powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 09-1992, 2 marca 1992
09-1992 Computerworld nr 09-1992
Informacje

Edytory, eDyTOrY

Pierwotne znaczenie łacińskiego słowa editor to redaktor, wydawca. Czytaj więcej »

Albertville: złoty medal za informatykę

Bez systemów komputerowych niemożliwe byłoby zorganizowanie tak złożonego przedsięwzięcia, jakim stała dzisiaj olipmpiada - powiedział Bewil de Chassey, dyrektor Systemów Informacyjnych Komitetu Organizacyjnego XVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Alpach francuskich. W Albertville i 15 innych miejscowościach rozrzuconych na terenie przeszło 1000 km kw. zainstalowane zostały nowoczesne... Czytaj więcej »

EWG: złote czasy dla programistów

1 stycznia 1993 r. wchodzi w życie traktat o Unii Europejskiej. Tym samym zmieniają się również rynki finansowe, co stawia nowe wyzwania przed sektorem bankowym i finansowym krajów członkowskich EWG. Każdy bank będzie mógł teraz działać w skali całej Unii. To z kolei już dziś zmusza wszystkie placowki finansowe do zastanowienia się nad dostosowaniem własnej struktury do nowej... Czytaj więcej »

Szwajcarski tygodnik przedrukowuje nasz wywiad z Bonfieldem

Wydawany w Zurychu szwajcarski tygodnik COMPUTERWORLD SCHWEIZ przedrukował w 5. numerze z br. obszerne fragmenty naszego wywiadu z Peterem Bonfieldem. Czytaj więcej »

U bram Europy

Niezbędna szczypta historii Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Światłowody między Nachodką i Naoetsu

Rząd Rosji i czołowa japońska firma telekomunikacji międzynarodowej - Kokusai Denshin Denwa (KDD) oraz kompanie telekomunikacyjne Danii i Republiki Korei prowadzą rozmowy w sprawie ewentualnego zastąpienia podmorskiego kabla analogowego między Nachodką a japońskim portem Naoetsu. Czytaj więcej »

Brytyjskie wybory stopują zmiany w Telekomie

Perspektywa wyborów powszechnych na Wyspach Brytyjskich (muszą odbyć się w br. - najwcześniej wiosną) jest już przyczyną niepewności i opóźnień w dalszym przekształcaniu brytyjskiej telekomunikacji. Czytaj więcej »

Inwestycje Bundespost w Niemczech Wschodnich

Deutsche Bundespost Telekom planuje zainwestowanie w br. 5,6 mld USD w przyspieszenie modernizacji systemu telefonicznego wschodniej części powiększonej RFN. Czytaj więcej »

GRETAG - sposób na hackerów?

GRETAG to urządzenie do bezpiecznego przesyłania informacji binarnej za pomocą modemu telefonicznego. Czytaj więcej »

Dni łączności

12 lutego br. rozpoczęły się w stołecznym Centrum Bankowo - Finansowym (gmach dawnego KC PZPR) Dni Komunikacji. W ciągu trzech dni ponad 30 firm prezentowało najnowszy sprzęt, który uzyskał już homologację, tj. zezwolenie ministra łączności na eksploatację w polskiej sieci telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

Znak firmowy

O dwóch takich co zdobyli księżyc

Walt Disney i Japończycy Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

DOS nadal niekwestionowanym liderem

DOS nadal wiedzie bezapelacyjny prym wśród systemów operacyjnych. Na koniec 1991 r. w różne jego wersje było wyposażonych 92 % wszystkch komputerów osobistych na świecie. Również wśród nowo nabywanych komputerów rola DOSu jest nie zagrożona - w ten pakiet wyposażonych jest dziewięć na dziesięć sprzedanych PC. Czytaj więcej »

Program dla architekta

Na ostatnich targach Komputer Expo'92 jedno ze stoisk, a mianowicie stoisko firmy "Oprogramowanie i komputery", poświęcone było programowi ARC+. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Notebooki Sharpa w czołówce

Firma Sharp Electronics Corp. jest twórcą popularnej obecnie rodziny notebooków opartych na procesorze 386 SL - 20 MHz opracowanym w Intel Corp. Czytaj więcej »

Elektryczny bioprzewodnik

Podpatrując przyrodę, dwaj australijscy chemicy uzyskali mikroskopijny bioprzewodnik, który, być może, da się wykorzystać także do budowy elektronicznych elementów konstrukcyjnych. Do tego celu użyli porfiryny, drobin naturalnej substancji, która odgrywa istotną rolę podczas reakcji biochemicznych. W taki sam sposób z porfiryn w roślinach powstaje chlorofil, podobnie jak... Czytaj więcej »

Indyjski komputer dla niewidomych

Po dwuletnich staraniach skonstruowano w Center for Biomedical Engineering w Delhi komputer, który umożliwia niewidomym całkowicie samodzielną pracę zarówno z tekstami jak i z grafiką. Czytaj więcej »

Komputery bez dysków czyli karty pamięci "flash"

Poważną przeszkodą w miniaturyzacji komputerów stały się mechaniczne urządzenia stacji dysków. Czytaj więcej »

Biomonitory dla laptopów

Dłuższa praca przy monitorze komputera powoduje u wielu użytkowników znużenie i osłabienie koncentracji, a zwłaszcza męczy oczy. Dawniej ergonomicy przypisywali to zjawisko najczęściej migotaniu tradycyjnego monitora CTR. Nie jest to jednakże wyjaśnienie w pełni satysfakcjonujące, bowiem objawy te występują również w przypadku stosowania monitorów ciekłokrystalicznych, które... Czytaj więcej »

Notebooki z kolorowym ekranem

Jedną z dziedzin wyścigu technologicznego, jaki odbywa się obecnie na naszych oczach jest wyprodukowanie nie za drogich, ciekłokrystalicznych, kolorowych monitorów do notebooków. Wykonanie takiego ekranu nie jest proste. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że komputer typu notebook powinien mieć wymiary do 8.5 x 11 cali (22x28 cm), ważyć nie więcej niż 7 funtów (3,15 kg) i... Czytaj więcej »

Komputer w laboratorium

Rysującym się coraz wyraźniej obszarem zastosowań mikrokomputerów jest użycie ich w różnego rodzaju laboratoriach naukowo- badawczych. Czytaj więcej »

AMD i Intel - walka na kości

American Micro Devices - koncern, któremu w istotny sposób udało się ograniczyć monopol Intelu w produkcji kości procesorów 386, zamierza podjąć podobną walkę w dziedzinie 486. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Do wywalenia w Polsce

to tytuł wywiadu z przedsiębiorcą zajmującym się zagospodarowaniem elektronicznego złomu, jaki niemiecki miesięcznik Chip zamieścił w swym lutowym wydaniu. Rozmówca Chipa, który zastrzegł sobie anonimowość, stwierdza, że postępowanie w tej dziedzinie często ma charakter kryminalny. W grę wchodzą przy tym niebagatelne ilości - jak bowiem ocenia ministerstwo elektroniki RFN, co... Czytaj więcej »

Przemysł komputerowy w 1990 r.

Tylko azjatyccy producenci komputerów powiększyli stan posiadania na swoim terenie, Amerykanie nadal najsilniejsi w skali globalnej, Europejczycy utrzymują swoje pozycje, najszybciej sprzedawały się stacje robocze i PC - takie główne stwierdzenia wynikają z ogłoszonego właśnie w Hongkongu "Raportu 1991 roku o przemyśle komputerowym". Czytaj więcej »

In computer veritas

Na początku lutego br. odbyła się we Frankfurcie nad Menem kościelna konferencja CREDO'92, poświęcona zastosowaniom komputerów w kościele katolickim. Czytaj więcej »

Bush proponuje 3 mld na informatykę

W ostatnich miesiącach informowaliśmy o apelach amerykańskich naukowców i prasy branżowej w sprawie zwiększenia nakładów federalnych na rozwój informatyki. Naciski te nie pozostały bez echa. Świadczy o tym przedłożony 29 stycznia projekt budżetu federalnego na rok finansowy 1993. W preliminarzu tym, który zamyka się kwotą 1,5 biliona USD, prezydent Bush zaproponował przeznaczenie... Czytaj więcej »

Bush: najwyższa forma ochrony autorskiej dla software

W czasie wizyty w New Hampshire (tuż przed prawyborami, które tradycyjnie odbywają się w tym stanie) George Bush oficjalnie zgłosił swą kandydaturę w listopadowych wyborach prezydenckich i odpowiadał na pytania kilku grup dziennikarzy. Byli wśród nich redaktorzy prasy komputerowej. Oto wypowiedzi Prezydenta zanotowane przez redaktora COMPUTERWORLD USA. Czytaj więcej »

Harmonizacja COCOM wewnątrz EWG

Główny organ EWG - Komisja Europejska, pracuje nad "harmonizacją" istniejących wewnątrz "dwunastki" krajowych przepisów ograniczeń eksportowych na produkty objęte listą COCOM, w tym również na komputery i urządzenia radarowe. Komisja pragnie zdążyć z likwidacją istniejących jeszcze licencji eksportowych wewnątrz EWG do 1 stycznia 1993 r., a więc do dnia ogłoszenia jednego... Czytaj więcej »

Dallas w Warszawie czyli restrukturyzacja ZWUT

Tym razem nie chodzi o popularny serial telewizyjny z USA, ale o firmę Arnica Inc. z Dallas, która pod koniec lutego ma podpisać umowę o utworzeniu joint venture z Zakładami Wytwórczymi Urządzeń Telefonicznych w Warszawie. Nowa spółka pod nazwą DTS - ZWUT (Digital Telecommunication Systems) produkować będzie centrale abonenckie dla sieci wewnątrz zakładowych o pojemności powyżej... Czytaj więcej »

Oszustwa komputerowe w k.k.

Już niedługo do rozdziału kodeksu karnego o przestępstwach przeciwko mieniu, zostaną włączone przestępstwa komputerowe. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Polecenia konforguracyjne

Niedawno pisałem, że początkujący użytkownik nie powinien samodzielnie modyfikować plików konfiguracyjnych, ale nie znaczy to, że ma być bezradny, gdy stanie przed taką koniecznością. Dlatego też w dzisiejszym odcinku proponuję niniejszą ściągawkę, wychodząc z założenia, że określenie właściwości systemu komputerowego nie jest specjalnie trudne, szczególnie jeżeli wie... Czytaj więcej »

Listy

Redaktor Naczelny

Szanowny Panie Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...