powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 03-1992, 20 stycznia 1992
03-1992 Computerworld nr 03-1992
Informacje

Cczy MCDonell Douglas "stajwanizuje się"?

Nowa, powstała z udziałem państwa i kapitału prywatnego tajwańska firma Taiwan Aerospace negocjuje przejęcie 40% udziałów w komercyjnych operacjach amerykańskiego potentata wojskowego i cywilnego przemysłu lotniczego, McDonnell Douglasa. Czytaj więcej »

SAD pełen Jabłek

Zamiast motta: Konfiguracja nowa, choć poniekąd znana (Z jej skutków ludzkość dotąd się rozlicza) Najpierw mieliśmy jabłko i szatana Teraz "Jabłko" znów mamy i ... Tatarkiewicza. R. Czytaj więcej »

TAG? TAK!

TAG - polski edytor tekstów - nie jest nowością na polskim rynku. Jego pierwsza wersja pojawiła się w sprzedaży w 1988 roku i od razu zdobyła wielu zwolenników. O popularności świadczy kilka tysięcy licencjonowanych kopii i wielokrotnie większa liczba kopii pirackich. Jest to chyba jeden z najczęściej kopiowanych nielegalnie programów mimo wyjątkowo niskiej ceny. Walory TAG-a... Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

X.500 sieje postrach

Opracowany przez organizację CCITT protokół ułatwionej globalnej komunikacji międzysieciowej X.500, wzbudza protesty, a co najmniej obawy poważnych firm amerykańskich. Czytaj więcej »

Nowy mokrotelefon

Premierą światową nowej generacji telefonu Natel-C jest wprowadzony na rynek szwajcarski przez tamtejszą filię Motoroli miniaturowy telefon o nazwie "Menu Micro T.A.C.". Waży on 310 g i przy wymiarach 16,2 x 6,1 x 4,4 cm bez trudu mieści się w dłoni. Nowy mikrotelefon umożliwia prowadzenie rozmów przez okres do 100 min. Dotychczas maksymalny czas użytkowania wynosił z reguły 1 godz. Czytaj więcej »

Współpraca polsko-duńska

Polska łączność międzynarodowa opiera się w dużej mierze na współpracy z Danią. Właśnie przez ten kraj, a ściślej mówiąc przez Bornholm, przechodzi kabel łączący Polskę z resztą świata. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Szkoła z komputerem

W Krośnie przy Zespole Szkół Elektrycznych utworzono Liceum Ogólnokształcące z klasą o autorskim programie z zakresu informatyki. Nauczanie w klasie informatycznej - jak informują "Nowiny" - opiera się na programie klas o profilu matematyczno-fizycznym. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

PC-IQ - DOS, który mówi

"To frustrujące, że tak wielu ludzi umie mówić po angielsku, a komputery tego nie potrafią" - stwierdzili programiści nowojorskiej firmy ARTIFICIAL INTELLIGENCE SOLUTIONS INC. i napisali nakładkę na DOS-a o nazwie PC-IQ, która zwalnia użytkownika z wnikania w tajniki systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Programowe hity

Statystyka sprzedaży zintegrowanych programów komputerowych w r. 1990 wymownie dowodzi, jak to widać na załączonej tabeli, bezpelacyjny prymat Works-a produkcji Microsofta. Czytaj więcej »

Pads już w Polsce!

Najlepiej w ostatnich latach sprzedawany na świecie system projektowania elektronicznych obwodów na płytkach drukowanych PCB (Printed Circuit Board) jest już dostępny na polskim rynku. Czytaj więcej »

Ryby na monitorze

Badania nad wykorzystaniem maszyn cyfrowych w połowach ryb prowadzą naukowcy z Wydziału Rybactwa i Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Szczecinie wspólnie z naukowcami z uniwersytetu w Rostocku. Czytaj więcej »

Kajkowski w sądzie

Firma Computer Studio Kajkowski w Gdańsku rozpoczęła w listopadzie ub.r. szkolenie sędziów w zakresie posługiwania się komputerami w systemie Mikrosil-2 z dodatkowym oprogramowaniem pozwalającym na wyszukiwanie aktów prawnych oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Czytaj więcej »

Ewidencja wykroczeń drogowych

Już od stycznia br. w stolicy funkcjonuje system komputerowej ewidencji wykroczeń drogowych. Czytaj więcej »

ACE/ARC traci rozpęd

ACE (Advanced Computing Environment) zawiązała się 10 miesięcy temu jako grupa licząca ok. 250 firm, deklarująca opracowanie nowych standardów środowiska komputerowego - procesorów, architektury jednostek centralnych i systemów operacyjnych - przy szczególnym uwzględnieniu wymogów ARC (Advanced RISC Computing). Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Kieszonkowa kamera cyfrowa

Kieszonkowy aparat fotograficzny Dycam Model 1 pozwala na wykonanie 32 fotografii. Czytaj więcej »

Notebook z AAC

Acer American Corporation poszerza swoją ofertę w dziedzinie komputerów typu "notebook" o kolejny egzemplarz z procesorem 386SX/20MHz, o wadze około 2.5 kg. Czytaj więcej »

Samoczyszczące się dyskietki

Firma Polaroid wyprodukowała nowe dyskietki 5,25", z wbudowaną specjalną wkładką, dzięki której stale same się czyszczą. Czytaj więcej »

Szybka drukarka laserowa

TEXAS INSTRUMENTS oferuje drukarkę mikrolaserową o zwiększonej wydajności. Czytaj więcej »

94-cm mpnitor

Mitsubishi oferuje kolorowy monitor Multiscan o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 37 cali, tj. 94 cm. Czytaj więcej »

Wymienny twardy dysk

Epson wyprodukował uniwersalny wymienny twardy dysk , który nadaje się zarówno do notebooków jak i do desktopów. Czytaj więcej »

Kolorowy rzutnik do projekcji komputerowej

Rzutnik do kolorowej prezentacji komputerowej firmy 3M model 4180 umożliwia przedstawienie do 4.913 barw, przy czym kontrast i kontury rzutowanego na lniany ekran obrazu są - jak zapewnia producent - niespotykanej dotychczas jakości. Firma wytwarza całą paletę projektorów, której ukoronowaniem jest wspomniany model 4180 o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Taka rozdzielczość umożliwia... Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Komputerowy Krawiec

Albert Andrews Ltd., to dziś najbardziej modny zakład krawiecki w Bostonie. Przez 5 lat firma opracowywała naukowy sposób pobierania krawieckich pomiarów. Dziś w sklepie zainstalowany jest robot, wyposażony w ramię przypominające wieszak do ubrań, który z dokładnością do jednej tysiącznej cala w ciągu kilku minut dokonuje ponad 40 pomiarów. W sklepie wybiera się krój garnituru,... Czytaj więcej »

Samsung We Fraknfurcie

W dniach 2-4 grudnia 1991, podczas szkolenia technicznego przeprowadzonego z myślą o swoich europejskich dystrybutorach, firma SAMSUNG zaprezentowała nowe komputery: DeskMaster 386/33T, DeskMaster 386/33N, DeskMaster 486/20, SysteMaster 486/25TE oraz NoteMaster 386S/20. Czytaj więcej »

Cło w Czecho-Słowacji

Z dniem 1 stycznia 1922 w Czecho-Słowacji weszła w życie nowa taryfa celna uzgodniona z GATT. Czytaj więcej »

Reorganizacja IBM w Europie Wschodniej

IBM, który jak wiadomo pod koniec listopada ub.r.zacząl przeprowadzać wiele drastycznych cięc w zatrudnieniu pracowników, a także dużo zmian zmierzających do decentralizacji zarządzania, ma w Europie Wschodniej trzy przedstawicielstwa (w Czecho-Słowacji i Polsce - 1991 r., na Węgrzech nieprzerwanie już od 1936). Czytaj więcej »

Vax za...półtora tysiąca dolarów?

W październiku zeszłego roku wprowadzono nowe modele VAX-a 4000 i VAX-a 6000, których szybkość jest niekiedy 3 razy wyższa od szybkości poprzednich modeli. Spowodowało to spadek ceny starszych modeli VAX-a. Czytaj więcej »

Nowe węgierskie przedsiębiorstwo handlowe Budapeszt

Czołowe węgierskie przedsiębiorstwa działające w branży komputerowej - Controll, Microsystem i Muenszertechnika - utworzyły wspólną filię handlową p.n."3 soft" z kapitałem założycielskim wynoszącym w przeliczeniu 300 tys. USD. Czytaj więcej »

Szturm na wschodni rynek

Producenci sprzętu komputerowego, którzy ze zmiennym szczęściem radzą sobie na przeżywających trudności rynkach w krajach szeroko rozumianego Zachodu, wykazują coraz większe zainteresowanie chłonnym rynkiem w Europie Wschodniej, zwłaszcza od czasu rozluźnienia ograniczeń w handlu z państwami tej strefy. Czytaj więcej »

Anglia najbardziej skomputeryzowanym krajem Europy

Studium przeprowadzone przez pismo "Das Beste aus Reader's Digest" wykazało, że najbardziej skomputeryzowanym krajem w Europie jest W. Brytania, gdzie 22% gospodarstw domowych posiada własny PC. Na drugim miejscu znajduje się Holandia z 20% skomputeryzowanych gospodarsw domowych, a na trzecim Szwajcaria z 15% komputerów. Ta ostatnia wyprzedzama jednak swych europejskich sąsiadów pod... Czytaj więcej »

Elektronika: zacofanie Europy

Eksperci EWG biją na alarm, że w elektronice przemysł zachodnioeuropejski pozostaje w tyle co najmniej o 3-4 lata za technologią światową, głównie japońską, a w niektórych dziedzinach opóźnienie sięga nawet lat dziesięciu. Aby przeciwdziałać temu opóźnieniu, które nie wszędzie już jest do nadrobienia, opracowano pakiet przedsięwzięć zmierzających do przyspieszenia w skali... Czytaj więcej »

Hewlett-Packard w Polsce

Amerykańska firma Hewlett-Packard podała swe wyniki finansowe za ostatni rok obrachunkowy, który zamknęła 31 października 1991r. Czytaj więcej »

ATM otwiera drzwi dla Silicon Graphics

Warszawska firma ATM została oficjalnym przedstawicielem amerykańskiej Silicon Graphics Inc., producenta wysokiej jakości stacji graficznych. Czytaj więcej »

Bezrobotny w komputerze

Pod koniec ub. r. w 399 biurach pracy było zainstalowanych 1100 komputerów, korzystano też z 10 programów obsługi bezrobotnego. Czytaj więcej »

RISC 6000 IBM w Zielonej Górze

Wyższa Szkoła Inżynierska w Zielonej Górze otrzymała pod koniec ub. r. komputer RISC 6000 IBM, który pracuje w sieci obejmującej na razie Wydz. Elektryczny i Wydz. Budownictwa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...