powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 19-2004, 10 maja 2004
19-2004 Computerworld nr 19-2004
Technologie - produkty

OCR dla programistów

Firma Abbyy oferuje nową wersję pakietu programistycznego FineReader Engine 7.0 pozwalającą na dołączanie funkcji rozpoznawania pisma do aplikacji. Czytaj więcej »

Routery 3Com zgodne z Cisco

3Com poinformował, że routery 3Com Router 5000 i Router 3000 pomyślnie przeszły testy zgodności z routerami Cisco 17x0 i uzyskały certyfikat Tolly Verified przyznawany przez The Tolly Group - niezależną firmę zajmującą się testowaniem współdziałania urządzeń różnych producentów i ich zgodności z międzynarodowymi standardami. Czytaj więcej »

Zintegrowana korekta projektów

Autodesk wprowadza na rynek Autodesk DWF Composer - narzędzie do przeglądania, korekty i scalania zmian projektów opracowanych przy wykorzystaniu aplikacji serii Autodesk 2005. Czytaj więcej »

Ulepszone filtry WWW dla Nokia IP

Nokia opracowała nową wersję SurfControl Web Filter VS - oprogramowania do filtrowania treści i dostępu do stron WWW przeznaczoną do instalacji w urządzeniach Nokia IP. Czytaj więcej »

Brocade dla centrów danych

Brocade oferuje systemy SilkWorm 24000 Director współpracujące z pamięciami masowymi w dużych centrach danych i realizujące funkcje zapisu kopii bezpieczeństwa, zdalnej replikacji i klastrowania. Czytaj więcej »

Wiadomości

Zera na koncie

Powodzenie emisji akcji Google Inc. może spowodować w świecie finansów nie mniejszą rewolucję od tej, którą firma wywołała, udostępniając w Internecie swoją słynną wyszukiwarkę. Czytaj więcej »

Europejska modernizacja

Rola technik informacyjnych w procesach modernizacji administracji publicznej będzie tematem VIII Konferencji Miasta w Internecie. Czytaj więcej »

Oracle rozwija warszawskie centrum

W Centrum Produkcji Oprogramowania Mobilnego Oracle pracuje już 25 osób, które zajmują się m.in. rozwojem zastosowań technologii RFID. To ponad dwukrotnie więcej niż na początku działalności we wrześniu 2003 r. W ubiegłym tygodniu Centrum przeniosło się do własnej siedziby w budynku Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, z którą Oracle współpracował przy jego... Czytaj więcej »

Matrix.pl rośnie

Matrix.pl oczekuje w 2004 r. 16-proc. wzrostu przychodów. Czytaj więcej »

Sasser - nowy niebezpieczny wirus

Na początku maja pojawił się nowy robak internetowy - Sasser. W kilka dni po jego pojawieniu się, przedstawiciele Symanteca mówili o dziesiątkach tysięcy zainfekowanych komputerów. Infekcja dotknęła wiele firm, a także urzędy Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Telekomunikacja Polska</b> przedłużyła z Ericssonem umowę ramową (wartość aneksu wyniosła 70 mln euro) na dostawy, wdrożenie i utrzymanie sprzętu, który pozwoli na rozbudowę sieci szkieletowej TPNet i rozwój usług opartych na protokole MPLS... Czytaj więcej »

Toshiba ma nowego dystrybutora

Toshiba podpisała z ABC Data umowę o dystrybucji komputerów przenośnych na obszarze Polski. Kontrakt dotyczy dystrybucji notebooków, palmtopów i komputerów Tablet PC. Nie przewiduje wyłączności w żadnej z wymienionych kategorii sprzętu. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Informacje o zmianach na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Pomoc Microsoftu dla UW

Zespół programistów z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) otrzymał od Microsoftu grant w wysokości 12,5 tys. euro. Fundusze te zostaną przeznaczone na rozwój platformy do prowadzenia internetowych konkursów programistycznych w środowisku .Net. Czytaj więcej »

Stowarzyszone dokumenty

Być może już za kilka miesięcy powstanie Polskie Stowarzyszenie DMS/SZD (Document Management Systems/Systemy Zarządzania Dokumentami). Czytaj więcej »

Kolorowy rozwój

Rozmowa z Mikihiko Maeno, prezesem i dyrektorem generalnym Oki Data Corporation. Czytaj więcej »

PRO odświeżone

Walne zebranie stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania (PRO) postanowiło pozostawić Ignacego Miedzińskiego na stanowisku prezesa. Został jednak nieco zmieniony skład zarządu PRO. Czytaj więcej »

Technologie

Złodziej z oscyloskopem

Współczesna kryptoanaliza skupia się nie tylko na testowaniu algorytmów, ale też w równej mierze na testowaniu ich konkretnych implementacji. Czytaj więcej »

PayPal dla programistów

PayPal (dział eBay) udostępnił interfejsy API dla usług sieciowych, co umożliwi tworzenie przez zewnętrzne firmy aplikacji handlu elektronicznego połączonych z usługami oferowanymi przez PayPal. Czytaj więcej »

Taśma od EMC

Plotki niosą, już nie po raz pierwszy zresztą, że EMC wprowadzi wkrótce pierwszy w swej historii system pamięci masowych wykorzystujący taśmy magnetyczne. Czytaj więcej »

Piosenki z datą ważności

Microsoft zaprezentował nową wersję systemu ochrony praw własności (DRM - Digital Rights Management). Czytaj więcej »

Konsumenci wolą AMD

Liczba sprzedanych na rynku konsumenckim w USA komputerów biurkowych z procesorami AMD przewyższyła pod koniec kwietnia liczbę maszyn wyposażonych w układy Intela - wynika z szacunków firmy Current Analysis. Czytaj więcej »

Odświeżanie pamięci

Architektura systemów pamięci masowych będzie ewoluować. Wraz z nią zmienią się także metody i narzędzia do zarządzania. Czytaj więcej »

Szybciej i dalej po MIMO

Jeszcze w tym roku na rynku pojawią się urządzenia sieciowe o większej przepustowości i zasięgu niż tradycyjne WiFi. Czytaj więcej »

Szybki kolor w dobrej cenie

Oki zaprezentowała kolejną serię nowych modeli jednoprzebiegowych kolorowych drukarek LED. Nowe urządzenia - modele C5200 i C5400 - oferują większą niż dotąd szybkość druku (16 str./min w kolorze) przy niższych cenach niż modele dotychczasowe. Ceny nowych drukarek serii C5000 zaczynają się od ok. 3300 zł - podczas gdy starsze, wprowadzone rok temu modele tej serii (drukujące z... Czytaj więcej »

Rebelia kontratakuje

Zespół Mozilla.org chce zjednoczyć ruch open source, by skuteczniej konkurować z technologiami Microsoftu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lekcja historii

W ciągu ostatnich lat na rynku systemów MRP II/ERP wiele się zmieniło. Firmy wdrażające te systemy borykają się wciąż z tymi samymi poblemami. Czytaj więcej »

Konteksty

Dotknięcie myśli

Dialog człowieka z maszyną cyfrową wzbogaca się w nowe wymiary. Nie wystarczają nam już coraz doskonalsze interfejsy graficzne czy głosowe. Komputer uczy się czytać myśli i prowokuje do dalszej cyborgizacji naszego gatunku, otwierając interesujące perspektywy nie tylko przed ludźmi upośledzonymi. Czytaj więcej »

@lgorytmiczne społeczeństwo - cz. II

W inteligentnym domu mieszkali sobie nieinteligentni domownicy - tak w dużym skrócie może wyglądać wizja przyszłości podyktowana zakładanym rozwojem intelektu maszyn. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Biur(k)owe wymagania

Podobno ekonomia się rozwija, firmy zaczynają zatrudniać, poprawiają się nastroje społeczne, będzie dobrze. Oczywiście tym, którzy się załapią. Aby dostać pracę, trzeba spełniać pewne wymagania. W naszej branży są to na ogół ukończone studia, praktyka, znajomość technologii, umiejętność pracy w grupie. Wszyscy, którzy kiedykolwiek starali się o posadę, wiedzą, jak... Czytaj więcej »

Chłodny umysł

Mój znajomy znalazł sobie pracę za granicą w renomowanej firmie, bo w kraju nie bardzo mógł się dogadać z potencjalnymi pracodawcami reprezentującymi drugi garnitur deweloperów oprogramowania. Myślę, że dobrze zrobił. Wielu z nas, będąc na jego miejscu, postąpiłoby prawdopodobnie tak samo. Nie dość, że zatrudnienie w znanej firmie podnosi prestiż zawodowy, to dodatkowo można... Czytaj więcej »

"outsourcing" swojski

Gdy tylko okazało się, że jedna z tzw. światowych firm zamierza przenieść swoje - a jakże, światowe - centrum księgowości z Irlandii do Polski, na Zielonej Wyspie zawrzało. O straconych dwustu miejscach pracy gazety tamtejsze pisały na pierwszych stronach i głośno było w każdym programie radiowym i telewizyjnym. Czytaj więcej »

Klient, głupku!

Wśród celów stawianych informatyzacji najczęściej wskazujemy ograniczenie kosztów oraz uproszczenie procesów biznesowych. Ciekaw jestem, czy poprawienie jakości obsługi klienta pojawia się tam równie często. Albo zapytam inaczej: czy wdrożenie narzędzi informatycznych zawsze poprzedzane jest analizą wpływu na tę obsługę? I czy przypadkiem w toku tego wdrożenia nie zapomina się... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Poród w bólach

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowy system świadczeń rodzinnych. Ich obsługę powierzono gminom, które mogą wybierać z 11 programów komputerowych, sprawdzonych przez Departament Informatyki Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...