powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 07-1992, 17 lutego 1992
07-1992 Computerworld nr 07-1992
Informacje

Apple z SAD-em

Polski reprezentant Apple - producenta jednego z najbardziej przyjacielskich komputerów świata, nie ma szczęścia do nazw. Ledwo zmienił się z Jabłka Ltd na SAD Ltd., a już okazuje się, że większości rodaków trzy pierwsze litery kojarzą się jedynie ze zunifikowanym dokumentem celnym, którego obowiązek składania został wprowadzony z początkiem tego roku. Poza tą małą... Czytaj więcej »

Przeglad biuletynów firmowych

W związku z targami Komputer Expo'92, kilka firm wydało kolejne numery swoich biuletynów firmowych. Są to jeszcze na ogół pisma ulotne, okazjonalne i nieperiodyczne, co zapewne wynika z uporczywego niedoceniania roli reklamy i ścisłej informacji przez wielu komputerowych handlowców. Niektóre z firm (nazwy pominiemy) rozdawały zresztą swoje czasopisma niekiedy mocno już nieaktualne. Czytaj więcej »

CeBIT I KOMPUTER EXPO'92 Czyli czas Europy

Podczas zbierania materiałów na temat trzech międzynarodowych imprez komputerowych - ostatniej największej wystawy amerykańskiej - COMDEX Fall'91, dopiero co zakończonego KOMPUTER EXPO'92 i ropoczynającego się za niecały miesiąc hanowerskiego CeBITu - zaczęła się gromadzić w naszej redakcji mała targowa baza danych. Jej skrótową prezentacją jest zamieszczona obok tabelka,... Czytaj więcej »

Moda na fraktale

Klasyczna geometria, stworzona przez starożytnych Greków, operuje liniami, okręgami, trójkątami, wielokątami i innymi figurami o prostym opisie. W przyrodzie jednak przeważają kształty nieregularne, że wspomnijmy tylko chmury, góry, drzewa, pioruny, paprocie, płatki śniegu, skały, galaktyki, i wiele innych. Klasyczna geometria jest bezsilna wobec takich obiektów. Brak jej języka,... Czytaj więcej »

Hewlett-Packard - Ofensywa na froncie wschodnim

Na konferencji prasowej, która miała miejsce w gmachu CUP 30 stycznia br., znana firma amerykańska Hewlett-Packard przedstawiła ofertę w zakresie sprzętu komputerowego własnej produkcji. Czytaj więcej »

Polski rynek informatyczny według IDC

Po GUS-owskiej ocenie polskiego rynku informatycznego (CW-PL, nr 19/91, str. 13) i opracowaniu firmowanym przez FRTK (CW-PL, nr 5/92, str. 11) warto chwilę uwagi poświęcić raportowi Tomasza Sandomierskiego z polskiego oddziału International Data Corporation - IDC Poland. Czytaj więcej »

W szranki

Po raz pierwszy w tym roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół średnich objąć ma swym zasięgiem cały kraj. Odbędzie się w dwu etapach. Zadania pierwszego etapu i warunki uczestnictwa zostały rozesłane do wszystkich szkół średnich tak, aby dotarły możliwie najwcześniej po przerwie międzysemestralnej. Oficjalne, przygotowane przez organizatorów ich teksty publikujemy... Czytaj więcej »

Penetracja kontrolowana

W katalogu najpilniejszych obecnie zadań znajduje się podźwignięcie kraju z telekomunikacyjnej zapaści, na samym dnie której znalazła się Warszawa. Znamy wszystkie uwarunkowania: zamakające kable, braki kadrowe czy perturbacje organizacyjne resortu, który dopiero teraz tworzy oddzielne przedsiębiorstwa poczty i telekomunikacji. Podczas ostatniej konferencji prasowej w Ministerstwie... Czytaj więcej »

Cud pamięci naukowo okiełznany

Lenistwo to potężny czynnik rozwoju. W jaki sposób należy się uczyć, by osiągnąć dobre efekty, a jednocześnie jak najmniej się przy tym napracować? Czytaj więcej »

Jedna impreza nie czyni wiosny

Od 25 stycznia do 1 lutego br. odbyły się kolejne, szóste już, ogólnopolskie warsztaty dla młodzieży uzdolnionej informatycznie. Imprezie patronowały: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej, a organizacją zajął sie Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Światowa telefonia satelitarna

Międzynarodowy koncern Motorola założył przedsiębiorstwo pn Iridium, którego celem jest utworzenie i ekploatacja globalnego cyfrowego systemu radiowej łączności telefonicznej za pośrednictwem sieci satelitów. Czytaj więcej »

NORTHERN TELECOM wybrał ELWRO na partnera spółki

NORTHERN TELECOM ELWRO to nazwa spółki joint venture z udziałem znanej światowej firmy NORTHERN TELECOM, z główną siedzibą w Kanadzie oraz Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO. Czytaj więcej »

Recenzja programu

E.T. w roli nauczyciela

Program komputerowy do nauki angielskiego to jeden z najmilej dziś widzianych prezentów gwiazdkowych lub imieninowych, zaś co drugi jego adresat nie ukończył osiemnastu lat. Opracowanie takiego programu wymaga szczególnej odpowiedzialności, bowiem każdy jego niedostatek, każdy błąd dydaktyczny lub rzeczowy może narazić klienta na kłopoty podobne do tych, na jakie Pannę Kikę... Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Komputerowcy też ludzie

Istnych, pozbawionych uczuć potworów uczyniła Małgorzata Czartoszewska z Życia Warszawy z osób posługujących się na co dzień komputerem. W artykule "Posłuszny niewolnik" autorka pisze:"Po dłuższej pracy z komputerem zanika wrażliwość na przeżycia innych ludzi, pojawia się uczucie wszechmocy, zanika pokora. Gdy nie ma kontaktu z komputerem, pojawia się przygnębienie i niewiara w... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Informixowy OnLine 5.0

Firma Informix opracowała nową wersję pakietu OnLine, twierdząc iż stworzyła najszybszy obecnie na świecie Unixowy moduł do obsługi serwera baz danych. Czytaj więcej »

AMI Pro po polsku

W marcu br. pojawi się wersja 2.0 Lotus-owego edytora tekstów AMI Pro, całkowicie przetłumaczona na polski. Czytaj więcej »

Novell dla OS/2 2.0

Novell ogłosił zamiar wprowadzenia na rynek pakietu Netware Services for OS/2 2.0, którego zadaniem będzie ułatwienie obsługi zadań sieciowych w tym systemie. Czytaj więcej »

Linie lotnicze Delta stawiają na OS/2

Mało inteligentne, wąsko wyspecjalizowane terminale w biurach rezerwacji miejsc amerykańskich linii lotniczych DELTA zostaną wyposażone w system OS/2. Czytaj więcej »

Word Perfect Rhymer 1.0

Uwaga marketingowcy układający rymowane slogany po angielsku! Możecie już korzystać z pomocy komputerowego poety, jakim jest program Word Perfect Rhymer 1.0 opracowany przez autorów znanego edytora tekstów. Czytaj więcej »

USL + Novell = Univel

Novell i Unix System Laboratories (UCL) utworzyły przedsiębiorstwo jv o nazwie Univel, specjalizujące się w opracowaniu systemu kojarzącego własności sieci lokalnej (LAN) z wymogami bardziej dojrzałych użytkowników chcących posługiwać się dobrodziejstwami systemu Unix. Czytaj więcej »

Komputerowy pakiet telewizyjny

Monachijska firma Fast, nastawiona wyłącznie na odbieranie telewizji przez komputer, oferuje Multimedia-Paket Screen Machine, przy pomocy którego można dzięki " tunerowi TV" wprowadzić na monitor komputera wszystkie programy telewizyjne. Czytaj więcej »

Dzieci Marilyn Monroe

Matsushita Electric Industrial Co. opracowała program syntetyczego przetwarzania obrazów, który pozwala w sposób ciągły przejść na ekranie od wizerunku jednej twarzy do innej. Miłośnicy muzyki rozrywkowej znają ten efekt - "it don't matter if you're black or white" - z teledysku Michaela Jacksona. Inżynierowie MEI zrobili jednak znacznie więcej. Ich twarze mogą się starzeć i... Czytaj więcej »

Dla użytkowników ChiWritera

W związku z dużą popularnością w Polsce graficznego edytora tekstów ChiWriter firmy Horstmann Software warto zalegalizować stan jego posiadania. Czytaj więcej »

Kody żródłowe Turbo Vision i Object Windows

Firma Borland opracowała dwie biblioteki do tworzenia programów okienkowych. Czytaj więcej »

Jak budować coraz lepsze okna

Firma Blaise Computing Inc. jest znana m.in. ze świetnie opracowanej biblioteki procedur narzędziowych Power Tools Plus przeznaczonej dla zaawansowanych programistów w Turbo Pascalu . Ze względu na sukces systemu Windows firma ta rozprowadza obecnie kilka nowych zestawów ułatwiających i umożliwiających tworzenie aplikacji pracujących w środowisku MS Windows. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Superklawiatura

Cherry Mikroshalter GmbH oferuje klawiaturę "2100", zgodną ze standardem IBM, posiadającą 23 programowalne klawisze funkcyjne, które każdy użytkownik może wykorzystywać w sposób przez siebie ustalony. Czytaj więcej »

Wolno stojąca stacja dysku twardego

Wolno stojącą, połączoną z komputerem typu PC przy użyciu interfejsu równoległego, stację dysku twardego o pojemności od 40 do 120 MB oferuje firma Sysgen, CA, USA. Stacja taka nie wymaga instalacji dodatkowych kart wewnątrz komputera. Czytaj więcej »

Ręczne skanery

Na rynku ukazało się kilka modeli ręcznych skanerów, głównie produkcji tajwańskiej oraz niemieckiej firmy Logi z Monachium. Skanery ręczne różnią się od stacjonarnych tym, że wczytywanie obrazu następuje w miarę przesuwania wałka po skanowanym tekście czy zdjęciu. Wymaga to dużej staranności, gdyż zbyt szybkie lub nierównomierne przesuwanie wałka powoduje zniekształcenia... Czytaj więcej »

Księgozbiór na dysku CD-ROM

Firma NEC Technologies, Inc. oferuje wraz z urządzeniami do odczytu zestaw dysków CD-ROM będących prawdziwą biblioteką. Czytaj więcej »

Trwałe dyski stałe

Altec Electronics wytwarza pamięci Silicon Disc E 32, które składają się z "kości" typu EPROM, flash EPROM i RAM - konfigurowane według potrzeb. Czytaj więcej »

Telewizor wkomponowany w ekran komputera

Na wystawie Komputer Expo'92 Soft-tronik przedstawił Screen Machine (SM) - produkt firmy Fast Electronic z Monachium. Czytaj więcej »

Zbiory biblioteczne końca XX wieku

INSPEC to organizacja przy The Institution of Electrical Engineers (IEE) w Wielkiej Brytanii, zajmująca się dostarczaniem informacji naukowo-technicznej w czterech obszarach wiedzy:

* fizyce; * elektrotechnice, elektronice i telekomunikacji; * automatyce i komputeryzacji; * informatyce. Czytaj więcej »

Komputerowe zdjęcia

Za niecałe 800 USD możemy zakupić w firmie Logitech,Inc., CA, USA aparat fotograficzny, który wykonuje zdjęcia i przechowuje je w formie spakowanych zbiorów w podręcznej, 1MB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Wszechstronny streamer

Za cenę 680 DEM (ok. 420 USD) można nabyć streamer A 120 PC firmy Streamer nadający sie do zainstalowania zarówno do 3,5 jak i 5,25 cala. Umożliwia on dokonywanie backupów pojedynczych zbiorów, całych katalogów, a nawet dysków, i to przy stosowaniu różnych trybów. Przy nagrywaniu można pakować dane. Czytaj więcej »

Superkomputer dla bazy lotniczej USA

Produkująca superkomputery firma Convex Computer otrzymała wielkie zamówienie wartości 14,8 mln USD na dostawę swego C3800 dla amerykańskiej bazy lotniczej Arnoild Air Base. Czytaj więcej »

Termodrukarka OIP 200

Do bardzo małych i lekkich należy drukarka termiczna OIP 200, mająca wymiary 30 x 3 x 17cm i masę zaledwie 1,2 kg. Czytaj więcej »

Laserowa drukarka XEROX

1850 USD kosztuje laserowa drukarka Xerox 4010 firmy Rank Xerox. Jej wydajność wynosi 4 kartki A4 na min., przy czym do wydruku można stosować papier o gramaturze od 60 do 120 g/m-. Maksymalna rozdzielczość wynosi 300 x 300 dpi. Czytaj więcej »

Nowy procesor Intela - o sto do góry

Procesor SnapIn 386, który w drodze prostej wymiany potrafi bezkonfliktowo przemienić mikrokomputer PS/2 286 (modele 50Z, 30 i 25) w PS/2 386, a także IBM PC AT286 w AT386, został wprowadzony na rynek w grudniu ub. roku. Czytaj więcej »

Podręczny tłumacz

Podręczny komputerowy tłumacz z prawdziwego zdarzenia ukazał się w Niemczech dzięki znanej szkole lingwistycznej Berlitz. Nazywa się Interpreter i za naciśnięciem przycisku umożliwia dostęp do 62.500 słów w pięciu językach: niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Wypisane do przetłumaczenia zdania podaje równocześnie w wybranym języku. Czytaj więcej »

Norweski mikroprocesor

Informatycy z Norweskiego Instytutu Technologicznego w Tronheim opracowali nowy mikroprocesor MS160, zgodny z procesorami Intel używanymi w komputerach IBM PC. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Pakt Novell - SCO !!!

Potentaci systemów wielostanowiskowych: SCO - producent UNIX-u i Novell - producent systemu NetWare, podpisali porozumienie o współpracy i powiązaniu produkowanych przez siebie systemów. Czytaj więcej »

Spisek pięciu

Compaq, Microsoft, Santa Cruz Operation, Novell i Banyan podpisały szerokie porozumienie integracyjne, dotyczące wymiany informacji o prototypowych rozwiązaniach technicznych opracowanych w ramach prac badawczo- rozwojowych. Czytaj więcej »

Francuski Alcatel umacnia się w RFN

Przejęcie przez francuską firmę Alcatel niemieckiego przedsiębiorstwa Kabel, będącego dotychczas własnością AEG, uzyskało aprobatę komisji EWG mimo zastrzeżeń strony niemieckiej, iż fuzja ta spowoduje zdominowanie rynku telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Arogancja wobec klienta

Powszechny wręcz stał się pogląd o złym traktowaniu klienta w b.krajach socjalistycznych, natomiast zawsze za wzór stawiano stosunek do klienta na Zachodzie. Okazuje się jednak, że i tam występują przejawy arogancji. Informuje o tym w liście do CHIPa (1/92) czytelnik, który kupił komputer kieszonkowy firmy Casio i był zainteresowany jego rozbudową. Czytaj więcej »

Flirt między Oracle a Nippon Steel

Trwa flirt między Oracle a japońskim gigantem przemysłowym Nippon Steel. Czytaj więcej »

Rozrost EDS

Amerykańska firma Electronics Data System, zajmująca się dostawą z dziedziny CAD/CAM, przejęła należący do McDonell Douglasa Informationsystem w Linzu (Austria). Czytaj więcej »

Francja tworzy superkoncern

Rząd francuski chce rozwijać przemysł krajowy poprzez koncentrację gałęzi wysokiej technologii. Na temat planów, które znajdują się jeszcze w stadium projektów i badań, wiadomo już, iż państwowy France Telecom, Francuska Energia Jądrowa, jej filia Cogema oraz Thomson i Bull mają utworzyć konglomerat być może w drodze fuzji. Czytaj więcej »

Europejski superkomputer

W listopadzie ub. r szesnaście europejskich przedsiębiorstw przemysłowych oraz placówek badawczych przystąpiło do prac nad projektem (Ei3) europejskiego superkomputera, który miałby uniezależnić stary kontynent od negatywnych skutków zdania się w tej dziedzinie tylko na produkty japońskie i amerykańskie. Czytaj więcej »

Samochody z komputerów

We wszystkich liczących się samochodowych fabrykach świata projekty nowych modeli prawie całkowicie są projektowane przez komputery - i to najczęściej superkomputery. Czytaj więcej »

Drugi obieg?

Godny pochwały jest wzrost listy biuletynów informacyjnych firm komputerowych, wydawanych zarówno przez polskie firmy jak i zagraniczne w języku polskim. Czytaj więcej »

Gdyńskie ZETO czeka na prywatyzację

Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Gdyni, który ma już 25-letnią tradycję, chce przekształcić się w spółkę z o.o. ZETO, wśród którego klientów są m.in. ZUS, Bank PKO S.A., Cefarm, "Ruch", spółdzielnie mieszkaniowe - przetwarza obecnie dane na komputerze IBM 4341. Czytaj więcej »

SAD w komputerze

Wojewódzki Urząd Statystyczny w Łodzi zakupił niedawno mikrokomputer 486 oraz 8 wolniejszych komputerów, które połączono w sieć. Czytaj więcej »

Bank danych systemu BUSINESSMAN

Firma MADPOL chce do końca marca br. uruchomić we wszystkich miastach wojewódzkich Centra Marketingu, które oferują system marketingowy BUSINESSMAN. Czytaj więcej »

Nasi w Kuwejcie

Pierwsi polscy programiści pojechali do Kuwejtu już w 1979 r. Zostali oni zaangażowani przez " Metronex". Czytaj więcej »

Nauka z pomocą wideokomputerów

Rozpoczynająca w Krakowie działalnośc firma Premiere Training Company zaprezentowała zestawy wideokomputerów z laserowymi odtwarzaczami, służące do celów edukacyjnych. Czytaj więcej »

PZU wyposaża słupską policję

Inspektorat Wojewódzki PZU w Słupsku przekazał 10 mln zł Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Słupsku na dofinansowanie zakupu komputera 128 MB. Czytaj więcej »

140 mln zł na komputeryzację gminy

Przez cały rok biłem się z myślami czy kupować komputery, czy nie ma ważniejszych wydatków - zwierzył się w "Głosie Pomorza" wójt gminy Dygów w woj. koszalińskim. Czytaj więcej »

W Londynie taniej

Dziennikarza "Gazety Bankowej" (nr 3/92) zaszokowały - jak czytamy - niskie ceny sprzętu i komputerowych drobiazgów oferowanych przez londyńskie sklepy tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Czytaj więcej »

Zakupy MEN w 1991

Ministerstwo Edukacji Narodowej mimo kryzysu finansowego w 1991 r. dokonało zakupów pewnej ilości komputerów do szkolnych pracowni komputerowych. Czytaj więcej »

Komputer i Ty

O opłacalności przeróbek i kosztach z tym związanych

Komputer, jak każde urządzenie, musi być przystosowany do realizacji zadań jakim ma służyć. Od tych zadań zależy konfiguracja systemu, czyli dobór kart, monitora, złącz (interfejsów), jednostki centralnej, pojemności twardego dysku itd. Wyboru trzeba dokonać już przy zakupie, bowiem im trafniejszy jest dobór elementów składowych, tym większa korzyść i niższe koszty. Pomocą... Czytaj więcej »

Listy

Konsultanci poszukują rynku

Z dużym zainteresowaniem przeczytaliśmy w numerze 1/31 z dnia 6.01.92 waszego pisma dwa artykuły pod wspólnym tytułem "Nasz klient, nasz pan". Firma, którą reprezentuję, jako główny cel swojej działalności przyjęła właśnie doradztwo komputerowe. Prawie roczna działalność na polskim rynku pozwala nam na dorzucenie swoich opinii do refleksji obu autorów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...