powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 05-1992, 3 lutego 1992
05-1992 Computerworld nr 05-1992
Informacje

DEC "na dobre" instaluje się w Polsce

20 stycznia, w przeddzień rozpoczęcia największej imprezy komputerowej w Warszawie, Digital Equipment Corporation DEC ogłosiła oficjalne otwarcie swojej siedziby i rozpoczęcie działalności w Polsce. Czytaj więcej »

Informatyczne igrzyska

Wstępne oceny, dokonywane w przeddzień zamknięcia Międzynarodowych Targów KOMPUTER EXPO'92, sugerowały, że była to dotychczas największa z ekspozycji informatyczno- komputerowych w Polsce, a tych liczących się ma już miejsce każdego roku co najmniej siedem. Najprawdopodobniej nie będzie również rywala do tytułu głównej warszawskiej imprezy 1992 r., prezentującej... Czytaj więcej »

Konkurs "MIKROLAUR'92 rozstrzygnięty

Na konkurs MIKROLAUR' 92 wpłynęło łącznie 35 produktów reprezentujących zarówno walory użyteczności jak i profesjonalności. Czytaj więcej »

Kto z kim i po co

Wydarzeniem 1990 r. na informatycznym Olimpie był rozwód IBM z Microsoftem, który nastąpił po dziesięciu latach całkiem udanego - jak się wydawało - małżeństwa. Ubiegły rok upłynął natomiast pod znakiem poszukiwania nowych związków, umożliwiających najbardziej sensowną kombinację hardwaru i softwaru, głównie z myślą o nowej generacji systemów otwartych. Koneksje,... Czytaj więcej »

Produkty rodzime górą

Dotarcie do szczegółowych danych, pozwalających na w miarę obiektywną ocenę rynku oprogramowania, nie jest bynajmniej łatwym zadaniem. Zasłaniając się źle rozumianą tajemnicą handlową, polskie firmy z reguły odmawiają podania szczegółowych danych o wielkości swych obrotów. Zmusiło to autora do ograniczenia się w zasadzie do prezentacji trójki największych uczestników tego... Czytaj więcej »

Fundacja rozwoju technik komputerowych przedstawia

Szanowni czytelnicy Czytaj więcej »

książki

Książka utraconej szansy

Dziś już trudno powiedzieć, ile wysiłku włożono, aby książka pt. "Racjonalizacja zastosowań informatyki w zarządzaniu " nie ukazała się w Państwowym Wydawnictwie Ekonomicznym. Gdy szczęśliwy autor przebrnął wreszcie przez korektę szczotek, okazało się, że... brak dotacji na wydanie książki. Wobec czego zniszczono matrycę. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Object Vision - tworzenie programów bez programowania

Na rynku programów wspomagających pracę w biurze pojawił się produkt koncepcyjnie nowy, bardzo oryginalny, stworzony w dodatku w znanej firmie Borland. Nosi nazwę Object Vision, pracuje w środowisku Windows i w związku z tym korzysta ze wszystkich dobrodziejstw tzw. GUI ( Graphical User Interface - graficznego interfejsu użytkownika). Czytaj więcej »

Graficzne bazy Software Publishing

Coraz więcej firm oferuje bazy danych, które mogą zawierać pola odpowiadające materiałom graficznym np. rysunkom czy zdjęciom. Czytaj więcej »

Komputerowy atlas samochodowy

Program Automap jest, zdaniem jego twórców z Automap Inc., systemem, który pomoże nam zaplanować na komputerze typu PC wyjazd wakacyjny lub podróż w interesach. Czytaj więcej »

Word 5.0 dla Macintosha

Uważa się, że przystosowanie do Macintosha tego znanego edytora jest najpoważniejszym od 1989 r. krokiem Microsoftu w kierunku Apple. Czytaj więcej »

Nowości XTree Gold 2.5

W ostrej konkurencji tzw. nakładek systemowych kolejna wersja programu autorstwa firmy Xtree Co. oferuje kilkadziesiąt nowych możliwości, które zapewne zainteresują nie tylko starych wielbicieli Xtree. Czytaj więcej »

Wingz dla NextStep 2.0

Informixowy arkusz kalkulacyjny Wingz 1.1 jest już dostępny dla środowiska graficznego NextStep 2.0. Czytaj więcej »

Norton AntiVirus 2.0

Ten znany od pewnego czasu program antywirusowy produkcji Symantec Corp. nie dość że pracuje w środowisku MS Windows, to jeszcze umie czasem wyleczyć komputer z niepożądanego oprogramowania. Czytaj więcej »

Architektura z komputera

W pełni skomputeryzowanej pracowni poznańskiego Biura Projektów i Inwestycji Architektonicznych "Linea Arch" powstał projekt przebudowy jednego z pięciu wieżowców poznańskich, które znajdują się w pobliżu zabytkowego kościoła Św. Marcina. Czytaj więcej »

Wróżba z komputera

W katowickim Domu Towarowym "Centrum" od stycznia br. działa punkt chiromancji komputerowej. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Kolbuszowskiej biblioteki

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Kolbuszowie zainstalowane są dwa komputery klasy PC IBM, dzięki którym jej dyrektor chce stworzyć Centrum Informacji Komputerowej. Czytaj więcej »

Adresy w komputerze

W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Katowicach montowana jest obecnie sieć, która połączy zainstalowany tam komputer "Acer" z czterema biurami meldunkowymi. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Komputer w zegarku

Menedżerowie posiadający najnowszy zegarek naręczny firmy Casio - VDB-1000 - mogą być spokojni nie tylko o dokładny czas, lecz również o podręczny kalendarzyk. Czytaj więcej »

Szarańcza dopadła FDD PowerBooków

W wyniku wadliwego montażu napędów FDD, pewna ilość PowerBooków 140 i 170 musiała zostać wymieniona przez firmę nieszczęśliwym nabywcom ubiegłorocznych nowości producenta Macintosha. Czytaj więcej »

Plan czy marzenie

Stworzenie komputera "Teraflop" dokonującego trylionów operacji na sekundę będzie, wg ekspertów amerykańskich i brytyjskich, możliwe w niedalekiej przyszłości. Czytaj więcej »

F-Coulper z IBM

Na rynku amerykańskim pojawiło się urządzenie produkowane przez IBM, nazwane F-Coulper, które umożliwia wykorzystanie lokalnych sieci komputerowych do przesyłania sygnałów telewizyjnych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Hity CHIPA

W styczniowym numerze niemiecki miesięcznik komputerowy CHIP opublikował kolejną listę najlepiej sprzedającego się w tym kraju sprzętu. Wśród komputerów rej wiodą składaki, montowane przez miejscowe firmy. Natomiast znane firmy światowe mają poważne trudności ze zbytem swych wyrobów na niemieckim rynku. W pierwszej dziesiątce znalazły się zaledwie dwa Macintoshe, dwa komputery... Czytaj więcej »

Tajlandia: komputeryzacja danych personalnych

Tajlandia zamierza w ciągu 15 lat utworzyć bank danych, w którym bądą zawarte wszystkie dane dotyczące każdego z jej 65 mln mieszkańców. Obejmować one będą odciski palców, wykształcenie, imiona dzieci, kwoty zapłaconych podatków, nazwisko pracodawcy i wysokość dochodów, rejestr dotychczasowych kar lub wpisów akt kryminalnych. Wszystkie te i inne dane, które będą chcieli... Czytaj więcej »

Wspólna strategia H-P z Novellem

Hewlett-Packard z Novellem uzgodniły wzajemne wspomaganie sprzedaży swoich produktów poprzez własne sieci dealerów z całego świata. Czytaj więcej »

Do amerykańskiego mercedesa nie trzeba kwalifikacji

Vincent L. Morrotti, dyrektor ds. systemów informatycznych w Mercedes-Benz of North America Inc. przewiduje, że jego firma opierać się będzie na personelu o stosunkowo niskich kwalifikacjach, ponieważ zamierza w znacznym stopniu zautomatyzować obsługę klientów i diagnostykę samochodową. Czytaj więcej »

Uniwersytet Motoroli

MOTOROLA, jeden z największych producentów sprzętu komunikacyjnego i elektroniki w Stanach Zjednoczonych (z rocznym obrotem w wysokości 10 miliardów dolarów) założyła własny uniwersytet. Czytaj więcej »

Silicon Valley na austriackim zamku

W zamku Hagenberg, niedaleko Linzu, powstał ośrodek komputerowy Software Park. Jego dyrektor, Karl Pilstl, ma ambicję stworzenia największego centrum komputerowego w Europie. Czytaj więcej »

Ochrona przed złodziejami

Jak wykazała ankieta przeprowadzona we Francji, w blisko 1/3 francuskich przedsiębiorstw rocznie ginie ok. 7% sprzętu, co w tym przypadku oznacza ok. 50 tys. komputerów. Czytaj więcej »

W Katowicach GIGA = 3 mld

Jak nas poinformowała dyrekcja katowickiej spółki GIGA, jej obroty w 1991 r. osiągnęły prawie 3 mld zł (50% obrotów pochodzi ze sprzedaży oprogramowania, reszta to sprzęt). Czytaj więcej »

Convex Town pod Wawelem

Krakowski "Cyfronet", który jako pierwszy ośrodek w Europie Wschodniej stał się posiadaczem komputera CONVEX C120( w kwietniu ub. r.) czeka obecnie na ... komputer C210. Czytaj więcej »

WCS w Łodzi

Berlińska firma World Computer System, znana w Polsce przede wszystkim z tego, że obsłużyła komputerowo XXIII Mistrzostwa Świata w kajakarstwie klasycznym, które odbyły się przed dwoma laty w Poznaniu, mająca swoje filie w Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Wrocławiu i Kwidzyniu, zainstalowała się niedawno w Łodzi. Czytaj więcej »

Francuskie Dni Informatyki i Telekomunikacji

Telekomunikacja na Śląsku, informatyzacja gmin i zakładów pracy były tematami francusko - polskiego spotkania, które odbyło się w pierwszej połowie stycznia w Rybniku-Kamieniu. Czytaj więcej »

Dary dla policji

Bardzo cenne dary otrzymała w ub.r. policja w Ostrowcu. Czytaj więcej »

BULL w Polsce

Francuska firma Bull ma, jak powszechnie wiadomo, informatyzować polski system podatkowy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...