powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 04-1992, 27 stycznia 1992
04-1992 Computerworld nr 04-1992
ASCII, UNICODE i INNE

Kody - kością niezgody

Obecnie dwa standardy aspirują do zajęcia pozycji międzynarodowego systemu kodów, zawierającego wszystkie możliwe znaki wszystkich alfabetów świata. Dojdzie do kolizji - czy porozumienia? Czytaj więcej »

Stacja graficzna ESV-10 na Uniwersytecie Warszawskim

Po 8 miesiącach czekania na pozytywną decyzję COCOM w końcu listopada w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki UW zainstalowano wreszcie stację graficzną ESV10 firmy Evans & Sutherland. Czytaj więcej »

Cennik

Sennik na drugim boku

No i co z cenami PC? Tam gdzie firmy nie śpią, ceny rzeczywiście ruszyły w górę. Przynajmniej 286 i 386. Pozostałe firmy ruszyły w góry - na narty. Gdy zjadą z powrotem, prawdopodobnie wywindują swoje ceny, ażeby odpracować poniesione koszty "przymusowych" wczasów. Natomiast droższe komputery, mimo cła potrafią nawet tanieć. Czytaj więcej »

Informacje

Systemy wizualizacji obliczeń czyli Jak pokazać abstrakcję

Wielkie problemy obliczeniowe w rodzaju symulacji wydajności złóż ropy naftowej na podstawie danych sejsmograficznych, analiza kwantowej gęstości elektronów wokół cząsteczki enzymu czy analiza aerodynamiczna i wytrzymałościowa skrzydła odrzutowca dostarczają ogromnych ilości danych mierzalnych już tylko kilometrami zadrukowanego papieru. Do właściwej ich interpretacji czy choćby... Czytaj więcej »

Gwiazdy składu komputerowego i grafiki komputerowej 1991

Amerykański miesięcznik PUBLISH, wydawany przez IDG, przeprowadza wśród swoich czytelników plebiscyt na najlepsze urządzenia i programy do składu komputerowego. Plebiscyty te dają wyraz preferencjom stosowanym przez profesjonalnych wydawców amerykańskich gazet i magazynów ilustrowanych. Cieszą się one zresztą coraz większym powodzeniem, a każdego roku wprowadzane są nowe kategorie... Czytaj więcej »

Targi Eureka'91 -złoty medal dla polskiego informatyka

Na tegorocznych targach EUREKA'91, odbywających się w Brukseli, Polacy zdobyli siedem złotych medali, w tym jeden w zakresie informatyki. Uznanie międzynarodowego jury zdobył Komputerowy System Do Rejestracji Danych Lotniczych COMAFRA (COMputer Aided Flight Recording and Analysis), opracowany przez dr. Tadeusza Czichona, dawniej pracownika LOT, dziś dyrektora firmy ATM, która m. in. jest... Czytaj więcej »

Hollywood - primus inter pares

Programy graficzne służące do wizualizacji wystąpień seminaryjnych, prelekcji reklamowych itp., to istotny i zyskowny dział oprogramowania użytkowego. Redakcja amerykańskiego PC World przetestowała niedawno kilka najbardziej znanych w USA programów graficznych. Cena wszystkich programów, z wyjątkiem CA-CRICKET PRESENTS i FREELANCE, wynosi 495 USD, ale podobno można zdobyć je... Czytaj więcej »

Mam dośc Lotusa!

Nazwisko Mitchella Kapora, byłego disc-jockeya i nauczyciela medytacji transcendentalnej, figuruje na liście pionierów przemysłu komputerów osobistych, obok takich ludzi jak Steve Jobs czy Bill Gates. W przeciwieństwie do nich, twórca pierwszego w historii arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 nie lubi zajmować się robieniem pieniędzy. Pięć lat temu porzucił firmę Lotus Development... Czytaj więcej »

Strzyżenie polskich owiec

Niezwykle interesującą informację znaleźć można było ostatnio w opublikowanej przez CUP analizie kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw przemysłowych. Wynika z niej mianowicie, że w III kwartałach ubiegłego roku najwyższą rentowność wśród przedsiębiorstw przemysłowych (75,31 %) uzyskały jednostki pomocnicze przemysłu elektronicznego. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każda... Czytaj więcej »

Program podatkowy

Kilkakrotnie pisaliśmy, że poszukujemy firmy, która z dniem 1 stycznia zaproponowałaby polskim użytkownikom program ułatwiający naliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przyjemnością informujemy, że aplikacja taka istnieje, zapoznaliśmy się z nią dzięki uprzejmości pracowników firmy ZETO-ZOWAR. Czytaj więcej »

Komputer Expo'92

Dobiegły końca gorączkowe przygotowania do otwarcia kolejnych warszawskich międzynarodowych targów KOMPUTER EXPO'92. Ich przedsmak dała konferencja prasowa w salonach Biura Reklamy S.A., która potwierdziła nasze wcześniejsze doniesienia, że tegoroczne Targi w dniach 21 - 24 stycznia będą największą tego typu imprezą w Polsce. Czytaj więcej »

Łyk Tequilli w redakcji Computerworld

W sobotę, późnym wieczorem, zadzwonił telefon: "Wiesz, że mamy zawirusowane wszystkie komputery w redakcji? Jadę do ciebie z programem antywirusowym. W poniedziałek musisz zrobić wielkie porządki na dyskach". Czytaj więcej »

Stawka na europejską integrację

W przeddzień targów Komputer Expo'92, 20 stycznia br. nastąpiło otwarcie warszawskiej filii BULLa. Jest to dobrze znana firma na naszym informatycznym rynku, kontakty BULLa z Polską mają już bowiem ponad 30-letnią tradycję. Wśród jego klientów jest m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, warszawski Ratusz, kilka dużych przedsiębiorstw, a wśród nich TELKOM-TELETRA w Poznaniu,... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Alcatel w światowym wymiarze

Alcatel ostatnio powiększył swój potencjał o takie firmy jak TELLETRA we Włoszech czy Rockwell w Stanach Zjednoczonych. Dowodzi to kolejny raz, że przestał być firmą francuską i stał się światowym, ponadnarodowym koncernem. Czytaj więcej »

TESA

TESA to pierwsza w Polsce spółka, która uruchomiła pocztę elektroniczną MULTICOM. Za jej pośrednictwem można wysłać fax lub teleks do każdego kraju i miasta na świecie. Ma ona dostęp ON LINE do światowych systemów poczty elektronicznej (transmisja pakietowa terminal-centrala). Dodatkowo MULTICOM oferuje klientom dostęp do sieci X.25 i X.400 (komunikacja pakietowa pomiędzy... Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Uczeń goni nauczyciela

Pracownie komputerowe to często główna atrakcja programu szkolnego. Uczniowie schodzą się na przerwie i w kolejce czekają, żeby zrobić zadanie na komputerze lub po prostu pograć w jakąś grę. Niektórzy zdobywają status samodzielnego użytkownika - mają prawo do korzystania z komputerów także pod nieobecność nauczyciela. Tak się jakoś dzieje, że uczeń programista traktowany... Czytaj więcej »

Szwajcaria wyprzedza Japonię

W myśl zasady "czym skorupka za młodu nasiąknie..." w krajach zachodnich informatyka jest jednym z obowiązkowych przedmiotów nauczania w szkołach podstawowych. Ponieważ i u nas musi to nastąpić, warto zobaczyć jak to robią gdzie indziej. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Minister zapowiada poprawę na przełomie 1992/93

Truizmem jest stwierdzenie, że stan naszej telekomunikacji jest zmorą wielu podstawowych dziedzin życia. Resort Łączności, który wzorem innych krajów rozpoczął właśnie realizację rozdziału poczty i telekomunikacji, traktuje sam siebie jako przysłowiowego chłopca do bicia. 16 stycznia, podczas konferencji prasowej, kierownik resortu, Marek Rusin sam, nie pytany odczytał... Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Faraon a serwisy informacyjne

Przed kilkoma laty wymarzyłem sobie możliwość łatwego dostępu do takiego systemu komputerowego, który nie tylko dysponuje bazami danych o ogromnych ilościach informacji, ale i pozwala łatwo z nich korzystać. Tak jak to było w wielu filmach sensacyjnych np. w "Błękitnym Gromie". W filmie tym bohater nie tylko ma bezpośredni dostęp do baz, ale i korzysta z nich w owym "Błękitnym... Czytaj więcej »

Nasza komputerowa piramida

Jedną z charakterystycznych cech cywilizacji jest tworzenie się wokół pojawiających się na świecie zjawisk technicznych kulturowej otoczki. I tak samochód obrósł legendami (choćby Rolls-Royce czy Mercedes), sportem (rajdy samochodowe, wyścigi Formuły I i inne), snobistycznym high life'm (limuzyny Daimler, Jaguar i Lincoln). Telefon przybrał formy towarzyskie (vide: "Telefon... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Wielojęzyczny słownik komputerowy

Lexica to najnowsze dziecię rodziny Wordstar - wielojęzyczny słownik komputerowy, zawierający bogaty zestaw synonimów. Czytaj więcej »

Król, wieża i goniec

Lewis Stiller, 25-letni pracownik laboratorium sztucznej inteligencji przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa, rozwiązał ciekawy problem szachowy: czy król, wieża i goniec wystarczają, by dać mata królowi z dwoma skoczkami? Czytaj więcej »

Jeszcze o LEXI-TOOLS

W numerze 24/30 CW pisaliśmy, że używanie Lexi-Tools jako TSR jest utrudnione z powodu niefortunnego zdefiniowania tzw. hot-keys. Czytaj więcej »

Samochodowa karta serwisowa

Znaleziono jeszcze jedno nowe zastosowanie dla kart Smart - małych, mądrych kart plastykowych z mikroprocesorem. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W sprawozdaniu ze spotkania technicznego Novella ("Novell profesjonalnie", CW/31, str 11) podaliśmy, że certyfikat Novella na produkty, kosztuje wyróżnionego producenta 10 tys. USD. Czytaj więcej »

Nowe produkty wspierają Clipper w sieciach

Wydawało się, że Clipper nigdy nie wyjdzie poza środowiska DOS-u i niewielkich aplikacji sieciowych (10-15 użytkowników). Czytaj więcej »

DDE dostępna w Harvard Graphics

Harvard Graphics - rozbudowany program graficznej prezentacji wyników, przystosowany obecnie do uruchamiania w środowisku MS-Windows, zyskał nową istotną cechę. Czytaj więcej »

OS/2 2.0 - beta 6.xxxx

Obietnice IBM skierowania do sprzedaży nowej wersji systemu OS/2 w marcu mają pełne szanse na sukces. Czytaj więcej »

Softaware dla sieci Novella

Novell przyznawał od jakiegoś czasu, że istniejące oprogramowanie dla Netware ma pewne wady. Czytaj więcej »

SDW - CASE dla Polski?

Na polskim rynku od pewnego czasu próbuje się przebić pakiet SDW - System Development Workbench, produkt CASE firmy Cap Gemini Pandata, przeznaczony do wspomagania projektowania systemów informatycznych. Czytaj więcej »

DEC w Petroinformie

W grudniu ub r. w Krakowskim Petroinformie odbyła się konferencja na temat "Integracja mini i mikrokomputerów jako propozycja dla nowoczesnej firmy". Czytaj więcej »

Drapieżnik - ofiara

Model matematyczny prognozujący rozprzestrzenianie się AIDS w Polsce stworzyli - jak informuje "Życie Warszawy" - Tomasz Zamek - Gliszczyński z Instytutu Podstaw Informatyki PAN i Adam Zemła z Instytutu Matematycznego PAN. Czytaj więcej »

Edukacja za milion

16 programów, z możliwością dalszego rozszerzania pamięci przez zastosowanie kartrydży m.in. ze zbiorami opowiadań i bajek, zawiera JUNIOR COMPUTER. Czytaj więcej »

Negatywny bohater

VI Bokserskie Mistrzostwa Świata Amatorów, które odbyły się w końcu ub.r. w Sydney, miały swojego negatywnego bohatera. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Mini myszy do laptopów

Mysz jest bardzo wygodna w użyciu, gdyż pozwala się szybko przemieszczać po ekranie monitora. Ale ma jedną wadę - potrzebuje dość sporo miejsca na podkładkę, po której się przesuwa. To utrudniało, jeśli nie uniemożliwiało stosowanie jej w przypadku notebooków, zwłaszcza np w samolotach, ze względu na brak miejsca. Czytaj więcej »

Notebook dla niewidomych

Jest czerwony i na pierwszy rzut oka nie wygląda na komputer, bowiem zamiast tradycyjnego monitora ma tzw. dynamiczne wiersze Braille'a - wycinek ekranu, na którym każdy znak składa się z 8 wypukłych punktów. Czytaj więcej »

Siedem nowych systemów DEC

W grudniu ub.r. DEC ogłosił wprowadzenie siedmiu systemów modularnych spełniających wymagania Advanced RISC Computing, ustalone przez grupę ACE. Czytaj więcej »

Operacja przez telefon

W Centrum Medycznym uniwersytetu w Pittsburgu zainstalowano sieć NEURONET, ktora służyć będzie do konsultacji podczas operacji neurochirurgicznych. W tym celu wykorzystano 110 stacji roboczych Hewlett - Packard Apollo 9000 Seria 700. Czytaj więcej »

Coraz mniejsze FDD

International Data Corporation dokonała przeglądu sytuacji finansowej i perspektyw głównych firm produkujących napędy dyskietek FDD. Oto wnioski. Czytaj więcej »

Zamówienia u Cray'a

Firma MacNeal-Schwendler Corp., wiodący producent software'u do analizy metodą elementu skończonego, zamówiła system Y-MP EL u CRAY Research, Inc. Czytaj więcej »

Perspektywy AS/400 na rynku

Prawdopodobnie najbardziej udane pośród nowych produktów IBM są modele Application System/400 D. Komputery te są pracują wydajniej od 30% do 60% w porównaniu z Systemem/36 i Systemem/38, a jednocześnie są tańsze o 10% do 40% od wcześniejszych modeli AS/400 B. Czytaj więcej »

Komputer sterowany oddechem

Marilyn Hoggatt uległa wypadkowi osiem lat temu. Poddano ją operacji kręgosłupa, lecz mimo starań lekarzy i intensywnej rehabilitacji pozostała sparaliżowana od szyi w dół. Czytaj więcej »

486 tanim kosztem

Amerykańska firma Aox opracowała kartę, z pomocą której można stosunkowo tanim kosztem komputer PS-2 przekształcić w 486,a starsze modele IBM 50, 60 oraz 80-111 w 386-tki. Dla tej ostatniej karty dostępne są do wyboru częstotliwości 20, 25 i 33 MHz. Czytaj więcej »

Mądra klawiatura

W pogoni za klientem producenci prześcigają się w pomysłowości. Czytaj więcej »

32 MB pamięci więcej

Nową kartę rozszerzania pamięci oferuje Intel. Czytaj więcej »

Tele-PC-wizor

Marzenia komputerowców-telemaniaków spełnione. Czytaj więcej »

Uwaga na grzyby w klawiaturze

W Niemczech zwrócono uwagę, że użytkownicy komputerów często zapadają na choroby skórne na rękach. Czytaj więcej »

Najmniejszy dysk

Publikujemy ponownie zdjęcie z nr. 3 CW, które ukazało się bez podpisu. Czytaj więcej »

Taśmy i walce ze Szczecina

W Szczecinie powstała filia holdingu i koncernu szwajcarskiego 'TBS Computer Printware", która specjalizuje się w produkcji taśm barwiących do różnego typu drukarek oraz w regeneracji wkładów Canon LBP I,II do drukarek laserowych. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Ziarnko do ziarnka...

Mało kto się u nas nad tym zastanawia, ile prądu zużywają urządzenia biurowe. Czytaj więcej »

Dlaczego elektronika z atomistyką?

Rząd francuski ogłosił przed Bożym Narodzeniem zamiar powołania "grupy przemysłowej na skalę międzynarodową". Prasa francuska sceptycznie odniosła się do tego zamierzenia. Może ono wywołać sprzeciw Wspólnoty Europejskiej. Rząd postanowił bowiem połączyć rentowną organizację podległą Komisji Energii Atomowej - CEA/Industrie - z nierentownym działem elektroniki użytkowej... Czytaj więcej »

Nowy patron otwartych systemów

Orędownikami otwartych systemów byli dotąd głównie producenci i dystrybutorzy sprzętu komputerowego. Koncepcja ujednoliconego i pojemnego systemu operacyjnego pozwalała im zwiększyć sprzedaż. Dziś coraz wyraźniej użytkownicy bronią otwartych systemów. Czytaj więcej »

DBMS dla czeskiego MSW

BOSTON. Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych zamierza zakupić dla administracji krajowej Database Management Systems (DBMS) od Informix Software. Czytaj więcej »

Straty i zyski komputerowych producentów

Znani producenci sprzętu elektronicznego na rynkach światowych w ub.r. działali ze zmiennym szcześciem. Czytaj więcej »

CAD obniża koszty administrowania budynkami

Program CAD ułatwia żmudne prace związane z administrowaniem budynkami, a także umożliwia skrócenie czasu planowania i wykonywania remontów oraz optymalne wykorzystanie powierzchni i nadzór nad kosztami. Czytaj więcej »

Computerland daje sobie radę

Istniejący zaledwie pół roku COMPUTERLAND POLAND uzyskał już 16 mld zł obrotu (6.25 mld zł w grudniu). Czytaj więcej »

Bałtyckie centrum informatyki

Dwie gdyńskie firmy komputerowe DEMOS i SAMBA zorganizowały Bałtyckie Centrum Informatyki (BCI), którego głównym celem jest stworzenie profesjonalnego ośrodka szkoleniowego opartego na wykwalifikownych kadrach. Czytaj więcej »

Komputer w gminie

Komputeryzacja urzędów gminnych przyczynia się do ich integracji - stwierdzili uczestnicy spotkania wojewody łódzkiego z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast województwa łódzkiego, które odbyło się pod koniec ub.r. Czytaj więcej »

Zarys prawa komputerowego

Książka pt." Zarys prawa komputerowego" przygotowywana jest w Międzyuczelnianym Instytucie Wynalazczoćśi i Ochrony Własności Intelektualnej działającym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...