wiele się u nas mówi na temat piractwa programowego w Polsce i rozdziera szaty w związku z nielegalnym handlem takimi programami na giełdzie komputerowej. Tymczasem gdzie indziej wcale pod tym względem nie jest lepiej. Nas jeszcze w pewnym stopniu tłumaczy brak ochrony prawa autorskiego. Na Zachodzie argument ten odpada. Czytaj więcej »

Program nie tylko podatkowy

POLSYSTEM-2 Czytaj więcej »

SAD - polski system archiwizacji i zarządzania dokukentami

Jedną z krajowych nowości, które można było oglądać na targach KOMPUTER EXPO`92, jest System Archiwizacji i Zarządzania Dokumentami (SAD) firmy KOMTECH z Radomia. To pierwsza krajowa aplikacja typu DIP (Digital Image Processing). Czytaj więcej »

Zanim zarzucisz sieć (2)

POCZĄTKI Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Alcatel układa kabel transatlantycki

Alcatel Submarcon, stanowiący oddział francuskiej firmy Alcatel Alsthom, otrzymał zamówienie na ułożenie transatlantyckiego kabla z włókna szklanego o długości 3500 km. Czytaj więcej »

Nowy chip telefoniczny

Zanosi się na to, że w niedalekiej przyszłości nastąpi rewolucyjna zmiana w budowie telefonicznych sekretarek. Mianowicie pozbawione zostaną one niezbędnych dotychczas urządzeń magnetofonowych. Czytaj więcej »

Konkurent Telecomu

Konsorcjum Optus Communications, w którego skład wchodzi amerykańska firma Bellsouth, brytyjska Cable and Wireless oraz cztery przedsiębiorstwa australijskie, otrzymało zamówienie rządowe na budową drugiej ogólnokrajowej sieci telekomunikacyjnej. Oprócz tego w przetargu uczestniczyła firma Kalori z Hongkongu. Czytaj więcej »

Przybywa automatycznych łączy z zagranicą

Jakość usług krajowej telefonii pozostawia nadal wiele do życzenia ale w połączeniach z zagranicą zmieniło się nieco na lepsze. Od lutego np. możemy dodzwonić się bezpośrednio do Kuwejtu, Seulu, Tokio czy Caracas, a nawet na Hawaje i Grenlandię. Jeszcze rok temu mieliśmy ok. 1,5 tys. automatycznych łączy międzynarodowych, obecnie jest ich ponad dwukrotnie więcej. Przede... Czytaj więcej »

Komu falę, komu?

Dziś praktycznie każdy może wystąpić do ministra łączności o przydział częstotliwości nadawczej, a po jej otrzymaniu uruchomić rozgłośnię radiową bądż studio telewizyjne. Czytaj więcej »

książki

Najlepsze książki informatyczne 1991 w USA

COMPUTERWORLD USA, który w czerwcu br. obchodzić będzie srebrny jubileusz, od lat zamieszcza zwięzłe informacje o książkach z dziedziny informatyki. Pod koniec roku czasopismo typuje publikacje do uwieńczenia laurem "najlepszej ksiązki". Z książek wydanych w 1991 roku amerykański tygodnik wytypował cztery pozycje, które zdaniem jego redaktorów są najlepiej napisane i dotyczą... Czytaj więcej »

Andrzej Pikoń - AutoCAD wersja 10 - Wydawnictwo HELION, Gliwice 1991, str 140, cena ?

Książka składa się z trzydziestu rozdziałów, które traktują o regułach posługiwania się znanym, wspomagającym projektowanie, programem AutoDesku - AutoCAD w sposób podręcznikowy. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Programy pierwszego kontaktu

Z Feliksem Sapińskim - prezesem spółki VULCAN z Wrocławia i Janem Ziębą - dyrektorem d.s. edukacji w tejże spółce, rozmawia Krystyna Karwicka Czytaj więcej »

Recenzja programu

Nareszcie edytor dla ludzi?

Programowanie to sprawa zbyt poważna, by pozostawić ją w rękach programistów - to wcale nie jest paradoks, tylko obiektywna prawda. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Komputer też człowiek

Niedawno ukazała się w naszym tygodniku rezenzja programu do nauki angielskiego ETeacher, któremu autor wytknął kilka, oględnie mówiąc, niedociągnięć. I stała się rzecz dziwna - po ukazaniu się numeru w kioskach dwie znane mi osoby stwierdziły: "Wiesz, chyba kupię sobie tego ETeachera!". Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Elektroniczny radca prawny

Sporo niechęci do PC wśród amerykańskich prawników wywołał program zatytułowany Home Lawyer (prawnik domowy), który opracowała firma o nazwie Egghead Discount Software. Czytaj więcej »

Lotus Walden - odpowiedź na Object Vision

Lotus pozazdrościł rozwiązań programowania bez pisania jednej linijki kodu, oferowanych przez Object Vision 2.0 i zapowiada udostępnienie narzędzia do produkcji aplikacji profilowanych do potrzeb końcowego użytkownika różnych baz danych. Czytaj więcej »

Komputerowy nadzór leków

Do brytyjskiego urzędu dopuszczającego do obrotu leki, napływa rocznie ok. 20 tys. raportów od lekarzy, dentystów i placówek dokonujących sekcje zwłok, na temat niepożądanych skutków ubocznych stosowanych obecnie środków medycznych. Czytaj więcej »

Poszukiwanie przodków

W krajach zachodnich powstało wiele programów, które służą do ustalania drzewa genealogicznego. Jednym z głównych ich zadań jest wymiana informacji oraz nawiązywanie kontaktów między osobami, które interesują się tymi samymi rodzinami czy osobami. Czytaj więcej »

Komputerowy atlas anatomiczny

W Niemczech ukazał się komputerowy atlas anatomiczny. Czytaj więcej »

Błędy w Winwordzie

Word, najbardziej popularny edytor na Zachodzie, doczekał się już drugiej wersji angielskiej dla Windows, pn. Winword. Nie jest ona jednak wolna od błędów. Stosunkowo najmniej kłopotliwe dla użytkowników jest zdarzające się "zawieszenie" systemu; wystarczy wówczas komputer ponownie uruchomić. Czytaj więcej »

Problemy z WINDOWS NT

Microsoft ma kłopoty nie tylko z Winword 2.0. Napłynęły też doniesienia o problemach z Windows NT - pomyślanym jako system operacyjny nowej generacji, mający stanowić konkurencję dla OS/2 i alternatywę dla Unixu. Niektórzy sądzą, iż może się on okazać niewypałem, jako że nie pasuje do wszystkich typów komputerów. Czytaj więcej »

Pisanie programów wspomagane komputerowo

Aby prawidłowo i efektywnie programować w wieloprocesorowych środowiskach równoległego wykonywania poleceń, firma Encore Computer Corp. opracowała zestaw narzędzi o nazwie Parasight. Czytaj więcej »

Wirus w elektrowni jądrowej na Litwie

Jak podały władze litewskie na początku lutego br. w ignalińskiej elektrowni jądrowej, oddalonej od naszej granicy o 200 km, jeden z jej pracowników wprowadził do komputera wirusa, który miał zakłócić pracę reaktora. Czytaj więcej »

Norton Commander 3.0 za 800 tys zł

Firma SoftPoint w porozumieniu z producentem (Symantec) zainicjowała czasową promocyjną sprzedaż znanej nakładki sytemowej Norton Commander 3.0 za 795 tys zł. Czytaj więcej »

ChiWriter obrasta w narzędzia

Najwyraźniej nie maleje popularność na rynku polskim edytora ChiWriter, wyprodukowanego w Ameryce przez Horstmann Software. Czytaj więcej »

Legalny MS-DOS 5.0 zamiast pirackich kopii

Polskie firmy komputerowe bardzo często sprzedają komputery bez systemu operacyjnego lub też zaopatrują je w piracką wersję. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Płaska podwójna stacja dysków

O połowę niższą od tradycyjnych, podwójną stację dysków, skonstruowała firma Canon. Ma ona zaledwie 42 mm wysokości, masę 1,3 kg i przeznaczona jest dla dyskietek 5,25 i 3,5 cala. Ta Canon Dual Floppy, oznaczona fabrycznie jako MD5511-V6 Series Dual Drives, powstała - jeśli tak można powiedzieć - jako produkt odpadowy przy opracowywaniu notebooków. Czytaj więcej »

Nowe produkty Digitalu

Firma Digital Equipment rozszerza swą paletę RISC o dwa nowe produkty: stację roboczą o wysokiej wydajności DEC 5000/240 i serwera RISC systemu DEC 5900. Czytaj więcej »

Plotery Rolanda

Japońska firma Roland Digital Group produkuje plotery, które nie tylko potrafią kreślić na papierze. Czytaj więcej »

Ponad 1 mln ulic USA na CD-ROM

Dane dotyczące ponad miliona ulic i dróg, łącznie z nazwami miast, rzek, jezior, autostrad, szos i wielu innych szczegółów, zawiera sprzedawana za 99 USD mapa USA. Czytaj więcej »

Archiwizacja danych na CD-ROM

Firma Co. of America opracowała dla komputerów PC 386 system służący do archiwizacji (backup'u) danych i jednocześnie wykonujący backup w takim formacie (ISO-9660-CD-ROM lub High Sierra CD-ROM), że dysk ten może być materiałem służącym do wykonania matrycy dysku CD-ROM. Czytaj więcej »

Tele-PS/2-wizory

Prawie 500 USD kosztuje opracowana specjalnie dla komputerów PS/2 karta tunera ze wzmacniaczem sygnału telewizyjnego Super TV Tuner. Czytaj więcej »

Kolorowe za cenę czarno-białych

Ostrą walkę konkurencyjną podjęła na europejskim rynku amerykańska firma Dell Computer, produkująca notebooki. Oferuje ona swój model 325NC z kolorowym monitorem za 3 999 USD, a więc niemal za cenę, jakiej inne firmy żądają za notebooki z ekranami czarno-białymi. Czytaj więcej »

Karta VGA Z 32 tys. Barw

Większość kart VGA (Video Grapfic Adapter) ma rozdzielczość 800 x 600 pikseli i może prezentować 256 barw. Ale to za mało , gdy chce się uzyskać na ekranie obraz naprawdę wysokiej jakości, odpowiadający wiernością fotografii. Wystarczy jednakże dodanie jednego chipa, by karta przekształciła się w Super VGA, zdolną prezentować ponad 32 tys. barw. Czytaj więcej »

Jaki RISC taki dysk

Firma Andataco Computer Peripherals skonstruowała do komputera IBM RISC System/6000 stację dysków 5.25'' o pojemności 1.7 gigabajta. Czytaj więcej »

Rozwiązania 386SL Intel rozpowszechni

Firma Intel Corp. mająca swą siedzibę w Santa Clara w Kalifornii, zakomunikowała że w przyszłych opracowanych mikroprocesorach będzie wbudowany tzw SMM (System Management Mode) układ zarządzający wykorzystaniem mocy zasilającej mikrokomputer, a wbudowany do tej pory tylko w chipy 386SL. Czytaj więcej »

Pod ochroną ACCES - CONTROL

Zakład Elektroniczny KAS "Komputer Alarm Serwis" w Warszawie, który jest przedstawicelem największego w Europie dystrybutora sprzętu alarmowego Gardiner Security oraz holenderskiej firmy Melcom, oferuje system kontroli dostępu do pomieszczeń, urządzeń lub programów komputerowych ACCES - CONTROL. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Dolina Krzemowa w Hiszpanii

W Hiszpanii powstaje trzeci - po Barcelonie i Madrycie - ośrodek wysokiej techniki. Czytaj więcej »

Hitachi sprzedaje notebooki IBM w Japonii

IMB w poszukiwaniu nowych możliwości zwiększenia swego udziału w japońskim rynku komputerowym, zawarł porozumienie z Hitachi w sprawie sprzedaży jego notebooków w Kraju Wschodzącego Słońca. Począwszy od kwietnia br, japoński gigant komputerowy ma sprzedawać miesięcznie pod własną firmą 2 000 tych IBM-owskich maszyn. Stanowi to 1/5 miesięcznej sprzedaży notebooków Big Blue w... Czytaj więcej »

Komputeryzacja biur w USA

Wprowadzanie na wielką skalę komputerów do biur zaczęło się w 1951 r. Czytaj więcej »

Tanie ośrodki obliczeniowe

W skład masy upadłościowej b. NRD, likwidowanej obecnie przez federalny Urząd Powierniczy (Treuhandanstalt), wchodzą różne ośrodki obliczeniowe. Czytaj więcej »

Amstrad ponosi straty finansowe

Amstrad po raz pierwszy w swojej historii poniósł w ub.r. straty finansowe, i to dość dotkliwe. Czytaj więcej »

Infopol da sobie radę

W Szczecinie od pewnego czasu działa firma "Infopol", którą utworzyli byli pracownicy ośrodka przetwarzania danych przy państwowym kolosie handlowym - Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego. Czytaj więcej »

Digital woli promować sztukę

Przebywający niedawno w Polsce Alberto Fresco - wiceprezydent Europe Digital Equipment Corporation w wywiadzie udzielonym "Tygodnikowi Gospodarczemu" (nr. 4/92) w odpowiedzi na pytanie czy jego firma zamierza przeprowadzić w Polsce jakąś specjalną kampanię reklamową stwierdził, iż "Digital nie jest szczególnie znany od strony prowadzenia tradycyjnej kampanii reklamowej", a sięga raczej... Czytaj więcej »

WYSE liczy na polski rynek

Amerykańska firma komputerowa Wyse Technology, której roczny obrót wynosi 400 mln USD, znaczną część tych obrotów - 190 mln USD - uzyskuje w Europie. Czytaj więcej »

Straty i nowa konfiguracja BULLA

Straty finansowe Group Bull za 1991 r. wyniosły 1,2 mld USD. Przyczyną takich wyników było ogólne zmniejszenie sprzedaży, m.in. aż o 20% spadła sprzedaż dużych systemów komputerowych Bulla G COS 8. Czytaj więcej »

IBM France - również gorsze wyniki

Wyniki finansowe IBM France za 1991 r. były gorsze niż przed rokiem. Dochody spadły o 2,1% a zyski (po odliczeniu podatków) aż o 60%, tj. o 160 mln USD. Czytaj więcej »

Antywirusowe ubezpieczenie

Przed wirusami można się nie tylko chronić. Można się również UBEZPIECZYĆ przed wyrządzanymi przez nie szkodami. Co prawda pod względem merytorycznym takie ubezpieczenie ma niewielką wartość dla przedsiębiorstwa, bowiem nie pozwala odzyskać utraconych danych, umożliwia jednak ograniczenie strat. Czytaj więcej »

"MORELE" do Szkocji

Firmy w Wielkiej Brytanii ponownie zwiększają produkcję PC- tów. Kompania Apricot Computer ogłosiła, że rozbudowuje swą szkocką fabrykę w Glenrothes. Czytaj więcej »

Siemens przejął większość akcji SNI

Siemens AG przejął już przeszło 95% akcji niemieckiej kompanii komputerowej Siemens-Nixdorf Informationssystem AG (SNI). Czytaj więcej »

Cap Sesa w systemie CIM

Cap Sesa, największa francuska firma zajmująca się oprogramowaniem i usługami, łączy działania swoich trzech laboratoriów badawczych, zajmujących się pracami rozwojem programu pełnej komputeryzacji produkcji CIM (Computer Integrated Manufacturing). Czytaj więcej »

3COM usadawia się w Europie

Kalifornijski producent sieci 3COM zamierza na trwałe usadowić się na europejskim rynku, o czym świadczy nie tylko otwarcie pierwszego zakładu produkcyjnego w Irlandii, ale również położenie kamienia węgielnego pod gmach firmowy w pobliżu Dublina. Czytaj więcej »

BMW wykupuje Softlab?

Bawarski producent programów komputerowych Softlab GmnH w coraz większym stopniu staje się własnością tamtejszego koncernu samochodowego BMW, który ostatnio zwiększył swe udziały w tym przedsiębiorstwie z 40 do 70%. Czytaj więcej »

Czecho - Słowackie zakupy w ICL

Władze komunalne Czecho - Słowacji zawarły porozumienie ramowe z ICL wartości ok. 7,3 mln USD na wyposażenie w komputery 6 tys. jednostek administracyjnych, obsługujących 10 mln mieszkańców. Czytaj więcej »

Trwa zainteresowanie Moskwą

Zainteresowanie zagranicznych producentów komputerów rynkiem w b. Związku Radzieckim utrzymuje się mimo wielu trudności, na jakie napotykają tam biznesmeni. Brak infrastruktury, poza kilkoma centralnymi miastami, powoduje np., że zagraniczny dealer musi jeździć z Syberii, gdzie istnieje sprzyjający klimat dla interesów, do Moskwy, by osobiście przywieźć potrzebną liczbę pakietów... Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Stare, dobre i wygodne

Tym razem postanowiłem przypomnieć dwa starsze i nieczęsto w domach spotykane programy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...