powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 02-1992, 13 stycznia 1992
02-1992 Computerworld nr 02-1992
Cennik

Ile zmieni cło?

W tym numerze, poza rubryką cenową z komputerami PC składanymi z podzespołów, ceny samych podzespołów i oprogramowania. Na próbę umieszczamy trochę oprogramowania wytworzonego w Polsce. Zarówno podzespoły, jak i polskie programy mają bardzo niepełną specyfikację, stąd trudno mówić o tym czy coś staniało, czy zdrożało. Np. Protech obniżył ostatnio ceny płyt głównych PC,... Czytaj więcej »

Czy Cocom funcjonuje?

W prasie, szczególnie komputerowej, pojawiają się ostatnio dość często entuzjastyczne wypowiedzi dotyczące ''całkowitego zniesienia ograniczeń'' czy wręcz ''stopniowej likwidacji'' COCOM. System ograniczania dostępu do najwyższej technologii, którego symbolem jest ''COCOM'', funkcjonuje jednak nadal, tyle że bardziej selektywnie i dla nieco innych celów. Czytaj więcej »

Informacje

Magento-optyczne dyski kompaktowe (MOCD)

Czyżby zmierzch tradycyjnych twardych dysków? Czytaj więcej »

Wszyscy do okien

Jim Manzi, szef LOTUS-a - przedsiębiorstwa uważanego często za głównego rywala firmy MICROSOFT - producenta Windows, powiedział ostatnio: ''Kupujcie Windows''. Czytaj więcej »

Rozwód poczty z telekomunikacją

4 grudnia ub.r. Minister Łączności podpisał kilka aktów prawnych o kluczowym znaczeniu dla przyszłości poczty i telekomunikacji w Polsce. Na ich mocy państwowa jednostka organizacyjna "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" dzieli się na dwa odrębne podmioty gospodarcze: Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej ''Poczta Polska'' i Spółkę Akcyjną ''Telekomunikacja Polska'' Czytaj więcej »

Górnolotnie czy praktycznie?

Procesy integracyjne w polskiej informatyce przybierają na sile. W poprzednim, pierwszym tegorocznym numerze informowaliśmy o powołaniu Stowarzyszenia Twórców Oprogramowania PRO, który to pomysł narodził się 13 listopada ub.r. podczas II WEST - EAST TECHNOLOGY FORUM. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Walka o polski rynek

Znalezienie w środku Europy rynku telekomunikacyjnego, którego potrzeby szacuje się na miliony nowych telefonów i miliony numerów do wymiany, to niebywała okazja. Toteż od miesięcy obserwować można w Polsce zaciętą walkę, w której rywalizują między sobą największe światowe koncerny telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Konsorcjum bankowe pomoże telekomunikacji

Polska telekomunikacja potrzebuje ogromnych funduszy na rozwój. Potrzeby te szacowane są na 15-20 mld USD, z czego połowa to wydatki złotówkowe. Żaden nasz bank nie dysponuje tak dużymi środkami, by sam mógł pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Czytaj więcej »

Samsung w Polsce

W grudniu 1991 r. podjęte zostały ponownie rozmowy z rządem koreańskim na temat ich pomocy kredytowej w rozwoju polskiej telekomunikacji. Czytaj więcej »

NOWY KABEL TELEKOMUNIKACYJNY

Cztery firmy telekomunikacyjne: AT&T, STC Plc. (Wlk. Bryt.), Alcatel (Francja) i Submarcom otrzymały 618 mln dolarów na połóżenie kabla podmorskiego łączącego południowo-wschodnią Azję z Europą. Największym inwestorem w tym przedsięwzięciu jest Singapore Telecom, który posiada 13% udziałów. Dotąd połączenie telefoniczne między Europą a daleką Azją możliwe było tylko... Czytaj więcej »

3 MILIARDY DOLARÓW NA TELEFONY

Węgry zamierzają zainwestować 3 mld USD do roku 2000 na poprawę systemu telefonicznego. Czytaj więcej »

SuperNode DMS

Northern Telecom, jedna z czołowych firm na świecie w produkcji i sprzedaży nowoczesnych, cyfrowych systemów komutacyjnych oraz szerokiej gamy systemów transmisyjnych, chce na długie lata zaangażować się w naszym kraju. Otworzyła w zeszłym roku w Warszawie firmę Northern Telecom Polska, działającą jako integralna część Northern Telecom Europa. Czytaj więcej »

NASZA AKCJA - SZKOŁA Z KOMPUTEREM

Niemrawe nasączanie skorupki

W połowie lat osiemdziesiątych, kiedy to dla wielu amerykańskich i zachodnioeuropejskich uczniów komputery stały się normalnym narzędziem nauki, w polskim Ministerstwie Oświaty i Nauki dopiero rodził się ''Program powszechnej edukacji w zakresie wiedzy informatycznej oraz wdrażania i zastosowania techniki komputerowej w procesach kształcenia w średnich szkołach ogólnokształcących... Czytaj więcej »

Informatyk w szkole

Polska szkoła jest bardzo uboga. Nie posiada środków nawet na pełną realizację programu nauczania. Brak jej pieniędzy na utrzymanie pomocy naukowych w odpowiednim stanie technicznym. Czytaj więcej »

nowości

Nowości Targów Komputerowych - Las Vegas Monachium

Producenci komputerów pokazali ostatnio wiele nowości zarówno w dziedzinie hardwar'u jak i softwar'u. U progu Nowego Roku warto więc zaobserwować co nowego szykują na najbliższy okres. A oto przegląd innowacji pozwalający zorientować się, w jakim kierunku zmierzają wysiłki wytwórców komputerów, oprogramowania i drukarek. Czytaj więcej »

Przemysł Komputerowy

Wirus recesji

Z morza podsumowań starego i wróżb dotyczących perspektyw ekonomicznych nowego roku, jakie przelało się na łamach prasy całego świata, można wyciągnąć opinię, że "jest dobrze, ale nie beznadziejnie". Wszystko zależy od punktu "położenia" (zwłaszcza niestety w naszym przypadku) na globie. Ponieważ tak się złożyło, że główne korporacje komputerowe wybrały sobie na miejsca... Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Zamiast recenzji

Szef polecił mi zrecenzować książkę: Jan Bielecki, ''Turbo Assembler wersja 2.0'', Wydawnictwo PLJ, Warszawa 1991. Nie zrobię tego jednak, bo nie wiem, co tak naprawdę mam recenzować. Czytaj więcej »

Spalić książki o komputerach?

Program nazywa się ''POMOCNIK DO DOS-A 5.0'' i jest to nazwa mocno niepełna. Sugerując produkt interesujący dla osób nieco już wtajemniczonych w arkana sztuki informatycznej, niepotrzebnie zawęża krąg potencjalnych klientów. Tymczasem zakres informacji zawartych w "Pomocniku" znacznie przekracza zawartą w nazwie sugestię, czyniąc wielki krok właśnie w stronę osób dopiero... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Pirackie kopie programów w EWG

Amerykańska firma Business Software Alliance opracowała wykres przedstawiający, ile legalnych programów przypada na 1 sprzedany komputer w USA i krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Czytaj więcej »

Unifikacja software'u do Unixa

Santa Cruz Operation i Oracle Corporation, dwie główne firmy produkujące software do UNIX-a, ogłosiły porozumienie o współpracy w zakresie technologii i sprzedaży. Czytaj więcej »

Broń w komputerze

Poznańska policja otrzymała w listopadzie ub.r. od włascicieli firm ''Lars'' i ''Ster Gaz'' stanowisko komputerowe wraz z drukarką. Czytaj więcej »

Łączność satelitarna w UMK

Uniwersytet Mikołaja w Toruniu jest jedną najlepiej skomputeryzowanych polskich uczelni. Jak informowaliśmy niedawno Instytut Radioastronomii UMK otrzymał komputer Convex C120, skomputeryzowana ma być biblioteka. Czytaj więcej »

Komputerowy tłumacz

Eksperci oceniają, iż corocznie wydaje się ponad 20 mld USD na przekłady. Czytaj więcej »

Szlakiem Kolumba z IBM

W październiku tego roku przypada 500 rocznica odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Amerykanie już zaczęli gorączkowe przygotowania do tej uroczystości. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

NOTATNIK I PIÓRO

Prostą pomocą szkolną, która nie przyjęła się poza Ameryką, jest clipboard. Kawałek sklejki wielkości A4 ma duży, sprężynowy uchwyt u samego szczytu i pod ten uchwyt wkłada się luźne kartki papieru, wykresy, notatki itp. Jest to zgrabny, ręczny pulpit do pisania. Używają go uczniowie, studenci, nauczyciele, policjanci, dziennikarze i sekretarki. Czytaj więcej »

DEC BUDUJE SIEĆ INFORMACYJNĄ DLA CZECHO-SŁOWACJI

Firma Digital Equipment upoważniona została przez Software AG do utworzenia infrastruktury sieci systemu informacyjnego dla projektu ''Prywatyzacja gospodarki CSFR''. Czytaj więcej »

KASA PANCERNA DLA DANYCH

Fińska firma KASO OY oferuje kasę pancerną do przechowywania danych. Jej Datasafe DS 4500 jest stalowym pojemnikiem o na tyle dużej wytrzymałości udarowej, ogniotrwałości i wodoszczelności, że zapewnia całkowite bezpieczeństwo dyskietkom, które - jak wiadomo - znoszą temperaturę do 55 st. C. Czytaj więcej »

ZGUBA DLA OCZU

Naukowcy twierdzą, że w niektórych produkowanych w Polsce monitorach wystepuje znacznie większe od dozwolonego tzw. tętnienie obrazu czyli zbyt duża jaskrawość lub kontrastowość. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

DEC przychodzi po swoje

Wiadomo, że kraje Europy Wschodniej i ZSRR chętnie kopiowały komputery IBMu. Mniej wiadomo o tym, że chętnie szmuglowano również komputery DECa. Czytaj więcej »

Symix wyróżniony przez tygodnik Forbes

Prestiżowy tygodnik FORBES ogłosił listę 200 najlepszych małych przedsiębiorstw w Ameryce. Lista obejmuje przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanych Zjednoczonych, które osiągnęły roczną wartość sprzedaży w granicach od 5 mln do 350 mln. SYMIX COMPUTER SYSTEMS Inc., znalazł się na 171 miejscu tej listy. Czytaj więcej »

Andersen w Eurpie Wschodzniej

Firma konsultingowa z Chicago, Andersen Consulting, robi w Europie Wschodniej najdziwniejsze rzeczy. Czytaj więcej »

VAX za półtora tysiąca dolarów

W październiku zeszłego roku wprowadzono nowe modele VAX-a 4000 i VAX-a 6000, ktorych szybkość jest niekiedy 3 razy wyższa od szybkości poprzednich modeli. Spowodowało to spadek ceny starszych modeli VAX-a. Czytaj więcej »

Sprzedaż - konsultacja - usługa, czyli outsourcing z IBM

W IBM-ie wymyślono nowe hasło: No pain, no gain - czyli Bez krzyku nie ma wyniku. Krzyk wywołany jest zamiarem podzielenia gigantycznej firmy na niezależnie działające oddziały. Wiceprezes Sears-a, Bob Ferkenhoff, powiedział ostatnio, że rozpad IBM-a na mniejsze jednostki jest nieunikniony. Wielkie firmy przegrywają w konkurencji z mniejszymi, szybciej reagującymi przedsiębiorstwami.... Czytaj więcej »

Czy porozumienie z Masstricht opóźni badania?

Prezydent Komisji Wspólnoty Europejskiej, Jacques Delors, powiedział po podpisaniu "Traktatu o Unii Europejskiej" w Maastricht, że porozumienie to "nie poprawi konkurencyjności przemysłu Wspólnoty ani badań", natomiast "skomplikuje sytuację i stanie się źródłem skomplikowanych kompromisów." Czytaj więcej »

Elektroniczny złom - nowe zagrożenie dla środowiska

Elektronika, jak każda dziedzina gospodarki, ma swe dodatnie i ujemne strony. O dodatnich pisze się ciągle, natomiast ujemne pomijane są na ogół milczeniem. Czytaj więcej »

Komputery w rolnictwie

Wykorzystaniu komputerów w usprawnianiu produkcji żywności poświęcone było seminarium zorganizowane w listopadzie 1991 r. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubniewicach (Zielonogórskie). Czytaj więcej »

PKS pozazdrościł PKP

Poznański PKS chcąc usprawnić pracę kas na dworcu autobusowym zakupił za 350 mln zł. komputerowe urządzenie do wypisywania biletów, takie same, jakie już znajduje się na dworcach kolejowych. Czytaj więcej »

100 tysięcy nowych PC-tów

Firma LOTUS szacuje, ze w 1991 r. sprowadzono do Polski ok. 100 tys. komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Prostujemy obroty Interamsu, ale nie przepraszamy centralnego dealera IBM

Skrzywdziliśmy warszawską firmę InterAms podając (CW-PL/23/91) nieprawdziwą wartość jej obrotów w 1991, które w rzeczywistości są szacowane na 250 mld zł, a czego ok. 10 mld zł przypada na sprzedaż oprogramowania. InterAms, który niedawno został uznany przez ''Dużego Błękitka'' (IBM) jako główny sprzedawca (''Remarketer'' oraz ''Marketing Agent'') jego sprzętu w Polsce, jest... Czytaj więcej »

Obroty Softroniku

Soft-tronik jest komputerową firmą niemiecko-polską, założoną w 1985 w Berlinie (wówczas ''Zachodnim'') przez obywateli polskich i obywateli niemieckich polskiego pochodzenia. Czytaj więcej »

BYDGOSZCZ ROBI SWOJE

Sieć komputerowa w polskiej policji powstaje od 1990 r. Sprawa się jednak wlecze, ponieważ policji brak pieniędzy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...