powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1992

Wydanie 01-1992, 6 stycznia 1992
01-1992 Computerworld nr 01-1992
Cennik

Cennikowy folklor

Lekceważyć klienta, zbywać go pseudofachową mową, której samemu się często nie rozumie, redagować cenniki mało czytelne albo sugerujące nieprawdę. Byle sprzedać to co się ma, komu się da. Jakże często jeszcze w ten sposób traktuje się potencjalnych nabywców nie tylko kartofli ale i sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

Cray Story

SEYMOUR CRAY Czytaj więcej »

Funkcje finansowe w arkuszach kalkulacyjnych

As-Easy-As, Excel, Lotus 1-2-3, Quattro Pro... to tylko najbardziej znane arkusze kalkulacyjne. Kto wie, ile jeszcze będzie? Wszystkie umożliwiają korzystanie z pewnej liczby funkcji. Czytaj więcej »

Informacje - telekomunikacja

Bezprzewodowe laptopy

Wielkimi krokami zbliża się zapowiadana od dawna bezprzewodowa łączność między przenośnymi komputerami. Technicznie jest to już możliwe - sprawa robija się jednak o brak...częstotliwości radiowych. Czytaj więcej »

Nadzieja w CDMA

Pod wpływem rosnącego zapotrzebowania na wolne łącza wzmaga się presja na opracowanie nowych technologii, umożliwiających wtłoczenie więcej kanałów w pasma,jakiimi się obecnie dysponuje. Czytaj więcej »

Sprawniejsza informacja telefoniczna

Komputer wkracza do nowej dziedziny, jaką jest międzynarodowa informacja telefoniczna. Umożliwi to system IDIS opracowany przez niemiecką firmę PC Plus z Monachium. System jest obecnie testowany przez Telekom w 37 placówkach międzynarodowej informacji telefonicznej w Monachium i w Hamburgu. Testowanie będzie trwało do końca roku. Czytaj więcej »

książki

Tłumaczenie maszynowe

Można powiedzieć, że w jakimś sensie Europejska Wspólnota Gospodarcza jest istną Wieżą Babel. Obowiązuje tam dziewięć języków urzędowych. Czytaj więcej »

Nasz klient, nasz Pan?

Kliencie ! Nie daj się zwariować !

To hasło, przyjęte jako motto niniejszego tekstu, powinno służyć za obowiązkową myśl przewodnią wszystkim, którzy zamierzają nawiązać bliższą znajomość z informatyką. Czytaj więcej »

Ubranko sieciowe wymaga przymiarek

Polski rynek informatyczny nasycony w okresie mody i hossy sprzętem komputerowym na ogół najniższej klasy, zaczął odczuwać potrzebę wyjścia poza etap posiadania komputera w rejestrze środków trwałych, jedynie w celu wykorzystania go jako maszyny do pisania lub, co gorsze, stanowiska do gier. Czytaj więcej »

Postacie informatyki

Zmiany w zarządzie American International Devices

American International Devices Inc., wiodąca firma w zakresie produkcji pamięci komputerowej i urządzeń do przechowywania danych, ogłosiła zmianę na trzech naczelnych stanowiskach. Czytaj więcej »

Roger Pressman w Warszawie

Na zaproszenie niedawno uruchomionego polskiego oddziału Digital Equipment Corporation (DEC), w grudniu przybył do naszego kraju z kilkudniową wizytą prof. Roger S. Pressman. Czytaj więcej »

W krzywym monitorze

Bydlić w jadłospisie

W numerze 23/91 ComputerWorldu pewien użytkownik podpisujący się "Użytkownik" wyznał publicznie, że ma trudności ze zrozumieniem pisanych po polsku książek i instrukcji oprogrmowania. Przyczynę kłopotów, w przekonaniu Użytkownika, stanowi nadmiar słów angielskiego pochodzenia. Czytelnik miał za zadanie domyślić się, że gdyby zastąpić obce słowa wyrazami o polskim rdzeniu, to... Czytaj więcej »

Nie "graj z Sony" na boisku Saysonic

Oryginalną formę kontaktów z klientem stosuje personel sklepu Saysonic przy ul. Świętojerskiej 16 w Warszawie, handlujący sprzętem renomowanej (podobno) firmy Sony. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Novell profesjonalnie

Nad najdroższym hotelem Warszawy, przeszedł informatyczny huragan. Jeden z największych producentów oprogramowania sieciowego - Novell Inc. (wartość sprzedaży tylko na rynku polskim szacuje się na ok. 6 mln USD w 1991 roku) wszedł mocnym uderzeniem w środowisko polskich producentów oprogramowania. Czytaj więcej »

Pacta clara - boni amici

Wszystko wskazuje na to, że pani Esther Dyson, główna organizatorka II East - West Technology Forum, które odbyło się na początku listopada u.br. w Marriotcie, przyczyniła się nie tyle do zbudowania pomostu między firmami komputerowymi Europy Wschodniej i Zachodu, lecz w głównej mierze wywołała tendencje integracyjne wsród grupy polskich firm komputerowych, zwłaszcza tych z... Czytaj więcej »

W przededniu "Komputer'92"

Tego jeszcze naprawdę nie było. Międzynarodowe Targi Komputerowe, Warszawa'92, pobiją zeszłoroczne rekordy (wówczas były to VI Międzynarodowe Targi Komputer'91), kiedy to 195 firm zaprezentowało swoje produkty i usługi. Tym razem, w dniach 21 - 24 stycznia, osiągniecia technologiczne i oferty handlowe przestawi ok. 370 wystawców z 15 krajów. Ponieważ po listopadowym przyjęciu Polski... Czytaj więcej »

Pojemniejsze dyski i sprawniejsze stacje

Komputerowe stacje dysków zwykle szybko okazują się za małe, mimo że przeciętny komputer biurkowy magazynuje taki zasób informacji, jaki zawiera Encyclopaedia Britannica. Jednak przy stałym uzupełnianiu zawartości dysku raportami finansowymi, listami do szefów i klientów, nowymi grami komputerowymi czy zestawieniami, o których często szybko zapominamy, wkrótce zaczyna brakować nam... Czytaj więcej »

Znak firmowy

Wielka restrukturyzacja w IBM

W poprzednim numerze CW opublikowaliśmy artykuł o "Wielkim Bluesie w Wielkim Niebieskim" czyli o wewnętrznych problemach największej firmy komputerowej świata - International Business Machines. Gdy numer poszedł do druku, świat obiegła wieść, że IBM zdecydowała się na wielką restrukturyzację. Ma ona polegać przede wszystkim na odejściu od formuły jednolitego supergiganta i... Czytaj więcej »

Sukces Fujitsu?

Drugim największym producentem komputerów na świecie - po IBM - jest FUJITSU. W Japonii FUJITSU wyprzedził IBM już w 1978 roku i dziś zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce. W zeszłym roku obroty FUJITSU na terenie własnego kraju wyniosły 1,5 biliona yenów (ok. 10 miliardów dolarów). Ten wynik oznaczał jednocześnie wzrost obrotów o 17% w porównaniu z rokiem 1989, podczas gdy w... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Quattro for Widnows, wersja Beta

Borland ujawnił niedawno zaprzyjaźnionym instytucjom swoją wczesną wersję beta arkusza Quattro Pro dla środowiska MS- Windows. Czytaj więcej »

Software HP za 100 tysięcy USD

Hewlett-Packard przystąpi wkrótce do sprzedaży OpenODB (zorientowanej obiektowo bazy danych), wersji dla twórców aplikacji, w cenie 100 tys. USD. Czytaj więcej »

Borland wyzwał Microsoft na ubite pole C++

Borland, mający zdecydowane trudności w pokonaniu Microsoftu w dziedzinie kompilatorów C, zdaje się odnosić kolejne zwycięstwo, jeśli chodzi o zorientowany obiektowo C++. Czytaj więcej »

Co z Venturą 4.0 dla Windows?

Ventura Software, podległa Xeroxowi znana amerykańska firma z San Diego, notująca roczny dochód 40 mln USD, nie wywiązała się z wcześniejszych obietnic skierowania do sprzedaży obiecywanej na listopad 1991 wersji 4.0 oprogramowania DTP dla MS-Windows. Czytaj więcej »

Netware 3.2 pod koniec 1992

Novell Inc. obiecuje zakończenie prac nad wersją 3.2 swojego systemu sieciowego do końca 1992. Czytaj więcej »

W jedności siła

Trzej wielcy amerykańscy producenci samochodów - Ford, General Motors i Chrysler zawarli porozumienie w sprawie wspólnego prowadzenia wspomaganego komputerowo projektowania i wytwarzania aut (CAD/CAM), aby w przyszłości uniknąć zbędnego dublowania działań w tej dziedzinie przez każdą z firm. Czytaj więcej »

Komputerowa symulacja zastępuje zwierzęta doświadczalne

W Szwajcarskim Instytucie Alternatyw dla Zwierząt Doświadczalnych (SIAT) testowane są obecne dwa programy doświadczalne, w których przy pomocy komputerów można symulować na ekranie skutki działania nowych substancji farmakologicznych i dzięki temu uniknąć konieczności dokonywania prób na żywych zwierzętach. Czytaj więcej »

Laptop podłączany do sieci bez adaptera

W oparciu o zupełnie nową koncepcję laptop może być bezpośrednio podłączany do LAN bez użycia adaptera sieciowego. Czytaj więcej »

Interactive Unix 3.0

Interactive Software Corp. opracowała wersję 3.0 systemu Unix System V/386 Release 3.2. Jest on przeznaczony dla komputerów z procesorami Intel 386 i 486. Czytaj więcej »

Novell podziwia Polaków. Podobno potrafią.

W październiku w hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku Novell przeprowadził egzaminy, których przejście uprawnia do używania tytułów inżynierów i instruktorów sieci: CNE (Certified NetWare Engineers) i CNI (Certified NetWare Instructors). Czytaj więcej »

MSP rośnie w siłę

12 listopada ub.r. firma MSP wchłonęła niezależnego dystrybutora oprogramowania - warszawskie przedsiębiorstwo TesTeq. Czytaj więcej »

MSP ogłasza dBase IV 1.1 po polsku

Zgodnie z zapowiedziami, 13 listopada br. firma MSP zaprezentowała polską wersję pakietu BORLAND dBASE IV 1.1. Czytaj więcej »

Seminarium we Wrocławiu

W grudniu ub.r. we Wrocławiu przeprowadzono seminarium, podczas którego odbyło się spotkanie z amerykańskimi przedstawicielami firm INFORMIX i RAD Data Communications - producenta całej gamy urządzeń do transmisji danych w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

W styczniu 1992 Tex 3.0 jako Public Domain

Na styczeń polska firma Macrosoft przewiduje przekazanie jako programu Public Domain kolejnej wersji TEXu (czyta się: techu): dość trudnego - za to bezpłatnego - języka komend do drukarskiego składu, szczególnie popularnego w środowiskach akademickich. Inauguracji będzie prawdopodobnie towarzyszyć rozpoczęcie działalności stowarzyszenia TEX Users Group, do którego już chęć... Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Nowe procesory Comparexu

Niemiecka firma Comparex Informationssysteme GbmH, Mannheim, należąca do przedsiębiorstw grupy BASF, poinformowała o opracowaniu modelu bazowego nowej rodziny procesorów 9/9XX, który umożliwia podwyższenie wydajności całej rodziny. Czytaj więcej »

Ekologiczny fax

Bardzo mało wiemy na temat ochrony środowiska naturalnego, toteż wydawałoby się, że np. nie ma żadnego związku między nim a używaniem telefaxu. Czytaj więcej »

Stacja LAN wielkości książki

Firma Computer Systems & Peripherials sprzedaje w Szwajcarii komputery wielkości książki, ważące zaledwie od 2,5 do 3 kg. Czytaj więcej »

Superkomputer dla wzornictwa tekstylnego

Wiedeńskie Zakłady Tekstylne korzystają od niedawna z superkomputera do wzornictwa materiałów. Czytaj więcej »

Najmniejszy chip laserowy

Naukowcy w Bell Laboratories otrzymali najmniejszy półprzewodnik laserowy. Czytaj więcej »

Moduł do analizacy ruchu kinetycznych

''Ikarus'' to nazwa dodatkowego modułu do systemu CAD ME 10 firmy Hewlett-Packard. Wspomaga on analizę i symulację złożonych mechanizmów. Czytaj więcej »

Translator angielsko-japoński Sharpa

Sharp wyprodukował notebook ''Duet Qt'' do tłumaczenia z angielskiego na japoński. Czytaj więcej »

Video na ciekłych kryształach

Amerykański wytwórca komputerów Dolch wyprodukował pierwszy przenośny komputer kolorowy, nadający się do pełnego zastosowania w Multimedia. Czytaj więcej »

Komputer zamiast instrumenty muzycznego

Miłośnicy muzyki, którzy nie tylko grają, lecz również nieraz chętnie sobie coś komponują, otrzymają możliwośc robienia tego przy pomocy komputera i to bez względu na to jaki jest ich ulubiony instrunemt: skrzypce, fotepian, flet czy organy. Czytaj więcej »

Czego użytkownicy chcą od laptopów?

Zaskakujące wyniki przyniosła ankieta przeprowadzona przez pismo IDG ''Portable Office'' na zlecenie firmy Logitech wśród użytkowników przenośnych komputerów. Czytaj więcej »

Płaski kolorowy LCD

Firma Sharp zakomunikowała ostatnio, iż wyprodukowała bardzo płaski monitor kolorowy na ciekłych kryształach. Ma on 1,27 cm grubości i przekątną 21,366 cm. Sharp zaproponował innym producentom notebooków dostarczanie tego monitorka od grudnia w cenie 500.000 jenów. Czytaj więcej »

Pamięć masowa dla notebooka

W Niemczech ukazała się w sprzedaży pamięć masowa do notebooka produkowana przez japońską firmę JVC. Czytaj więcej »

Rybak z komputerem

Coraz więcej polskich rybaków posługuje się urządzeniem angielskiej produkcji - Navstar 20000 Nawigator, które znakomicie zastępuje kompas i sekstans. Czytaj więcej »

Ręczny skaner do grafiki

Caere Corporation z Los Gatos w Kalifornii jest producentem ręcznych skanerów druku. Obecnie firma ta wprowadza na rynek najnowszy model TYPIST PLUS GRAPHICS. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Digital kupił część Philipsa

DIGITAL EQUIPMENT CORPORATION kieruje swą uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie oraz na usługi bankowe. Po odkupieniu INFORMATION SYSTEMS DIVISION Philipsa pod koniec ubiegłego roku, DIGITAL ogłosił otwarcie europejskiego biura o nazwie DIGITAL EQUIPMENT ENTERPRISE. Czytaj więcej »

Nagorda Deming dla Philipsa

PHILIPS TAIWAN Ltd., jeden z największych oddziałów Philipsa na świecie, otrzymał Nagrodę Deming. Nagrodę tę przyznaje Japoński Związek Naukowców i Inżynierów (JUSE) i uważa się ją za jedno z najpoważniejszych wyróżnień w przemyśle. Czytaj więcej »

Spinnaker osiągnął rekordowy przychód

Spinnaker Software Corp., mieszczący się w Cambridge Mass., osiągnął rekordowy wzrost przychodów w trzecim kwartale 1991 roku. Jest to prawdopodobnie najlepszy wynik finansowy odnotowany w przemyśle komputerowym wsród firm średniej wielkości. W roku 1990 przychód Spinnakera w trzecim kwartale wynosił 2.5 mln. W następnym roku przychód wzrósł w tym samym okresie do 6.2 mln.... Czytaj więcej »

Generatory obrazów przynoszą zyski

W ciągu ostatniego roku firma STAR TECHNOLOGIES mieszcząca się w Sterling, Wirginia, znacznie poprawiła wyniki finansowe. Podczas gdy w drugim kwartale roku 1990 odnotowano straty przekraczające ćwierć miliona dolarów, w drugiem kwartale 1991 osiągnięto zyski przekraczające podaną wyżej sumę. W sumie dochody wzrosły o ok. 20%. Czytaj więcej »

Grafika komputerowa

W ciągu dwóch ubiegłych lat producenci sprzętu i programów graficznych osiągnęli rekordowe wyniki finansowe.

Prognozy są jeszcze lepsze. Firma konsultingowa Frost & Sullivan International przewiduje wzrost wartości sprzedanej z 5,45 miliarda dolarów w 1990 roku do 16,26 miliarda dolarów w 1995. Ich 285 stronicowy raport, zatytułowany THE U.S. MARKET FOR COMPUTER GRAPHICS... Czytaj więcej »

Flirt Sony z Applem

Japońskie koncerny przemysłowe, które w ostatnich latach posiadały ogromne rezerwy finansowe i dokonywały zakupów na całym świecie, zaczynają odczuwać niedobór kapitału. Jako pierwsza dała o tym znać firma Sony, zapowiadając na przyszły rok zmniejszenie nakładów inwestycyjnych nawet do 30%. Dotychczas firma ta odnotowywała coroczny 20- procentowy wzrost dochodów. Czytaj więcej »

Tajwan liczy na Europę

W ub.r. Tajwan wyeksportował sprzęt elektroniczny za ponad 6 mld dolarów, z tego 42% do Europy. Na nasz kontynent przypadło więc prawie tyle samo eksportu tej wyspy, co na Amerykę Północną i Południową łącznie. Również w tym roku udział Europy w tajwańskim eksporcie wyniesie, zdaniem ekspertów, od 42 do 45 %. Dla większości dalekowschodnich producentów rynek europejski jest o... Czytaj więcej »

Austria: Run na techników komputerowych

W związku z przygotowywaniem się naszego kraju do przystąpienia do EWG warto zainteresować się, jak to robią inni. Austria np. stawia na automatyzację produkcji. Czytaj więcej »

Sun w Seulu

Firma Sun Microsystems otworzyła w Południowej Korei swą siedemnastą filię zagraniczną. Jej celem jest wypracowanie porozumień z innymi producentami w celu zacieśnienia stosunków z koreańskimi firmami software'owymi. Czytaj więcej »

Nie wszyscy plajtują

Wiele znanych firm sprzętowych i softwarowych odnotowało w 1991 spadek obrotów i dochodów. Czytaj więcej »

Nadzieja w starszej klienteli?

Organizatorzy tegorocznych targów komputerowych w Lozannie wiążą wielkie nadzieje ze wzrostem zainteresowania sprzętem komputerowym wśród osób starszych. Czytaj więcej »

Węgry zwiększają import komputerów

Na Węgrzech nieustannie rośnie zainteresowanie komputerami. Czytaj więcej »

Obroty Axisa

Warszawska spółka Axis szacuje, że jej tegoroczny obrót wyniesie 1 mld złotych, co jest głównie wynikiem sprzedaży systemu finansowo-księgowego LEGAT oraz nowej odmiany programu FK, opracowanej na bazie języka PROGRESS. Czytaj więcej »

Biuletyny firmowe

Działająca od ponad roku młoda i dość dynamiczna firma warszawska CSBI wydała numer pierwszy swojego własnego biuletynu zatytułowanego PRZEGLĄD CSBI. Czytaj więcej »

Prywatyzacja Petroinformu

Wśród krakowskich przedsiębiorstw przeznaczonych do powszechnej prywatyzacji znalazł się Ośrodek Organizacji i Informatyki Przemysłu Petrochemicznego Petroinform. Czytaj więcej »

OSIG w Krajowej Izbie Gospodarczej

W grudniu 1991 r. w Krajowej Izbie Gospodarczej zaczął działać Ogólnokrajowy System Informacji Gospodarczej - OSIG. Czytaj więcej »

Klub producentów oprogramowania i komputerów

Przy szczecińskim Towarzystwie Naukowym Organizacji i Kierownictwa działa Klub Producentów Oprogramowania i Komputerów. Czytaj więcej »

Bydgoszcz robi swoje

Sieć komputerowa w polskiej policji powstaje od 1990 r. Sprawa się jednak wlecze, ponieważ policji brak pieniędzy. W tej chwili działają tu dwa programy ogólnopolskie wspomagające wykrywanie skradzionych pojazdów i osób poszukiwanych przez policję. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...