powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2004

Wydanie 17-2004, 26 kwietnia 2004
17-2004 Computerworld nr 17-2004
Technologie - produkty

Sieciowe kamery Mobotix

Mobotix oferuje nowe modele kolorowych kamer wideo - V10 i M10 o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 960 pikseli. Czytaj więcej »

Overland z SDLT 600

Overland Storage oferuje nowe wersje bibliotek taśmowych serii Neo 2000 i Neo 4000 wyposażone w napędy SDLT 600. Czytaj więcej »

Inteligentne MFP Canona

Canon zaprezentował urządzenia wielofunkcyjne iR 3100C/CN - pierwsze modele nowej serii MFP określane jako ''urządzenia monochromatyczne z funkcją inteligentnego wydruku barwnego''. Czytaj więcej »

McAfee dla SMB

Network Associates wprowadziła do oferty zintegrowane pakiety do ochrony antywirusowej dla małych i średnich firm - McAfee Active VirusScan SMB Edition oraz McAfee Active Virus Defense SMB Edition. Czytaj więcej »

Tani laserowy kolor

Lexmark International wprowadził do sprzedaży tanie, kolorowe drukarki laserowe Lexmark C510 o rozdzielczości 2400 dpi i prędkości 30/8 str./min (mono/kolor). Czytaj więcej »

Telefon IP 3Com z SIP

Nowy stacjonarny telefon IP 3Com - 3102 Business Phone obsługuje nie tylko protokół H.323, ale także protokół SIP. Czytaj więcej »

Technologie - w skrócie

BEA z Veritas Software

BEA Systems zacieśniła współpracę z Veritas Software. Czytaj więcej »

Oracle JDeveloper 10g

Oracle opublikował zestaw narzędzi programistycznych Java umożliwiający tworzenie aplikacji dla środowiska bazodanowego Oracle 10g. Czytaj więcej »

Sun: Platforma nr 8

Java System Application Server Platform 8 - tak brzmi pełna nazwa najnowszej wersji serwera aplikacji J2EE Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Netscape 7.2 jak Mozilla 1.7

AOL Time Warner wyda wkrótce kolejną wersję pakietu Netscape. Wersja 7.2 będzie w dużej mierze opierać się na kodzie Mozilla 1.7. Czytaj więcej »

Amazon poszukuje

A9.com to nowo uruchomiona wyszukiwarka internetowa należąca do Amazon.com. Czytaj więcej »

NetBeans 3.6 u bram

Sun Microsystems opublikował nową wersję środowiska RAD do budowy aplikacji Java. Czytaj więcej »

SAS dla mas

Zestaw narzędzi analitycznych SAS 9 przygotowano z myślą o użytkownikach biznesowych. Czytaj więcej »

Komunikacja z dodatkami

ICQ 4.0, najnowsza wersja komunikatora internetowego America Online (AOL), pozwala na budowanie wtyczek rozszerzających podstawowe funkcje aplikacji. Czytaj więcej »

Wiadomości

Siedem lat i...

Główne prace nad budową systemu informatycznego ZUS zostały zakończone - twierdzą przedstawicieli Zakładu. Do końca 2003 r. wydatki na ten cel pochłonęły ponad 1,5 mld zł. Czytaj więcej »

Telefony w ratach

Coraz więcej klientów przekazuje operatorom w outsourcing zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną. Czytaj więcej »

Epitafium dla Juniora

Z hucznych zapowiedzi wiceministra Wojciecha Szewki dotyczących informatyzacji administracji pozostał jedynie bałagan. Czytaj więcej »

Idea uruchamia usługi WLAN

HotSpot Idea to nowa usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu w standardzie IEEE 802.11b, jaką oferuje PTK Centertel. Na razie działa 40 punktów dostępowych. Czytaj więcej »

Techmex za 30 zł

Cena emisyjna akcji oferowanych przez Techmex na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych została ustalona na 30 zł. Bielska spółka oferuje 2,35 mln akcji serii D, 1 mln akcji serii B i w publicznej subskrypcji 650 tys. akcji dla inwestorów indywidualnych. Czytaj więcej »

Światowy Dzień Telekomunikacji 2004

W bieżącym roku organizatorem Światowego Dnia Telekomunikacji jest Ministerstwo Infrastruktury przy współudziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji i Instytutu Łączności. Patronat nad tym wydarzeniem objęły tygodnik Computerworld i miesięcznik Networld. Czytaj więcej »

Netia udostępniła usługi ADSL

Netia Holdings udostępnia - zapowiadaną od stycznia br. - usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii ADSL. Net24 ma być konkurencją dla Neostrady i ofert telewizji kablowych. Użytkownicy za instalację zapłacą ok. 100 zł. Natomiast miesięczny abonament ma kosztować ok. 140 zł. Czytaj więcej »

IDC: w Polsce wzrost o 11%

Według prognoz IDC wartość rynku IT w Polsce w latach 2003-2007 r. będzie rosła średnio o 10,9%. Czytaj więcej »

5 mln kont online

Bank PKO BP zamierza do końca czerwca br. umożliwić klientom dokonywanie operacji bankowych przez Internet. Czytaj więcej »

Projekt CEPiK z poślizgiem

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wyniku cięć budżetowych na budowę systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie przeznaczone w tym roku nie 65 mln zł, lecz jedynie 39 mln zł. W związku z tym dopiero w 2005 r. zostanie zbudowana sieć rozległa na potrzeby CEPiK. Czytaj więcej »

Certyfikat dla lidera

Polskie Towarzystwo Informatyczne opracowało własny system certyfikacji dla osób prowadzących projekty informatyczne. Po części jest on wzorowany na rozwiązaniach zachodnich, jak np. PMI. Certyfikacja ma na celu potwierdzenie kompetencji, wiedzy i doświadczenia w zakresie zarządzania projektami informatycznymi. Dostępnych jest sześć poziomów certyfikatów, wyznaczających poziom... Czytaj więcej »

Technologie

Zasilanie bez awarii

Zasilacze urządzeń elektrycznych z filtrami PFC mogą powodować problemy w funkcjonowaniu systemów zasilania awaryjnego. Czytaj więcej »

Rzeczywistość równoległa

Microsoft Virtual PC 2004 to poważny rywal VMware Workstation 4.5. Wybór między nimi to raczej kwestia zastosowań niż zasadniczych różnic funkcjonalnych. Czytaj więcej »

Okna otwarte na świat

Microsoft rozszerza program licencjonowania protokołów komunikacyjnych i formatów plików Czytaj więcej »

Tanie serwery, tanie dyski

HP wprowadza do oferty 4-procesorowe serwery z układami Opteron i nowe, tanie dyski Fibre Channel dla macierzy EVA. Czytaj więcej »

Adresik z odzysku

Kurczące się zasoby klas adresów IPv4 zmuszają do oszczędnego gospodarowania nimi, to zaś niejednokrotnie miewa całkiem niespodziewane konsekwencje. Czytaj więcej »

Sieciowe roszady

Rozmowa z Dariuszem Knapem, wykładowcą na Politechnice Szczecińskiej, specjalistą ds. sieci w Akademickim Centrum Informatyki w Szczecinie. Czytaj więcej »

Skała nie utonie

Sun Microsystems wycofał się z planów wprowadzenia na rynek procesora UltraSPARC V. Zastąpią go nowe układy o kodowych nazwach: Niagara i Rock. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Intranetowa telekomunikacja

Dopiero za trzecim podejściem Telekomunikacji Polskiej udało się stworzyć wewnętrzny portal korporacyjny, który spełniałby oczekiwania użytkowników. Portal, który natychmiast stał się ofiarą własnego sukcesu. Czytaj więcej »

Konteksty

Wbrew ludzkiej naturze

Czy ktoś ma obawy związane ze skutkami wykorzystania technik informacyjnych? Niech o nich zapomni. Są niczym wobec zagrożeń wynikających z rozwoju biotechnologii. Czytaj więcej »

Rosnące zagrożenie

Najszybciej rosnącą grupę przestępców sieciowych stanowią doskonale wyszkoleni złodzieje informacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Cukierki i wiercenie

Czytałem kiedyś o szczególnym badaniu, które miało pokazać, czy jest jakaś cecha u dzieci, która predestynuje je do odniesienia sukcesu życiowego. Pewien naukowiec wykonał je na grupie czterolatków. Czytaj więcej »

Cwaniaki za dychę

Niektórym wydaje się, że gdy posiądą umiejętności klikania, wędrowania po Internecie i byle jakiego pisania w edytorze, to już są nie lada specjalistami w dziedzinie komputerów. Walczę od lat z tak głębokim deprecjonowaniem informatyki, ale jest to walka z wiatrakami. Niestety, informatyka nie jest prostą i łatwą dziedziną, co wiadomo przedstawicielom tego zawodu, chociaż wydaje... Czytaj więcej »

Ruchem skoczka

O ile mnie pamięć nie myli (a myli mnie coraz częściej), to ostatni raz grałem w szachy za późnego Gomułki albo może raczej za wczesnego Gierka. Zresztą powiedzenie, że grałem, byłoby w tym przypadku stwierdzeniem znacznie na wyrost. Tylko przestawiałem figury, usiłując zrobić przyjemność staremu człowiekowi, który miał dość grania sam ze sobą. Czytaj więcej »

Kobierzec z Bahrajnu

Nie można zajmować się wszystkim, mimo że to wszystko wydaje się tak interesujące. Życia nie starczy, a i tak efekt zajmowania się wszystkim będzie bardzo powierzchowny, lekki jak muśnięcie powierzchni, a nie jak zachłyśnięcie się pełnią. A to oznacza konieczność ciągłego dokonywania wyborów, skutkiem których musi - niestety - być rezygnacja. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bity na służbie

W tym roku policja uruchomi dwa nowe systemy informatyczne. Będzie także modernizować przestarzały sprzęt oraz prowadzić prace mające na celu spełnienie wymagań związanych z wejściem do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Marsz do Unii

Polska Straż Graniczna będzie strzegła najdłuższej granicy lądowej Unii Europejskiej, celnicy zaś będą pobierać cło do wspólnotowego budżetu. Czytaj więcej »

Rozwój przez dostęp

Publiczne Punkty Dostępu do Internetu, które rozpowszechniły się w krajach Unii Europejskiej, powoli docierają do Polski. Czemu mogą służyć i jaki mogą mieć wpływ na rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy? Jak powinny być zlokalizowane, aby spełniały swoje funkcje? Czytaj więcej »

Zdrowie w normie

Normalizacja systemów informatycznych w ochronie zdrowia staje się koniecznością. Bez tego trudno będzie myśleć o stworzeniu systemów telemedycznych czy poprawie efektywności leczenia i ulepszeniu obsługi pacjenta. Czytaj więcej »

Urzędnik na aukcji

Elektroniczne przetargi i aukcje mogą być źródłem niemałych oszczędności w zakupach dokonywanych przez administrację publiczną. Czytaj więcej »

Europejska wizja, polskie realia

Samorządy lokalne budują własne rozwiązania w zakresie elektronicznej administracji, nie czekając na centralne, rządowe rozstrzygnięcia i ustalenia. Obywatel nie będzie miał jednak pełnych możliwości korzystania z elektronicznych usług publicznych bez koordynacji podejmowanych w całym kraju inicjatyw. Czytaj więcej »

Potrzebne i wizje, i czyny

Fundusze strukturalne mogą stać się znaczącym stymulatorem rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju. Mogą dać szansę realizacji wielu ważnych przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem technik informacyjnych. Pod warunkiem że będziemy dokładnie wiedzieli, na co je przeznaczyć i jak się o nie starać. Czytaj więcej »

Standardy na zapleczu

Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej polska administracja będzie musiała włączyć się w paneuropejski system wymiany informacji. Obowiązują tu standardy tworzone w ramach programu IDA, traktowanego jako swoiste zaplecze teleinformatyczne Unii. Czytaj więcej »

Prosto, przejrzyście i wygodnie

Elektroniczny rząd musi być jednakowo dostępny dla wszystkich. Serwisy internetowe administracji publicznej powinny być zaprojektowane i wykonane tak, aby każdy mógł z nich łatwo skorzystać - także osoby niesprawne i starsze. Twórcy stron polskich urzędów i instytucji państwowych zazwyczaj o tym nie pamiętają. Czytaj więcej »

Każdy ratuje po swojemu

Unia Europejska nie wymaga ujednolicenia systemów ratowniczych w państwach członkowskich. Zaleca natomiast stosowanie wspólnych standardów w zakresie komunikacji i łączności. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Presja ze Wschodu

Najwięcej zarabiają informatycy w Szwajcarii i Niemczech, najmniej we Włoszech i Hiszpanii. Na wysokość wynagrodzeń informatyków w Europie może mieć wpływ poszerzenie Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...