powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 08-1992, 24 lutego 1992
08-1992 Computerworld nr 08-1992
Informacje

Nowy procesor 586

Firma INTEL ogłosiła, iż zamierza wprowadzić na rynek nowy procesor oznaczony symbolem 586, jako kontynuację procesorów serii 86. Będzie on realizował zarówno instrukcje typu RISC (tj. procesora o zredukowanym zestawie instrukcji), jak i typu CISC (tj. procesora o pełnym zestawie instrukcji), stąd oznaczony został skrótem CRISC (Complex Reduced Instruction Set Computer). Czytaj więcej »

Łatwość Macintosha nie jest wadą!

Z Gilles Mouchonnetem, dyrektorem Apple Computer Europe rozmawiają Andrzej Dyżewski i Andrzej Horodeński Czytaj więcej »

Commodore 64 - na dobry początek

Gdyby przeprowadzono dziś jakąkolwiek ankietę na temat znajomości i popularności w Polsce światowych firm komputerowych, niewątpliwie najmłodsi entuzjaści informatyki na pierwszym miejscu wymieniliby Commodore. Czytaj więcej »

Zmarła Grace Hopper Matka Cobola i najstarszy admirał floty

Cała prasa amerykańska odnotowała śmierć 85-letniej Grace Murray Hopper, która przeszła do historii informatyki jako pionier wśród programistów komputerowych i twórczyni najpopularniejszego języka programowania dla systemów biznesowych - Cobola. Czytaj więcej »

Homologacja: ochrona czy bariera

Obowiązek posiadania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji w sieci telekomunikacyjnej nowo wprowadzonych na rynek urządzeń nie jest bynajmniej polskim wymysłem. Obowiązuje w zasadzie we wszystkich krajach, jako swoista bariera przed instalowaniem aparatów i urządzeń, które mogłyby zakłócać pracę istniejącej już sieci. Polskie przepisy nie zabraniają przy tym sprowadzania i... Czytaj więcej »

Czy amerykanie mogą liczyć tylko na Karoshi?

Japoński etap styczniowej podróży Georga Busha nie był najlepszym akordem dla rozpoczynającej się właśnie kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Wizytę szefa państwa i administracji amerykańskiej w Kraju Wschodzącego Słońca pierwotnie planowano tuż przed 50. rocznicą japońskiego ataku na Pearl Harbour. Gdyby wówczas ogłoszono "Deklarację... Czytaj więcej »

Światowa premiera nowego kompilatora Microsoftu!

Nie w USA, nie w Anglii, nie w Niemczech, tylko w Polsce, w hotelu Marriott, miała miejsce światowa premiera nowego kompilatora Microsoft C/C++ 7.0, zorganizowana 7 lutego br. przez niemiecki oddział Microsoftu i polską firmę MSP. Czytaj więcej »

Nie tylko oczy...

BHP przy PC Czytaj więcej »

Alicja w krainie rzeczywistości

Myron Krueger uchodzi za twórcę nowego pojęcia w dziedzinie stanowiącej swoiste połączenie techniki komputerowej, wideo oraz technologii sieci. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Pierwsze listy

W drugim tegorocznym numerze naszego pisma ogłosiliśmy akcję, której celem jest niesienie pomocy polskiej szkole w szerzeniu edukacji informatycznej. Wyraziliśmy nadzieję, że firmy informatyczne, polskie i zagraniczne wchodzące szeroką ławą na nasz rynek, zechcą wspomóc niedoinwestowane szkolnictwo. Nie tylko dla dobra młodzieży, która będzie żyła i pracowała w świecie, gdzie... Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Upszejmie donoszę

Uprzejmie donoszę, Panie Ministrze, że jest w Polsce branża, która nie idzie z duchem czasu. Nie restrukturyzuje się pod nadzorem referentów z Pańskiego ministerstwa, nie komercjalizuje, nie prywatyzuje i nie reprywatyzuje. Ponieważ jest ona od samego początku komercjalna i prywatna, branża ta kolebie się na fali przemian, jak gdyby nic jej nie obchodziło. Nie składa publicznych... Czytaj więcej »

Słodki urok prywatności

Historia to doprawdy przekorna dama Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

AUTOCAD dla MS Windows

Nie wszyscy wiedzą, że popularny program wspomagający projektowanie AutoCAD firmy AutoDesk Inc.,CA,USA, ma wiele wersji przygotowanych do pracy w różnych systemach operacyjnych. Czytaj więcej »

Każdy twardy dysk może być dwa razy większy

Firma Stac Electronics rozprowadza obecnie drugą wersję programu Stacker 2.0, służącego do kompresji zbiorów na dysku twardym. Czytaj więcej »

Śledzenie samochodów na monitorze PC

Wielu właścicieli przewozowych przedsiębiorstw w USA zainstalowało w swych firmach systemy śledzenia pojazdów przy użyciu łącz satelitarnych oraz systemy przekazywania komunikatów pomiędzy pojazdem i centralą. Czytaj więcej »

"Szwedzki kamień" już niegroźny

Już po raz drugi groźny wirus STONED/Swedish zaatakował komputery naszej redakcji. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Energooszczędne twarde dyski

Na pierwszy kwartał br. firma Fujitsu zapowiada rodzinę swych energooszczędnych 2,5-calowych twardych dysków, przewidzianych dla laptopów i notebooków. Mają one zaledwie 1,7 cm wysokości i pojemność do 90 MB. Czytaj więcej »

Termodrukarka OIP 200

Do bardzo małych i lekkich należy drukarka termiczna OIP 200, mająca wymiary 30 x 3 x 17cm i masę zaledwie 1,2 kg. Czytaj więcej »

Skóra za wyprawę?

Rozbudowa komputera osobistego o tradycyjny twardy dysk, napęd CD-ROM lub streamer często jest równoznaczna z zabiegiem chirurgicznym. Złagodzić tę operację postanowiła firma Startline, oferując złącze mini kontrolera SCSI. Jego zaletą jest uniezależnienie kontrolera SCSI. Dzięki temu laptop i komputer Slimline mogą być "karmione" przez podłączenie do portu drukarki zewnętrznego... Czytaj więcej »

Norweski mikroprocesor

Informatycy z Norweskiego Instytutu Technologicznego w Tronheim opracowali nowy mikroprocesor MS160, zgodny z procesorami Intel używanymi w komputerach IBM PC. Czytaj więcej »

Kieszonkowy komputer

Brytyjska firma Psion PLC wprowadziła na rynek nowy model kieszonkowego komputera, wielkości futerału na okulary. Oznaczony jako Psion Serie 3 ma masę zaledwie 300 g i jest wyposażony w siedem programów użytkowych. Są to: zgodny z WORDem edytor tekstu, baza danych, terminarz, przypominacz (funkcja alarmowa), kalkulatorek, wykaz międzynarodowych stref czasowych, informator o... Czytaj więcej »

Kolor niebieski a technika video

W laboratoriach całego świata prowadzone są prace nad otrzymaniem niebiesko świecących laserów półprzewodnikowych. Czytaj więcej »

W Warszawie europejska prapremiera ICL ATM 7000

Jednym z wydarzeń targów KOMPUTER EXPO'92 była europejska prapremiera, z jaką na swoim stoisku wystąpiła korporacja International Computers Ltd, prezentując najnowsze osiągnięcie techniki w dziedzinie bankomatów - ICL ATM Seria 7000 (Automated Teller Machine). Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Ogólnopolskie Targi - Bydgoszcz TK'92

W dniach 27 lutego - 1 marca, od czwartku do niedzieli włącznie, w mieście nad Brdą odbędą się kolejne Ogólnopolskie Targi Komputerowe BYDGOSZCZ TK'92. Głównym tematem będą osiągnięcia w dziedzinie systemów DTP, CAD i CAM. Czytaj więcej »

Sony zakupił Apple Talk

Sony Corporation kupiła od Apple Computer Inc. licencję na zestaw (protokół) reguł i formatów, służących łączności między komputerami, zwaną Apple Talk. Czytaj więcej »

Obroty największych w Polsce w 1991 r.

Podawaliśmy niedawno obroty największej krajowej firmy komputerowej - Soft-troniku, które w 1991 r. wyniosły ponad 50 mln USD. Czytaj więcej »

Siemens-Nixdorf w Polsce

Niemiecka firma Siemens-Nixdorf jest przedsiębiorstwem od lat silnie związanym z przemysłem RFN i to tymi jego gałęziami, które wymagają zaawansowanych technik - również informatycznych. Czytaj więcej »

Na CAD można dobrze zarabiać

Obroty Zakładu Rozwoju Systemów CAD Logotec Engineering z Katowic, wyłącznie w branży CAD, przekroczyły w l991 r. l mln USD. Czytaj więcej »

Pomost: Śląsk - Południowa Karolina

W przedostatnim dniu stycznia br. Centrum Techniki Obliczeniowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za pośrednictwem śieci E-EUROPE połączyło się po raz pierwszy z Uniwersytetem Południowej Karoliny w USA. Czytaj więcej »

ED: Za kratki

Na wiosnę stołeczna prokuratura wojewódzka zapowiedziała wniesienie przed sąd sprawy Jakuba K., dyrektora oddziału ZUS, który wykorzystał polskie systemy komputerowe Rentier II i I do kradzieży ogromnych sum. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

Porządek przede wszystkim

Wiele osób wyznaje pogląd, że gdy ma się komputer, to on już za nas zrobi wszystko sam. Tymczasem nie wystarczy samo jego posiadanie, najpierw trzeba go wyposażyć w program. I to nie w ten, który jest najbardziej okrzyczany, ma renomę najlepszego, lecz w taki, który jest najbardziej przydatny do naszych celów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...