powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 06-1992, 10 lutego 1992
06-1992 Computerworld nr 06-1992
Cennik

Niepewna przyszłość

Targi Komputer Expo'92 poza wszystkim innym wykazały także, jak bardzo firmy niepewne są dalszych rozstrzygnięć w zakresie polityki podatkowo - celnej państwa. Stąd targowa oferta komputerów PC była uboższa, niż się spodziewaliśmy. Generalne wnioski są następujące: oferuje się więcej sprawniejszych i szybszych komputerów; z AT 286 16MHz zdają się zdecydowanie wypierać 12MHz;... Czytaj więcej »

Informacje

Użytkownicy, "złote rączki" i CASE

Z prof. Jerzym Wróblem z Instytutu Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej rozmawia Andrzej Dyżewski Czytaj więcej »

DIALOG SERVICE 1.3 Terabajtów informacji

DIALOG jest niekwestionowanym liderem w świecie tworzenia, gromadzenia i dystrybucji informacji niemal z każdej dziedziny: od wiadomości bieżących (np. bazy Reutera), przez biznes (np. bazy DUN & BRADSTREET, Kompass, PTS) do nauki (np. DIOGENES, INSPEC, MEDLINE). Centrum DIAlOGU jest położone w Kalifornii w malowniczej dolinie, 50 km na południe od San Francisco, która znana jest... Czytaj więcej »

Dokładniej cedzić sieci przez sieci

Po okresie cenzury, wycinającej bezlitośnie lub raczej bezmyślnie całe akapity tekstu z powodu użycia sformułowania znajdującego się na indeksie, na rynku słowa pisanego zapanowała niczym nie ograniczona swoboda, prawie demokracja. Czytaj więcej »

Triumfalny marsz

Szczypta historii Czytaj więcej »

Organizacje standaryzacyjne

ANSI American National Standards Institute - Amerykański Krajowy Instytut Normalizacyjny Czytaj więcej »

Rosyjski Computerwold zdążył się ukazać jeszcze w ZSRR

Do naszej redakcji dotarł pojedyńczy, "okazjonalny" numer COMPUTERWORLD USRR z ubiegłego roku. Oznacza to, że rosyjska wersja światowego tygodnika International Data Group zaczęła się ukazywać jeszcze przed formalnym rozwiązaniem b. Związku Radzieckiego. Można więc powiedzieć żartobliwie, że imperia upadają, a flagowa publikacja Patricka McGoverna trwa. Czytaj więcej »

Definicje, normy i standardy systemów otwartych

Prezentacja idei systemów otwartych OS (Open Systems), stanu prac prowadzonych w świecie nad ich definicją, normami i standardami stanowiła w grudniu 1991 r. temat seminarium zorganizowanego w warszawskiej siedzibie NOT przez International Computers Ltd. Wykładowcą był jeden z szefów marketingu ICL z Londynu, Peter Haysom. Czytaj więcej »

Nowości Komputer Expo'92

Protech PC for Windows Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Co zamiast Gąbina ?

Zawalenie się w ubiegłym roku gąbińskiego masztu radiowego oraz ogólne zużycie techniczne innych nadajników i urządzeń towarzyszących wymusza, niejako siłą rzeczy, transformację sposobu emisji programu Polskiego Radia. Czytaj więcej »

Liczniki połączeń.

Już za 3,8 - 4,2 mln. złotych firma Contec oferuje skomputeryzowanym abonentom telefonicznym liczniki połączeń. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Komputer i Ty

Doceniając fakt, iż w znakomitej liczbie przypadków użytkownikami komputera są osoby, dla których informatyka jest nową dziedziną, uruchamiamy nową rubrykę "Komputer i Ty". Prezentowane tu zagadnienia będziemy starali się przedstawiać w sposób zorientowany na tę właśnie grupę czytelników. Mniej zatem będzie tematów stricte informatycznych, więcej natomiast takich, które... Czytaj więcej »

Zamiast książek - tylko dokumentacja?

W numerze CW-PL 2/92, w felietonie "Zamiast recenzji", Andrzej Horodeński odżegnuje się od książek komputerowych innych niż oryginalna dokumentacja, twierdząc, że dzieła te po pierwsze reprezentują niski poziom, a na dodatek przyczyniają się do rozwoju piractwa. A więc należy skończyć z recenzowaniem książek, bo to też działalność podejrzana. Czytaj więcej »

Norton Commander - menu użytkownika, rozpoznawalne rozszerzenia

Często podczas pracy zdarza nam się, że musimy wydać systemowi operacyjnemu polecenia, które są albo bardzo długie, np. wywołanie programu konwersji tekstów edytora, albo trudne do zapamiętania z racji tego, że zawierają wiele parametrów. Zdarzają się też i takie, które wydajemy wielokrotnie i wówczas wciąż od nowa powtarzamy "wklepywanie" tego samego tekstu. A przecież... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Apple zwalcza piratów

W grudniu ub.r. Apple Computer, Inc. przekazał 30 tys. dolarów na konto Software Publishers Association - organizacji, która się zajmuje zwalczaniem piractwa. Czytaj więcej »

Object Professional dla C++

Firma TurboPower Software oferuje wersję dla C++, swojej Turbo Pascalowej biblioteki obiektów DOS-owskiego interfejsu użytkownika. Czytaj więcej »

Sztuczna inteligencja do edytora

Cztery wielkie firmy produkujące edytory tekstów: Microsoft Corp., WordPerfect Corp., Lotus Development Corp. i WordStar International Corp. podejmują prace nad wprowadzeniem elementów sztucznej inteligencji do nowych wersji programów edytujących. Nowe programy mają działać szybciej i bardziej automatycznie. Nie stawiają użytkownikowi wielu pytań. Jak powiedział pewien energiczny,... Czytaj więcej »

Komputerowe atlasy

Na rynku amerykańskim pokazało się ostatnio kilka programów, z których każdy jest bogato ilustrowanym, komputerowym podręcznikiem. Są to: atlas świata - firmy The Software Tools oraz atlas anatomiczny i atlas układu słonecznego - firmy Software Marketing Corp. Każdy z tych programów jest sprzedawany w formie dyskietki 5,25 lub 3,5 cala w cenie ok. 50 USD. Pierwsze dwa programy są... Czytaj więcej »

Książki dla użytkowników PC w USA

Na pewno zainteresują naszych czytelników tytuły książek, jakie obecnie oferowane są czytelnikom styczniowego numeru miesięcznika PC World w USA. Czytaj więcej »

Techniki nauki nowych programów

Każdy użytkownik programów komputerowych zdaje sobie sprawę, jak ważna i niezbędna jest dostarczona razem z programem odpowiednia dokumentacja. Przykładowo program MS - Windows 3.0 zaopatrzono w świetnie opracowany, dość obszerny podręcznik, którego przestudiowanie wymaga jednak odpowiednio dużo czasu. Wraz ze wzrostem popularności MS Windows rosnąć zaczęło także zainteresowanie... Czytaj więcej »

Prawo z komputera

Na świecie funkcjonuje obecnie ok. 200 baz danych służących pomocą prawnikom. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Żywotny karzeł

Pięć godzin może pracować bez podłączania do sieci notebook Dell 320 dzięki akumulatorkowi nowej konstrukcji. Czytaj więcej »

Uniwersalny streamer

Targa Streamer 60SX wyróżnia się masywną obudową i uniwersalnością. Czytaj więcej »

Przenośny napęd CD-ROM

Firma NEC wyprodukowała przenośny napęd CDR-36 do przenoszenia zbiorów z kompakt dysku do laptopa czy stacji roboczych. Mieści się on w poręcznej obudowie i waży zaledwie 1 kg. W skład kompletu wchodzi również akumulatorek, który umożliwia korzystanie z tego przenośnego napędu zarówno przy zasilaniu z sieci, jak i w miejscach, gdzie nie ma prądu. Czytaj więcej »

Przełącznik zbiorów: EASY SWITCH

Aby uwolnić operatorów urządzeń peryferyjnych w sieci komputerowej od denerwującej konieczności wyczekiwania aż zwolni się drukarka, ploter czy modem, firma WEFA skonstruowała automatyczny szeregowy przełącznik zbiorów Easy-Switch, dzięki któremu jedną drukarką, modemem czy ploterem może się dzielić do 16 komputerów. Czytaj więcej »

HDD 1 GB 3,5" już w sprzedaży

Japoński koncern elektroniczny Toshiba jako pierwszy oferuje 3,5-calowy napęd twardego dysku o pojemności 1 GB. Począwszy od pierwszego kwartału br. wytwórcy maszyn cyfrowych mogą nabywać ten gigabajtowy dysk w cenie 2 295 USD i wmontowywać go do budowanych przez siebie komputerów. Według informacji Toshiby, czas dostępu do danych dysku wynosi 12,5 ms. Czytaj więcej »

OCR Calery

Firma Calery z Doliny Słońca (Suny Valley) w Kalifornii wyprodukowała system OCR (Optical Character Recognition - optycznego rozpoznawania liter), który łączy wysoką precyzję odczytu ze zdumiewającą szybkością. Czytaj więcej »

CD-ROM o połowę niższy!

Southern Peripherals oferuje wytwarzane przez Mitsumi CRMC- LU001S CD-ROM (Compact Disc - Read Only Memory), rozmiarami niewiele większe od typowego napędu 1.2 MB. Czytaj więcej »

Stacja robocza wielkości klawiatury.

Alloy Computer Products zaoferował stację roboczą 386SX wytwarzanego przez siebie systemu EarthStation, stylizowaną na typową 102 - klawiszową, zgodną ze standardem IBM klawiaturę PC/AT. Czytaj więcej »

Olivetti PG 308

Włoska firma Olivetti oferuje za ok. 3500 USD bardzo szybką drukarkę laserową PG 308. Jej wydajność wynosi 6 kartek/min., a maksymalna rozdzielczość 300 x 300 pkt/cal w trybie graficznym. Czytaj więcej »

Streamer w plastikowej obudowie

Jumbo Colorado DJ10 wyróżnia się lekkością, ponieważ obudowa i szereg elementów wykonano z tworzywa sztucznego. Nie wiadomo, czy zapewnia to równą trwałość jak w przypadku wykonania całości z metalu. Również ten streamer umożliwia nie tylko zabezpieczenie całych katalogów czy pojedynczych zbiorów, lecz również generowanie ich z taśmy. Czytaj więcej »

StarJet SJ-48

StarJet SJ-48 to podróżna drukarka atramentowa o wymiarach zaledwie 31 x 22 x 5 cm, masie 1,8 kg. Bez podłączania do sieci może pracować na akumulatorkach do 40 min. Kosztuje 550 USD (z futerałem o 55 USD więcej). Czytaj więcej »

Telegazeta w komputerze

Do Urzędu Patentowego RP został zgłoszony system, który umożliwia wprowadzenie do komputera informacji zawartych w dowolnej telegazecie (także satelitarnej) i późniejsze przeglądanie ich na monitorze. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Zwolnienia'91

Rok 1991 był trudnym okresem dla przemysłu elektronicznego. Pogarszająca się sytuacja na rynku skłoniła wiele firm do zwolnienia części pracowników, by utrzymać konkurencyjność. Zaczęło się od Philipsa, który w lutym oznajmił o zwolnieniu 45 tys. osób ze swej 100-tysięcznej załogi. W dziesięć miesięcy później liczba pozbawionych pracy w przemyśle elektronicznym wzrosła... Czytaj więcej »

Komputery z Drezna

Były NRD-owski kombinat elektroniczny Robotron, występujący obecnie pod nazwą Computer Elektronik Dresden ( w skrócie Comped) produkuje już komputery osobiste, komputery przemysłowe, urządzenia peryferyjne i oprogramowanie. Czytaj więcej »

Obroty Novella tu i tam

Rok fiskalny w Novellu zakończył się 26 października 1991 r., ale dopiero niedawno ujawniono wyniki finansowe tej małej kompanii softwarowej (95% jej sprzedaży to oprogramowanie), zatrudniającej na całym świecie zaledwie 3 tys. pracowników. Czytaj więcej »

Autoryzacja SCO w Polsce

W grudniu ub. r. przeprowadzono długo oczekiwane egzaminy autoryzacyjne resellerów firmy Santa Cruz Operation w Polsce. Czytaj więcej »

Do Panoramy w kolejce z komputera

Dział akwizycji Panoramy Racławickiej miał kłopoty z powodu anachronicznego sposobu rozpatrywania zamówień na bilety - zwłaszcza w okresie wzmożonego sezonu wycieczkowego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...